Gönderen Konu: Lpg'de ayağımı gazdan çekip bastığımda sallanma sorunu  (Okunma sayısı 862 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '20
  • Kan Grubu: AB+
  • 17 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
Öncelikle herkese Merhabalar. Aracım 2020 Dream MDS. Aracıma Brc Comfort lpg taktırdım. Taktırdığımdan beri şöyle bir problem yaşıyorum. Hareket halindeyken ayağımı gazdan çekip tekrar gaza bastığımda hafif bir sallanma meydana geliyor. Ayrıca hani gezinti yaparken düşük devirde çok az gaza basarak gidersiniz ya 1000 devir civarında, o zaman da ufak ufak titreşerek yola gidiyorum. Bu durum çok canımı sıktığından lpg yi kapattım ama aynı durumum benzinde de olduğunu gördüm. Beni asıl endişelendiren de bu oldu. Buna benzer sorun yaşayan başkaları da var mı? Varsa nasıl çözdüler bu işi cevap yazılırsa çok memnun olacağım. Teşekkür ederim şimdiden.
Corolla Dream MDS

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Model Yılı: '19
  • Kilometre: 2500
  • Kan Grubu: ---
  • 1888 kere teşekkür etti
  • 2772 kere teşekkür edildi
Ynt: Lpg'de ayağımı gazdan çekip bastığımda sallanma sorunu
« Yanıtla #1 : Eylül 16, 2020, 15:24:13 »
Aynı sorun aracımda vardı. Enjeksiyon avansı mıydı enjeksiyon geciktirme mi öyle bir ayar var, onu yapınca düzeliyor. Bir de düzgün bir yol ayarı lazım.
5 dakika yol ayarı yaptılar fakat araç hala fakirdeydi, rölantide %5, yük altında ise %15 artırıldı öyle ayar tuttu.

Düşük devirde olan durumsa hepsinde var o. 1000-1500 devir arasında şehiriçinde yavaşlayıp hızlanmak isteyince oluyordu. Daha sakin gaz pedalına basarak daha sabit hızda ilerleyerek sorunu yaşamıyorum.
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-...) 0 km-...
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km
Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 17 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Eylül 16, 2020, 16:17:04 »
Çok teşekkür ederim Mutlu bey. Ben sadece bende var sanıyordum açıkçası. Siz bile öyle söyleyince rahatladım açıkcası demek ki tüp kullanımı ile alakalı genel bir durum o zaman. Lpg yi taktırırken forumu sizlerin düşüncelerini çok takip ettim hatta Brc genel merkeze nerede taktırabilirim diye bile sordum. Ama pandemi dolayısı ile çok bilinen yerlere gidemedim o yüzden de kafamda hep soru işareti oldu. Uygun bir zamanda Özençler'e gitmeyi düşünüyorum ayar kontrolü için. Sizce nasıl olur,  fikrinizi alabilir miyim? Tekrar teşekkür ederim ilginize.
Corolla Dream MDS

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #3 : Eylül 16, 2020, 16:32:41 »
Çok teşekkür ederim Mutlu bey. Ben sadece bende var sanıyordum açıkçası. Siz bile öyle söyleyince rahatladım açıkcası demek ki tüp kullanımı ile alakalı genel bir durum o zaman. Lpg yi taktırırken forumu sizlerin düşüncelerini çok takip ettim hatta Brc genel merkeze nerede taktırabilirim diye bile sordum. Ama pandemi dolayısı ile çok bilinen yerlere gidemedim o yüzden de kafamda hep soru işareti oldu. Uygun bir zamanda Özençler'e gitmeyi düşünüyorum ayar kontrolü için. Sizce nasıl olur,  fikrinizi alabilir miyim? Tekrar teşekkür ederim ilginize.

Özençler iyidir, yol ayarı ve montaj kontrolü için gidebilirsiniz.
Bu arada bu bahsettiğiniz sorun benzinde de var. Şanzımanın yazılımı nedeniyle olabilir belki.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 17 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Eylül 16, 2020, 17:43:18 »
Mutlu bey, LPG den önce benzinde hiç bir sıkıntı yoktu. Ben lpg nin gazı ayarlayan kısmı benzin ayarını da yapıyordur diye düşünüyorum. Çünkü düşük devirdeki titreşerek gitme lpg taktırmadan önce yoktu. Lpg taktırınca birden ortaya çıktı. Açıkçası bu konuda öyle hassaslaştım ki lpg yi söktürmek seçeneklerim arasına girdi. Tabi söktürüsem herşey eski haline döner mi bilemiyorum.
Corolla Dream MDS

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • Kan Grubu: A+
  • 2610 kere teşekkür etti
  • 2962 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Eylül 16, 2020, 17:51:37 »
Hava filtresi bölgesini de kontrol etmeniz iyi olabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 17 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Eylül 16, 2020, 17:58:32 »
Hakan bey teşekkür ederim. Kontroller sırasında bu hususa da dikkat ederim.
Corolla Dream MDS

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #7 : Eylül 16, 2020, 19:06:36 »
Mutlu bey, LPG den önce benzinde hiç bir sıkıntı yoktu. Ben lpg nin gazı ayarlayan kısmı benzin ayarını da yapıyordur diye düşünüyorum. Çünkü düşük devirdeki titreşerek gitme lpg taktırmadan önce yoktu. Lpg taktırınca birden ortaya çıktı. Açıkçası bu konuda öyle hassaslaştım ki lpg yi söktürmek seçeneklerim arasına girdi. Tabi söktürüsem herşey eski haline döner mi bilemiyorum.

Hiç gerek yok. Tasarruf etmek için taktırıyoruz, ufak tefek problemler çıkacaktır normal, çözülmeyecek şeyler değil. O zaman yol ayarı kaynaklı olma ihtimali yüksek.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 350000
  • 239 kere teşekkür etti
  • 1257 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Eylül 16, 2020, 20:13:36 »
Şimdi bu yazacağıma BRC severler, kullanıcılar ve bayileri kızacak ama yazmaktan kendimi alamıyorum,
2018 makyajlı corollaya AKL obd2 taktırdım kendi aracımda yine AKL Elegant modeli var çok şükür ikisindede hiçbir sorun yaşamadım ve benzinden hiçbir farkı yok yeterki gaza basayım rampa düz gidiyor,heleki corollaya taktırdığım obd2 sistemi mükemmel çalışmakta ve performans olarak çok iyi yakıt olarak BRC'li kardeşine aynı yolda bir depoda 40 km fark attı iki araçta aynı yükte aynı anda aynı yola gittiler,
AKL obd2 nin başarılı olmasındaki en büyük sebeb bağımsız enjektör kullanıyor olmasıdır ki kesinlikle öyle olmalı çünkü benzin enjektörlerinin en yakınında olmalıdır, aynı zamanda yazılımında toyata için özel yazılım vardır tecrübeli usta ile birleşince tadından yenmez.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #9 : Eylül 16, 2020, 21:11:40 »
Şimdi bu yazacağıma BRC severler, kullanıcılar ve bayileri kızacak ama yazmaktan kendimi alamıyorum,
2018 makyajlı corollaya AKL obd2 taktırdım kendi aracımda yine AKL Elegant modeli var çok şükür ikisindede hiçbir sorun yaşamadım ve benzinden hiçbir farkı yok yeterki gaza basayım rampa düz gidiyor,heleki corollaya taktırdığım obd2 sistemi mükemmel çalışmakta ve performans olarak çok iyi yakıt olarak BRC'li kardeşine aynı yolda bir depoda 40 km fark attı iki araçta aynı yükte aynı anda aynı yola gittiler,
AKL obd2 nin başarılı olmasındaki en büyük sebeb bağımsız enjektör kullanıyor olmasıdır ki kesinlikle öyle olmalı çünkü benzin enjektörlerinin en yakınında olmalıdır, aynı zamanda yazılımında toyata için özel yazılım vardır tecrübeli usta ile birleşince tadından yenmez.

Yok niye kızalım abi. Hep söylüyorum kitler arasındaki farkı son kullanıcı anlayamaz diye. Atiker de obd ile gayet güzel düzeltme yapmakta. Yedek parçası da ucuz hem. Hem de kablo alıp ayarı insanlar kendileri yapabilir. Maalesef Prins ve BRC de lisans bulmak çok sıkıntı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 17 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Eylül 17, 2020, 09:58:24 »

Ümit bey teşekkür ederim cevabınız için öncelikle. Aslında taktırmadan önce forumda obd li cihaz taktırılması gerektiği yazılıydı ama yine bizim gibi işin çok tekniğini bilmeyen son kullanıcılar reklamlara ve marka algılarına kendimizi teslim ediyoruz sanıyorum.
Ümit bey bir de size sormak istediğim OBD li cihazlarda düşük devirlerde salınır gibi yola gittiğiniz durumlarda ufak da olsa bir titreşim olmuyor mu?
Corolla Dream MDS

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '18
  • Kilometre: 17000
  • 47 kere teşekkür etti
  • 93 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Eylül 17, 2020, 10:10:22 »
Ümit bey teşekkür ederim cevabınız için öncelikle. Aslında taktırmadan önce forumda obd li cihaz taktırılması gerektiği yazılıydı ama yine bizim gibi işin çok tekniğini bilmeyen son kullanıcılar reklamlara ve marka algılarına kendimizi teslim ediyoruz sanıyorum.
Ümit bey bir de size sormak istediğim OBD li cihazlarda düşük devirlerde salınır gibi yola gittiğiniz durumlarda ufak da olsa bir titreşim olmuyor mu?
bende obd li Atiker grand var ve dediğiniz durumu hiç yaşamadım, uygun nozul ölçüsü, uygun basınç ve lpg haritasının düzgün bir ayarıyla kesinlikle sorun yaşanmıyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 239 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Eylül 17, 2020, 10:57:39 »
Dediğiniz durumu hiç yaşamadım sorunsuz bir şekilde kullandık ve tanıdık birine sattık hâlâ kullanıyor.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 17 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Eylül 21, 2020, 21:33:50 »
Merhabalar, daha önce yaşadığım problemi paylaşmış olduğum günden beri aracı benzinde kullandım ve benzinde kullanma sürem arttıkça problemin azaldığını gördüm. Bugün  daha önce hiç gaz almadığım  BP den gaz alarak bir deneme yapayım dedim ve yaklaşık 100km kullandım. Bahsettiğim problemler neredeyse yoktu. Açıkçası kabahati neye kime bulsam bilemedim şimdi. Gazdan mı ayardan mı arasıra benzinde kullanmamaktan mı? Yani bir yorumunuz olursa sevinirim. İyi akşamlar dilerim.
Corolla Dream MDS

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '18
  • Kilometre: 17000
  • 47 kere teşekkür etti
  • 93 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Eylül 21, 2020, 22:03:41 »
Merhabalar, daha önce yaşadığım problemi paylaşmış olduğum günden beri aracı benzinde kullandım ve benzinde kullanma sürem arttıkça problemin azaldığını gördüm. Bugün  daha önce hiç gaz almadığım  BP den gaz alarak bir deneme yapayım dedim ve yaklaşık 100km kullandım. Bahsettiğim problemler neredeyse yoktu. Açıkçası kabahati neye kime bulsam bilemedim şimdi. Gazdan mı ayardan mı arasıra benzinde kullanmamaktan mı? Yani bir yorumunuz olursa sevinirim. İyi akşamlar dilerim.
Biraz daha kullanın eğer sorun tekrarlarsa lpg ayarları bozuktur, tekrarlamazsa lpg istasyonunuzu değiştirmeden kullanırsınız, lpg de problemler hemen ortaya çıkmıyor kullandıkça görürsünüz/hissedersiniz, örnek vermek gerekirse yeni araçlar çok düşük enjeksiyon süresiyle çalıştıkları için uygun nozul ölçüsü seçilmediğinde veya yüksek regülatör basıncında lpg enjektörleri düşük ms değerlerinde çalışamadıkları için açık kalıp rolantide zengin karışıma neden oluyor ve zamanla bu durum benzin kullanımında da sorun yaratıyor, veya bunun tam terside olabiliyor ayarsız harita nedeniyle yetersiz gaz gelmesi nedeniyle araç fakir karışıma maruz kalıyor ve bu da zamanla benzin kullanımını olumsuz etkiliyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 239 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Eylül 21, 2020, 22:32:17 »
Tuba bey merhabalar,
Sorunu nereye yüklemeniz konusunda boşuna yer aramayın ana yakıtı benzin olan üniteye çakma bir yakıt yükleyip çalış emri veriyoruz,
Günlerce ar-ge yapılmış sensörlerle vs optimum hava yakıt karışımı ayarlanmış yakıt haritasının üzerine %15,%20 fark uygulayarak buna göre çalış diyoruz sonucunda bazı sorunlar kaçınılmaz oluyor, günümüzde LPG sistemlerini geliştirmek için çalışmalar yapıyorlar obd2 sistemleri vs çıkarıyorlar ama sadece arıza verme süresini uzatıyorlar LPG ile çalışan her araç vakti geldiğinde illaki arıza verecektir,tabiki sadece benzinli ünitede arıza verecektir ama daha daha uzun sürelerde arıza verir,
Eğer LPG kullanıyorsak ayarları çok iyi olmak zorunda ve arada bir benzinde yol yapmamız şarttır son olarak lpg'yi herzaman uzun soluklu aynı markadan almayın arada bir değiştirin araç uzun süre aynı yakıtı aldığı zaman rutine biniyor belirli süre sonra teklemeler değişik arızalar olabiliyor.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 17 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
Ynt: Lpg\'de ayağımı gazdan çekip bastığımda sallanma sorunu
« Yanıtla #16 : Eylül 21, 2020, 22:33:03 »
Biraz daha kullanın eğer sorun tekrarlarsa lpg ayarları bozuktur, tekrarlamazsa lpg istasyonunuzu değiştirmeden kullanırsınız, lpg de problemler hemen ortaya çıkmıyor kullandıkça görürsünüz/hissedersiniz, örnek vermek gerekirse yeni araçlar çok düşük enjeksiyon süresiyle çalıştıkları için uygun nozul ölçüsü seçilmediğinde veya yüksek regülatör basıncında lpg enjektörleri düşük ms değerlerinde çalışamadıkları için açık kalıp rolantide zengin karışıma neden oluyor ve zamanla bu durum benzin kullanımında da sorun yaratıyor, veya bunun tam terside olabiliyor ayarsız harita nedeniyle yetersiz gaz gelmesi nedeniyle araç fakir karışıma maruz kalıyor ve bu da zamanla benzin kullanımını olumsuz etkiliyor
Hüsnü Bey cevabınız için çok teşekkür ederim.

Mesaj Birleştirildi: Eylül 21, 2020, 22:43:02
Tuba bey merhabalar,
Sorunu nereye yüklemeniz konusunda boşuna yer aramayın ana yakıtı benzin olan üniteye çakma bir yakıt yükleyip çalış emri veriyoruz,
Günlerce ar-ge yapılmış sensörlerle vs optimum hava yakıt karışımı ayarlanmış yakıt haritasının üzerine %15,%20 fark uygulayarak buna göre çalış diyoruz sonucunda bazı sorunlar kaçınılmaz oluyor, günümüzde LPG sistemlerini geliştirmek için çalışmalar yapıyorlar obd2 sistemleri vs çıkarıyorlar ama sadece arıza verme süresini uzatıyorlar LPG ile çalışan her araç vakti geldiğinde illaki arıza verecektir,tabiki sadece benzinli ünitede arıza verecektir ama daha daha uzun sürelerde arıza verir,
Eğer LPG kullanıyorsak ayarları çok iyi olmak zorunda ve arada bir benzinde yol yapmamız şarttır son olarak lpg'yi herzaman uzun soluklu aynı markadan almayın arada bir değiştirin araç uzun süre aynı yakıtı aldığı zaman rutine biniyor belirli süre sonra teklemeler değişik arızalar olabiliyor.
Ümit bey çok teşekkür ederim. En nihayetinde sizin açıkladığınız sonucu ben de kafamda oluşturmaya başlamıştım açıkcası ama konu hakkında çok bilgim olmadığı için siz noktayı koymuşsunuz teşekkür ederim tekrar.
Corolla Dream MDS

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 17 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Eylül 28, 2020, 15:16:52 »
Merhabalar tekrardan. Bilgi olması adına paylaşıyorum. Daha önce sorunumu paylaştığım günden beri aracımı %90 benzinde kullandım. Şu an hiç bir şikayetim kalmadı. Tamamen LPG kaynaklı bir sorun yaşadığım anlaşılıyor. İyi bir ayar yaptırana kadar tamamen lpg ile kullanmayı artık düşünmüyorum.
Corolla Dream MDS

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 239 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Eylül 28, 2020, 16:44:43 »
Lpg'nin gazı ayarlayan kısmı (regülatör) direk olarak benzine müdahale etmez ama bozuk LPG ayarı bir zaman sonra benzin haritasınıda bozduğu için araç hem benzinde hem LPG'de sorun yaşatıyor o yüzden LPG ayarı çok hassas şekilde ayarlanmalı,
Merhabalar tekrardan. Bilgi olması adına paylaşıyorum. Daha önce sorunumu paylaştığım günden beri aracımı %90 benzinde kullandım. Şu an hiç bir şikayetim kalmadı. Tamamen LPG kaynaklı bir sorun yaşadığım anlaşılıyor. İyi bir ayar yaptırana kadar tamamen lpg ile kullanmayı artık düşünmüyorum.
Aracınıza en kısa sürede iyi bir yol ayarı yaptırın bütün sorunlar çözülür.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Ekim 21, 2020, 18:23:40 »
Maalesef aynı sorun düne kadar bende de vardı. Benim de lpg kitim brc platinium ve yetkili serviste dünyanın parasını vererek taktırdım ancak brc'nin bu araca uyumsuzluğumu desem montaj yapılan yerin işine yeteri kadar özen göstermemesi ya da işi bilmemesi mi desem bilemiyorum ama izmirde Özsoy lpg'ye gidin Recep Ustayı bulun adam sorununuzu çözüyor.

Etiketler: