Gönderen Konu: Corolla\'ya Yalıtım - Malzeme CTK Sandwich  (Okunma sayısı 3965 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
Ynt: Corolla\'ya Yalıtım - Malzeme CTK Sandwich
« Yanıtla #20 : Kasım 06, 2020, 15:06:18 »
Cam işi zor iş hocam.  o kadar yapmayı düşünmüyorum. Fırsat bulursam çamurluk içlerine yapıp işi  bitireceğim.

Burak bey emeğinize sağlık çok güzel paylaşım.
Siz bagaja ve alt tabana tek kat CTK Sandwich mi uyguladiniz.
Yoksa once butil uzerine Sandwich mi yaptiniz? Ayni şekilde kapilarada tek jat Sandwich mi yaptınız.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Kasım 06, 2020, 15:06:18 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '13
  • Kilometre: 47500
  • Kan Grubu: 0+
  • 16 kere teşekkür etti
  • 47 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Kasım 12, 2020, 02:26:27 »
Burak bey emeğinize sağlık çok güzel paylaşım.
Siz bagaja ve alt tabana tek kat CTK Sandwich mi uyguladiniz.
Yoksa once butil uzerine Sandwich mi yaptiniz? Ayni şekilde kapilarada tek jat Sandwich mi yaptınız.
Bagaja ve tabana tek kat CTK sandwich yaptım.     İmkan varsa taban'a 1.8 veya 2mm premium, üzerine sandwich daha iyi olabilir.  Veya direk 3-4 mm  premium üzerine 6mm Elastic kullanılabilir.   
Kapılara içten en dış saca ve   hoparlörün montajlandığı saca  olmak üzere 2 kat yaptım.   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 16 kere teşekkür etti
« Yanıtla #22 : Aralık 21, 2020, 04:56:04 »
Güncelleme yapayım arkadaşlar. Haftasonu arka çamurluk içlerine de yalıtım yaptım. 
Çamurluk içlerini 4-5 kez fırçayla sürterek güzelce yıkadım.  Yapıştırmadan alkolle sildim.   Malzemeyi ve çamurluğu  fön makinesi ile ısıtıp yapıştırdım.  üzerinden demir rulo ile geçtim. 
İşlemleri yaparken kriko ile aracı kaldırdım ve işlemi o şekilde yaptım. Tekerleri sökmeye gerek kalmadı.

Malzeme olarak CTK premium 1.8mm kullandım. Her bir çamurluk için 2,5 adet gitti.

ilk iki resim araç kriko ile kaldırılmış iken;

Aracın normal hali:

Bu arada kışlık lastikler,  Bridgestone'un LM005 modeli.   ADAC testinde 1. sırada.  Yol tutuşu ciddi derecede iyi,  virajlarda vs. çok beğendim. Fakat yol gürültüsü yazlık michelin primacy 4 lastiklere göre daha fazla.   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Model Yılı: '12
  • Kilometre: 116000
  • Kan Grubu: ---
  • 17 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Aralık 21, 2020, 19:56:08 »
Hocam elinize sağlık çok güzel olmuş. Ses durumundaki değişim tecrübenizi de aktarır mısınız? Şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '07
  • Kilometre: 63000
  • 275 kere teşekkür etti
  • 168 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Aralık 22, 2020, 00:50:07 »
Davlumbazlarin uzerine mi yapistirdiniz acaba?
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2. 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 16 kere teşekkür etti
Ynt: Corolla\\\'ya Yalıtım - Malzeme CTK Sandwich
« Yanıtla #25 : Aralık 22, 2020, 03:07:16 »
Davlumbazlarin uzerine mi yapistirdiniz acaba?

Corolla'da arkalarda  davlumbaz malesef yok.  Toyota en full araca bile koymamış.  Davlumbaz olsaydı, davlumbazı söküp içeri yapıştıracaktık.
Önlerde yarım davlumbaz var. onları söküp altına yapıştıracağım.

Mesaj Birleştirildi: Aralık 22, 2020, 03:25:17
Hocam elinize sağlık çok güzel olmuş. Ses durumundaki değişim tecrübenizi de aktarır mısınız? Şimdiden teşekkürler.

Teşekkürler hocam.
Çamurlukları yapmadan önce,  yaz sonu bir arkadaşın 2018 veya 2019 model bir sonraki kasa  Corolla'sı ile kıyasladık.  Biliyorsunuz, onlarda benim bu kasaya göre bir tık daha fazla yalıtım var.  Araç tabanında mesela halının altında ekstradan bir katman daha keçe var.  Benim araçta sadece halı var. 
Kapıların kapanmasındaki tokluktan, müzik sesine kadar gerçekten hissedilir şekilde çok fark var.   50-70-90-110 km hızlarda telefon ile ölçümler yaptık.  Benim araçta değerler, her hızda ortalama 4 decibel civarında daha aşağıda çıktı.
Bu ölçümleri bozuk pütürlü asfalt yolda yaptık,  arkadaşın corollasında arkadan kulak tırmalayan bir uğultu/gürültü gelirken, arkada oturan kişinin konuşmasını anlamıyor, tekrar soruyordum.  Bende öyle bir uğultu gelmiyor, arkadaki arkadaş ile gayet güzel konuştuk.  Yol pütürlü olduğu için, yol sesi yine alıyor ama kulak tırmalamıyor, arkadaki kişi ile konuşmanızı engellemiyor. O yol sesini kesmek için, şuan çamurluklara yalıtım yapıyorum zaten.  Akşam üzeri 5-6 km'lik kısa bir sürüş yaptım. Arkadan gelen teker/yol sesi kaybolmuş. Sadece önden ses geliyor. Önlere de yapınca yine hissettiklerimi aktarırım.   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '20
  • 27 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Aralık 22, 2020, 12:39:20 »
4 db ciddi fark rakam olarak az görünse bile , ben de istiyorum maddi durumu biraz toparlayıp da yer sıkıntı , dışarıda da ne kadar fiyat isterler ya da bu işe özenirler mi bilemiyorum , güvenemiyorum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Model Yılı: '12
  • Kilometre: 116000
  • 17 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Aralık 22, 2020, 14:56:49 »
Corolla'da arkalarda  davlumbaz malesef yok.  Toyota en full araca bile koymamış.  Davlumbaz olsaydı, davlumbazı söküp içeri yapıştıracaktık.
Önlerde yarım davlumbaz var. onları söküp altına yapıştıracağım.

Mesaj Birleştirildi: Aralık 22, 2020, 03:25:17
Teşekkürler hocam.
Çamurlukları yapmadan önce,  yaz sonu bir arkadaşın 2018 veya 2019 model bir sonraki kasa  Corolla'sı ile kıyasladık.  Biliyorsunuz, onlarda benim bu kasaya göre bir tık daha fazla yalıtım var.  Araç tabanında mesela halının altında ekstradan bir katman daha keçe var.  Benim araçta sadece halı var. 
Kapıların kapanmasındaki tokluktan, müzik sesine kadar gerçekten hissedilir şekilde çok fark var.   50-70-90-110 km hızlarda telefon ile ölçümler yaptık.  Benim araçta değerler, her hızda ortalama 4 decibel civarında daha aşağıda çıktı.
Bu ölçümleri bozuk pütürlü asfalt yolda yaptık,  arkadaşın corollasında arkadan kulak tırmalayan bir uğultu/gürültü gelirken, arkada oturan kişinin konuşmasını anlamıyor, tekrar soruyordum.  Bende öyle bir uğultu gelmiyor, arkadaki arkadaş ile gayet güzel konuştuk.  Yol pütürlü olduğu için, yol sesi yine alıyor ama kulak tırmalamıyor, arkadaki kişi ile konuşmanızı engellemiyor. O yol sesini kesmek için, şuan çamurluklara yalıtım yapıyorum zaten.  Akşam üzeri 5-6 km'lik kısa bir sürüş yaptım. Arkadan gelen teker/yol sesi kaybolmuş. Sadece önden ses geliyor. Önlere de yapınca yine hissettiklerimi aktarırım.   
Ben teşekkür ederim Burak Bey. 4db ciddi bir değer. Sizin davlumbaz altına uygulama sonrası yorumlarınıza bağlı olarak aynı bölgelere ben de uygulama yapmayı düşünüyorum. Yorumlarınızı bekliyor olacağım. Şimdiden kolay gelsin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '07
  • Kilometre: 63000
  • 275 kere teşekkür etti
  • 168 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Aralık 22, 2020, 20:10:39 »
Bu degerler sadece davlumbazi cikarip camurlugun icine yaptiginiz calisma ile mi oldu?
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2. 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '91
  • Kilometre: 290
  • Kan Grubu: A+
  • 129 kere teşekkür etti
  • 505 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Aralık 22, 2020, 20:16:34 »
bende yalıtımı yaptıktan sonra arka kısımdan seslerin kesildiğini net şekilde anladım.

arkadaşım ile aynı arabayı aldık. ikiside dream . birisi hybrid biri normal. testlerime göre yalıtımın ön taraftaki sese hemen hiç bir faydası yok.

4 db fark varsa ne mutlu ama varsa bile hissedilir bir fark yok. davlumbazla falan da çözülecek bir şey bence değil. ama çalışmalarım benim de sürecek gibi..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 16 kere teşekkür etti
« Yanıtla #30 : Aralık 22, 2020, 21:51:40 »
Bu degerler sadece davlumbazi cikarip camurlugun icine yaptiginiz calisma ile mi oldu?

Hayır Mahmut bey.  Konuyu baştan incelerseniz,  aracın tabanına, kapılarına, tavanına ve  bagajına yaptığım yalıtım sonrası oldu.
Arka çamurluklara daha 2 gün önce yaptım.  Henüz kayda değer bir test sürüşü yapamadım.  Ön sol'u da yaptım.  Ön sağ'ı da yaptıktan sonra bir deneme sürüşü yapar hislerimi paylaşırım.

Mesaj Birleştirildi: Aralık 22, 2020, 23:12:42
bende yalıtımı yaptıktan sonra arka kısımdan seslerin kesildiğini net şekilde anladım.

arkadaşım ile aynı arabayı aldık. ikiside dream . birisi hybrid biri normal. testlerime göre yalıtımın ön taraftaki sese hemen hiç bir faydası yok.

4 db fark varsa ne mutlu ama varsa bile hissedilir bir fark yok. davlumbazla falan da çözülecek bir şey bence değil. ama çalışmalarım benim de sürecek gibi..

Önden gelen ses nedir Anıl bey?  Yol sesi mi motor sesi mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Aralık 23, 2020, 09:45:02 »
Gerçekten büyük emek maşallah
Corolla 2020

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 129 kere teşekkür etti
« Yanıtla #32 : Aralık 23, 2020, 13:20:57 »

Önden gelen ses nedir Anıl bey?  Yol sesi mi motor sesi mi?

Öndeki ses yol sesi. motor ve şanzıman sesi de fazlaca alıyorum. yol sesini kestiğimi şöyle anlıyorum , araba hızlandıkça yol sesi azalıyor. hatta rüzgar sesi net şekilde duyuluyor. ama düşük hızlarda giderken mekanik sesler yalıtım yaparak giderilemiyor. Başka önlemler almak gerekecektir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 16 kere teşekkür etti
« Yanıtla #33 : Aralık 26, 2020, 01:10:36 »
Selam Arkadaşlar,

ön çamurlukları da bitirdim ve bugün 20 km kadar şehiriçi, 90 km kadar otobanda yol yaptım.  Arabanın önden gelen yol sesi , hatta motor sesi net hissedilir  derecede azalmış durumda.   
Çamurluklara aşağıda göreceğiniz gibi 3/4 oranda yalıtım malzemesi uyguladım.  Amortisör etrafını, amortisör takozlarına kadar kapladım. kapı hizasında plastik olduğu için oraya yalıtım yapamadım.  Titreşim kesmesi için plastiğe ufak birkaç parça yapıştırabildim sadece.  Bundan dolayı davlumbaz içine  de yarısına  kadar o bölgeyi kapatması için yalıtım uyguladım. Neyseki toyota arkaları es geçtiği gibi önü es geçmemiş de yarım yamalak da olsa davlumbaz koymuş...

Motor sesinin azalması beklediğim birşey değildi. Amacım yol sesini kesmekti.  Sanırım sağdan soldan yankıyı önlediği için motor sesini de azalttı.

Kapı hizası

Bu arada bir bilgi vereyim;
Ön davlumbazları sökmek çok zor değil.  Fakat çamurluk pabuçlarını, davlumbaz üstünden kaportaya değişik bir clips ile vidalanmışlar.  3 vida var, onları klipsten söküyorsunuz, pabuç çıkıyor. Fakat klipsler hala davlumbazı tutuyor. O klipsleri sökmek zorladı, çoğunu kopararak sökmek zorunda kaldım. 2 tanesi düzgün çıktı sadece. neyseki internette 1 lira olan bir klips.  yenisini söyledim.   linkini de koyayım. Toyota servisi aradım, internetten gelmesini beklemesem diye, toyota servis 9,5 lira dedi tanesine :D 

bir tarafta 4 adet bu klipsten var; (parça no: 90189-06013)
https://urun.n11.com/oem-yedek-parca/pacalik-klips-toyota-90189-06013-P285025871

8-10 tane de şu kilipsten var;  (parça no:  90467-07166)
https://urun.n11.com/oem-yedek-parca/klips-davlumbaz-toyota-90467-07166-P285042142

Mesaj Birleştirildi: Aralık 26, 2020, 01:23:40
Öndeki ses yol sesi. motor ve şanzıman sesi de fazlaca alıyorum. yol sesini kestiğimi şöyle anlıyorum , araba hızlandıkça yol sesi azalıyor. hatta rüzgar sesi net şekilde duyuluyor. ama düşük hızlarda giderken mekanik sesler yalıtım yaparak giderilemiyor. Başka önlemler almak gerekecektir.

iç taraftan ne kadar yalıtım yapsanız da ön çamurluğun üstüne ulaşamıyorsunuz Anıl hocam. eksik kalıyor.  Benim çamurluk içlerine yapmak istemem bundan dolayıydı. nitekim haklı da çıktım.  ön çamurluk içini yapınca önden gelen ses kesildi. Size de tavsiye ederim kesinliklikle. 
Siz CTK dominator kullandınız. 4mm.  Arka çamurluk içine yapmanıza gerek yok , 4mm yeterli olur.   Ama ön çamurluk içine kesinlikle uygulayın. 
Subigarage'ı takip ediyorsanız,  eleman da ön çamurluğun içine yarım olacak şekilde yalıtım yapıyor. 

Bu arada bendeki durum, sizdekinin tersine hızlandıkça yol sesi artıyordu. şehiriçi hızlarda araba çok sessiz.  Otobana çıkınca hız arttıkça ses artıyordu.   Nedenini,  benim ctk sandwich kullanmama bağlıyorum.  CTK sandwich,  premium  + elastic malzemenin birleşimi.  Premium ses kesse de asıl işi titreşimi ve rözanansı kesmek.   Ses sönümleme işini bence ikinci katman olan elastic malzeme yapıyor diye düşünüyorum. O yüzden hep 2 kat malzeme öneriyorlar.  Siz de yapmışken , keşke dominatör üstüne elastic kullansaydınız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 350000
  • 263 kere teşekkür etti
  • 1356 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #34 : Aralık 26, 2020, 09:13:56 »
Elinize sağlık Burak bey,
Kopçaları sökerken kemik denen Trim sökmeye yarayan aleti kullanırsanız sağlam çıkar ilk önce ortadaki kopça çivisini çıkartmanız lazım,birdaha lazım olursa internet veya servis ile uğraşmanıza gerek yok en yakın oto sanayinde her parçacıda veya oto aksesuar yerlerinde kolaylıkla her boyunu bulabilirsiniz ve fiyat aynı.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 16 kere teşekkür etti
« Yanıtla #35 : Aralık 26, 2020, 11:49:58 »
Elinize sağlık Burak bey,
Kopçaları sökerken kemik denen Trim sökmeye yarayan aleti kullanırsanız sağlam çıkar ilk önce ortadaki kopça çivisini çıkartmanız lazım,birdaha lazım olursa internet veya servis ile uğraşmanıza gerek yok en yakın oto sanayinde her parçacıda veya oto aksesuar yerlerinde kolaylıkla her boyunu bulabilirsiniz ve fiyat aynı.

Sağolun Ümit hocam.
Bende  aşağıdaki turuncu plastik aletler var. Diğer davlumbaz klipslerini, hatta kapıları, orta konsolu  vs. bunlarla  kolayca söktüm, hiç sıkıntı yaşamadım.  Ama o pabuç klipsinini bunlarla sökemedim. İkinci çamurluğu sökerken anladım klipsin mantığını, çeyrek tur kadar çevirip çekmek lazımmış ama yine de yarısı sökülmedi malesef.  Neyseki pahalı ürün değil. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 129 kere teşekkür etti
« Yanıtla #36 : Aralık 26, 2020, 18:13:56 »
elinize sağlık , konuyu takip ediyorum. çalışmalarınızı taktir ettim. elim değerse veya kış bitiminde yeniden değerlendireceğim.

resimler aracın altından çekildi. Benim aracımın değil fakat bahsettiğim aynı kasa kullandığımız arkadaşımın arabası.
resimlerde görülen vida , civata bağlantılarından şüpeleniyorum. bu bağlantılar şaseye doğrudan bağlanmışlar. Normalde tekerden gelen titreşimi engellemek için bu noktalarda burçlara benzer bir bağlantı noktası oluşturuluyor. hatta bu bağlantılar ne kadar büyük ise aracın içine titreşim ( ve doğal olarak ses ) daha az alıyor.

bizler ise doğrudan yolun titreşimini kasaya yayılmasını duyuyoruz. yalıtım yapmak ile sadece doğrudan gelen sesleri kesmeye çalışıyoruz.
alt tarafından yalıtım yapmak zor görünüyor. ama üzerinde çalışıyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 4 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #37 : Şubat 01, 2021, 04:35:25 »
Saat sabahın 5'inde tüm yazılanları zevkle okudum. Öncelikle emeğinize sağlık.  İşin uzmanı olmasam da kendinizi başarısız görmeyin. Çünkü yalıtım yaptıkça diğer yerlerden gelen sesleri duymaya başlıyorsunuz gibi bir görünüm var ortada ki bu başarılı olduğunuzu gösteriyor.

En son Anıl beyin paylaştığı fotoğraflarda da doğru mantık. Denizaltılarda motorları sönümleyici malzemeleri araya koyarak sabitliyorlar ki ses olmayıp gizlilik olsun diye.

Bazen mühendislikte çok basit çözümlerin olduğunu  bildiğim için soruyorum.  2 metal parçanın arasına plastik sağlam bir conta koyup vidalasak bir işe yaramaz mı? Saçmalıyor olabilirim lakin sadece sizin fotoğrafınızdan yola çıkarak bu fikre ulaştım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 129 kere teşekkür etti
« Yanıtla #38 : Şubat 01, 2021, 17:45:55 »

Bir arabayı yalıtımlı veya yalıtımsız yapan parça temelde bunlar. tekerlerden yayılan titreşimi kasaya iletmezseniz arabayı çok yalıtımlı sanabilirsiniz.
mesela bu resimlerdekiler mercedesler için travers bağlantıları. bu nedenle dış dünyadan izoledir.
titreşimi yerinde konulan malzemeler ve mühendislik ile çözmesseniz bituself sadece yol sesini biraz daha toklaştırmaya yarar. yol sesi asla kesilemez. biraz daha kısık hale gelir belki ama o frekans da ki sesi arabaya oturur oturmaz alırsınız. engelleyemezsiniz.

toyota gibi bir marka en güzel travers bağlantılarını lexus da kullanır , corollada kullanmaz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Model Yılı: '19
  • Kilometre: 2500
  • 1962 kere teşekkür etti
  • 2895 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #39 : Şubat 01, 2021, 19:30:47 »
Anıl abi, bu işin piri olarak sen bu noktalara başka araçlardan burçlu vida uydurursun eminim. Bize yol gösterirsen valla çok makbule geçer.  :alkis:
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-...) 0 km-...
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km
Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.