Gönderen Konu: vw Türkiye Yatırımından Vaz mı Geçti?  (Okunma sayısı 328 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Model Yılı: '17
  • Kilometre: 33000
  • Kan Grubu: ---
  • 105 kere teşekkür etti
  • 151 kere teşekkür edildi
vw Türkiye Yatırımından Vaz mı Geçti?
« : Temmuz 01, 2020, 13:44:47 »
Alman otomotiv üreticisi Volkswagen'in (VW) yaklaşık bir yıldır planladığı Türkiye fabrikası hakkında flaş bir iddia ortaya atıldı.

Automobilwoche isimli Alman haber sitesinin şirket kaynaklarına dayandırdığı gelişmeye göre, VW söz konusu fabrika yatırımından vazgeçti. Konuya ilişkin

henüz bir resmi açıklama yapılmadı.

Alman üretici, 2019 Ekim ayında Manisa'da 943.5 milyon TL sermayeli Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. adı ile bir şirket kurmuştu.

Fakat, 2019 Ekim ayının ortasında Türkiye'nin Barış Pınarı Operasyonu'nu bahane edilerek fabrika yatırımının ertelendiği açıklanmıştı.

Kaynak: https://www.haberturk.com/vw-nin-turkiye-fabrikasi-icin-flas-iddia-2730223-ekonomi

Toyota Club Türkiye

vw Türkiye Yatırımından Vaz mı Geçti?
« : Temmuz 01, 2020, 13:44:47 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: '14
  • 219 kere teşekkür etti
  • 228 kere teşekkür edildi
Ynt: vw Türkiye Yatırımından Vaz mı Geçti?
« Yanıtla #1 : Temmuz 01, 2020, 14:00:24 »
Kutay Bey açtığınız konuların çoğunluğu neden vw konulu? 😃

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 105 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Temmuz 01, 2020, 14:04:37 »
Kutay Bey açtığınız konuların çoğunluğu neden vw konulu? 😃

Konu Türkiye'ye yatırım sözü verip sonradan kararından dönenlerle ilgili yani Türkiye ekonomisi, istihdamı ile ilgili.

Keşke  siz de bu soru yerine Türkiye'de satış rekorları kıran  vw'in, her türlü teşvike rağmen neden Toyota, Honda, Hyundai , Renault ve Ford gibi Türkiye'ye yatırım yapmıyor sorusunu sorsaydınız ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 219 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Temmuz 01, 2020, 14:12:58 »
Ben marka fanatiği değilim bir önceki araçlarım Toyota da oldu vw de.Yanlış anlamayın vw fanı da değilim.Ama toyotadan çok vw tartışılıyor forumda sanki :) yatırım konusuna gelince ona bir yorum yapamam alıcı kitlesi ve sahip olduğu pazar, ülkedeki ekonomik durum da çok etkili. Saygılar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 105 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Temmuz 01, 2020, 14:26:39 »
Ben marka fanatiği değilim bir önceki araçlarım Toyota da oldu vw de.Yanlış anlamayın vw fanı da değilim.Ama toyotadan çok vw tartışılıyor forumda sanki :) yatırım konusuna gelince ona bir yorum yapamam alıcı kitlesi ve sahip olduğu pazar, ülkedeki ekonomik durum da çok etkili. Saygılar.

Marka fanatikliğiyle alakası yok. vw Türkiye'de en çok satılan araçlardan biri.

onun kadar satılmayan Toyota, Honda, Ford, Hyundai'nin Türkiye'de fabrikaları var.

Türkiye Cumhuriyeti vw'e her türlü teşviği hatta diğer markalara vermediği her yıl araç alım garantisini verdi,

buna rağmen vw,  Türkiye'ye yatırım için  önce söz verip sonra vazgeçiyorsa bu kararları kesinlikle siyasidir.

Ben devletin yerinde olsam Türkiye'de üretilen araçlara vergi indirimi, Türkiye dışında üretilen araçlara ek vergi getiririm. bunların anladığı dil maalesef bu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 219 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Temmuz 01, 2020, 14:57:57 »
Keşke vergi indirimi gelse çeşitlilik artar rekabet artar insanlar çok para ödememiş olur. Otomobil lüks değil araç statüsüne girer.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '19
  • Kilometre: 2500
  • 1814 kere teşekkür etti
  • 2670 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Temmuz 01, 2020, 15:39:36 »
Ek vergiye gerek yok ki, sıfırda yerli üretim araçlar uygun olduğundan araç bulunamıyor. İthaller ise yerli üretimlerden çok çok pahalı.
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-...) 0 km-...
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km
Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 105 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Temmuz 01, 2020, 17:23:27 »
 :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 27000
  • Kan Grubu: AB+
  • 116 kere teşekkür etti
  • 317 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Dün, 00:56:31 »
Bu olaya iki türlü bakmak lazım.. Biz ülkemizi sevdiğimiz, önceliklendirdiğimiz için tabi ki vw'nin fabrika kurmasını gerekli görüyor, istiyoruz. Ancak vw tarafından bakarsak; 2019 genelinde 10,9 mio adet araç satmış ve bunun sadece 11.892 adedi Türkiye.. ( rakamları google search ile buldum ) Yani satışlarının BİNDE BİRİ Türkiye'ye..

-Satışlarının binde birini oluşturan bir ülke pazarlama stratejisi olarak en gerilere koyulur
-Bu kadar büyük organizasyonda maliyet hesabı çok önemlidir
-Yatırım zaten muallakta iken bir de pandemi süreci patlak vermiştir.

Firma açısından en önemli madde 2. maddedir. Bence zaten bu sağlandığı için yatırım kararı verilmiştir ancak pandemi böyle bir yatırımın bekletilmesi için gayet makul bir sebep..Toplam satışlarınının %0,1'i Türkiye'de olduğu için ülkemizdee en çok satan firma olmaları onlar için hiç bir anlam ifade etmiyor. Siz Herbert Diess yerinde olsanız Türkiye'ye yatırım için istekli olur muydunuz ? Eğriye eğri, ben şahsen olmazdım..

2017 C-HR Hybrid Diamond
2012 Auris Comfort Extra D-4D M/M (satıldı)
2010 Mercedes C180 (satıldı )
2008 Auris 1.6 Elegant M/M ( satıldı )

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 219 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Dün, 01:26:27 »
Bir ara Honda'da üretimi durdurmuştu şuan nasıl bilgim yok.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 350000
  • Kan Grubu: A+
  • 184 kere teşekkür etti
  • 1085 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Dün, 02:39:51 »
Bu olaya iki türlü bakmak lazım.. Biz ülkemizi sevdiğimiz, önceliklendirdiğimiz için tabi ki vw'nin fabrika kurmasını gerekli görüyor, istiyoruz. Ancak vw tarafından bakarsak; 2019 genelinde 10,9 mio adet araç satmış ve bunun sadece 11.892 adedi Türkiye.. ( rakamları google search ile buldum ) Yani satışlarının BİNDE BİRİ Türkiye'ye..

-Satışlarının binde birini oluşturan bir ülke pazarlama stratejisi olarak en gerilere koyulur

Firma açısından en önemli madde 2. maddedir. Bence zaten bu sağlandığı için yatırım kararı verilmiştir ancak pandemi böyle bir yatırımın bekletilmesi için gayet makul bir sebep..Toplam satışlarınının %0,1'i Türkiye'de olduğu için ülkemizdee en çok satan firma olmaları onlar için hiç bir anlam ifade etmiyor. Siz Herbert Diess yerinde olsanız Türkiye'ye yatırım için istekli olur muydunuz ? Eğriye eğri, ben şahsen olmazdım..
Fehmi bey vw ülkemize yatırımı pandemi sürecinden ötürü ertelemedi,Suriye'nin kuzeyine sınırımızı terör belasından temizlemek için yaptığımız harekât'tan ötürü geri çekti,gerekçe olarak harekatı gösterdi, yatırım yapıp ucuza araç sattıda vatandaş almadımı onu sorgulamak lazım neden ülkemi kötüleyen yatırım yapmayan, vatandaştan sipariş alıp aracı teslim ettiği günkü fiyattan pazarlama yapan firmanın malını alayımki?
Buna karşılık olarak Toyota'nın yaptığı bakacak olursak pandemi sürecinde açıklama yaptılar 1 tane bile araç satmasak  işçi çıkarmayacağız ücretlerini ödeyeceğiz dediler ve yaptılar öte yandan araç siparişinde kapora yatırana o günkü fiyattan sabitlediler aracı teslim ettiği günde fiyat farkı uygulamadılar ve bu kararları hâlâ devam ediyor bizde flame x pack paket aldık siparişten 1 hafta sonra 5 bin TL zam geldi ama eski fiyattan yararlandık böyle bir durumda neden vw tercih edelim ki?
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 105 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Dün, 08:19:49 »

vw, Türkiye'de en çok satılan üçüncü araba. Yani Türkiye'de üretilen Toyota, Honda ve Hyundai'den daha çok satıyor, üstelik devletimiz her türlü teşviğe, kolaylığa hatta  diğer markalara yapmadığı her yıl 40 bin araç alım garantisi vermesine rağmen vw yine de yatırım yapmadı. Ümit Bey'e katılıyorum. vw'in kararı tamamen siyasidir. yok öyle üç kuruşa beş köfte devletimiz acilen  Türkiye'de üretilen araçlara indirim, ithal araçlara da ek vergiler getirmelidir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '12
  • 24 kere teşekkür etti
  • 98 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Dün, 09:10:19 »
https://www.dw.com/tr/volkswagen-manisa-projesini-neden-durdurdu/a-54018485  sadece Türkiye değil tüm yatırımları durdurmuşlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 27000
  • Kan Grubu: AB+
  • 116 kere teşekkür etti
  • 317 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Dün, 09:58:58 »
@Kutay Asilbey (43052) @Ümit ŞAHANTİMOR  (39478) Kutay bey, Ümit bey sözlerim yanlış anlaşılmasın ben vw'i desteklemiyorum. Zaten tercih ettiğim bir marka değil..  Ama objektif taraftan bakmaya çalışıyorum.  Doğru söylüyorsunuz askeri harekatı bahane ederek ertelediler ama yine dışardan baktığımızda siz askeri hareketlilik olan bir ülkeye yatırım yapmadan önce suların durulmasını beklemez misiniz ? ( savaş demiyorum çünkü karşı taraf bir terör örgütü) Pandemiden dolayı ertelediler demek istemedim. Bir de bu durum oluştu demek istemiştim.

Sözün özü,sonuçta istemeseler alternatifler arasında hiç Türkiye'yi bulundurmayabilirler veya Türkiye'yi seçmeyebilirlerdi. Yeni fabrika Macaristan da kuruyoruz derler geçerlerdi. Sonuçta onlara sunduğumuz fırsatlar cazip geldi ve kararı verdiler ama sonra malum sebeplerden ertelendi.. İnşallah bizim için hayırlı bir şekilde sonuçlanır diyoruz vatandaş olarak..
2017 C-HR Hybrid Diamond
2012 Auris Comfort Extra D-4D M/M (satıldı)
2010 Mercedes C180 (satıldı )
2008 Auris 1.6 Elegant M/M ( satıldı )

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Model Yılı: '12
  • Kilometre: 93000
  • 448 kere teşekkür etti
  • 236 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Dün, 13:36:37 »
Kapitalizm bakmaz ona buna tek derdi ucuz ve istediği kalitede üretimdir,inanın ülkelerin umrunda değil diğer ülkelerin iç durumları vs.istedikleri şartlarda para kazanacaklar ise varlar yoksa yoklar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 219 kere teşekkür etti

Etiketler: