Gönderen Konu: 2012 corolla hararet sorunu  (Okunma sayısı 93 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '12
  • Kilometre: 87000
  • Kan Grubu: A+
2012 corolla hararet sorunu
« : Ekim 17, 2020, 22:53:19 »
Herkese slmlar. Yaklaşık 3 yıldır kullandığım 2012 model benzinli lpg takılı comfort extra paket aracım var. Bir ay kadar önce 600 kmlik yolculuk için hareket ettikten 60 km sonra hafif yokuşlu yolda  hararet göstergesinin yanıp söndüğünü gördüm. Bunun üzerine aracı durdurup 10 dk bekledikten sonra hararet düşmesi üzerine yola devam ettim ve 20 km yol aldıktan sonra aynı sorun ile karşılaştım ve yolculuğu bitirdim. ( araçta su kaynatma, eksiltme, akıntı vb herhangi birşey yoktu) İlk iş gününde servise gittim. Cihaza bağlandı, dışarıdan borular, termostat, fan ve devir dayım kontrol edildi herhangi bir sorun bulunamadı. Servisteki usta araç ile 15 km gittiğini ve termostat ın geç açıldığını, değişmesi gerektiğini söyledi. Termostat parçası serviste olmadığı için değişim yapılamadı. Bende aracı alıp özel bir servise götürdüm. Oradaki usta termostatta herhangi bir problem olmadığını söyledi. Bende bunun üzerine araç ile memlekete gidip geldim yaklaşık 1500 km yol yaptım. Uzun yolda özellikle yokuşta bir kaç kere hararet yaptı her seferine durdum biraz bekledim bazen de tam tepe noktada hararet yapınca yokuş aşağı devam ettim ve hararet düştü. Gel gelelim bugüne...bulunduğum ilde yetkili servis yok. Bir yerden başlamam gerektiğini düşünerek 1 ay önce gittiğim servisteki ustanın dediği doğru olabilir diye termostat değişimi için 150 km yol giderek başka bir ildeki elinde parça bulunab servise gittim. Parçayı değiştirttim ancak araç dönüşte yine hararet yaptı. Ayrıca kalorifer hiç ısıtmıyor üflemesi de çok zayıf. Bugün servisteki usta termostat değiştirmeden önce kaloriferden ya da motorun kendisinden kaynaklı problem olabilir dedi ancak aracı da en az 5 gün kendilerinde bırakmam gerektiğini söylediği için aracı bırakamadım. Ayrıca ek bilgi olarak geçen yıl aracın kaloriferi iyi ısıtmaması üzerine sanayiye götürdüm. Borular tıkanmış kireçlenmiş olabilir diye borulara hava basınçlı makinaya bağlayıp temizlenmesi tavsiye edildi. Bende tavsiye doğrultusunda bu işlemi yaptırdım. Ne oldu ise bundan sonra oldu araçta problemler çıkmaya başladı. Borular hava yaptı şankır şankır ses gelmeye başladı. Havasını aldırdım bu kez antifiriz suyunu eksiltti. Onun da Lpg bağlantı boruları sızdırmasından kaynaklanması üzerine lpb boruları ile lpg regilatörünü değiştirdim. Tüm sorunlar çözüldü. Kalorifer verimsiz de olsa ısıtıyordu. Malum yaz olduğundan o tarihten sonra ilk defa bugün kaloriferi açtım ve sadece soğuk üflüyor. Sonuç olarak 550 tl termostatı değiştirmeme rağmen hararet sorunu çözülmedi ek olarak  kaloriferde tam bozulmuş. Bu konuda bilgili arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum. Sorunun kaynağı sadece kalorifer sistemi olabilir mi Serviste kaloriferi yaptırdıktan sonra hararet sorunu çözülür mü yoksa başka bir parçadan mı şüphelenmeliyim. Devir dayım pompası vb. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

Toyota Club Türkiye

2012 corolla hararet sorunu
« : Ekim 17, 2020, 22:53:19 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '11
  • Kilometre: 102000
  • Kan Grubu: 0+
  • 15 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Ynt: 2012 corolla hararet sorunu
« Yanıtla #1 : Ekim 18, 2020, 14:30:14 »
merhaba bu dediğiniz olayı ben de 2011 tam otomatik aracımda yaşadım. Yokuş çıkarken hararetler oldu. Düz yolda klima açıkken de hararet yükselmeleri oldu. Termostatı değiştirdik yine devam etti yalnız ben lpg yi ve klimayı çalıştırmadan Kırıkkale'den İstanbul'a geldim. Bir yükselme göremedim. Lpg beyininin altında su borusu vardı onun dirseğini değiştirdim su eksilmesi olmuyor. Bana da aracın az ısıttığı söylendi şu ana kadar bir çözüm bulamadım yakında Ümraniyeye götüreceğim bakalım
ERİŞİR MENZİ-İ MAKSUDUNA AHESTE GİDEN
TİZ REFTAR OLANIN PAYİNE DAMEN DOLAŞIR

Etiketler: