Gönderen Konu: Elektrik Faturanız  (Okunma sayısı 849 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '17
  • Kilometre: 22090
  • Kan Grubu: 0+
  • 82 kere teşekkür etti
  • 752 kere teşekkür edildi
Ynt: Elektrik Faturanız
« Yanıtla #20 : Ekim 08, 2020, 18:19:50 »
Bir süre önce biz de öyle düşündük,acaba sayaç fazla mı yazıyor diye elektrik idaresine başvurduk,hem gelip gitme parası aldılar vergileri ile birlikte hem de normal her şey dediler.'Ben yoruldum hayat ' şarkısı gibi..
Tokay Ceritoğlu

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Ekim 08, 2020, 18:19:50 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '12
  • Kan Grubu: ---
  • 25 kere teşekkür etti
  • 99 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Ekim 08, 2020, 18:58:46 »
Bir süre önce biz de öyle düşündük,acaba sayaç fazla mı yazıyor diye elektrik idaresine başvurduk,hem gelip gitme parası aldılar vergileri ile birlikte hem de normal her şey dediler.'Ben yoruldum hayat ' şarkısı gibi..
Yüksek gelmesi mi normalmiş? Faturadaki vergi ve fonların hepsi aktif tüketim bedeliniz üzerinden hesaplanıyor. Bir tek buz dolabının 1 ayda tüketeceği bedel buz dolabının B sınıfı olduğu varsayalım (ki artık kimsenin evinde B sınıfı olacağını sanmam)  1,7 kWh *30=51 kWh dir. Bununda bedeli vergiler fonlar ıvır zıvır dahil yaklaşık 36 Tl dir. Bir tek buz dolabı için bu değerden fazla fatura ödeniyorsa orada başka problemler olması muhtemeldir.

Tokay Bey sizin buz dolabının sınıfı nedir? Yaşça büyük bir abimizsiniz eğer buz dolabınız çok eskiyse E sınıfı falansa ancak o şekilde 60 Tl civarı fatura gelebilir. Sanırım 2012 yılından sonra A sınıfının altındaki buz dolaplarının üretimi ve ithalatı yasaklanmış. Bende dolabımı o yıllarda almıştım piyasada B sınıfı dolap yoktu zaten...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Model Yılı: '17
  • Kilometre: 22090
  • 82 kere teşekkür etti
  • 752 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Ekim 08, 2020, 20:45:50 »
Bosch marka buzdolabı,6-7 yıllık bir dolap,sınıfını bilemiyorum,derin dondurucusu da çalışıyor tabii her evde olduğu gibi..
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 25 kere teşekkür etti
« Yanıtla #23 : Ekim 08, 2020, 20:53:30 »
Bosch marka buzdolabı,6-7 yıllık bir dolap,sınıfını bilemiyorum,derin dondurucusu da çalışıyor tabii her evde olduğu gibi..
Yeniymiş en kötü ihtimalle A sınıfıdır. Piyasada cihazların tüketim değerlerini ölçebilen prizler satılıyor. Buz dolabına takıp sayaçla onun okuduğu değeri kontrol ederseniz sayacınızın doğru ölçüp ölçmediği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Evinize gelen ekip ne gibi bir müdahalede bulundu da normal dedi ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 350000
  • Kan Grubu: A+
  • 236 kere teşekkür etti
  • 1246 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Ekim 08, 2020, 21:15:20 »
Yüksek gelmesi mi normalmiş? Faturadaki vergi ve fonların hepsi aktif tüketim bedeliniz üzerinden hesaplanıyor. Bir tek buz dolabının 1 ayda tüketeceği bedel buz dolabının B sınıfı olduğu varsayalım (ki artık kimsenin evinde B sınıfı olacağını sanmam)  1,7 kWh *30=51 kWh dir. Bununda bedeli vergiler fonlar ıvır zıvır dahil yaklaşık 36 Tl dir. Bir tek buz dolabı için bu değerden fazla fatura ödeniyorsa orada başka problemler olması muhtemeldir.

Tokay Bey sizin buz dolabının sınıfı nedir? Yaşça büyük bir abimizsiniz eğer buz dolabınız çok eskiyse E sınıfı falansa ancak o şekilde 60 Tl civarı fatura gelebilir. Sanırım 2012 yılından sonra A sınıfının altındaki buz dolaplarının üretimi ve ithalatı yasaklanmış. Bende dolabımı o yıllarda almıştım piyasada B sınıfı dolap yoktu zaten...
İllere göre elektirk parekende fiyatı değişiklik gösterir onun için net rakam söylemek mümkün değildir, ayriyeten dairenin mesken veya inşaat gözükmesi değişkenlik gösterir.

Mesaj Birleştirildi: Ekim 08, 2020, 21:20:46
İşin bide teknoloji boyutu var yeni teknoloji ler eklendikçe iş içinden çıkılmaz hâl alıyor mesela benim bozdolabında ortam sensörü var ısıya göre çalışması için ama şimdiki evlerde kombi ile ısınma olduğu için dolap her mevsimde yüksek ısıya göre çalışma sergiliyor,yine dolap büyüklüğü içinin doluluğu vs elektrik sarfiyatını etkiler benim evdeki eşyaların hepsi A sınıfı ++ malesef yok ama elektrik faturam klima kullanmazsam 100 , 110 TL bandında gelir.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
    • Sadece Toyota
  • Model Yılı: '20
  • Kilometre: 1000
  • 998 kere teşekkür etti
  • 2121 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Ekim 08, 2020, 22:38:31 »
Şahsi fikrim, elektrikli otomobil kullanıcısı (adayı) araca ödeyeceği rakamı hesaplarken en fazla 12 saatte aracını tamamen şarj edebileceği, kendi kontrolündeki (off grid) yenilenebilir enerji kaynağını da hesaba katmalı.

Elektrik faturası demişken, 3 lift, 12 adet led aplik, 4 adet led ampul, 1 buzdolabı, 2 bilgisayar, 1 server, 1 su sebili ve ara sıra çalışan 7000btu klima (liftlerin, apliklerin ve ampullerin sürekli çalışmadığını göz önünde bulundurun) çalışan atölyenin elektrik faturası 2500₺ ve bunun içerisinde henüz ısınma için kullanılan cihaz mevcut değil, meskün mahal ile ticari işletmenin elektrik kw birim fiyatının farklı olmasının sebebinin mantıklı açıklamasını bilen var ise ve beni de aydınlatabilirse sevinirim :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 236 kere teşekkür etti
« Yanıtla #26 : Ekim 08, 2020, 23:10:05 »
Şahsi fikrim, elektrikli otomobil kullanıcısı (adayı) araca ödeyeceği rakamı hesaplarken en fazla 12 saatte aracını tamamen şarj edebileceği, kendi kontrolündeki (off grid) yenilenebilir enerji kaynağını da hesaba katmalı.

Elektrik faturası demişken, 3 lift, 12 adet led aplik, 4 adet led ampul, 1 buzdolabı, 2 bilgisayar, 1 server, 1 su sebili ve ara sıra çalışan 7000btu klima (liftlerin, apliklerin ve ampullerin sürekli çalışmadığını göz önünde bulundurun) çalışan atölyenin elektrik faturası 2500₺ ve bunun içerisinde henüz ısınma için kullanılan cihaz mevcut değil, meskün mahal ile ticari işletmenin elektrik kw birim fiyatının farklı olmasının sebebinin mantıklı açıklamasını bilen var ise ve beni de aydınlatabilirse sevinirim :)
Merhaba ufuk bey,
İş yerinizde kullandığınız elektrik trifaze mi monofaze mi ve tarifeniz eğer sanayi elektriği olarak geçiyorsa malesef yüksek fatura ödersiniz, ayriyeten yeni saatler istenirse 3 zamanlı veya tek zamanlı olarak hesaplama yapabiliyor bunlarında her saate farklı ücret yazıyor,ticarethane elektriğinin birim fiyatının yüksek olmasının sebebi devlet diyorki sen para kazanıyorsun ticaret yapıyorsun fazla ödeyeceksin, başka aklıma gelen teori yok sorsanızda bunu söylerler.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
    • Sadece Toyota
  • Model Yılı: '20
  • Kilometre: 1000
  • 998 kere teşekkür etti
  • 2121 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Ekim 08, 2020, 23:13:34 »
Merhaba ufuk bey,
İş yerinizde kullandığınız elektrik trifaze mi monofaze mi ve tarifeniz eğer sanayi elektriği olarak geçiyorsa malesef yüksek fatura ödersiniz, ayriyeten yeni saatler istenirse 3 zamanlı veya tek zamanlı olarak hesaplama yapabiliyor bunlarında her saate farklı ücret yazıyor,ticarethane elektriğinin birim fiyatının yüksek olmasının sebebi devlet diyorki sen para kazanıyorsun ticaret yapıyorsun fazla ödeyeceksin, başka aklıma gelen teori yok sorsanızda bunu söylerler.

Kullanılan akım gereği Trifaze sistem kurulu ancak tüm cihazlar trifaze çalışmıyor tabi ki, mantık bu ise şahıs adına tutularak emlak danışmanlığı yapılan dairelerden de ticari ödeme alınması gerekmez mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 236 kere teşekkür etti
« Yanıtla #28 : Ekim 08, 2020, 23:30:24 »
Kullanılan akım gereği Trifaze sistem kurulu ancak tüm cihazlar trifaze çalışmıyor tabi ki, mantık bu ise şahıs adına tutularak emlak danışmanlığı yapılan dairelerden de ticari ödeme alınması gerekmez mi?
Trifaze olduğu zaman zaten otomatik olarak fiyat katlıyor çünkü sanayi elektriği olmuş oluyor,mantık olarak baktığımız zaman dediğinizde haklısınız ama orada monofaze bağlantı olduğu için düşük miktarda ödüyorlar ve şahıs adına olması ticarethane olmasından kurtarıyor olabilir,tabi bu sadece emlak danışmanlığı için olabilir,diğer bir işlemde siz bu elektrik su gibi faturaları gider olarak göstrebilmeniz veya en azından faturada bulunan vergi giderlerinde indirim alabilmeniz gerekiyor,konuyla ilgili nette açıklama mevcut ama işten anlayan vergi Usul kanunu hükümlerine hakim olan muhasebeci ile görüşmeniz yararınıza olur,
İşletmeleri ayakta tutan iyi bir muhasebeci dir.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 25 kere teşekkür etti
« Yanıtla #29 : Ekim 09, 2020, 06:55:58 »
İllere göre elektirk parekende fiyatı değişiklik gösterir onun için net rakam söylemek mümkün değildir, ayriyeten dairenin mesken veya inşaat gözükmesi değişkenlik gösterir.

Mesaj Birleştirildi: Ekim 08, 2020, 21:20:46

İşin bide teknoloji boyutu var yeni teknoloji ler eklendikçe iş içinden çıkılmaz hâl alıyor mesela benim bozdolabında ortam sensörü var ısıya göre çalışması için ama şimdiki evlerde kombi ile ısınma olduğu için dolap her mevsimde yüksek ısıya göre çalışma sergiliyor,yine dolap büyüklüğü içinin doluluğu vs elektrik sarfiyatını etkiler benim evdeki eşyaların hepsi A sınıfı ++ malesef yok ama elektrik faturam klima kullanmazsam 100 , 110 TL bandında gelir.
İllere göre farklılık olduğu nereden çıkardınız Ümit Bey? Serbest tüketici değilseniz hangi ilde olursanız olun Ulusal tarife üzerinden ücretlendirilirsiniz. Tüketim alışkanlıklarınıza göre tek zamanlı veya üç zamanlı seçiminize bağlı olarak elektrik faturanız artar veya azalır. Evet dolap büyüklüğü, dolabın bulunduğu yer, çevre koşulları vs. dolabın tüketimini değiştirebilir ancak yine de A sınıfı bir cihazın E sınıfı gibi tüketmesine neden olmaz.

Mesaj Birleştirildi: Ekim 09, 2020, 06:59:52
Bana son gelen faturanızın ilk okuma- son okuma tarihlerini, hangi tarifeyi kullandığınızı ve ne kadar tüketim yapmışsınız onu söyleyin bir kontrol edelim bakalım faturanız ne kadar gelmiş net olarak söyleyebilecek miyiz.. ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 236 kere teşekkür etti
« Yanıtla #30 : Ekim 09, 2020, 10:37:55 »
Merhabalar Hüseyin bey,
Artık 2020 yılı itibariyle aylık 82 TL ve üzeri tüketiminiz varsa farklı tedarikci şirketlerden hizmet alabiliyorsunuz bu nedenle fiyatlar değişiklik gösterebilmektedir,arızalı kompresörü zayıf olan veya kapak contası yazıflamış bir buzdolabı A++ dahi olsa içerisini tam anlamıyla soğutamadığı için termostat yapamaz ve E sınıfını aratmaz devamlı çalışma sergiler taki belirli süre sonra motor iflas eder kullanıcı dolabım bozuldu der,
Ayriyeten kullanılan buz dolabının no frost dahi olsa 6 ayda bir fişini çekip 24 saat kapıları açık şekilde bırakınki üst dondurucu ile alt bölüm arasındaki hava kanallarında ve evaporatör üzerinde oluşan buzlar çözülsün alt tarafı daha sağlıklı ve kolay soğutsun ve daha az tüketim yapsın,
Elektrik faturam şöyle Hüseyin bey,
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 25 kere teşekkür etti
« Yanıtla #31 : Ekim 09, 2020, 10:58:28 »
Merhabalar Hüseyin bey,
Artık 2020 yılı itibariyle aylık 82 TL ve üzeri tüketiminiz varsa farklı tedarikci şirketlerden hizmet alabiliyorsunuz bu nedenle fiyatlar değişiklik gösterebilmektedir,arızalı kompresörü zayıf olan veya kapak contası yazıflamış bir buzdolabı A++ dahi olsa içerisini tam anlamıyla soğutamadığı için termostat yapamaz ve E sınıfını aratmaz devamlı çalışma sergiler taki belirli süre sonra motor iflas eder kullanıcı dolabım bozuldu der,
Ayriyeten kullanılan buz dolabının no frost dahi olsa 6 ayda bir fişini çekip 24 saat kapıları açık şekilde bırakınki üst dondurucu ile alt bölüm arasındaki hava kanallarında ve evaporatör üzerinde oluşan buzlar çözülsün alt tarafı daha sağlıklı ve kolay soğutsun ve daha az tüketim yapsın,
Elektrik faturam şöyle Hüseyin bey,
Ümit Bey 82 Tl değilde yıllık tüketimi 1400kWh olan tüketiciler serbest tüketici olabilir demek daha doğru bir bilgilendirme olur. Bir önceki yıl ile içinde bulunulan yıla ait cari tüketim değeri fatura altında yazar. Bozuk bir dolaptan söz etmiyoruz tabiki bozuksa zaten belirtilerinden anlaşılır. Tarifenizi yazmamışsınız tek terimli tek zamanlı mesken abonesi iseniz faturanız 151.09 tl tek terimli üç zamanlı mesken abonesi iseniz 157.61 tl gelmiştir. (1 Ekim itibariyle elektriğe zam yapıldı faturanızın okunduğu tarih itibariyle 5 günlük zamlı tarifeden kullanımınız var bu sebeple verdiğim değerler 3-5 Tl farklı olabilir.)

Mesaj Birleştirildi: Ekim 09, 2020, 11:12:47

Bir ekleme daha yapayım, serbest tüketiciye geçiş yapmanın amacı zaten daha az fatura ödeyebilmek içindir. Vermiş olduğum rakamlar Ulusal tarife için geçerli olan rakamlardır. Serbest tüketiciyseniz ve bir tek buz dolabı için 60 Tl geliyorsa durum daha da vahimdir.

Mesaj Birleştirildi: Ekim 09, 2020, 11:40:51

Bu ayki faturam 126 küsür gelmiş. Evimde 1 tane buz dolabı 1 tane derin dondurucu çalışıyor ayrıca bu ay fırında çok çalıştı. Sadece bir buz dolabı 60 tl harcasa 120 tl sırf dolaplardan kaynaklı tüketimim olurdu geriye kalan aletlerim hiç tüketmiyor demek ki :-\

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 25 kere teşekkür etti
« Yanıtla #32 : Ekim 17, 2020, 17:57:15 »
Denemek için boş evdeki buzdolabını da fişten çekip bir ay sonra bakalım ne fatura gelecek merak ediyorum,herhalde sayaç okuma,gelme gitme,kayıp kaçak,trt payı,herhangi bir yere katkı payı ve anlamadığımız bir kaç teknik kelime ile en az 15-20 tl fatura mutlaka gelecektir.
Tokay Bey tüketim olmazsa hiç fatura gelmiyor. Ekte örnek fatura mevcut.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2609 kere teşekkür etti
  • 2960 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Ekim 17, 2020, 18:21:04 »
Evet, kullanım belli meblağa ulaşmıyorsa faturalandırılmıyor, sonraki aya ekleniyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 25 kere teşekkür etti
« Yanıtla #34 : Ekim 17, 2020, 18:29:27 »
Evet, kullanım belli meblağa ulaşmıyorsa faturalandırılmıyor, sonraki aya ekleniyor.
Evet tüketim çok azsa sonraki aya ekliyorlar tüketim hiç yoksa sonraki ay ne kullandıysanız o geliyor. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2609 kere teşekkür etti
  • 2960 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #35 : Ekim 17, 2020, 18:43:57 »
Evet tüketim çok azsa sonraki aya ekliyorlar tüketim hiç yoksa sonraki ay ne kullandıysanız o geliyor. 
Yalnız elektriğe zam geldiğinde, kullanımı nasıl bölüp hesaplıyorlar, ya da bölmüyorlar ve tüm tüketimi zamlı fiyattan bir hesaplıyorlar bilmiyordum.

Eskiden bunlar görülmezdi de, artık düşünülür oldu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 25 kere teşekkür etti
« Yanıtla #36 : Ekim 17, 2020, 18:50:02 »
Yalnız elektriğe zam geldiğinde, kullanımı nasıl bölüp hesaplıyorlar, ya da bölmüyorlar ve tüm tüketimi zamlı fiyattan bir hesaplıyorlar bilmiyordum.

Eskiden bunlar görülmezdi de, artık düşünülür oldu.

Faturada günlük ortalama tüketim değeriniz yazıyor. Nasıl hesap yaptıklarına dair kesin bilgi sahibi değilim ama tahminimce zam geldikten sonraki gün sayısı ile ortalama günlük tüketim neyse onu baz alıp hesaplıyorlardır.

Etiketler: