Gönderen Konu: Notebook şarj ışığı yanıp sönme  (Okunma sayısı 581 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • Kan Grubu: A+
  • 2618 kere teşekkür etti
  • 2981 kere teşekkür edildi
Notebook şarj ışığı yanıp sönme
« : Ekim 28, 2020, 20:47:31 »
Selam;
Samsung E5510 notebook'un şarj ışığı, batarya takılı ve priz bağlantısı varken kırmızı ve yeşil dönüşümlü olarak yanıp sönüyor. Batarya eskimiş olabilir diye düşünüyorum ama geçen ay şarj kablosunu onarmıştım, ondan olabilir mi diye voltajını ölçeceğim.
Bir fikri olan var mı?
Eğer batarya ise, bu tarz bataryalar için özellikle kalitesini kanıtlamış bildiğiniz yerler var mı?
Batarya iç yapısı nasıl acaba, içi değiştirilebilir tip mi?

Toyota Club Türkiye

Notebook şarj ışığı yanıp sönme
« : Ekim 28, 2020, 20:47:31 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '12
  • Kan Grubu: ---
  • 29 kere teşekkür etti
  • 107 kere teşekkür edildi
Ynt: Notebook şarj ışığı yanıp sönme
« Yanıtla #1 : Ekim 28, 2020, 20:53:56 »
Bataryayı çıkardığınızda cihaz çalışıyorsa şarj cihazından değildir. Batarya içinde muhtemelen 3 ü seri olmak üzere 2 paralel kol toplamda 6 adet 3,7 volt li-on pil vardır. En güzeli orijinali değişimdir.

Mesaj Birleştirildi: Ekim 28, 2020, 21:00:25

Hakan Bey videodaki yöntemi de deneyebilirsiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '06
  • Kilometre: 130000
  • Kan Grubu: 0+
  • 19 kere teşekkür etti
  • 883 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ekim 29, 2020, 09:58:32 »
Hakan bey  Cihazın bataryası gömülü tip değil ise  . Yani sökülebilir bataryalardansa  bataryayı cihazdan çıkarın sadece şarj kablosunu takın cihaz normal çalışıyor mu kontrol edin  .Cihazınız normal çalışıyor ise adaptörünüz sağlam demektir  . Sadece batarya ile çalıştırdığınızda cihaz calışıyor ortalama eski cihaz olduğu için  30 - 60 dakika şarlı kullanabiliyorsanız batarayanız  işini yapıyor demektir  . Bura her iki  şekildede cihazda sorun göstermiyorsa yaptığınız tamiratla alakalı bir sorun olabilir  . Şöyleki  hp grubu   vesamsung un bazı modellerinde  adaptörler  çift voltajlıdır  . Yani kabloda  2 tane +  1 tane eksi şase ucu vardır . 2 tane artıdan biri kopuksa batarya şarj etmeye gücü yetmez git gel yapar buda yeşil kırmızı ışık yanmasına neden olur  . Bir başka sebep ise şase + lar normal baglıdır şase kablosu zayıf baglıdır koptu kopacak devreyi tam tamamlayamadığı için gene adaptörünüz tam şarj olamaz buda bahsi geçen soruna neden olur  . Son olarak bataryanız ömrünü tamamlamaya başlamıştır artık şarj kabul etmiyordur sizi uyarıyordur. Samsung notebok tarafında türkiye pazarından 3 yıl önce çekilmişti  yanlış hatırlamıyorsam  . Ondan dolayı orjinal bulma durumu sıkıntı servislerde uçuk paralara depolarda beklemiş bataryaları satarlar  . Ankara da Tünelsan isimli bir firma var  . Aselsan ada malzeme tedarigi yapıyor ara sıra diye biliyorum  web satış sayafaları var  . Orsan şarj aleti ve batarya temini yapabilirsiniz .Umarım yardımcı olabilmişimdir
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

2006 COROLLA TERRA SEDAN

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #3 : Ekim 31, 2020, 18:00:21 »
İlginiz ve bilgiler için çok teşekkürler.

Adaptörü kontrol için çıkış fişinin (adaptörden sonraki çıkış fişini kabloda ekle değiitiröiştim, bir de notebook girişi içinde temassızlık vardı, onu düzeltip, ortadaki iğne ucun giriş yerini çevreleyen plastik çubuk kökten kopmuştu, onu düzeltmiştim) voltajını ölçtüm. 19,28V Dc geldi. Adaptörde de 19V +- 0,3 diyor zaten.
Pil takılı değil, sırf adaptörle ışık yeşil yanıyor, pili takınca dönüşümlü turuncu-yeşil oluyor.
Sadece pilde notebook açılmıyor, tani şarj yok.
Bir de Windows üzerinden pil denetimine bakmayı düşünüyorum, olmadı sanırım pil alınacak. Tünelsan'a bakacağım Yücel Bey, umarım bulunur, yoksa hücre olarak değiştirmek gerekecek.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 350000
  • 249 kere teşekkür etti
  • 1302 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ekim 31, 2020, 21:04:30 »
İlginiz ve bilgiler için çok teşekkürler.

Adaptörü kontrol için çıkış fişinin (adaptörden sonraki çıkış fişini kabloda ekle değiitiröiştim, bir de notebook girişi içinde temassızlık vardı, onu düzeltip, ortadaki iğne ucun giriş yerini çevreleyen plastik çubuk kökten kopmuştu, onu düzeltmiştim) voltajını ölçtüm. 19,28V Dc geldi. Adaptörde de 19V +- 0,3 diyor zaten.
Pil takılı değil, sırf adaptörle ışık yeşil yanıyor, pili takınca dönüşümlü turuncu-yeşil oluyor.
Sadece pilde notebook açılmıyor, tani şarj yok.
Bir de Windows üzerinden pil denetimine bakmayı düşünüyorum, olmadı sanırım pil alınacak. Tünelsan'a bakacağım Yücel Bey, umarım bulunur, yoksa hücre olarak değiştirmek gerekecek.
Hakan bey merhabalar,
Sadece adaptör ile çalışıyorsa sorun çıkmıyorsa malesef batarya ömrünü doldurmuş veya sıralı lion pil olduğu için aradan bir veya iki tanesi ömrünü doldurmuş üzerinden güç geçirmiyor ve devreyi tamamlamasına izin vermiyor başka bozuk batarya varsa oradan sökülüp sizdrkine ekleme yapılabilir piller tek tek ölçülmeli sağlam olanlar belirlenip tekrardan lehimlenip toplanmalı,
https://www.youtube.com/c/UĞURKAPLAN
Bu youtuber arkadaş elektronik konusuna çok hakim videoları arasında batarya tamirat olacaktı.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 29 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Ekim 31, 2020, 22:37:12 »
Sorun bataryadan kaynaklıysa en güzeli bataryayı yenilemek olur. Eğer batarya içindeki pillerden birkaç tanesi arızalıysa sadece onları değiştirmek çok sağlıklı bir yöntem değil. Batarya içindeki şarj kontrol devresinde eeprom varsa (büyük ihtimalle vardır), pil değişimi yapsanız bile eepromu resetlemek gerek Lityum piller tehlikeli ve hassas pile doğrudan lehim yapmak tehlikeli, punta yapmak gerekiyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #6 : Kasım 02, 2020, 18:59:51 »
Batarya  kontrolü gerçekleştirdim. İhtiyacı olan olursa bunun bir komutu var burada paylaşabilirim ya da farklı komutu olan varsa da paylaşabilir.
Bataryanın nominal değeri 47.520 iken şu andaki değer 4.320 Yani %10'un bile altında. Şimdi mümkünse orijinal ya da iyi ve yeni üretim bir batarya bulmak gerek.

LiIon'da da kurşun asit gibidir hücrelerden paket oluşturma mantığı. Bu yüzden içi değişse de tüm hücreleri değiştirmek en mantıklısı bahsettiğiniz gibi. Yoksa paketin verimi ve sağlığı çok iyi olmaz.
Batarya hiç şarj olmuyor ve bataryayı notebook'a takınca şarj ışığı kırmızı-yeşil arası döngüye giriyor. Bataryayı çıkarınca sabit yeşil yanıyor. Batarya %2 şarjda görünüyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #7 : Kasım 03, 2020, 19:54:59 »
Hücre bazında değişimde ilginç bir engel var anladığım kadarı ile. Eeprom, hücreler yenisi ile değişirken, eskiler sökülmeden yenilerini takmak ve sonra eskileri çıkarmak gerekiyor batarya grubundaki elektronik kontrol ünitesinden. Yoksa yeni hücreler işlerlik kazanamıyor. Eeprom'u sıfırlamanın kolay bir yolu olmalı aslında.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 29 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Kasım 03, 2020, 22:00:54 »
Hakan Bey bataryayı söküp hücreleri tek tek ölçmek gerek. Belki hücreler sağlam ancak batarya belli bir şarj döngüsünü tamamladığı için eeprom tarafından korumaya alınmıştır. Her ne kadar sağlık bir yöntem olmasa da belki sadece eepromu resetleyerek batarya tekrar kullanılabilir duruma getirilebilir. Tabi resetlemek için elinizde eeproma uygun donanım ve yazılım olması gerekli. Zor, zahmetli, maliyetli, tehlikeli, zaman ve bilgi birikimi gerektiren bir iş. Ya bu işlemi bu  işle uğraşan birisine yaptırmak ya da en güzeli bulabiliyorsanız orijinalini ya da iyi kalite bir muadilini almak gerekli.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #9 : Kasım 04, 2020, 18:04:32 »
Aynı fikirdeyim sizinle Hüseyin Bey, hücre bazında değişim, laptop pilleri için riskli olacak gibi. Sonuçta bazen gerçekten diz üstü olarak da çalışan bir cihaz.
Windows'tan tekrar kontrol etmeyi deneyeceğim. Olmazsa piyasada kaliteli LiIon batarya arayacağım. Gördüğüm kadarı ile belli seviyeyi yakalayamayan çok ürün var piyasada. Bir yerde Samsung hücreli ürün buldum, mantıklı görünüyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 249 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Kasım 04, 2020, 19:36:10 »
Aynı fikirdeyim sizinle Hüseyin Bey, hücre bazında değişim, laptop pilleri için riskli olacak gibi. Sonuçta bazen gerçekten diz üstü olarak da çalışan bir cihaz.
Windows'tan tekrar kontrol etmeyi deneyeceğim. Olmazsa piyasada kaliteli LiIon batarya arayacağım. Gördüğüm kadarı ile belli seviyeyi yakalayamayan çok ürün var piyasada. Bir yerde Samsung hücreli ürün buldum, mantıklı görünüyor.
Yeni batarya alacaksanız kesinlikle lisanslı ürünler almanızı tavsiye ederim,diğerleri ya çok çabuk bozuluyor yada daha kötü tehlikeli durumlar çıkarabiliyor.

Mesaj Birleştirildi: Kasım 04, 2020, 19:57:40
Hakan bey bataryanın arasındaki seri numarasını paylaşırsanız uygun ürünler için yardımcı olabilirim,hatta İstanbul'da bu iş ile uğraşan kuzenim var sizi üzmeyecek kaliteli lisanslı ürün varsa direk sizi görüştürebilirim.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #11 : Kasım 04, 2020, 20:44:16 »
Yeni batarya alacaksanız kesinlikle lisanslı ürünler almanızı tavsiye ederim,diğerleri ya çok çabuk bozuluyor yada daha kötü tehlikeli durumlar çıkarabiliyor.

Mesaj Birleştirildi: Kasım 04, 2020, 19:57:40
Hakan bey bataryanın arasındaki seri numarasını paylaşırsanız uygun ürünler için yardımcı olabilirim,hatta İstanbul'da bu iş ile uğraşan kuzenim var sizi üzmeyecek kaliteli lisanslı ürün varsa direk sizi görüştürebilirim.
Çok eskiden Nokia telefona batarya almıştım, eskiyen orijinal bataryası daha uzun süre dayandı, üstelik sonradan aldığım şişme de yapmıştı. Bir yakınıma da Ebay üzerinden almıştım, araştırdığımda kaliteli bir üründü. O batarya ise oldukça sağlam çıktı. Konu LiIon olunca dediğiniz gibi özellikle özenli olmak gerekir Ümit Bey.

Bendeki bataryanın görselini paylaşıyorum, dediğiniz gibi kalitesini kanıtlamış bir ürün denk gelirse çok memnun olurum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 249 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Kasım 04, 2020, 22:59:57 »
Çok eskiden Nokia telefona batarya almıştım, eskiyen orijinal bataryası daha uzun süre dayandı, üstelik sonradan aldığım şişme de yapmıştı. Bir yakınıma da Ebay üzerinden almıştım, araştırdığımda kaliteli bir üründü. O batarya ise oldukça sağlam çıktı. Konu LiIon olunca dediğiniz gibi özellikle özenli olmak gerekir Ümit Bey.

Bendeki bataryanın görselini paylaşıyorum, dediğiniz gibi kalitesini kanıtlamış bir ürün denk gelirse çok memnun olurum.
Bataryanın fotosunu kuzenime yolladım yarın bakıp araştıracak kendi adına diye soracak toptancısına eğer kaliteli bir ürün varsa dönüş sağlayacak,kendisinin telefon mağazası var genelde lisanslı ürünler satar yada kalite olarak kendini ıspatlamış ürünlere yer verir,kendi kullandığı ürünlerde'de seçicidir.
TOYOTA CORONA 3S FE

Etiketler: