Gönderen Konu: Silkelenme Problemi :(  (Okunma sayısı 572 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Avensis
  • Model Yılı: '05
  • Kilometre: 502587
  • Kan Grubu: AB-
  • 8 kere teşekkür etti
Silkelenme Problemi :(
« : Eylül 05, 2020, 20:37:26 »
Arkadaşlar Merhaba, İyi akşamlar,

2005 Model 1.6 Avensis Comfort modeli aracımda özellikle 1. ve 2. viteslerde ara arada 3. vitesde silkelenme problemi oluyor bunun nedeni ne olabilir böyle bir problem ile karşılaşan bir arkadaş var mı acaba?

Bu silkelenme çok rahatsız edici oluyor örnek veriyorum gaza yavaş da basılsa köklendiğinizde de baya sarsıcı şekilde gaz yememe gibi bir durum oluşuyor. Başlarda az hissedilen bu durum son zamanlarda arabayı her kullandığımda ve şiddeti artarak devam etmeye başladı.

Toyota Club Türkiye

Silkelenme Problemi :(
« : Eylül 05, 2020, 20:37:26 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Araç: Auris
  • Model Yılı: '15
  • Kilometre: 56000
  • Kan Grubu: ---
  • 2 kere teşekkür edildi
Ynt: Silkelenme Problemi :(
« Yanıtla #1 : Eylül 05, 2020, 22:01:04 »
Selamlar iyi akşamlar Hakan bey, aracınızın baskı balata seti en son ne zaman değişmişti?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 8 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Eylül 05, 2020, 22:51:32 »
Selamlar iyi akşamlar Hakan bey, aracınızın baskı balata seti en son ne zaman değişmişti?

Ege bey yakın bir zamanda değişmedi diye biliyorum açıkcası tam hatırlamıyorum. Baskı balatadan kaynaklı bir durum olabilir mi ?

Ben acaba ateşlemeden kaynaklı bir sorun olabilir mi diye düşünüyordum, fakat 1. ve 2. vitesde çok fazla yapıp diğer viteslerde hiç veya çok az yapması bu fikirden uzaklaştırmıştı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Eylül 05, 2020, 22:54:46 »
Ege bey yakın bir zamanda değişmedi diye biliyorum açıkcası tam hatırlamıyorum. Baskı balatadan kaynaklı bir durum olabilir mi ?

Ben acaba ateşlemeden kaynaklı bir sorun olabilir mi diye düşünüyordum, fakat 1. ve 2. vitesde çok fazla yapıp diğer viteslerde hiç veya çok az yapması bu fikirden uzaklaştırmıştı.

Ateşleme sistemindeki sıkıntılar genellikle aracı yüke bindirdiğinizde kendini belli eder. Mesela yüksek viteste 2000 devir civarı yokuş çıkarken çekmez araba bujilerde sorun varsa vs. Ama küçük viteslerde silkeleme genellikle biten baskı balata belirtisidir. Araca hiç gaz verdiğinizde devir arttığı ama yeterince gitmediğini hissettiğiniz oldu mu?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 8 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Eylül 05, 2020, 23:50:22 »
Ateşleme sistemindeki sıkıntılar genellikle aracı yüke bindirdiğinizde kendini belli eder. Mesela yüksek viteste 2000 devir civarı yokuş çıkarken çekmez araba bujilerde sorun varsa vs. Ama küçük viteslerde silkeleme genellikle biten baskı balata belirtisidir. Araca hiç gaz verdiğinizde devir arttığı ama yeterince gitmediğini hissettiğiniz oldu mu?

Yüksek vitesler ve yüksek hızlar için söylüyorsanız bu durumu olmuyor. Fakat 1. 2. viteslerin özellikle ilk devirlerinde o gitmeme durumu oluyor ama zaten bir stabillik alamıyorum o devirlerde o viteslerde sürekli bir gitsem mi gitmesem mi durumu yaşanıyor. İlk devirlerinde diyorum ama daha dün yaşadığım olay sinirim bozulup 2. vitesde birazcık zorlamak istedim arabayı 5-6 bin devirde de aynı silkelemeyi yaptı.

Ek olarak birde araba rölantideyken ibre sabit durmuyor sürekli bir inip çıkma stop edecekmişcesine devir düşmesi sonra toparlaması oluyor o ibre hareketi küçük olsa bile verdiği his stop edecekmişcesine oluyor belki bu bilgide sorunun çözümünde etkili olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Eylül 06, 2020, 09:39:26 »
Yüksek vitesler ve yüksek hızlar için söylüyorsanız bu durumu olmuyor. Fakat 1. 2. viteslerin özellikle ilk devirlerinde o gitmeme durumu oluyor ama zaten bir stabillik alamıyorum o devirlerde o viteslerde sürekli bir gitsem mi gitmesem mi durumu yaşanıyor. İlk devirlerinde diyorum ama daha dün yaşadığım olay sinirim bozulup 2. vitesde birazcık zorlamak istedim arabayı 5-6 bin devirde de aynı silkelemeyi yaptı.

Ek olarak birde araba rölantideyken ibre sabit durmuyor sürekli bir inip çıkma stop edecekmişcesine devir düşmesi sonra toparlaması oluyor o ibre hareketi küçük olsa bile verdiği his stop edecekmişcesine oluyor belki bu bilgide sorunun çözümünde etkili olur.

Şimdi olay başka bir yere geldi. Eğer rolantide dalgalanma varsa hava emişten önceki boğaz kelebeği ya da rolanti kontrol valfinde kurum birikmiş olabilir. manifold temizleyici alıp kendiniz bile yapabilirsiniz.
Araçta beyaz duman atma yoktur umarım.

Bi ara şunu dener misiniz;

Araç dururken 4 vitese alıp frene basarken yavaşça devriyajı bırakıp ufak gaz verin. Aracınız stop etmiyorsa baskı balatanız kesinlikle bitmiştir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 350000
  • Kan Grubu: A+
  • 221 kere teşekkür etti
  • 1199 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Eylül 06, 2020, 10:40:19 »

2005 Model 1.6 Avensis Comfort modeli aracımda özellikle 1. ve 2. viteslerde ara arada 3. vitesde silkelenme problemi oluyor bunun nedeni ne olabilir böyle bir problem ile karşılaşan bir arkadaş var mı acaba?

Bu silkelenme çok rahatsız edici oluyor örnek veriyorum gaza yavaş da basılsa köklendiğinizde de baya sarsıcı şekilde gaz yememe gibi bir durum oluşuyor. Başlarda az hissedilen bu durum son zamanlarda arabayı her kullandığımda ve şiddeti artarak devam etmeye başladı.
Merhabalar,
Her silkeleme sorununu baskı balataya bağlamak yanlış olur,ilk önce araçta LPG varmı ve araç şuanda kaç km'de ne kadardır LPG'li kullanım mevcut buji ve diğer rutin bakımlar en son ne zaman yapıldı?
Bu soruların cevabını yazarsanız daha iyi yardım alırsınız.

Mesaj Birleştirildi: Eylül 06, 2020, 10:41:34
Ayriyeten hiç bilgisayar'a bağlayıp arıza kodu baktırdınızmı?
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 8 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Eylül 06, 2020, 17:24:40 »
Şimdi olay başka bir yere geldi. Eğer rolantide dalgalanma varsa hava emişten önceki boğaz kelebeği ya da rolanti kontrol valfinde kurum birikmiş olabilir. manifold temizleyici alıp kendiniz bile yapabilirsiniz.
Araçta beyaz duman atma yoktur umarım.

Bi ara şunu dener misiniz;

Araç dururken 4 vitese alıp frene basarken yavaşça devriyajı bırakıp ufak gaz verin. Aracınız stop etmiyorsa baskı balatanız kesinlikle bitmiştir.

Beyaz duman atma yok Ege bey öyle bir şeyle karşılaşmadım daha fakat üstte yazdığınız '' Araca hiç gaz verdiğinizde devir arttığı ama yeterince gitmediğini hissettiğiniz oldu mu? '' diye sormuştunuz bugün böyle bir şey geldi başıma gaza bastım fakat bir ilerleme olmadı ardından tekrar basınca toparladı. O sırada devir göstergesine bakamadım fakat gaza basmamam rağmen sanki boştaymışcasına gaz yemedi.

Mesaj Birleştirildi: Eylül 06, 2020, 17:27:24
Merhabalar,
Her silkeleme sorununu baskı balataya bağlamak yanlış olur,ilk önce araçta LPG varmı ve araç şuanda kaç km'de ne kadardır LPG'li kullanım mevcut buji ve diğer rutin bakımlar en son ne zaman yapıldı?
Bu soruların cevabını yazarsanız daha iyi yardım alırsınız.

Mesaj Birleştirildi: Eylül 06, 2020, 10:41:34
Ayriyeten hiç bilgisayar'a bağlayıp arıza kodu baktırdınızmı?

Merhaba Ümit Bey,

LPG yok benzinli araç. Şuanda 503.000 diyebiliriz baya km yüksek ama böyle bi problemle karşılaşmamıştım. Maşallah araçda bu kmlere kadar hiç sıkıntı çıkartacak bir problemle karşılaşmamıştım. 2 ay önce servisde bakımlarını yaptırmıştım TÜV muayenesine girecekti. O sırada ne yapılması gerekiyorsa yaptırmıştım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 221 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Eylül 06, 2020, 21:11:00 »
O km'de ki araca ilk önce kompresyon testi yaptırın siboblar elveda demiş olabilir,baskı balata bitmişse araç bağırır ama gitmez hız ve devir saati orantısız olur en basiti 5.viteste 3000 devirde 110 km/h yapması lazım,ilk kalkışta silkeleme baskı balata dan olur ama kalkıştan sonra silkeleme yapmaz.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Başlangıcı olan herşeyin bir de sonu vardır...
    • http://devaimystic.deviantart.com/
  • Kilometre: 203000
  • 174 kere teşekkür etti
  • 94 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Eylül 06, 2020, 23:28:16 »
Merhaba

Benzer durum bende de vardı.Araç tekleme yaptığında hemen sanayiye ustanıza gidin stop etmeden bobinleri kontrol ettirin.Muhtemelen bobinlerin bir tanesi sıkıntılı olabilir.

Bobinleri kontrol ettirmeden başka bölümleri çok da kurcalattırmayın derim.Ayrıca devir ve rölanti dalgalanmaları da özellikle klima açıkken düşük havalandırma ayarında kompresörün devreye girip çıkmasından kaynaklıdır.Yüksek havalandırma ayarında onu da yaşamazsınız.

iyi günler dilerim.
Başlangıcı olan herşeyin bir de sonu vardır...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 8 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Eylül 06, 2020, 23:50:42 »
O km'de ki araca ilk önce kompresyon testi yaptırın siboblar elveda demiş olabilir,baskı balata bitmişse araç bağırır ama gitmez hız ve devir saati orantısız olur en basiti 5.viteste 3000 devirde 110 km/h yapması lazım,ilk kalkışta silkeleme baskı balata dan olur ama kalkıştan sonra silkeleme yapmaz.

Çok teşekkürler bilgiler için önümüzdeki hafta konuyla ilgili topladığım bilgilerle bir aracı götürüp baktıracağım.

Mesaj Birleştirildi: Eylül 06, 2020, 23:52:33
Merhaba

Benzer durum bende de vardı.Araç tekleme yaptığında hemen sanayiye ustanıza gidin stop etmeden bobinleri kontrol ettirin.Muhtemelen bobinlerin bir tanesi sıkıntılı olabilir.

Bobinleri kontrol ettirmeden başka bölümleri çok da kurcalattırmayın derim.Ayrıca devir ve rölanti dalgalanmaları da özellikle klima açıkken düşük havalandırma ayarında kompresörün devreye girip çıkmasından kaynaklıdır.Yüksek havalandırma ayarında onu da yaşamazsınız.

iyi günler dilerim.

Çok teşekkürler bilgi için Erhan Bey önümüzdeki hafta götüreceğim umarım büyük birşey çıkmaz söylediklerinizede not ettim ustayla paylaşacağım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 174 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Eylül 07, 2020, 20:07:59 »
Başka bir sorun olacağını sanmam.Bobinler de tek tek değişebiliyor.Tanesi 200 TL civarında.Hangisinde sorun varsa o değişir durum düzelir.Dördünü de değiştirmeye gerek kalmaz umarım.

İyi günler.

Selamlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 221 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Eylül 07, 2020, 20:27:44 »
Başka bir sorun olacağını sanmam.Bobinler de tek tek değişebiliyor.Tanesi 200 TL civarında.Hangisinde sorun varsa o değişir durum düzelir.Dördünü de değiştirmeye gerek kalmaz umarım.

İyi günler.

Selamlar.
Erhan bey bobinleri tek tek değiştirmenizi pek tavsiye etmem çünkü ateşleme değerleri farklı olur optimum yanma sağlanmaz zaten kısa sürede diğer eski ama sağlam gözüken bobinlerde arıza yaparlar.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Öğr. Görevlisi
    • Kişisel Blog
  • Model Yılı: '07
  • Kilometre: 145000
  • Kan Grubu: 0+
  • 4 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Eylül 07, 2020, 22:28:00 »
2007 comfort lpg 160 binde aracımda aynı sorunu yaşıyordum. Boğaz kelebeğini temizlettim ve daha sonra bıjileri(denso vardı) orjinal bujiler(tem oto dan aldım http://www.temservis.com/tr/ ) ile değiştirdim. Şuan problem ortadan kalktı.

Herkese kazasız belasız günler dilerim.
-
https://bcankara.com

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 174 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Eylül 08, 2020, 19:24:36 »
Erhan bey bobinleri tek tek değiştirmenizi pek tavsiye etmem çünkü ateşleme değerleri farklı olur optimum yanma sağlanmaz zaten kısa sürede diğer eski ama sağlam gözüken bobinlerde arıza yaparlar.

Diğer bobinleri kontrol edilirse ve sağlamlarsa sıkıntı olmayacaktır.Boşu boşuna masraf etmeye değmez diye düşünüyorum.Diğerleri arıza yaptığında değiştirilir en azından.Karar kullanıcının.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 221 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Eylül 08, 2020, 20:26:22 »
Diğer bobinleri kontrol edilirse ve sağlamlarsa sıkıntı olmayacaktır.Boşu boşuna masraf etmeye değmez diye düşünüyorum.Diğerleri arıza yaptığında değiştirilir en azından.Karar kullanıcının.
Tabiki karar kullanıcının o konuda hem fikiriz ama durum kontrol ile anlaşılmıyor yıllar içerisinde heleki yüksek km'li LPG'li araçlarda bobin fazla yıpranıyor tek olarak değiştiğinde yeni ile eski bobin arasında ateşleme gücünde farklılıklar oluşuyor,aynı buji gibi düşünün bujiyi tek değiştirmek ne kadar mantıklı ise bobinlerde'de durum benzerdir ve gözle kontrol edemezsiniz ölçü aletiyle ölçseniz yine tam olarak doğru cevap vermez.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 174 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Eylül 08, 2020, 20:35:10 »
Muhakkak o da önemli bir husus tabii ki.Ancak yine de silkeleme bittiyse diğerleri hata verip tekrar aracı silkeleyene kadar kullanılmasından yanayım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 8 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Eylül 15, 2020, 19:56:52 »
Şehir dışındaydım forumada bakamadım teşekkürler yorumlar için.
Geldim ayağımın tozuyla araçla bir işim vardı gitmem gerekti. Sorun daha da ilerlemiş. Araba stop etmeye başladı. Devir göstergesi sürekli inip çıkmaya başladı stop etmesin diye sürekli trafikte gaz vermek zorunda kaldım biraz yüksek viteslere çıkayım o viteslerde durum ne diye baktım 3. vitesde de stop etti araç hareket halinde ve motor arıza ışığı gözüme çarptı o sırada. Servis yolu bu sefer göründü ciddi şekilde.
Gelişmelerden haberdar edeceğim. Başka arkadaşlarında başına gelirse yol göstermesi için bakalım ne çıkacak hayırlısı inşallah büyük bir şey değildir de çok sıkıntıya girmeyiz.

Etiketler: silkelenme tekleme stop