Gönderen Konu: Corolla\'ya Yalıtım - Malzeme CTK Sandwich  (Okunma sayısı 1426 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '13
  • Kilometre: 18500
  • Kan Grubu: 0+
  • 7 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
Corolla\'ya Yalıtım - Malzeme CTK Sandwich
« : Ağustos 31, 2020, 01:24:36 »
Selam Arkadaşlar,
1 senedir sürdüğüm Corolla'mın yol gürültüsüne daha fazla dayanamadım, en baştan beri aklımda olan yalıtım işini, epey uzun süren bir araştırma sonrasında zorlu bir kararla kendim yapmaya karar verdim.  Piyasada 6 ile 12 bin lira arasında ücret istenen komple yalıtımı, kendim malzeme alarak epey bir emek ile alınteri dökerek nihayet tamamladım.   

Öncelikle malzemeden bahsedeyim;
Malzeme CTK markasının Sandwich  isimli ürünü.   Bu ürün; yapışkan tabaka,  alüminyum folyo ve elastik kauçuk materyallerin birleşimi ile 3 katmandan oluşan 8 mm'lik bir yalıtım malzemesi. Özel olarak araç yalıtımı için Ukrayna'da üretiliyor.  1,5 senedir de Türkiye'de distribütörü var. 
Bu ürünü seçme sebebime gelecek olursak; 
  • yalıtımı profesyonel veya amatör yapan herkes 2 veya 3 katman farklı malzemeler kullanarak yapıyor.  İlk katmanda vibrodamping denilen titreşim önleyici malzemeyi kullanırlar.  Sonrasında ise üzerine ses yalıtımı yapan ses kesici ve gürültü emici 2. hatta bazen 3. bir tabaka yapıştırırlar. Bu malzeme tek başına 3 katmandan oluşuyor.  Fakat siz tek katman gibi uyguluyor,  fazladan yapıştırma işlemleri ile uğraşmıyorsunuz. 
  • Yukarıda bahsettiğim ilk katmanda, birçok marka petrol/asfalt bazlı malzeme kullanırken,  bu marka bir çeşit estetik kauçuk olan bütil kullanıyor.  Yabancı forumlarda butiyl/asphalt tartışma konuları var. sağlıklı olanı butyl
  • Diğer ürünler gibi yapıştırırken rolon/rulo ile vs. gibi bir alet kullanmanıza gerek yok,  ısıtmanıza gerek yok.  Etiket yapıştırır gibi elinizle üzerine bastırarak kolayca yapıştırabiliyorsunuz.
  • Çok esnek yapısı var, girinti çıkıntılara, eğimli yerlere kolayca uygulayabiliyorsunuz. 
  • Yapışkanlığı çok iyi, bir kere yapışınca bir daha çıkartamıyorsunuz gerçekten.  Ürünün yapışkanlığının, dünyadaki diğer meşhur ürünlerle kıyaslaması vardı youtube'da. Kendisine en yakın ürün SPK ürünü idi.
    Yapışkanlık önemli,  özellike kapılarda bırakma yaparsa, o kavçuk kapı camınıza yapışır, varın gerisini siz düşünün...
  • Türkiye'de rahatlıkla bulunabiliyor ve fiyatı diğer ürünlere göre daha uygun. İsteyene özelden Türkiye Distribötürünün numarasını paylaşabilirim. Kendisi benim ismimle gidene fiyat konusunda elinden geleni yapacağını söyledi.

Gelelim uygulamaya;

Bayramda memlekete gitmeden ilk olarak ürünü elim alışsın diye bagaja uyguladım.  Bagaj halısını ve yandaki pandizotları sökerek işe başladım. Duruma göre bazen tüm parçayı, bazen maket bıçak veya makasla keserek parça parça yapıştırdım.  Ürünü yapıştırırken,  altındaki kağıdı yavaş yavaş yapıştırdıkça söktüm.  Böylelikle istenmeyen ani yapışmaların önüne geçtim.  Dediğim gibi ürün bir kere yapıştı mı sökmek zor.   (bağaj 5 saatimi aldı.)

Sonrasında memlekete gidince kayınçom(sağolsun) ile aracın komple içini söktük, tabana komple uyguladık. Sabah 8'de başladık, 2 kişi akşam 10'da ancak bitirebildik. Ciddi derecede yorulduk.  Yorulduk ama heyacanlıydık hemen deneme sürüşüne çıktık. Gerçekten süperdi.  Daha önce giderken, ayaklarımın altında yolu hissederken artık yolu hissetmiyordum.  Araca hem bir tokluk geldi, hem de biraz sessizlik.

Sonrasında bir gün 2 saat emek harcayarak sol kapıyı,  diğer gün bir 2 saat daha harcayarak da sağ kapıyı yaptım...   ve elimdeki malzeme bitti :) 

Arka iki kapıda yalıtım olmadan,  o şekilde İstanbul'a döndüm.  Önde ses epey azalmıştı, araç içinde biraz daha rahat iletişim kuruyorduk, öndeki müzik kalitesi artmıştı.. ama arka kapılar açık gibi geliyordu :)  Önde de yüksek hızlarda bir rüzgar sesi başladı. Demekki diğer tüm gürültüleri kesmişim.

İstanbul'a gelince tekrar malzeme tedarik ettim ve arka iki kapıya da 2 gün 2şer saat harcayarak işi bitirdim.

ve sonuç;

-->Araç ses anlamında tatminkar seviyede evrim geçirdi. Öncesinde arka koltukta oturan eşim ve çocuğum ile iletişm kurmakta zorlanırken, artık birbirimizi çok rahat duyuyor, çok rahat araç içinde muhabbet ediyoruz.  Yol gürültüsü acayip azaldı.  VW grubu araçtan inip kendi aracıma binince kapım mı açık kaldı, tam kapanmadı mı derdim. Artık öyle hissetmiyorum.
Aracı yalıtım yapmadan önce ses ölçümleri yapmıştım,  sonrasında da yine aynı telefon ve aynı programla ses ölçümü yaptım.  Bunlar da değerler;

Rölantide, --> Öncesinde 49-51 Desibel,  Sonrasında 42-44 Desibel
110 km/s hızda  --> Öncesinde  75-77 Desibel   , Sonrasında  71-73 Desibel
120 km/s hızda --> Öncesinde 75-78 Desibel ,  Sonrasında 71-74 Desibel
... km/s -->  öncesini ölçmedim, sonrasında 74-76 Desibel

Genel olarak  3-4 decibel net bir azalma var.   Bu Decibel değerlerini yorumlamak nasıldır bilmiyorum ama ciddi derecede gürültü, yol sesi azaldı, araç daha bir oturaklı, tok hissettiriyor.

-->Müzik ses kalitesi cidden değişti.  Sanki daha kaliteli bir müzik seti taktırmış gibiyim.  Daha önce 25-30 arası ses yüksekliğinde müzik dinlerken,  şuan  15-20 arası yükseklikte daha keyifli daha kaliteli müzik dinliyorum.

-->Kapıları kapatırken ciddi şekilde tok kapanıyor.  Araç kendini daha kaliteli hisettiriyor.

--> Araç toplamda sadece 27 kg ağırlaştı :)   Toplamda 11 kutu,  54 tane plaka kullandım.  Bir tanesi tarttım tam 500gr. 

--> Direklere ve tavana herhangi bir yalıtım uygulamadım.  Tavan'a değil ama direklere özel sadece süngerimsi CTK'nın Wavefix denilen bir ürününü almıştım, onu da bir ara uygulayacağım.

Uygulama sırasında resim ve video çektim.  Resimleri şimdilik buraya koyuyorum. Video'ları düzenleyip youtube'a atınca linkini eklerim.   
CTK TÜrkiye Distribütörü  Alp Bey'e  burdan da çok teşekkür ediyorum.  Ürün tedariğinde ve uygulama noktasında fikirlerinden epey faydalandım.

Bagajda malzemeler :)

Aracın içi :)  bu hale gelinceye kadar 10 saat emek harcadık :)

Ön tarafa motor sesi gelmesin diye biraz malzeme kullanmış Toyota neyseki :)

Ön Kapının orjinal hali;  sadece naylan muşamba yapıştırmışlar.  Tüm kapılarda izolasyon diye bu naylon var. Bu naylonu söküp atıyoruz.

Bu da ön kapı panelinin orjinal hali.  Buraya fena malzeme koymamışlar. Arka kapı panellerinde bu kadar malzeme koymamışlar malesef.

Arka Kapı panelinin orjinal hali:

Kapı sacının yalıtımı:

Kapı dış sacın yalıtımı sonrası, içerideki sacın sadece deliklerini kapattım.  Tamamen tekrar kaplamadım.

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 31, 2020, 01:56:36
Yalıtım sırasında aracı sökerken faydalandığım video'ları alta ekliyorum.

Rusların komple Yalıtım videosu,

Ön kapı Sökme:

Arka Kapı Sökme:

Vitesin etrafını sökmek için;

Arka koltukları sökme:

Bagaj kapağı sökme:

Arka Koltuk kenarlarındaki plastikler vs.

Bagaj ve dolum kapağı açma kolu

Düzenleme : Trafik kuralları

Toyota Club Türkiye

Corolla\'ya Yalıtım - Malzeme CTK Sandwich
« : Ağustos 31, 2020, 01:24:36 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Model Yılı: '12
  • Kilometre: 93000
  • Kan Grubu: ---
  • 461 kere teşekkür etti
  • 250 kere teşekkür edildi
Ynt: Corolla\'ya Yalıtım - Malzeme CTK Sandwich
« Yanıtla #1 : Ağustos 31, 2020, 08:16:51 »
Eline sağlık çok güzel olmuş,bende tabana yaptırmayı düşünüyorum:)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '18
  • Kilometre: 6000
  • Kan Grubu: A+
  • 15 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ağustos 31, 2020, 20:13:33 »
Elinize sağlık. Çok güzel olmuş. Maliyet ne kadar tuttu acaba ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '91
  • Kilometre: 290
  • 113 kere teşekkür etti
  • 496 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ağustos 31, 2020, 20:18:03 »
çok çok iyi yapmışsınız , güzel uygulamışsınız. maliyeti ne kadar bilemedim ama keşke daha daha fazla kullansaydınız..

ne olursa olsun , sessiz sakin gitmek paha biçilemez.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Model Yılı: '14
  • Kilometre: 79000
« Yanıtla #4 : Eylül 01, 2020, 13:27:48 »
elinize sağlık,çok emek vermişsiniz,keyifli sürüşler artık

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: '07
  • Kilometre: 140250
  • 405 kere teşekkür etti
  • 848 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Eylül 01, 2020, 14:10:23 »
Vauv, sahalarda daha fazla görmek istediğimiz hareketler bunlar :) :) :tamam:
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Eylül 02, 2020, 13:39:30 »
Elinize sağlık. Çok güzel olmuş. Maliyet ne kadar tuttu acaba ?

Maliyet en merak edilen kısımdır muhakkak  :)  ürünün paketinin maliyeti 50 dolar.  11 paket kullandım. Toplam 4bin liraya yakın bir maliyeti oldu.   Biraz pahalı gelebilir.  Ama dışarıda bu kalitede yapan birisi bu işlem için 8-10 bin civarı hatta 12 bin ücret istiyor. 

İnternet sitelerinde ucuza satılan çokça malzeme var.  fakat onlar araç için değil, inşaat için üretilen yapı malzemeleri. Koku, yapışma sorunu, güvenlik, performans vs birçok açıdan +100bin tl'lik aracınız için pek de tavsiye edilmeyen ürünler.   Onlardan kullansaydım 1000-1500 lira civarına belki daha azına bu işi halledebilirdim.  Ama bu kadar emek harcayıp uğraşmışken kaliteli malzeme kullanmamak tüm emeklerinizin çöp olmasına sebep olur.   

Tabiki bu iş hem bütçe hem tercih meselesi.  Ben kendi açımdan baktığımda  +120 bin lira olan aracıma 4 bin tl harcayarak  üst segment konforu yaşamaya başladım. Kendi açımdan, Corolla'nın sorunsuzluğunu konforla buluşturdum.  :) 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 350000
  • 239 kere teşekkür etti
  • 1256 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Eylül 02, 2020, 13:47:56 »
Maliyet en merak edilen kısımdır muhakkak  :)  ürünün paketinin maliyeti 50 dolar.  11 paket kullandım. Toplam 4bin liraya yakın bir maliyeti oldu.   Biraz pahalı gelebilir.  Ama dışarıda bu kalitede yapan birisi bu işlem için 8-10 bin civarı hatta 12 bin ücret istiyor. 

İnternet sitelerinde ucuza satılan çokça malzeme var.  fakat onlar araç için değil, inşaat için üretilen yapı malzemeleri. Koku, yapışma sorunu, güvenlik, performans vs birçok açıdan +100bin tl'lik aracınız için pek de tavsiye edilmeyen ürünler.   Onlardan kullansaydım 1000-1500 lira civarına belki daha azına bu işi halledebilirdim.  Ama bu kadar emek harcayıp uğraşmışken kaliteli malzeme kullanmamak tüm emeklerinizin çöp olmasına sebep olur.   

Tabiki bu iş hem bütçe hem tercih meselesi.  Ben kendi açımdan baktığımda  +120 bin lira olan aracıma 4 bin tl harcayarak  üst segment konforu yaşamaya başladım. Kendi açımdan, Corolla'nın sorunsuzluğunu konforla buluşturdum.  :)
Yapılan işin kötüsü olmaz,siz en doğru olanı yapmışsınız el becerisi olmayan insan dışarıda yaptırsa bile Toyota için bu masraf değer çünkü diğer konforlu diye tabir edilen araçlarda konfor+sorunsuzluk pek rastlanılan bir durum değil siz tabir ettiğiniz gibi sorunsuz bir aracı konforlu hâle getirmişsiniz,uzun yıllar sorunsuz binersiniz İNŞAALLAH.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '15
  • Kilometre: 80000
  • 54 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Eylül 16, 2020, 13:17:52 »
Merhaba elinize sağlık bende ctk yı baya araştırmıştım Youtube da arabacı adamlar var kaan iki  leona da  yapmıştı yalıtımı. CTK kaliteli bir malzeme ukraynalılar çılgın gibi yalıtım yapıolar arge leri bu konuda baya iyi.

Ben ön iki kapıya uyguladım ama CTK değil DB ses yalıtım dan aldım malzemeleri.Aslında CTK kullanmak istiyordum ama nasip olmadı benim kulandığım malzeme üstüne birde sünger yapıştırdım ctk gibi kaliteli değil kalan yerlere bende ctk yapmak isterim sizin selamınızla indirim alabilirsek tabi güzel olur .
''Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez;
Toplu vurdukca yürekler, onu top bile sindiremez''.
(Mehmet Akif ERSOY)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Eylül 18, 2020, 17:16:06 »

Merhaba Burak bey ürünü nasıl tedarik edebilriz? Size özel mesaj gönderemedim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
Ynt: Corolla\\\\\\\'ya Yalıtım - Malzeme CTK Sandwich
« Yanıtla #10 : Eylül 18, 2020, 23:00:16 »
Orta direklere ve arka koltuk yanında çamurluk üstündeki plastiğin içine CTK nın wavefix isimli süngerimsi yalıtım malzemesini yapıştırdım. Özellikle orta direğin yalıtım istediği belliymiş. Bir tık daha iyileştirdik durumu

Sıra çamurluklara geldi

Mesaj Birleştirildi: Eylül 18, 2020, 23:03:35
Merhaba Burak bey ürünü nasıl tedarik edebilriz? Size özel mesaj gönderemedim.
Merhaba Zafer bey,
CTK Türkiye Alp bey,  telefonunu buraya yazıyorum;  0532 665 77 51  (web sitesinde de bu numara olduğu için buraya yazmakta çekince görmüyorum.)
İhtiyacı olanlar kendisine ulaşsın. Benim ismimle giderseniz, kendisi fiyat konusunda yardımcı olacağı konusunda söz verdi :) 

Mesaj Birleştirildi: Eylül 18, 2020, 23:06:52
Merhaba elinize sağlık bende ctk yı baya araştırmıştım Youtube da arabacı adamlar var kaan iki  leona da  yapmıştı yalıtımı. CTK kaliteli bir malzeme ukraynalılar çılgın gibi yalıtım yapıolar arge leri bu konuda baya iyi.

Ben ön iki kapıya uyguladım ama CTK değil DB ses yalıtım dan aldım malzemeleri.Aslında CTK kullanmak istiyordum ama nasip olmadı benim kulandığım malzeme üstüne birde sünger yapıştırdım ctk gibi kaliteli değil kalan yerlere bende ctk yapmak isterim sizin selamınızla indirim alabilirsek tabi güzel olur .

İsmail bey, ben de epey araştırdım.  Maliyet ortada.  Daha ucuz mallar illaki var.  Ama bu kadar emek vermişken kaliteli malzeme kullanmak , tam performans almak lazım. Tüm araştırmalarım sonucu CTK'da karar kıldım ben.  Size de tavsiye ederim.  telefon numarasını yazdım yukarıya.  Alp bey'i arayın. Kendisi yardımcı olacaktır. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Eylül 21, 2020, 20:54:29 »
Tekrar Merhabalar Burak bey,
Alp bey ile görüştüm selamını söyledim çok ilgilendi ve yardımcı oldu sizden iyi olmasın. Fakat benim yalıtım yapacağın araç anadol ve 6 m2 ürün almam gerekiyor fiyat da yüksek kalıyor. Sandwich modeli gerçekten çok güzel bemde ikinci bir alternatif ürettim. Sandiwich yerine 2 kutu rulo halinde CTK pratik alsam tüm yüzeye tek kat önce onu yapsam sonrada üzerine flexi sünger yapsam nasıl olur maliyet yarının altına düşüyor sizin fikriniz nedir?

n11.com'dan Flexi Yanmaz Oto Ses Yalıtım Süngeri Yapışkanlı 100cmx 5mt (5m2) seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!
https://urun.n11.com/ses-yalitimi/flexi-yanmaz-oto-ses-yalitim-sungeri-yapiskanli-100cmx-5mt-5m2-P357270840

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Eylül 22, 2020, 05:00:39 »
Alp bey ile görüştüm selamını söyledim çok ilgilendi ve yardımcı oldu sizden iyi olmasın. Fakat benim yalıtım yapacağın araç anadol ve 6 m2 ürün almam gerekiyor fiyat da yüksek kalıyor. Sandwich modeli gerçekten çok güzel bemde ikinci bir alternatif ürettim. Sandiwich yerine 2 kutu rulo halinde CTK pratik alsam tüm yüzeye tek kat önce onu yapsam sonrada üzerine flexi sünger yapsam nasıl olur maliyet yarının altına düşüyor sizin fikriniz nedir?

n11.com'dan Flexi Yanmaz Oto Ses Yalıtım Süngeri Yapışkanlı 100cmx 5mt (5m2) seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!
https://urun.n11.com/ses-yalitimi/flexi-yanmaz-oto-ses-yalitim-sungeri-yapiskanli-100cmx-5mt-5m2-P357270840

Zafer bey,  CTK pratik üzerine, tabana  CTK'nın Elastic gibi ürünlerini ,  kapılara wavefix gibi ürünleri  2. katman olarak seçerseniz toplamda sandwich'den biraz daha ucuza gelebilir.

Sizin ilettiğiniz ürün nasıldır bilmiyorum.  Benim markasız ürünleri seçmememdeki en büyük neden,  ürün sıcağı gördüğü zaman koku yapar mı, o koku sonuçta kimyasal, sağlığa zarar verir mi, özellikle uzun yolculuklarda  baş ağrısı yapar mı... vs gibi soruların cevapsız olmasıydı.  CTK'nın arge'sinin , kalite standartının olması,  sadece araçlar için üretiliyor olması benim tercih sebebimdi.
Diğer yandan tabiki bu iş biraz da bütçe meselesi.  O noktada karar vermek zor malesef..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 116000
  • 5 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Eylül 22, 2020, 13:07:06 »

Hocam ben de Aurisime sizin bahsettiğiniz CTK pratik kullandım üzerine de Firex 9mm yapışkanlı sünger kullandım bence yeterli ve gayet güzel oldu. Arkadaşın corollasına da aynısını yaptık. Kapılar bağaj harika oldu tercih sizin.
Ben ürünleri İstanbul’dan internet üzerinden sipariş ettim Ankara’ya. 7 kğ ürün için 17₺ gibi cidden ucuz bir kargo bedeli ödedim. Ürünleri de Alp Beyden değil https://www.splhifi.com sitesinden aldım. Parça ürün vermemişti Alp Bey, onun için buradan almıştım. İnş yardımcı olmuşumdur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Ekim 04, 2020, 00:40:54 »
Tavana el attım bugün :)
CTK,  bir araca yaptığı yalıtımı videoya almış, ilk olarak eleman tavanı yalıtım yapıyor ve şöyle diyor; “insanlar araçlarına yalıtım yaparken tavanı es geçerler, halbuki tavan sesin kaynağı olmasa da tıpkı büyük bir hoparlor gibi aracın diğer yerlerinden gelen titreşimi gürültüye çevirirek kabin içine verir. O yüzden es geçilmemeli”
Dediği mantıklı geldi, ben de işe giriştim.

İlk kat Ctk premium 1.8mm, 2. Kat wavefix 15mm yalıtım malzemesi kullandım.

Tavanı söktüm ama tam indirmedim. Tam çıkarmadığım için yaparken biraz zorladı ama hallettim.

Buyrun resimler;

Orjinal hali:
Sadece elyaf gibi bir malzeme koymuşlar ara ara.

ilk kat: ctk premium 1,8 mm

Üzerine 15mm Ctk wavefix

Toparlaması geç saate kaldı. Yarın bir test edecem inşallah :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 116000
  • 5 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ekim 04, 2020, 13:59:22 »
Tavana el attım bugün :)
CTK,  bir araca yaptığı yalıtımı videoya almış, ilk olarak eleman tavanı yalıtım yapıyor ve şöyle diyor; “insanlar araçlarına yalıtım yaparken tavanı es geçerler, halbuki tavan sesin kaynağı olmasa da tıpkı büyük bir hoparlor gibi aracın diğer yerlerinden gelen titreşimi gürültüye çevirirek kabin içine verir. O yüzden es geçilmemeli”
Dediği mantıklı geldi, ben de işe giriştim.

İlk kat Ctk premium 1.8mm, 2. Kat wavefix 15mm yalıtım malzemesi kullandım.

Tavanı söktüm ama tam indirmedim. Tam çıkarmadığım için yaparken biraz zorladı ama hallettim.

Buyrun resimler;

Orjinal hali:
Sadece elyaf gibi bir malzeme koymuşlar ara ara.

ilk kat: ctk premium 1,8 mm

Üzerine 15mm Ctk wavefix

Toparlaması geç saate kaldı. Yarın bir test edecem inşallah :)
Hocam resimler tam yüklemiyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '91
  • Kilometre: 290
  • 113 kere teşekkür etti
  • 496 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Ekim 04, 2020, 19:16:13 »
tavanı indirmeden mi yaptınız ?

ayakta alkışlıyorum , bravo .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Ekim 04, 2020, 22:45:17 »
tavanı indirmeden mi yaptınız ?

ayakta alkışlıyorum , bravo .

Teşekkürler Anıl bey.
Aşağıdaki resimdeki gibi biraz indirdim o şekilde yaptım. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '20
  • 26 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Ekim 06, 2020, 17:19:12 »
Akustik camlar varmış sanırım araçlar için onlardan da kullanmayı düşünüyor musunuz? Fiyatları hakkında bilgim yok , ne kadar etkili olur rüzgar sesine, dışarıdan gelen gürültüye bilemiyorum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Ekim 25, 2020, 01:49:43 »
Akustik camlar varmış sanırım araçlar için onlardan da kullanmayı düşünüyor musunuz? Fiyatları hakkında bilgim yok , ne kadar etkili olur rüzgar sesine, dışarıdan gelen gürültüye bilemiyorum

Cam işi zor iş hocam.  o kadar yapmayı düşünmüyorum. Fırsat bulursam çamurluk içlerine yapıp işi  bitireceğim.