Gönderen Konu: Auris Kaputta Rötuş İşlemi  (Okunma sayısı 126 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Auris
  • Model Yılı: '11
  • Kilometre: 52000
  • Kan Grubu: A+
  • 1 kere teşekkür etti
Auris Kaputta Rötuş İşlemi
« : Eylül 15, 2020, 12:03:12 »
Arkadaşlar selamlar,

Aracım 2011 1.33 Auris,
Kaputta taş sıçraması nedeniyle fotoğraftan da görebileceğiniz şekilde boya kalkmaları mevcut ve derin kenarında pas var sanırım.
Mevzu kaputta olunca insan hassaslaşıyor nasıl bir işlem yapmamı önerirsiniz? Rötuş boyları ile düzeltme yapsam yeterli olur mu? Rötuş boyası ekspertiz de boyalı gibi gözükür mü? Bu rötuş boyalarının sprey ve normal oje gibi olanları var ikisinin arasında fark nedir? Forum içinde konuyu arattım eski cevaplarda toyota servislerde boyanın olduğu ve ücretsiz işlem durumu olabileceği yorumu gördüm bu hala geçerli midir?

Değerli yorumlarını paylaşırsanız sevinirim.
Şimdiden çok teşekkürler.

Toyota Club Türkiye

Auris Kaputta Rötuş İşlemi
« : Eylül 15, 2020, 12:03:12 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '17
  • Kilometre: 22090
  • Kan Grubu: 0+
  • 76 kere teşekkür etti
  • 734 kere teşekkür edildi
Ynt: Auris Kaputta Rötuş İşlemi
« Yanıtla #1 : Eylül 15, 2020, 12:07:00 »
Sakın sprey gibi boya kullanmayın,oje gibi olan rötüş boyasından o kısımlara nokta şeklinde  damlatın,biraz kaba dursa bile orijinal olur.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '19
  • Kilometre: 2500
  • Kan Grubu: ---
  • 1859 kere teşekkür etti
  • 2720 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Eylül 15, 2020, 12:32:07 »
Şöyle bir ürün var önerir misiniz?

https://www.trendyol.com/replax/toyota-auris-kar-beyaz-rotus-boyasi-boya-kodu-040-akzo-nobel-p-38321792?boutiqueId=446995&merchantId=130702

Aracınız kar beyazı sanırım. Kar beyazının lokal boyası çok kolay oluyor. Tamponda çizdiğim yeri zımparalayarak düzelttim, ardından 2-3 kat beyaz parlak spreyle geçince orijinal gibi oldu.

Tabi kaput olunca konu bu kadar kolay olmayabilir. Bunun için de Tokay Bey'in dediği gibi linkini verdiğiniz gibi bir rütuş boyası alıp o zedelere dokunabilirsiniz. Öncesinde içindeki pası zımparayla çıkarın. Sonra alkolle temizleyin ve bu rütuş boyasını ince uçlu fırçayla sürün. Yüzeyden daha yüksek olacak şekilde sürün ki, kuruduğunda yüksekliği azalacak. Bu işlemden 1 hafta sonra da yine ince zımparayla yüzeyi düzeltin, sonrasında da pasta cila, görünmez gibi olur.

Ya da bir boyacıya 1 tl boyutunda lokal boya yapmasını söyleyebilirsiniz, kar beyaz olduğundan çok göze batmaz zaten. İşte bu nedenlerle kaput koruma yapılmalı.
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-...) 0 km-...
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km
Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Eylül 15, 2020, 13:58:03 »
Evet aracım kar beyazı. Zımpara olayını kendim yapmaya kalkarsam riskli gibi geldi. Zımparasız rötuş boya sürsem zor olur mu? Bu rötuş boyası ekspertiz de çıkar mı?
Kaput olunca lokal boya yaptırmak olası bir satış sürecinde sıkıntı olacaktır diye düşünüyorum.
Cevaplar için teşekkür ederim.

Etiketler: auris kaput rötuş