Gönderen Konu: 1. Ve 2. Vites arası geçiş problemi  (Okunma sayısı 157 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '09
  • Kilometre: 166000
  • Kan Grubu: B+
  • 3 kere teşekkür etti
1. Ve 2. Vites arası geçiş problemi
« : Eylül 15, 2020, 13:08:00 »
Arkadaşlar aracımı yeni aldım, dizel bir 2009 corolla, aracı devirli kullanmak gerektiğini duydum. Normalde vites değişimlerinde shift komutu yardımcı oluyor. Ancak 2. Vitesteyken aracı biraz boğup deviri düşürürsem shift komutu vitesi düşürmem için bana komut vermiyor. 2. vitesteyken araç boğulacak gibi de olsa gazlamak mı lazım yoksa 1. vitese çekip deviri yükseltmek mi lazım?

Toyota Club Türkiye

1. Ve 2. Vites arası geçiş problemi
« : Eylül 15, 2020, 13:08:00 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Model Yılı: '17
  • Kilometre: 22090
  • Kan Grubu: 0+
  • 76 kere teşekkür etti
  • 736 kere teşekkür edildi
Ynt: 1. Ve 2. Vites arası geçiş problemi
« Yanıtla #1 : Eylül 15, 2020, 16:08:12 »
Dizel aracı devirli kullanmak dpf dizel partikül filtresinin tıkanmaması için önerilir,sürekli düşük vites şehir içi kullanıldığında böyle durumlar olur,1.ci viteste kalkış yaptıktan sonra yol durumuna göre 2.ci vitese geçin ve turbo devreye girinceye kadar ve sonra devirli kullanın,eğer 2.ci viteste çekmeme,stop etme durumu var ise ara gazı verip 1.ci vitese alıp tekrar yürümeye devam edersiniz.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • Kan Grubu: A+
  • 2604 kere teşekkür etti
  • 2950 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Eylül 15, 2020, 17:31:38 »
Tokay Bey cevap vermiş zaten.
Devirli kullanımdan kasıt her an yüksek devirli kullanım değildir. Ara ara, belli süreler, aracın belli devirlerde kalmasının sağlanması, egzoz sisteminde oluşan kurumların atılmasına yardımcı olacaktır. Sürekli yüksek devir kullanımı da, aşırı düşük devirde hareket etmeye çalışmak da çok sağlıklı değildir. Aldığınız yakıt konusunda da seçici olmalısınız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 350000
  • Kan Grubu: A+
  • 221 kere teşekkür etti
  • 1199 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Eylül 15, 2020, 19:53:16 »
Arkadaşlar aracımı yeni aldım, dizel bir 2009 corolla, aracı devirli kullanmak gerektiğini duydum. Normalde vites değişimlerinde shift komutu yardımcı oluyor. Ancak 2. Vitesteyken aracı biraz boğup deviri düşürürsem shift komutu vitesi düşürmem için bana komut vermiyor. 2. vitesteyken araç boğulacak gibi de olsa gazlamak mı lazım yoksa 1. vitese çekip deviri yükseltmek mi lazım?
Sihft göstergesini takip etmeyi bırakın bildiğğniz gibi kullanın,fırsat bulunca trafiği tehlikeye düşürmeden vitesleri yüksek devirde değiştirin motor sağır kalmasın.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Model Yılı: '09
  • Kilometre: 166000
  • Kan Grubu: B+
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Eylül 16, 2020, 11:25:27 »
Değerli katkılarınız için teşekkür ederim. 2. vitesteyken devir çok çok düşük olduğunda, araba teklerken "shift" komutu çıkıyo. o halde devir düşük diye vitesi 1'e çekmeye gerek yok gibi, gaz verince motor kendini topluyo. aksi halde 1'e çekerseniz araba yığılıyo..

Etiketler: