Gönderen Konu: 4 mevsim lastik tavsiyeleri  (Okunma sayısı 595 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Mehmet Bal
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '08
  • Kan Grubu: ---
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
4 mevsim lastik tavsiyeleri
« : Haziran 14, 2020, 13:35:22 »
Merhaba 2008 model toyota crolla için 4 mevsim lastik almak istiyorum. Araca takılı olan 205 55 R16  lassa marka lastikler var. Bu konuda önereceğiniz lastikler hangileri olabilir. Teşekkür ederim. :) :) :)
:)

Toyota Club Türkiye

4 mevsim lastik tavsiyeleri
« : Haziran 14, 2020, 13:35:22 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '12
  • 24 kere teşekkür etti
  • 98 kere teşekkür edildi
Ynt: 4 mevsim lastik tavsiyeleri
« Yanıtla #1 : Haziran 14, 2020, 16:00:17 »
Merhaba 2008 model toyota crolla için 4 mevsim lastik almak istiyorum. Araca takılı olan 205 55 R16  lassa marka lastikler var. Bu konuda önereceğiniz lastikler hangileri olabilir. Teşekkür ederim. :) :) :)

Tavsiyem 4 mevsim lastiklerden uzak durmanız. İllaki alacaksanız da almamanız gerekene tavsiyem nokian weatherproof olur...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Mehmet Bal
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Haziran 16, 2020, 18:16:37 »

Tavsiyem 4 mevsim lastiklerden uzak durmanız. İllaki alacaksanız da almamanız gerekene tavsiyem nokian weatherproof olur...

Hocam neden 4 mevsim tavsiye etmiyorsunuz. Bilmediğim için soruyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Corolla 1.6 advance multidrive S
  • Model Yılı: '13
  • Kan Grubu: 0+
  • 56 kere teşekkür etti
  • 96 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Haziran 16, 2020, 20:35:26 »
Benimde tavsiyem 4 mevsim lastiklerden uzak durun birkaç lastik firmasıyla görüşmelerim oldu arabanıza ya yaz lastiği veyahut kış lastiği almanızdır benimde 2013 Corolla multidrive s aracım var aracı Sıfır almıştım üzerinde Bridgestone er 300 vardı 7 yıl kullandım hala diş derinliği iyiydi ama çok ses yapmaya başlamıştı bende çok markalara baktım sonunda Michelin primacy 4 2020 üretimi lastik aldım aracımın gidişi yola tutunması mükemmel oldu hiç düşünemeden bütçenizde uyuyorsa Michelin alın derim nacizane fikrim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Mehmet Bal
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Haziran 16, 2020, 21:32:13 »
 michelin crossclimate hakkında ne düşünüyorsunuz hocam

Benimde tavsiyem 4 mevsim lastiklerden uzak durun birkaç lastik firmasıyla görüşmelerim oldu arabanıza ya yaz lastiği veyahut kış lastiği almanızdır benimde 2013 Corolla multidrive s aracım var aracı Sıfır almıştım üzerinde Bridgestone er 300 vardı 7 yıl kullandım hala diş derinliği iyiydi ama çok ses yapmaya başlamıştı bende çok markalara baktım sonunda Michelin primacy 4 2020 üretimi lastik aldım aracımın gidişi yola tutunması mükemmel oldu hiç düşünemeden bütçenizde uyuyorsa Michelin alın derim nacizane fikrim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • adapazarı
  • Model Yılı: '15
  • Kilometre: 54000
  • 63 kere teşekkür etti
  • 80 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Haziran 16, 2020, 22:22:59 »
Nokian weatherprof kullanıyorum.yaklasik 40.000 km yaptım.10.000 km'den sonra dişlerde kopmalar başladı.bilhakis önler daha çok.iki kere ön arka yaptım.kış performans inda çok beğenmedim.asla bu markayı tavsiye etmiyorum..
Çıkarım seninle her yola 🚕🚗

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Model Yılı: '09
  • Kilometre: 130000
  • Kan Grubu: B+
  • 268 kere teşekkür etti
  • 314 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Haziran 17, 2020, 08:19:41 »
4 yıl 40000 km crossclimate'e maruz kaldım, dersimizi aldık. Dört mevsim lastik pişmanlıktır :DUR:
2009 avensis 2.0 mds premium (BRC)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '05
  • Kilometre: 245000
  • Kan Grubu: A+
  • 34 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Haziran 17, 2020, 09:40:20 »
Bizzat kendi tecrübemdir. Kumho 4 Mevsim. Gerçi Nissan X-Trail için denemiştim ve çok memnun kaldım. Gerek yapısı gerekse yol tutuşu harika idi. Şimdiki aracım 2005  Avensis ve maalesef  satın aldığım zaman üzerinde Michelin Primacy 4 vardı. Ömrünü doldurunca hemen Kumho alacağım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 93000
  • 448 kere teşekkür etti
  • 236 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Haziran 17, 2020, 16:31:27 »
lastiğim 4 mevsimi olmaz ticari pazarlama,o kadar iyi ise kaldırsınlar yaz lastiklerini :)
ne yazın verim alırsınız
ne kışın
yazın yaz lastiği kadar iyi olmaz
kışın kış lastiği kadar olmaz.
Tabi nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum ancak İstanbul içinse yağmur performansı iyi olan bir yaz lastiği tercih edebilirsiniz büyük markalardan.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '19
  • Kilometre: 5400
  • 5 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Haziran 17, 2020, 19:54:54 »
37k nokian weatherproof dört mevsim lastik kullandım. ön tekerlerin dişlerinde kopmalar oluştu. ön arka yapıp biraz daha kullanıp yaz-kış lastiğe geçmeyi düşünüyorumdum ki arabayı sattım.  Bu arada 35k kullanım civarında ılgaz yurduntepe kayak merkezine gittik yol karla kaplı olsa da sorunsuz vardık, performansı şaşırtıcıydı. Ama kolay parçalanıyor, güven sorunu oluşturuyor ilerleyen km lerde. illa 4 mevsim alacaksanız nokian weatherproof alın, michelin crossclimate daha çok yaz lastik performansında.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 24 kere teşekkür etti
  • 98 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Haziran 17, 2020, 20:02:17 »
37k nokian weatherproof dört mevsim lastik kullandım. ön tekerlerin dişlerinde kopmalar oluştu. ön arka yapıp biraz daha kullanıp yaz-kış lastiğe geçmeyi düşünüyorumdum ki arabayı sattım.  Bu arada 35k kullanım civarında ılgaz yurduntepe kayak merkezine gittik yol karla kaplı olsa da sorunsuz vardık, performansı şaşırtıcıydı. Ama kolay parçalanıyor, güven sorunu oluşturuyor ilerleyen km lerde. illa 4 mevsim alacaksanız nokian weatherproof alın, michelin crossclimate daha çok yaz lastik performansında.
Bende weatherproof kullanıyorum hava sıcaklığı 20 dereceleri geçince yol tutmuyor desem yeridir. Mecburen yazlık lastiklere geçiyorum.Sizde durum nasıldı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Model Yılı: '09
  • Kilometre: 130000
  • Kan Grubu: B+
  • 268 kere teşekkür etti
  • 314 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Haziran 17, 2020, 21:49:38 »
Tüketicinin 4 mevsim lastiğe yönelmesinde ki etken yaz lastiğine nazaran kış kullanımına yönelik avantajlıdır, ancak asıl gözardı edilen husus aracın daha çok yaz lastiği kullanımına uygun süreçlerde yani 7 derece üstü sıcaklıklarda kullanılıyor olmasıdır. Genel itibariyle 4 mevsim lastikler 2. Yazdan itibaren yol tutuş konusunda ve özellikle ABS yi sıkça devreye sokarak frenajda dezavantaj oluşturur. Ben Kocaeli de ikamet ediyorum, senede en fazla 1 hafta yağan Karda elbette yaz lastiğine göre üstün, ancak bahar aylarından itibaren kuru zeminlerdeki fren esnası kızaklaması çok büyük tehlikelere yol açabilir. Ben tercihimi yazlık lastikden yana kullanarak önlere de 2 tane kışlık aldım. 6 jantım var, sök tak yapmıyorum.
2009 avensis 2.0 mds premium (BRC)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 5400
  • 5 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Haziran 17, 2020, 22:35:40 »
Bende weatherproof kullanıyorum hava sıcaklığı 20 dereceleri geçince yol tutmuyor desem yeridir. Mecburen yazlık lastiklere geçiyorum.Sizde durum nasıldı?
yol tutmuyor gibi bir hisse kapılmadım hatta daha iyi tutuyor gibi geliyordu bana, büyük ihtimal havalar ısınınca daha fazla yumuşuyor yolu daha fazla tutuyor gibiydi ondan gelmiş olabilir.  Havalar ısınınca tabi daha fazla eskiyordu.

Mesaj Birleştirildi: Haziran 17, 2020, 22:38:09
Tüketicinin 4 mevsim lastiğe yönelmesinde ki etken yaz lastiğine nazaran kış kullanımına yönelik avantajlıdır, ancak asıl gözardı edilen husus aracın daha çok yaz lastiği kullanımına uygun süreçlerde yani 7 derece üstü sıcaklıklarda kullanılıyor olmasıdır. Genel itibariyle 4 mevsim lastikler 2. Yazdan itibaren yol tutuş konusunda ve özellikle ABS yi sıkça devreye sokarak frenajda dezavantaj oluşturur. Ben Kocaeli de ikamet ediyorum, senede en fazla 1 hafta yağan Karda elbette yaz lastiğine göre üstün, ancak bahar aylarından itibaren kuru zeminlerdeki fren esnası kızaklaması çok büyük tehlikelere yol açabilir. Ben tercihimi yazlık lastikden yana kullanarak önlere de 2 tane kışlık aldım. 6 jantım var, sök tak yapmıyorum.
yeni aracımda 16.inc yazlık var. büyük ihtimal vision 15.inc kara jant alıp onlara kış lastiği almayı düşünüyorum. Bu şekilde daha kolay kullanım ve uygun maliyet olacak.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 52000
  • 12 kere teşekkür etti
  • 23 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Haziran 18, 2020, 07:28:50 »
nokian weatherproof ekim 2017'de almıştım, geçen ay ve 10-12 bin km sonrasında ön lastiklerde dişlerde kopmalar başladığını gördüm, detaylı inceleyince ön lastiklerde arka lastiklerin bir tanesinde de çatlaklar oluştuğunu gözlemledik. Lastiği aldığım yer ön arka değişim yapıp kullanın dedi, ben de başka marka lastik alıp weatherproofları attım. Kullandığım sürece bir terslik vs olmadı, ama ömrünü beğenmedim hiç, tavsiye etmiyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 5000
  • Kan Grubu: 0+
  • 4 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Haziran 18, 2020, 08:54:45 »
yokohama bluearth-4s aw21 takıldı 4 adet vision jant lastik değiştirmiştim. 6000 km oldu en küçük sorun ve problem yaşamadım. lastikciye sorduğumda en iyisi bu demişti. araçtırdım bayaa bayaa iyi lastikmiş.
I'm Adige..!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 93000
  • 448 kere teşekkür etti
  • 236 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Haziran 22, 2020, 13:24:13 »
yokohama bluearth-4s aw21 takıldı 4 adet vision jant lastik değiştirmiştim. 6000 km oldu en küçük sorun ve problem yaşamadım. lastikciye sorduğumda en iyisi bu demişti. araçtırdım bayaa bayaa iyi lastikmiş.
Yokohoma gerçekten iyi bir marka ancak her yerde bulunmuyor birde biraz sert

Etiketler: lastik dört mevsim 205