Gönderen Konu: Covid 19 Önlemleriniz!, Tespitleriniz  (Okunma sayısı 3484 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
    • Sadece Toyota
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '20
  • Kilometre: 1000
  • Kan Grubu: 0+
  • 980 kere teşekkür etti
  • 2045 kere teşekkür edildi

Toyota Club Türkiye

Ynt: Covid 19 Önlemleriniz!
« Yanıtla #60 : Nisan 25, 2020, 23:20:02 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Ne Mutlu Türküm Diyene
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: '13
  • Kan Grubu: 0-
  • 5 kere teşekkür etti
  • 16 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #61 : Nisan 26, 2020, 00:03:28 »
Çok dikkat ettiğim halde yakalandım tıp fakültesinde 12 gün yattım.. Negatif olunca taburcu ettiler. Bütün belirtileri yaşadım agresif bir hastalık ak ciğerlerin tedavisi başlıyor eklemlere kaslara etki ediyor.Kas ağrısı geçiyor gene ciğerlere doluyor..Hala akciğerlerim tam açılmadı.Hayatım boyunca spor yapmama rağmen nefesde sorun yaşıyorum. Bu süreçte dikkatli olmak lazım..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
    • Sadece Toyota
  • 980 kere teşekkür etti
« Yanıtla #62 : Nisan 26, 2020, 00:09:41 »
Çok dikkat ettiğim halde yakalandım tıp fakültesinde 12 gün yattım.. Negatif olunca taburcu ettiler. Bütün belirtileri yaşadım agresif bir hastalık ak ciğerlerin tedavisi başlıyor eklemlere kaslara etki ediyor.Kas ağrısı geçiyor gene ciğerlere doluyor..Hala akciğerlerim tam açılmadı.Hayatım boyunca spor yapmama rağmen nefesde sorun yaşıyorum. Bu süreçte dikkatli olmak lazım..

Geçmiş olsun, umarım tekrarını yaşamazsınız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '07
  • Kilometre: 63000
  • Kan Grubu: ---
  • 226 kere teşekkür etti
  • 153 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #63 : Nisan 26, 2020, 00:12:50 »
gecmis olsun..
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2. 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 97000
  • 130 kere teşekkür etti
  • 76 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #64 : Nisan 26, 2020, 00:24:06 »
Geçmiş olsun. Inşallah tekrarı olmaz. Allah Milletimizin, tüm insanlığın bu illetten bir an önce kurtulmasını nasip eder inşallah.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '14
  • 216 kere teşekkür etti
  • 226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #65 : Nisan 26, 2020, 00:40:48 »
::)

internet o kadar farklı bilgilerle dolu ki hangisi doğru hangisi yanlış bilmiyorum.Hiç bir şeyi kesin olarak kabul etmemekle beraber reddetmiyorum.Sorgulamayı unutmamalıyız.

https://www.youtube.com/channel/UClbe7-K8TPA8tEAamjP_nCg/videos

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Model Yılı: '19
  • Kilometre: 2500
  • 1801 kere teşekkür etti
  • 2659 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #66 : Nisan 26, 2020, 02:33:53 »

Çok geçmiş olsun.
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-...) 0 km-...
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km
Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #67 : Nisan 26, 2020, 02:35:51 »
internet o kadar farklı bilgilerle dolu ki hangisi doğru hangisi yanlış bilmiyorum.Hiç bir şeyi kesin olarak kabul etmemekle beraber reddetmiyorum.Sorgulamayı unutmamalıyız.

https://www.youtube.com/channel/UClbe7-K8TPA8tEAamjP_nCg/videos

Orçun, chemtrails kadar saçma bir iddia yok gerçekten. Komplocular bitmediler. Düz dünyacıların tezleri ne kadar gerçek dışıysa, chemtrail cilerin de tezleri bir o kadar saptırma kaynaklar. Ayrı bir konu açarsan, istersen tartışabiliriz. :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
    • Sadece Toyota
  • 980 kere teşekkür etti
« Yanıtla #68 : Nisan 26, 2020, 02:44:02 »
Orçun, chemtrails kadar saçma bir iddia yok gerçekten. Komplocular bitmediler. Düz dünyacıların tezleri ne kadar gerçek dışıysa, chemtrail cilerin de tezleri bir o kadar saptırma kaynaklar. Ayrı bir konu açarsan, istersen tartışabiliriz. :)

5G karşıtlarının da aşağı kalır tarafı yok :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #69 : Nisan 26, 2020, 05:00:04 »
5G karşıtlarının da aşağı kalır tarafı yok :)

:rofl: İngiltere'de 5g baz istasyonlarının yakılması geldi aklıma.  :rofl: Koronavirüs yayıyormuş.  :rofl:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Model Yılı: '17
  • Kilometre: 20730
  • 57 kere teşekkür etti
  • 670 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #70 : Nisan 26, 2020, 10:45:43 »
Geçmiş olsun.Aile bireylerini korumak için 25 gün dikkatli hareket edin,arada yüz üstü yatarak nefes almanızı biraz olsun kolaylaştırabilirsiniz.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Ne Mutlu Türküm Diyene
  • Kan Grubu: 0-
  • 5 kere teşekkür etti
  • 16 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #71 : Nisan 26, 2020, 22:29:24 »
Sağolun Allah razı olsun hepinizden.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 216 kere teşekkür etti
« Yanıtla #72 : Nisan 27, 2020, 00:06:42 »

Komploculuğu bende desteklemiyor ,hoşlanmıyorum :) "Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse, bilimi seçin” Mustafa Kemal Atatürk

Fakat 5g yi desteklemiyorum özel hayatın içine edebilme olasılığı var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 350000
  • Kan Grubu: A+
  • 184 kere teşekkür etti
  • 1081 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #73 : Nisan 29, 2020, 05:41:50 »
Eren bey çok geçmiş olsun ALLAH cc acil şifalar versin İNŞALLAH,

Mesaj Birleştirildi: Nisan 29, 2020, 05:46:06
::)

Bu videolar tamamen saçmalık aynı izleri türk yolcu uçakları veya Solo Türk gösteri uçağımızda bırakıyor,
Arkadaşlar yukarıdaki videoda bahsedilenlerin hepsi saçma sapan hiç bir geçerliliği olmayan bilgiler tamamen komplo teorisi bahsedilen chemtrails kadar saçma bir teori yoktur hatta teori bile olamaz,o uçakların arkasında bıraktığı izlerin bilimsel bir açıklaması vardır o durum tamamen havadaki nem ile alakalı bir durumdur kanat ucundan püskürtülen ise kimyasal bir gaz vs değil uçağın kendi yakıtını atmasıdır , şöyleki; uçakların Max iniş ağırlığı vardır bu iniş ağırlığı kalkış ağırlığının çok altındadır kalktıktan kısa bir süre sonra herhangi acil bir durumdan ötürü inmesi geregen uçak yakıt atmak zorundadır çünkü geniş gövdeli uçakların depoları uzun menzil uçtukları için tam kapasite doluluk oranına sahiptir acil iniş yapabilmesi için yakıt atmak zorundadır,tabi bu yakıt atma sistemi her uçakta olmuyor uçuş şirketinin uçak siparişi sırasında talebine göre ekleniyor eğer yakıt atma sistemi yoksa düşük irtifada uçuş yaparak sürtünmeden dolayı daha fazla yakıt tüketerek iniş yapmaya çalışır,açıklama daha çok ama gerisini kerem gökten dinleyelim etraflıca açıklamış,
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kilometre: 27000
  • Kan Grubu: AB+
  • 115 kere teşekkür etti
  • 315 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #74 : Nisan 30, 2020, 12:06:28 »
Benim kardeşim uçak mühendisi..  Yakın zamanda bu konu ile ilgili bir video çekmişti, izlemenizi tavsiye ederim.

2017 C-HR Hybrid Diamond
2012 Auris Comfort Extra D-4D M/M (satıldı)
2010 Mercedes C180 (satıldı )
2008 Auris 1.6 Elegant M/M ( satıldı )

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 216 kere teşekkür etti
« Yanıtla #75 : Nisan 30, 2020, 14:31:07 »
Bu komplo teorisyenlerini pek dikkate almamak lazım.Günümüzde her tıklanmadan para kazanılıyor bilindiği gibi.Dolayısıyla ispatlığı sorgulanmayan bilginin doğruluğu veya yanlışlığı kesin değildir :)

Havacılık sektöründe olduğum için az çok benim de bilgim var.

Maximum zero fuel weight (MZFW)
maximum landing weight (MLAW)
maximum take off weight (MTOW)  gibi terimsel kavramlar var.

Detayları merak edenler için paylaşmak isterim.
Alıntı
Maximum Dizayn Ağırlıkları

1- Maximum Taxi Weight: Park halinde yük, yolcu ve yakıt dahil olacağı en fazla ağırlık

2- Maximum Takeoff Weight: Uçağın pis başında olmak kaydıyla, kalkış yapabileceği maksimum ağırlıktır.

3- Maximum Zero Fuel Weight: Yakıt olmaksızın kanatların dayanabileceği maksimum ağırlık

4- Maximum Landing Weigt: Uçağın iniş takımlarının hasar görmeksizin iniş yapabileceği maksimum ağırlık.

Uçuş İşletme Ağırlıkları

1- Empty Weight: Bu ağırlık kullanılmayan yağ yakıt ve çalışırma sıvılarını da içeren ağırlıktır.

2- Basic Weight: Uçağın üreticisi tarafından belirlenip uçuş menuellerine geçirilmiş bir ağırlıktır. Koltuklar, kullanılmayan yağ, yakıt hidrolik, tuvalet suyu, emergency gereçler ve uçağın işletimi için bulunması gereken gereçleri içerir (galley, trolley vs..)

3- Dry Operating Weight: Basic weight'e ikram malzemeleri, uçuş için gerekli araç gereçler, uçuşu gerçekleştirecek ekip ve bagajları eklenerek bulunur. Operasyona hazır ve yaktısız ağırlıktır.

4- Operating Weight: Dry Operating weight + Take off fuel (aldığı yakıt-taxi yakıtı)

5- Traffic Load (payload): Check edilmiş yolcu, bagaj, kargo, mail, comail gibi yükleri ifade eder. Ayrıca yolcu haricindeki yüklere Dead load denilir.

6- Allowed Traffic Load: Uçağın maksimum yapısal ağırlığı göz önünde tutularak yakıt aldıktan sonra alabileceği yük miktarını ifade eder.

7- Underload Before Last Minute Change: Uçağın yakıt ve yükünü aldıktan sonra belirlenmiş azami taşıma kapasitesine ulaşmak için kalan miktar.

8- Actual Zero Fuel Weight: Yolcu ve yük durumuna bağlı olarak her koşulda değişebilen fakat hiçbir zaman Maximum Zero Fuel Weight değerinden fazla olmaması gereken ağırlıktır. Bu ağırlığın kapsamında sadece yakıt yoktur.

9- Actual Takeoff Weight: Bir limit değeri değildir, her koşulda değişebilen fakat hiçbir zaman Maximum Takeoff Weight değerinden fazla olmaması gereken bir ağırlıktır. Yolcu + yük + yakıt.. Buna uçağın kalkışa hazır ağırlığı diyebiliriz.

10- Actual Landing Weight: Bir limit değeri değildir, Uçağın iniş durumundaki ağırlığıdır. Burada Actual Takeoff weigh ten trip yakıtını, yani uçuş boyunca harcayacağı yaktı düştüğümüzde bu değer bulunur.

Block Fuel: Toplam yakıt
Taxi Fuel: park pozisyonundan pis başına gidene kadar harcayacağı yakıt.
Takeoff Fuel: Block Fuel - Taxi Fuel

Trip Fuel: Airborn ve Touchdown sürecinde harcadığı yakıttır.

Ayrıca havacılık meteorolojisi ve bulut çeşitleri kavramlarına da hakim olmak gerek. Günümüzde ispatlığı sorgulanmayan her bilgi havada kalacaktır.

Biraz daha kafanız karışabilir belki ama yukarıda bahsettiğim sorgulama açısından olay şu.Her kafadan ayrı ses çıkıyor.Farklı pencerelerden bakmak açısından paylaşıyorum sadece.Hiç bir bilgiye körü körüne inanmak zorunda değiliz. Aşağıdaki videoyu izlerseniz videonun tamamını izlemenizi öneririm.  Bu arada hastalığı geçirenlere bol şifalar ve geçmiş olsun dilerim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • Kan Grubu: A+
  • 2576 kere teşekkür etti
  • 2920 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #76 : Mayıs 23, 2020, 17:55:39 »
Bazı tespitlerimi burada da aktarmakta fayda olabilir. Cümlenin başında da yazdığım gibi bunlar benim tespitlerim, katılan ya da katılmayan olur, buna göre fikirler beyan edilebilir.

Öncelikle bu zorlu süreç bir yandan bir çok kişi için acı ve yorgunluk verici olmakta. Diğer yandan insan türünün buradan hatırlatmalar ve dersler çıkarması da gerektiği çok açık.

Henüz Kasım ayı civarlarında iken, özellikle toplu taşıma kullanımlarımda benzer şekilde öksüren insanlara rastlıyordum ve bunlar dikkatimi de çekmişti. Bu dönemde yurt dışından bir arkadaşım gelmişti ve onu da uyarmıştım çevrede, üst solunum yolları ile ilgili farklı bir mikrop olduğuna ve insanların da çok dikkatli olmadığına dair.
Aralık ayı gibi bu tespitlerimin sayısı arttı.
Ocak ayı sonunda, askerden dönen bir arkadaş da askerde rahatsızlandığından bahsetti. Saydığı belirtiler de tespitlerim ile örtüşüyordu. Tespitlerimden de bahsedince bunun üzerine de konuşuldu, etrafta farklı bir mikrop olduğuna dair.
Şubat ayı başları gibi çevreden bazı kişilerin ya da yakınlarının Zatürre geçirdiğini de duymaya başladım. Yine Şubat ayından itibaren toplu taşımada maske kullanmaya da başladım. Toplu taşımada maske kullanımı, hangi durumlarda gerektiğinin, öneminin vurgulandığı bir paylaşımım da olmuştu. Bu dönemde genelde insanların maskeye tuhaf baktığını da net olarak gözlemleyebildim. Toplum genel olarak maskeye karşı oldukça yabancıydı. Muhtemelen zihinler kimilerin farklı yönlendirebiliyor.
Mart ayı ortası ve sonrası da zaten bu durum herkesin hayatına girdi. Bu dönemde kimi ortamlarda konudan bahsedilince, bazılarının çoktan geçirmiş olabileceğinden, sadece adının konmadığından bahsediyordum.
İnsanlar kimi tv programları ile bir çok şey de öğrendi. Bu noktada kimi iyi niyetli ancak söylenenin nasıl algılanacağı düşünülmeden yapılan kimi açıklamaların toplumda zararı olduğunu düşünüyorum. Örneğin maskenin herkes tarafından kullanılmaması gibi. Tv programlarında tartışmaların faydalı olan yönleri olmasına rağmen, bazı kurullarda tartışılıp, optimal faydalı kararın kamu oyuna açıklanmasının daha doğru olacağı kanaatindeyim.
Yine benzer tv programlarının başlarında, hiç bir şekilde olmaması gereken şekilde, kimi istatistiklerden sadece rakam olarak bahsedilmesi ise çok düşündürücü bir durumdu. Bir matematikçi ya da istatistikçi bunları birer rakam olarak görse çok yadırganmaz belki ancak bazı sağlıkçıların bu şekilde açıklamalar yapması üzücüydü. Yine başka hissiyatlı ve sağlık hizmetini özümsemiş sağlıkçılar müdahale ederek düzeltmeler yaptı.
Yine benzer tv programlarında farkettiğim bir diğer durum ise, çeşitli uzmanların aydınlatıcı ve çok faydalı konuşmalarının yanında (gerçekten toplumun ilgilenen kesimi için çok faydalı olmuştur), tv. de hiç virolog görmedim (gören varsa lütfen paylaşsın, sonuçta her an yayın takip etmedim). Oysas bu virüsün bildiğim kadarı ile bağlı olduğu ailede Sars'da mevcut. Bunun etkilerinin nasıl olduğu yaklaşık 15 senelik geçmişte biliniyordu. Dolayısı ile bu kadar önemli bir konuda uzmanların olması doğru olurdu diye düşünüyorum.
Genel olarak Sağlık Bakanı ve Bakanlığının çalışmalarını da oldukça kapsamlı buldum. İşlerim mümkün mertebe olumlu gitmesi için çok emek sarf edildiği görüldü. Bu tarz yaklaşımlar ülke olarak en önemli ihracatımızdır bana göre.
Diğer yandan bu dönemde maske ile ilgili art arda çok sayıda karar alındı ve sanırım bu çok iyi yönetilemedi. Örneğin ben ancak 5 adet maske alabildim. Yine bazen lazım olduğunda, fiyatı oldukça düşük olduğu için 2'li şekilde aldığım maskelerin fiyatları da anlamlı! şekilde arttı. Kolonyanın bir dönem bulunabilirliğinde sorun oluştu. Sebze, meyve, sabun vs. fiyatları ve maalesef oldukça yükseldi ve sonra düşüş göstermedi.
İnanların bir kısmının uyarılara hassasiyeti oldukça iyi bir seviyede iken, bir kısmı maalesef bu özeni gösteremiyor. Bunu, dünyanın genelinde de bu şekilde görebiliyoruz. Sanırım eğitim konusuna da ayrı bir önem gösterilmesi gerekiyor. Örneğin Hollanda'da bir dönem trafikte önemli sıkıntılar yaşayan bisikletliler, sonrasında kimi noktalarda ulaşımın merkezi olarak ele alınmış ve eğitim müfredatına dahi Bisiklet Yeterliliği girmiştir. Bisiklet konusunda Hollanda'nın geldiği seviyeyi herkes görüyor sanırım.
Sanırım süreçte herkesin test olması gibi bir yaklaşım var ki bu bence çok doğru ve anlamlı bir yaklaşım.

Genel olarak, dünyada insan türünün bazı hususlara artık daha çok dikkat etmesi ve özenli olması bir seçim değil, bir zorunluluk (eskiden Gıda programını hatırlayanlar olacaktır, bazı üretim yapan yerlerin ziyareti konularını).
Toplu taşıma sektöründe bazı değişiklikler olacağı açık. AW skalası ile tabir edilen taşıt yolcu dağılımı artık daha farklı değerlendirilecektir. Metrobüs vs. tecrübeleri olanlar artık daha medeni ulaşım şartları konusunda talepkar olmalıdırlar. Her ne kadar akaryakıt fiyatları önemli oranda düse de, bunun yolcu başına taşıma birim maliyetini arttıracağı da unutulmamalıdır. Bu durumda bisikletinde yarıca değerlendirilmesi gerektiği açıktır. Hem bisiklet eğitiminin temel eğitimde verilmesi, hem taşıt sürücülerinin bu konuda ayrı bir eğitime alınması ve bu sürecin disiplin içinde uygulanması gerektiği açıktır.
Sağlık ve ilaç sektörü de ticari odaklılıktan çıkıp, özü olan insan odaklı yaklaşıma dönmelidir. Şu meşhur "Sürdürülebilir" yaklaşımı yanlış algılanmamalıdır.
Kimi sektörlerde dönen kapital konusu da gözden geçirilmelidir tüm dünyada. Asıl iş olmayan sporun da, ticari sektör haline gelmesi ve ortalama gelir seviyesine göre atronomik meblağlara sahne olması düşünülmesi gereken bir durumdur.
İnsanlar da öncelikleri konusunda tekrar düşünmelidir, özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar. Kalabalık yerlerde hızdan, aceleciliğe dönen yaşam tarzı ve yitirilen hissiyatlar hatırlanmalı, hatırlatılmalıdır. İnsanlar arası rekabet odaklılıktan, kişisel özellik ve başarı odaklılığa dönüş olmalıdır.

Biraz uzun yazdıysam kusura bakmayın.
Herkese sağlıklı ve birlikte güzel günler dilerim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Kilometre: 20730
  • 57 kere teşekkür etti
  • 670 kere teşekkür edildi
Ynt: Covid 19 Önlemleriniz!, Tespitleriniz
« Yanıtla #77 : Mayıs 23, 2020, 22:41:09 »
Görüşlere katılmamak mümkün değil,daha önce de yazmış olabilirim,alman robert koch enstitüsünün 6 yıl önceden çin wuhan kaynaklı influenza benzeri yeni bir tip virüsün pandemiye yol açacağını bildiren uyarılarda bulunduğuna dair yazılar çıktı,bir yıl öncede ülkemizde böyle bir salgın olduğu takdirde alınması gereken önlemlerle ilgili bilgilendirme yapılması gündeme gelmişti.Salgının ilk ayağını tamamlamak üzereyiz,alınan ciddi tedbirler ve vatandaşın büyük çoğunluğunun olaya sahip çıkması suretiyle her can büyük kayıp olmakla birlikte yıkım tablosu yaşamadık diğer anlı şanlı ab,abd ve diğerlerine göre..ilk günler ve aylar salgının adı konulamamış ve diğer silinen coronavirüs başlığında yazdığım gibi zecri tedbirlerin alınmasının zaman içinde olması olayın vahametinin anlaşılması ile birlikte öne çekilmiştir.Maske konusunda bilim adamları herkes taksın-hasta olan taksın gibi farklı görüşler bildirdiler,ancak ilk günden herkes takma zorunluluğunda olsa,bulamasak bile ağzımızı burnumuzu uygun bir bezle örtseydik,hapşıran tıksıran kişilerin damlacıkları havaya saçılmayacak ve 20-30 dakikalara varan sürelerde orada kalarak yayılmayacaktı.Virolog konusuna gelince tv çıkan ve bilim kurulunda olan profesörlerin içinde az sayıda veteriner hekim kökenli virolog var,virus izolasyonu ve aşı ile ilgili ankara ve kayseri üniversitelerinde görev yapıyorlar,ancak şunu da belirteyim,viroloji ana bilim dalı sadece veteriner fakültelerinde mevcuttur,ilk olarak 1970 li yıllarda mikrobiyolojiden ayrılarak a.ü.vet.fakültesinde ayrı bir disiplin olarak kurulmuştur.Viroloji konusunda yetişmiş çok sayıda uzmanımız vardır,akademik olarak yurt içi ve dışında görev yapan tek sağlık konsepti içindeki hekimlerimizin oldukça yeterli olduklarını tv programlarına katıldıklarında gördük ve çok mutlu olduk.Sağlık bakanlığı ve diğer makamlar süreci başarı ile idare ettiler,diğer ülkelerin hatalarını gördük,maliyeti yüksek oldu.2.ci ayakta tedbiri elden bırakmamak,maske ve izolasyon,bireysel ulaşım gibi önlemler alınmaya devam edilmeli,sıçramalar olacaktır,kentlerimiz çok kalabalık,fiziksel mesafe ve toplu ulaşımda üst üste yolculuk gibi sıkıntılar var,refik saydam gibi kapatılan kurumlarımız yeniden daha modern bir şekilde açılmalıdır,kendi aşımızı kendi izole ettiğimiz suşlarla biz yapmalıyız,başka ülkelerin yaptığı aşılar bizde gereken bağışıklığı sağlayamaz,pcr testine ek olarak eliza test kitlerini devreye sokarak çok sayıda test yaparak halkın antikor düzeyi ve hastalığı yayıcı potansiyeli ölçülmelidir,ithal olan bu testlerin yerli üretimi için çalışmalar vardır,çok ça söylendiği gibi kontrollü sosyal hayata geçtik artık,zoonotik hastalıkların sayısı giderek artacaktır,tarım bakanlığıda bilim kurulu kurmuştur,ortak kararlar ve uygulamalar ile güzel günler göreceğimize olan inancımız tamdır.Bu vesile ile mübarek ramazan bayramınızı kutlarım.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 97000
  • 130 kere teşekkür etti
  • 76 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #78 : Mayıs 23, 2020, 23:26:07 »
Şahsen bende corona virüsünün bildirilen zamandan önce ülkeye girdiği, virüs bilinmediği veya ülkemize gelmediği düşünüldüğünden hastalara farklı teşhisler konulduğunu düşünüyorum. Bu virüs bitecek mi? Bence bitmeyecek. Yaz aylarında azalsa da sonbaharda artış gösterecektir. Bunun yanında şu süreçte belki vaka sayısı 150 bin civarı ama ben ülkenin yüzde 60'ının bu virüse yakalandığı ve ayakta atlattığını, hastalık bulaşır korkusuyla hastaneye gitmediğini, Geniş bir antikor testi yapılsa birçok kişinin hastalığı geçirdiği tespit edilecektir diye düşünüyorum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Model Yılı: '12
  • Kilometre: 93000
  • 447 kere teşekkür etti
  • 232 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #79 : Mayıs 24, 2020, 21:54:40 »
Valla dışarı çıkınca bile inanın tatsız oldu ortam yani maske de olsa mesafe de olsa gerçekten çok sıkıcı var olduğunu bildiğimiz için ve bunun yanında en büyük etkisi psikolojik etkileri ve açacağı yada açtığı sorunlar.Mesela bende boğazımda gıcık olur ya aklıma gelince sürekli oluyor unutunca yok :)
Komplo teorileri her dönem her konu için var olacaktır yani önüne geçilemiyor şimdi de geçen okudum Grip aşısı olanları daha çok etkiliyormuş diye :)
Konu ile alakalı olmayan herkes konuştu tv lerde :)

Herkes tutturmuş aşı diye,ya bu viral yani üst solunum rahatsızlığı aşı ne yapsın,grip aşısı oluyorsunuz yinede grip olabiliyorsunuz veya zatüüre aşısı da öyle ama doktora gidince ilaç ile tedavi oluyorsunuz yani önemli olan bence ilaç,aşı korumayabilir ama ilaç tedavi eder.
Bu arada Hakanın Hollanda ile yazılarına ek olarak arkadaşım Hollanda`da işe bisikletle gittiği ve havayı kirletmediği için 250 euro fazla maaş alıyormuş :)

Şimdi de spor salonlarını açacaklar ve kesinlikle gitmeyin çünkü oradaki havalanırma sistemi havayı sirkülase etmeye yönelik,derin nefes alıyorsunuz ve herkes terli yok herkes yaptıktan sonra hareketleri silecekmiş hikaye,duş almak yasak olacakmış  terli ordan millet işe gider veya arkadaşı ile buluşur artık :))

Etiketler: