Gönderen Konu: Dururken gaz kesme/stop etme, giderken gaz kesme sorunları başladı.  (Okunma sayısı 1559 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 1 kere teşekkür etti
Selamlar,

2008 model Yaris 1.3 M/M SOL Benzinli araçta aşağıdaki sorunlar baş göstermeye başladı. Hatta olayın akışı geçen seneye dayanmakta.

Geçen sene Ağustoa ayında 10bin bakıma yaklaşırken uzun yol yapmak için bir sabah gırtlağa kadar dolu depo ile yola çıktım.
150KM sonra aniden aracın içini deli gibi benzin kokusu sardı. İlk başta yanımdan geçen tankerlerden birinden kaynaklı sandım.
Birkaç dakika sonra benzin kokusu iyice artınca sorunun araçta olduğunu anladım

Nerden kaynaklandığına bakmak için durdum, aracı yakmamak için kaputun içinde benzin kaçağı aradım. Bulamadım.
Altına depoya baktım herhangi bir sorun görünüyordu ama dehşet benzin kokuyordu.

Bayram arefesi neredeyse saat 12 civarı bir sanayide açık toyotacı buldum. Usta yoktu,
Çırak baktı motor bloğununun üst arkası ile depoya giden bir bağlantı borusu yırtılmış olduğunu gösterdi.
Boruyu değiştirdikten sonra benzin kokusu kesildi. ancak o dakikadan sonra motorda anormal tavırlar oluşmaya başladı.

Aracı çalıştırdım yola çıkacağım. Sanayiden çıkacakken klima açmadan önce çok kısa bir gaz keser gibi yaptı ve toparladı.
Bekledim bir sorun görmeyince kimayı açtım. Önce bir gaz kesti sonra çıkamadan stop etti.
Ne olduğunu anlamak için klimayı kapattım, Aracı çalıştırınca açınca geri çalıştı. gerisin geri götürdüm dükkana.

Baktı etti bir sorun yok. Yine yola çıkacağım aynı senaryo tekrar etti.
Değiştirilen hortumu çıakrınca silkeleme, gaz kesme stop etme sorunu kesildi ama leş gibi benzin kokusu var.
Takınca benzin kokusu kesiliyor ama gaz kesiyor silkeliyor stop ediyor.

Kendi servisimi aradım, durumu anlattım.
Ustam yarım depoyu aşmadan kullan götürür getirir seni dedi.
Söktürdüm hortumu.
Yarım depoya ininceye kadar bezin koklaya koklaya yol aldım.
250.KM kadar sonra depo yarıya inince koku kesildi.

Neyse gittik geldik, Servise verdim. Çürümüş borular varmış onlar değişti dedi.
Aldım arabayı. Sorun yok gibi görünüyor. Klima çalışıyor araba çalışıyor.

Bir süre aracı kullanamadım. 2 Hafta sonra 100Km yol yaptım. 80.KM'de 110 ile giderken arıza ışığı yandı.
Götürdüm servise, Tek bir arıza kaydı var dedi. Zengin karışım gelmiştir dedi arızayı sildi. Bir daha yaparsa bakalım dedi.
Yine yaptı yine götürdüm, Aynı arıza tek kaydı. Sildi. devam ettim.
Yaklaşık 10 ay kullandım sorun çıkarmadı tekrar.

Bakımı geldi bakım yapıldı. Bujiler, polen, yağ filtresi falan değişti.
Bir daha arıza ışığı yakmadı.

Bakımda önce rolantide tireşimlerin artmaya başlaması beni huylandırmaya başladı.
Bakımdan sonra da bu devam etti. Ben de aracın yaşına verdim.
Ancak bir süre sonra yine çok anlık gaz kesme hareketleri yapmaya başladı.

Aracı çalıştırınca sorun yok. Ne zaman yola çıksam Bir süre sonra ışıkta falan beklemek için durduğumda rolantiye düşünce anlık gaz keser gibi yapmaya başladı çok nadiren.
Ertesi gün giderken anlık gaz kesmeler yaşamaya başladım.
Dün kırmızı ışıkta beklerken stop etti.

Bu gün ise baya baya gaz kesmeye başladı artık.
Öyle ki kaçıncı vites olursa olsun gaz vermeyi azaltmaya başlar başlamaz anlık gaz kesmeye başladı.
pedala bastıkça sorun azalıyor bırakmaya bşalayınca ara ara kesmeye başlyor.
Hızlanırken vites geçişlerinde de yapıyor arada.

Sorunun bütün detayı bu şekilde. Acaba hastanın nesi var arkadaşlar?

Buraya kadar vakit ayırıp okuduysanız ayrıca teşekkür ederim.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '17
  • Kilometre: 20730
  • Kan Grubu: 0+
  • 65 kere teşekkür etti
  • 684 kere teşekkür edildi
Benzin pompasına baktırdınız mı?
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Model Yılı: '09
  • Kilometre: 92000
  • Kan Grubu: A+
  • 16 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
Aynı araç sahibi olarak cevaplıyorum, ( Çünkü başımdan geçti ) benzin deposunu indirtirin, önce bi güzel temizlik yaptırın, sonra benzin pompasını ( Şamandırayı komple ) canister kömür filitresinide değiştirin hiç bir sorununuz kalmayacak.. ( Bende şamandıra gövdesi çatlaklarından dolayı benzin pompası görevini yerine getiremiyordu ) Depo sökülmüşken temizlik yapıldı , şamandırayı komple yenisi ile değiştirdim ve sorun çözüldü..
Toyota Yaris

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
Benzin pompasına baktırdınız mı?

Henüz baktırmadım. Başından geçmiş olan varsa fikrini almak istedim. Yarın servise götüreceğim nasipse.

Mesaj Birleştirildi: Haziran 04, 2020, 02:14:30
Aynı araç sahibi olarak cevaplıyorum, ( Çünkü başımdan geçti ) benzin deposunu indirtirin, önce bi güzel temizlik yaptırın, sonra benzin pompasını ( Şamandırayı komple ) canister kömür filitresinide değiştirin hiç bir sorununuz kalmayacak.. ( Bende şamandıra gövdesi çatlaklarından dolayı benzin pompası görevini yerine getiremiyordu ) Depo sökülmüşken temizlik yapıldı , şamandırayı komple yenisi ile değiştirdim ve sorun çözüldü..

Bilgiler için çok teşekkür ederim. Yaklaşık ne kadara mâl oldu bu işler? Bütçe çıkarmak istiyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Model Yılı: '09
  • Kilometre: 92000
  • Kan Grubu: A+
  • 16 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
Yurt dışında ıkamet ettiğim için malıyet konusu farklı yorumlanabılır.Fakat yınede yazayım, Atına'da ıkamet edıyorum ve ozel toyota servısınde yapıldı işlem ve toplam tutar 230 euro + ( yag ve fılıtreler ve on fren balataları degıstı ) Belkı yuksektır Turkıye'ye gore bılemıyorum..
Toyota Yaris

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
Özel servise götürdüm,
Depodaki şamadra sökülüp karbon filtrenin oralarda çatlak var mı diye kontrol edilmiş.
Sonuçta herhangi bir sıkıntı görülmemiş.
Usta aracı baya yordum ama herhangi bir gaz kesme ya da stop etme durumuyla karşılaşmadım dedi.
Zaten araç bir daha gaz kesme ya da stop etme gibi bir duruma düşmedi.

Pislik gelmiş olabilir dediler sadece.
Yine de 1 sene içinde iki kere yapmış olması beni kıllandırmıyor değil.
İlerleyen zamanlarda yine yapacak mı göreceğiz.

Etiketler: yaris gaz kesme