Gönderen Konu: Covid 19 Önlemleriniz!, Tespitleriniz  (Okunma sayısı 6694 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Model Yılı: '15
  • Kan Grubu: ---
  • 39 kere teşekkür etti
  • 84 kere teşekkür edildi
Ynt: Covid 19 Önlemleriniz!, Tespitleriniz
« Yanıtla #100 : Ağustos 17, 2020, 10:35:35 »
düğün nişan cenaze vs nedenlerden ötürü
Bu konuyu sağlık personeli bile yeterince anlamamış görünüyor , tüm uyarılarımıza rağmen düğün yapmakta direnen sağlıkçılar görüyoruz , vatandaş ne yapsın ?

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #100 : Ağustos 17, 2020, 10:35:35 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 350000
  • Kan Grubu: A+
  • 221 kere teşekkür etti
  • 1199 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #101 : Ağustos 17, 2020, 17:34:42 »
Bu konuyu sağlık personeli bile yeterince anlamamış görünüyor , tüm uyarılarımıza rağmen düğün yapmakta direnen sağlıkçılar görüyoruz , vatandaş ne yapsın ?
Aslında bir kaç sefer hastaneye gitmek zorunda kaldım,oradaki gözlemlerim vatandaş sağlık çalışanlarından fazla dikkatliydi en azından maskesi vardı ama yine yan yana oturmalar kalabalık ortam vs kurallar hiçe sayılıyordu,ama en çok dikkat çeken doktorun maskesiz muayene yapması olmuştu .
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2604 kere teşekkür etti
  • 2950 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #102 : Eylül 09, 2020, 17:57:34 »
Son tebliğ ile maske takanlarda bir artış var gördüğüm kadarı ile ancak hala takmayanlar ve dikkatli olmayanlar da var. Kontrolün daha yaygın ve sürekli yapılması, bu önlemin sağlıklı şekilde ve yaygın olarak gerçekleşmesini sağlayacak unsurdur.
Ayrıca, hala kalabalık yerlerde maske takmak konusunda direnen kişilerin, toplum için risk oluşturduklarının bilincine vardırılması gerekir. Maalesef bu konuda medya organlarında etkili ve net yayınlar göremiyorum, hala neden buna yönelik yayınlar hazırlanmadığını da anlamakta zorlanıyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '17
  • Kilometre: 22090
  • Kan Grubu: 0+
  • 76 kere teşekkür etti
  • 736 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #103 : Eylül 10, 2020, 12:05:43 »
Genel olarak 'boş ver abi bize bir şey olmaz' kafanı yorma ' gibi söylemlerle bu noktalara geldik,adam maske takın ,mesafeli durun diyor sonra gidip kalabalık düğünler yapıyor,herkes kalan sağlar bizimdir gibi soruna yaklaşıyor,aşı olmaz olsa da bağışıklığı çok az olur,kime nasıl kaça yapılacak diyorduk,işte övülen ilk aşı denemesinde beklenmedik yan etki görüldü ve üretim durduruldu,tam açıklama olmadı ama sinir sisteminde ağır bir tablo ortaya çıktı,yıllardır üretimi bir önceki yılın virüslerine göre hazırlanan grip aşısına bile ulaşamadık,ne zaman ne miktar geleceği belli değil,fransızların insafına kaldık,aşı üretimi yapılan refik saydam enstitüsünü kapatırsak olacağı budur.Başa dönersek en ucuz ve kolay çözüm proflaktik tedbirlerdir,maske,fiziksel aralık ve hijyen gibi..bunu hala anlatamadığımıza göre duyarsızlık,umursamazlık üst noktadadır.Acaba diyorum daha corona virüsünün nelere sebep olduğu bilgisi yeterli değilken,biraz magazin gibi olacak ama iktidarsızlık ve kısırlık gibi etkileri de var desek bir şeyler olumlu yönde değişir mi?
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '07
  • Kilometre: 63000
  • 239 kere teşekkür etti
  • 157 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #104 : Eylül 10, 2020, 13:01:05 »
Genel olarak 'boş ver abi bize bir şey olmaz' kafanı yorma ' gibi söylemlerle bu noktalara geldik,adam maske takın ,mesafeli durun diyor sonra gidip kalabalık düğünler yapıyor,herkes kalan sağlar bizimdir gibi soruna yaklaşıyor,aşı olmaz olsa da bağışıklığı çok az olur,kime nasıl kaça yapılacak diyorduk,işte övülen ilk aşı denemesinde beklenmedik yan etki görüldü ve üretim durduruldu,tam açıklama olmadı ama sinir sisteminde ağır bir tablo ortaya çıktı,yıllardır üretimi bir önceki yılın virüslerine göre hazırlanan grip aşısına bile ulaşamadık,ne zaman ne miktar geleceği belli değil,fransızların insafına kaldık,aşı üretimi yapılan refik saydam enstitüsünü kapatırsak olacağı budur.Başa dönersek en ucuz ve kolay çözüm proflaktik tedbirlerdir,maske,fiziksel aralık ve hijyen gibi..bunu hala anlatamadığımıza göre duyarsızlık,umursamazlık üst noktadadır.Acaba diyorum daha corona virüsünün nelere sebep olduğu bilgisi yeterli değilken,biraz magazin gibi olacak ama iktidarsızlık ve kısırlık gibi etkileri de var desek bir şeyler olumlu yönde değişir mi?

kısırlık bilemem de iktidarsizlik denince kesin etkisi olur.
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2. 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #105 : Eylül 10, 2020, 17:46:13 »
Aslında bu etkileri oluyor olabilir de, sonuçta vücuda penetre olduğu alana göre nerede, nasıl etkiler yaptığı bilinmiyor tam olarak.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '19
  • Kilometre: 4000
  • Kan Grubu: B+
  • 2 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #106 : Eylül 11, 2020, 15:56:16 »
merhabalar,

istanbul kartal da 150 hanelik bir sitede oturmaktayım, 10 gün kadar önce sitede kına, gelin alma, düğün yapıldı. güvenliğin söylediğine göre 70 hane hasta. yazık diyemiyorum bence doğal seçilim. işe gitmek, zorunlu ihtiyaçları karşılamak dışında kalabalığın içinde keyfi gezip hasta olanın gözümde sığırdan farkı yok.
2007 AURİS 1.6 MANUEL 92000
2013 AURİS 1.4 MANUEL 91600
2019 COROLLA 1.6 MANUEL 4000

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • 76 kere teşekkür etti
« Yanıtla #107 : Eylül 11, 2020, 16:23:38 »
Filyasyon ekiplerinin vereceği bilgiye göre bilim kurulu kararlarına karşı gelerek hasta olanlardan 3.158.-tl tahsil edildikten sonra karantina giderleri ve tüm hastane ve ilaç giderleri alınmalı,etrafa bulaştıran,+ olduğunu bilerek kurallara karşı gelerek bulaşım yapanlara da bilinçli taksirle öldürme veya öldürmeye tam teşebbüsten dava açılmalı,buna göre toplum sağlığını sabote etmek ve devlet hazinesini masrafa sokmaktan ağır,tecilsiz,hükmün açıklaması geri bırakılmadan işlem yapılmalıdır.Sığır süt verir,peynir tereyağı yapılır,derisinden ayakkabı,çanta,lüks arabalara deri koltuk olur,eti yenir ,uzun saklama için sucuk,pastırma yapılır,tüm bedeninden istifade edilir,insanlığa fayda sağlar tüm hayvanat gibi..Kurallara karşı gelenlerin topluma ne faydası var?
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #108 : Eylül 15, 2020, 17:18:25 »
Tokay Bey, "Kurallara karşı gelenlerin topluma ne faydası var?" aynen katılıyorum, bunu çeşitli ortamlarda çok defa ben de savunmuşumdur. Bir işinde bilerek kurala uymayan kişilerin yaptığı diğer işlerden de verim beklemek anlamsız olur. Özenli, dikkatli olan insan, her konuda bu gayreti gösterecek, yanlış yapsa bile bunda inatla devam etmeyecektir.

Sonbahar ve sonrası nispeten daha soğuk havaların mevsimi olacak ülkemizde. Önceden belli çalışmaların yapılmasında (Önleyici faaliyet) fayda var.
Örneğin;
Toplu taşıma araçlarında, hava soğuk olsa dahi cam ve diğer dış havalandırmalar (kapı hariç) açık olmalı. Kimi insanlar sıcaktan hoşlansa da, taze havanın toplu ulaşım aracı içine alınamaması, toplu taşımadan yararlanıcı sayısı az olsa dahi önemli sorunlara yol açacaktır.

Çeşitli uygulamalar ve öneriler gelmekte maske takmamakta direnenler için. Kendilerinden kamu hizmetinde yararlanma da ciddi şekilde düşünülmeli. Yine de kullanmamakta direnenlere, takip edilebilecek şekilde (bunun kolay teknolojik gereçleri bulunmakta) belli süre kendi konutunda karantina zorunluluğu getirilebilir.
Bu arada karantinayı ihmal edenlere yurtlarda, ücreti mukabili kalma oldukça anlamlı bir yaklaşım gibi görünüyor.

Maskeyi takmamanın bildiğim iki istisnası, konut içinde olma, bireysel halde koşu sporu faaliyeti içinde olma durumu. Detaylı bilgisi olan onları da paylaşırsa faydalı olacaktır.

Konuyla ilgili hala medyada etkili ve çoklu disiplinli bilimsel düşünce ile programlar yapılmamasını hala anlamıyorum. Tütün paketlerinin üzerinde bile onca farklı uyarı olmasına rağmen.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • 76 kere teşekkür etti
« Yanıtla #109 : Eylül 15, 2020, 21:36:07 »
Maske konusunda ilk günlerde bazı hekimlerimizce sadece hasta olanlar ve de risk grubunda olan taksın gibi bir yaklaşım oldu,bunda maske üretim miktarının ilk günlerde yetersiz olmasının da etkisi oldu,umursamaz tavırlarımız birazda buradan kaynaklandı,evde ve koşu haricinde maske takınız denmeliydi,benim de bildiğim başka istisna olamaz ,medya bu salgına sadece reyting açısından baktı,pekala hastalığı atlatanlardan ne çile ne azap çektiklerini vurucu şekilde vatandaşa anlatabilirlerdi,aslında yüzlerini ve kimliklerini saklamak suretiyle çekilen acıyı yoğun bakımdan her akşam haberlerden sonra klip gibi verselerdi daha etkin olurdu(yasal mevzuat izin verirse,vermeli) toplu taşıma da evet pencereler kışın da önden arkadan birer adedi açık olmalı,kafe,restaurant gibi yerlerde de tıpkı yaz günü gibi açık kısım olmalı,her yer kapalı,rehavet içinde saatlerce oturmakla virüse davetiye çıkarmak aynı şeydir,karantinaya alınanlara günlük 105 tl borç tahakkuk ettirilecek ve kamuoyunda kesilen cezalara nasılsa af çıkar beklentisini kırmak için tahsilata hız verileceği açıklandı,yerel kısıtlamalar var ama tedbir almakta geç kalıyoruz,şöyle bir istatistik var gibi düşünelim kurallara uyarsak 0.15-0.16 mikron boyundaki virüs bizi en fazla % 10-15 gibi yakalar ancak kurallara uymaz isek yakalanma oranımızı % 85-90 gibi düşünelim,bu kadar büyük riske girmeye değer mi?ailece,çevremizde,toplumumuzda sağlık ve ekonomik olarak ne bedeller ödediğimizin farkındamıyız?
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
    • Sadece Toyota
  • Model Yılı: '20
  • Kilometre: 1000
  • 993 kere teşekkür etti
  • 2110 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #110 : Eylül 16, 2020, 01:16:53 »
Bisiklet ve Motorsiklet kullanımında risk oluşturduğundan maske kullanılmaması gerektiğini savunanlar var, bir rivayete göre kolluk kuvvetleri de bu durumda kullanıcıya hak vererek insiyatif kullanabiliyormuş.

Bu arada tam 3 ay önce Covid 19 Negatif almama, her ay düzenli pcr yaptırmama ve negatif olmama, üstüne üstlük halen pozitif antikor sahibi olmama rağmen bir takım sorunlar devam ediyor, göüste sıkışma, kalp hızına bağlı olarak nefes darlığı (bu tam olarak nefes darlığından ziyade alınan oksijenin yetmemesi gibi, muhtemelen artan kan basıncının yeterli oksijen taşıyamamasından kaynaklı) gibi sorunlar yaşıyorum, ancak etrafımda çok daha sorunlu şekilde geçirenler olduğundan bağışıklık sistemimin bir şekilde üstesinden geleceğini düşünüyorum.

Ek tedbir olarak, organik ve yeterli düzeyde edinemeyenler için düzenli D vitamini (Özellikle kadınlarda), idrar düzenini bozmayacak düzeyde Magnezyum, uyku düzenini bozmayacak düzeyde Çinko takviyesi kullanılması gerektiğini düşünüyorum (tıbbi bir dayanağım yok tamamen şahsi deneyimim).

Bu süreçte bağırsak düzenin korunması, düzenli beslenme ve uyku düzeni de önem teşkil ediyor (iletiyi yazdığım saati kaile almayın lütfen), bağırsak florası düzeni için probiyotik (organik kefir vs.) kullanılabilir, farklı bir deneyimim daha olacak onu da deneyimledikten sonra burada paylaşırım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Model Yılı: '15
  • 39 kere teşekkür etti
  • 84 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #111 : Eylül 16, 2020, 09:08:40 »
Sorun Akciğer tutulumundan kaynaklı ise Akciğer fonksiyonlarınızı geri kazanmak için fizyoterapi görmelisiniz. Kalp kaynaklı ise beklemek lazım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
    • Sadece Toyota
  • 993 kere teşekkür etti
« Yanıtla #112 : Eylül 16, 2020, 12:46:11 »
Sorun Akciğer tutulumundan kaynaklı ise Akciğer fonksiyonlarınızı geri kazanmak için fizyoterapi görmelisiniz. Kalp kaynaklı ise beklemek lazım.

Akciğer tomografileri, abdominal tomografi ve dopler görüntüleri normal, kalp tomografisi normal, efor ve ekg normal, yaklaşık 1 ay önce Almanya Sağlık Örgütü virüsün kalp kaslarında yarattığı bir travmayı görüntüleme yöntemi tespit ettiklerini ancak henüz ne şekilde tedavi edilebileceğini öngöremediklerini belirtmişti, açıkçası bu travmanın tespiti ve tetkini bekliyorum, aksi takdirde ülkemizdeki tıp beni sorun olmadığına ikna etmeye çalışıyor :)

Bu arada PCR pozitif çıktığında çekildiğim akciğer tomografisi de normaldi, pozitif haldeyken öksürük, nefes darlığı, ateş vs. hiç birini yaşamadım, negatif aldıktan 10 gün sonra başladı bütün olay.

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kilometre: 27000
  • Kan Grubu: AB+
  • 118 kere teşekkür etti
  • 323 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #113 : Eylül 16, 2020, 13:13:27 »
Ufuk çok çok geçmiş olsun..  :o Büyük kısmı atlatmışsın gerçi ama en kısa sürede eski sağlığına kavuşmanı temenni ederim..
2017 C-HR Hybrid Diamond
2012 Auris Comfort Extra D-4D M/M (satıldı)
2010 Mercedes C180 (satıldı )
2008 Auris 1.6 Elegant M/M ( satıldı )

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
    • Sadece Toyota
  • 993 kere teşekkür etti
« Yanıtla #114 : Eylül 16, 2020, 13:17:28 »
Ufuk çok çok geçmiş olsun..  :o Büyük kısmı atlatmışsın gerçi ama en kısa sürede eski sağlığına kavuşmanı temenni ederim..

Teşekkür ederim Fehmi abi, o kadar koruduk kolladık kendimizi, bir arkadaşımın babasını hastaneye kaldırdılar acilen aracımı kullandı, arkadaş aynı günün akşamı ateşlenince hemen karantinaya aldım kendimi, çok şükür erken önlem almanın faydası olarak kendim dışında kimseye bulaştırmadım :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • 76 kere teşekkür etti
« Yanıtla #115 : Eylül 16, 2020, 13:51:47 »
Büyük geçmiş olsun,umarım en kısa zamanda sağlığınıza kavuşursunuz,yaşınız genç ona dua edelim.Bakın virüs nasıl saldırgan,bu kadar dikkate rağmen arabayı emanet verseniz bile nasıl yerleşip,nerelerden mekanik olarak bulaşıyor.Eliza testi ile igg-igm bakıldı mı?
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
    • Sadece Toyota
  • 993 kere teşekkür etti
« Yanıtla #116 : Eylül 16, 2020, 14:26:39 »
Büyük geçmiş olsun,umarım en kısa zamanda sağlığınıza kavuşursunuz,yaşınız genç ona dua edelim.Bakın virüs nasıl saldırgan,bu kadar dikkate rağmen arabayı emanet verseniz bile nasıl yerleşip,nerelerden mekanik olarak bulaşıyor.Eliza testi ile igg-igm bakıldı mı?

Çok teşekkür ederim Tokay bey, hakikaten en ufak dikkatsizlik bile bulaş olarak sonuçlanıyor, benim maruz kaldığım virüs miktarı muhtemelen enfekte olduğum arkadaşıma oran ile çok düşüktü, burada virüsün cansız bir ortamda bir süre kalmasının da etkisi olabilir diye düşünüyorum, Elisa testine gerek duymadılar, IGG testi pozitif.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2016 Astra 1.6 CTDi Otm.
  • Model Yılı: '12
  • Kilometre: 113000
  • Kan Grubu: B+
  • 209 kere teşekkür etti
  • 404 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #117 : Eylül 16, 2020, 16:32:47 »
Teşekkür ederim Fehmi abi, o kadar koruduk kolladık kendimizi, bir arkadaşımın babasını hastaneye kaldırdılar acilen aracımı kullandı, arkadaş aynı günün akşamı ateşlenince hemen karantinaya aldım kendimi, çok şükür erken önlem almanın faydası olarak kendim dışında kimseye bulaştırmadım :)

Çok geçmiş olsun Ufuk bey, umarım tekrarını yaşamazsınız. Keşke herkes sizin gibi tedbirini alsa. Pozitif olduğunu bile bile düğüne giden cahil cühelanın içinde ne kadar korunursak korunalım bir şekilde bu illet hepimize bulaşacak. Tek temennimiz bu hastalığı toplum olarak, insanlık olarak en hafif şekilde atlatabilmek.
2002 Corolla 1.6 Terra E11 (110-150bin km )2011-2013
2006 Corolla 1.6 Terra E12 HB (110-140bin km)2013-2015
2006 Focus   1.6 Tren Sedan Otm.(170-176bin km)2015-2015---1998 Palio 1.6 HL (209-212bin km)2018---1999 Astra G 1.6 GL (151-153bin km)2018
2004 Accord  2.0 Sport (235-310bin km)2015-2019 http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=68690

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #118 : Eylül 16, 2020, 17:41:01 »
Bu arada tam 3 ay önce Covid 19 Negatif almama, her ay düzenli pcr yaptırmama ve negatif olmama, üstüne üstlük halen pozitif antikor sahibi olmama rağmen bir takım sorunlar devam ediyor, göüste sıkışma, kalp hızına bağlı olarak nefes darlığı (bu tam olarak nefes darlığından ziyade alınan oksijenin yetmemesi gibi, muhtemelen artan kan basıncının yeterli oksijen taşıyamamasından kaynaklı) gibi sorunlar yaşıyorum, ancak etrafımda çok daha sorunlu şekilde geçirenler olduğundan bağışıklık sistemimin bir şekilde üstesinden geleceğini düşünüyorum.

....klorokin kullanmıştın değil mi Ufuk?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
    • Sadece Toyota
  • 993 kere teşekkür etti
« Yanıtla #119 : Eylül 16, 2020, 18:06:49 »
....klorokin kullanmıştın değil mi Ufuk?

Evet Hakan abi, 5x2 Plaquenil 200 kullandım.

Etiketler: