Gönderen Konu: 98 XEİ Arıza yapıldığı halde arıza lambası sönmemesi.  (Okunma sayısı 215 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
Selamın aleyküm. 98 Special XEİ aracım motor arıza lambası yakıyordu. Cihaza bağladık vuruntu sensörü arızası dedi. Gittim sıfır vuruntu sensörü aldım. Taktik. Orjinal parça birde. Söndü arıza ışığı. Bı 10 km yol almadan tekrar yandı. Bağladık yine aynı hata kodunu veriyor. Usta beynin sökülmesi lazım dedi. Fikri olan yaşayan yardımcı olabilecek birisi varmı ?

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 350000
  • Kan Grubu: A+
  • 239 kere teşekkür etti
  • 1256 kere teşekkür edildi
Ynt: 98 XEİ Arıza yapıldığı halde arıza lambası sönmemesi.
« Yanıtla #1 : Eylül 21, 2020, 19:55:21 »
Selamın aleyküm. 98 Special XEİ aracım motor arıza lambası yakıyordu. Cihaza bağladık vuruntu sensörü arızası dedi. Gittim sıfır vuruntu sensörü aldım. Taktik. Orjinal parça birde. Söndü arıza ışığı. Bı 10 km yol almadan tekrar yandı. Bağladık yine aynı hata kodunu veriyor. Usta beynin sökülmesi lazım dedi. Fikri olan yaşayan yardımcı olabilecek birisi varmı ?
Parçayı nereden aldınız orijinalliği den nekadar eminsiniz?
Tesisatı kontrol ettirin derim bu araçlar ECU dan kolay kolay arıza vermez.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #2 : Eylül 21, 2020, 22:04:08 »
Kayseri'de yeni sanayinin en büyük 3 tane japon yedek parça satan firması var zaten. Güvenilir bir yer. Ucundede fiyat aynıydı. Elektrik ustası da baya samimi tanıdık birisi. Valla bilmiyorum ne yapmam gerektiğini. Eski arabadan usandım gerçekten Allah kısmet ederse bundan sonra en az 10 yaşında olması şartı ile alacağım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 350000
  • Kan Grubu: A+
  • 239 kere teşekkür etti
  • 1256 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Eylül 22, 2020, 00:42:12 »
Kayseri'de yeni sanayinin en büyük 3 tane japon yedek parça satan firması var zaten. Güvenilir bir yer. Ucundede fiyat aynıydı. Elektrik ustası da baya samimi tanıdık birisi. Valla bilmiyorum ne yapmam gerektiğini. Eski arabadan usandım gerçekten Allah kısmet ederse bundan sonra en az 10 yaşında olması şartı ile alacağım.
Size tavsiyem aldığınız ürünü servisten parça numarası isteyerek netleştirin (orjinal veya muadil) eğer ürün gerçekten orjinal değilse malesef hiçbir işe yaramaz, toyotalar kolay kolay parça bozmaz ama arıza açtığında kesinlikle orjinal parça ister,
Aracınızdaki vuruntu sensörü aracı stop ettirmez ama chek engine lambasını yakar size motorda bir sorun olduğunu söyler direk sensör bozuk diye yorum yapmak yanlış olur o sensör ile bağlantılı diğer yerlerde incelenmeli,
Vuruntu sensörünün görevi motordaki vuruntuyu ölçmektir ölçüm neticesini ECU ya bildirip motora giren yakıtı açıp veya kısmak emrine yardımcı olur bir nevi rolantiyi düzenler onun için ilk önce detaylı inceleme yapın ve yine sorun sensörde ise kesinlikle orjinal olanı alın yoksa sorun çözülmez.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '98
  • Kilometre: 235000
  • Kan Grubu: 0+
  • 18 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
Takılan vuruntu sensörü arızalı veya sokette bir kopma vardır üstadım. Muadilde olsa lambayı söndürüyor ben de değiştim yakın zamanda .
Toyota Corolla 1998

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '98
  • Kilometre: 240000
  • Kan Grubu: 0+
  • 7 kere teşekkür edildi
1 sene once bende oldu bu olay sensor motor arka tarafında soket cikti sorun soket değiştirdim sorun çözüldü.
3 sene once motor arıza lambası yapmıstı elektirikci buji ve kablosunu değiştirmisti düzelmişti. inşallah faydalı olur.
corolla special

Etiketler: