Gönderen Konu: Egzozda yağlanma sorunu.  (Okunma sayısı 173 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
Egzozda yağlanma sorunu.
« : Ekim 17, 2020, 23:16:48 »
Arkadaşlar aracım 95 model Corolla 1.6 xli. Son 2 yıldır felan aracın egzozunda yağlanma sorunu var. Araç belirgin bir yağ eksiltme yapmiyor. En son ölçümünde 10 bin km de 750 ml falan yağ ekledim ve sonrasında yağ bakımına girdiğimde yağ seviyesi çubuğun ortasinda falandı. Araçta çekiş vs hiçbir sorun yok. Geçen kontrol ettim araçta duman atma vs hiçbir sıkıntı yok. Yani görünür bir sorun yok ama egzoz ucunda sürekli bir yağlanma var. Ve gittikçe bu sorun artiyor gibi. Daha önce bu tür bir sorun yaşayan oldumu acaba???

Toyota Club Türkiye

Egzozda yağlanma sorunu.
« : Ekim 17, 2020, 23:16:48 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • Kan Grubu: A+
  • 2609 kere teşekkür etti
  • 2960 kere teşekkür edildi
Ynt: Egzozda yağlanma sorunu.
« Yanıtla #1 : Ekim 18, 2020, 17:24:26 »
Öncelikle egzoz'u doğru yazdığınız için teşekkürler.

Hangi yakıtı kullanıyorsunuz ve aldığınız yakıtın kalitesinden emin misiniz? Lpg'li kullanım ise, egzoz supapları da kontrol edilebilir (eğer bu gerekirse, motor açıldığında komple kontrol gerekir). Verdiğiniz yağ tüketim değeri tolere değerler içinde olduğundan, ilk olarak yakıttan emin olmanız daha doğru olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Dün, 01:12:59 »
Öncelikle egzoz'u doğru yazdığınız için teşekkürler.

Hangi yakıtı kullanıyorsunuz ve aldığınız yakıtın kalitesinden emin misiniz? Lpg'li kullanım ise, egzoz supapları da kontrol edilebilir (eğer bu gerekirse, motor açıldığında komple kontrol gerekir). Verdiğiniz yağ tüketim değeri tolere değerler içinde olduğundan, ilk olarak yakıttan emin olmanız daha doğru olur.

Ustam bugün yağa baktım da baya eksilmiş. 3 4 hafta önce tamdı şimdi çubuğun orta seviyesinde yağ. 2300 km de çubuğun orta seviyesine inmiş. Yağlanma özellikle son 1 1 buçuk aylık sürede baya bir arttı.  Yakıtı hemen hemen sürekli Aygaz alırım ve genellikle de OPET istasyonlarından alırım. Yarına tanıdık birinin tavsiyesi üzerine bir ustaya uğrayacağım bakalım ne çıkacak.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Yerli 1.6 Honda Civic AT Executive
  • Araç: ---
  • Model Yılı: '17
  • Kilometre: 43000
  • Kan Grubu: ---
  • 1907 kere teşekkür etti
  • 2417 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Dün, 12:07:09 »
Sekmanlarda aşınma yok ise, öncelikli olarak PCV valfini kontrol ettiriniz, erimiş ve kapalı kalmış olma ihtimali muhtemeldir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 350000
  • Kan Grubu: A+
  • 236 kere teşekkür etti
  • 1246 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Dün, 12:09:22 »
Arkadaşlar aracım 95 model Corolla 1.6 xli. Son 2 yıldır felan aracın egzozunda yağlanma sorunu var. Araç belirgin bir yağ eksiltme yapmiyor. En son ölçümünde 10 bin km de 750 ml falan yağ ekledim ve sonrasında yağ bakımına girdiğimde yağ seviyesi çubuğun ortasinda falandı. Araçta çekiş vs hiçbir sorun yok. Geçen kontrol ettim araçta duman atma vs hiçbir sıkıntı yok. Yani görünür bir sorun yok ama egzoz ucunda sürekli bir yağlanma var. Ve gittikçe bu sorun artiyor gibi. Daha önce bu tür bir sorun yaşayan oldumu acaba???
Araç km'si kaç binde daha önce motorla ilgili bir işlem yapılmışmı bunlar önemli durumlar,yağ yakma varsa egzozda yağlanma yağ sekmanları da aşınmadan yada egzoz siboblarından yapar tabi şunuda gözetmekte fayda vardır opetin gazı diğerlerine göre daha kalın ve yağlı onunda etkisi olabilir.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
    • Sadece Toyota
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '20
  • Kilometre: 1000
  • Kan Grubu: 0+
  • 998 kere teşekkür etti
  • 2121 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Dün, 23:38:03 »
Egzoz supap keçelerinden kompresyon kaybı sonucu yağın egzoz gazına karışma olasılığı yüksek, nedeni büyük ihtimalle lpg ile kullanım sonucu sertleşmesidir, kapak revizyonu yaptırmanız gerekebilir.

Etiketler: