Gönderen Konu: 1.3 Terra Direksiyon Sorunu  (Okunma sayısı 717 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 230000
  • Model Yılı: '00
1.3 Terra Direksiyon Sorunu
« : Ocak 04, 2020, 00:53:31 »
Merhabalar,2000 model 1.3 Terra sahibiyim.Daha aracı alalı 3 ay oldu.Ama ufak tepek sıkıntılarda beraberinde gelmeye başladı.
1-Sola dönerken ve hemen dönüş sonrası direksiyon kendini toplarken tam o arada anlık (hırt diye bir ses),direksiyon sanki bir yere sürtüyor gibi bir ses geliyor.
2-Öte yandan araç 4.vitese kadar geçişlerde debriyajdan ayağımı kaldırırken vuruntu şeklinde bir ses geliyor.Eğer vites geçişini tamamladıktan sonra debriyajda ayağımı kısa süre tutarsam sıkıntı olmuyor ama geçişi tamamladıktan sonra normal şekilde yapınca vuruntu sesi geliyor
3-Triger setini yeni değiştirdim ama kayıştan (cık cık diye) ses geliyor

Bu üç sorun hakkında sizin görüşleriniz nelerdir?

Toyota Club Türkiye

1.3 Terra Direksiyon Sorunu
« : Ocak 04, 2020, 00:53:31 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: 1.3 Terra Direksiyon Sorunu
« Yanıtla #1 : Ocak 04, 2020, 08:32:00 »
Merhabalar,2000 model 1.3 Terra sahibiyim.Daha aracı alalı 3 ay oldu.Ama ufak tepek sıkıntılarda beraberinde gelmeye başladı.
1-Sola dönerken ve hemen dönüş sonrası direksiyon kendini toplarken tam o arada anlık (hırt diye bir ses),direksiyon sanki bir yere sürtüyor gibi bir ses geliyor.
2-Öte yandan araç 4.vitese kadar geçişlerde debriyajdan ayağımı kaldırırken vuruntu şeklinde bir ses geliyor.Eğer vites geçişini tamamladıktan sonra debriyajda ayağımı kısa süre tutarsam sıkıntı olmuyor ama geçişi tamamladıktan sonra normal şekilde yapınca vuruntu sesi geliyor
3-Triger setini yeni değiştirdim ama kayıştan (cık cık diye) ses geliyor

Bu üç sorun hakkında sizin görüşleriniz nelerdir?
Merhabalar,
1. Sorunuz aks başıyla alakalı mutlaka aks körüğü yırtılmış yağı boşalmıştır uzun süredir öyleyse aks başını bozma ihtimali de var,
2. Sorunuz 2 ihtimal var ya bozulan aks başıyla yada ön motor kulağı ile alakalı ikiside değilse şanzıman içinde patika dişlileri var onlar boşluk yapmıştır ama onlar değitirmek çok zahmetli ve pahalıdır ( ama patikayı kolay kolay bozmaz)
3. Sorunuz triger kayışı cık cık ses yapmaz muhtemelen takılan V kayışı orjinal değildir veya hiç değişmemiştir ayriyeten aynı ses gergi bilyasındanda gelir ihmal etmeyin en kısa sürede kontrol ettirin,
Güvenli sürüşler keyifli forumlar.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 230000
  • Model Yılı: '00
Ynt: 1.3 Terra Direksiyon Sorunu
« Yanıtla #2 : Ocak 04, 2020, 09:17:27 »
Aslında aracı aldığımda ekspere götürmüştüm triger değişmediyse değiştirin,motor kulağından da ince bir ses geliyor ve sibop ayarıda yaptırın demişti.Bende sanayiye götürdüm lpg ayarı,lpg filtre,sıvı bakımlarını yaptırdım hatta motoru da gösterdim hiç bir sorun yok tıkır tıkır çalışıyor dedi ve 1 ay önce direksiyondan sola dönüşlerde bahsettiğim ses gelmeye başlayınca yeniden sanayiye gittim usta aks körüğü yırtılmış değiştirmek lazım dedi değişti gitmişken trigeride değiştireyim dedim.Direksiyondaki ses azaldı ama ara ara sola-sağa özellikle soğuk havada dönüşlerde inceden yine ses geliyor.Trigere gelince yaptırdıktan sonra rölantide araç içinden cık cık diye ses geliyor değiştirmeden önce böyle bir ses yoktu ustaya bu durumu söylediğimde yerine alışması lazım biraz zaman alır ses kesilir dedi ama hala o ses devam ediyor ve son olarak debriyajdaki o ses hem inceden vuruntu hemde o an debriyajda da o vuruntuyu hissediyorum.Ama dediğim gibi debriyajdan ayağımı hafif tutup kaldırırsam o vuruntu sesi yok ama normal vites geçişinden sonra kaldırınca o ses geliyor sanki eski otomatik vites araçlardaki gibi geçiş anındaki ses gibi
Aracın sürüş keyfine diyecek yok ama bu sorunlar insanı soğutuyor.Biraz titiz olmamdan mı kaynaklı anladım gitti...