Gönderen Konu: Lpg taktırdım araç kazalı gibi hissediyorum  (Okunma sayısı 6196 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 107000
  • Model Yılı: '16
  • 1 kere teşekkür etti
  • 31 kere teşekkür edildi
Ynt: Lpg taktırdım araç kazalı gibi hissediyorum
« Yanıtla #20 : Kasım 16, 2019, 00:39:41 »
Ben litre olarak değil de benzini son noktasına kadar kullanacak şekilde denedim. Depo ortalama 385 liralık benzinle 856 km gitti. Son bitmeye yakın girdim benzinliğe. Ortalama 0.45 yaktı uzun yolda. 120 km ile.

1.33 aracımın Benzinle yakıt oranı gerçekten çok iyi şu anki fiyatlara göre. Ama şehiriçi dahil karmada ortalama yükseliyor. Şuana kadar bu fiyatlarla benzinde yakıtım en az 0.38 krş idi. Ama lpgde bu rakam 0.24 ila 0.28 kuruş civarı görünüyor. Bana bundan ötürü lpg mantıklı geldi. Yarın bir gün benzin 3 tlye düşerse belki söktürür lpgyi, benzine devam ederiz.. :)
2016 makyajlı Corolla 1.33 life 2017 çıkışlı..
C.C.li =)
Prins Technomax 09/11/2019

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Kasım 16, 2019, 00:39:41 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B-
  • Kilometre: 57000
  • Model Yılı: '18
  • 33 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Kasım 16, 2019, 00:58:25 »
bende de Atiker grand var kendi kendine ayar en fazla %20 düzeltme yapar ben kendi ayarlarımı kendim yapıyorum ilk ayardaki gibi kalsaydı araç yokuş çıkarken veya 3000 devir üstünde lpg de fakirde kalırdı, yani işin doğrusu yolda hareket halindeyken ayar şart bende en güncel versiyonu kullanıyorum
Ben kendim ayr yapamam hocam o kadar bilgi sahibi değilim ve ekipmanlarım da yok. Anca bu işten anlayan bir ustaya yaptırmam lazım ki bizim buralarda öyle bir usta bulmam çok zor. Lpg yi takan bayiye diyorum yolda ayar yapıyor musunuz adam bana diyor biz artık ustalaşmışız burda rolantide ayar yapıp gönderiyoruz tamamdır. Bana böyle cevap veren adamla ben yolda ayara çıkalım dese bile çıkmam. Yol ayarını yapmayı bile bilmiyordur eminim. Otomatik ayar açıldıktan sonra yokuş performansım az da olsa arttı bunu hissedebiliyorum önceden fakirde kalıyormuş diyebilirim belki hala fakirde kalıyordur ama eskisine göre iyi en azından. İyi bir usta bulana kadar böyle binmeye devam edeyim inşallah bir sıkıntı yaşamam.
2018 Corolla 1.6 Life Manuel Benzin/LPG - Atiker Grand

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 70000
  • 18 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Kasım 16, 2019, 01:03:36 »
40800 de benzin fiyatlarına daha fazla dayanamadım ve 2.5 yıl düşünmemin ardından artık lpgye karar verdim. Aracıma prins technomax kit taktırdım, dolum ağzını kapağa, tankı bagaja koydurdum. İncelediğimde sigorta kutusu kapağını kırarak ordan kablo almışlar. Yetkiliye söyledim elemanın işi ben değiştiririm kapağı dedi. Kapak bekliyorum şimdi değişecek. Benzin kapağındaki yeni açtığı yerin altınada herhangi bi conta koymamış onu da attıracam. Performansla ilgili olarak da Aracı en yüksek hızda denedim performans kaybı olmadı gibi yani farklılık hissetmedim hiç, zaten kaçan bi araba değildi motor ve torkdan ötürü. Enjektör sesi vs de çok az farketti. Arabaya karşı (bagajda delinen iki delik, civata delikleri, bagaj kapağındaki delik ve civata deliklerini görünce) bi soğuma geldi içime. Sanki kaza yapmışım da yaptırmışım gibi hissediyorum. Arabaya binesim gelmiyor. Normal mi? Daha lpgye işletmedim söktüresim bile var.
Gözünüze batan yerlerin fotoğrafını çekip atabilir misiniz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #23 : Kasım 16, 2019, 07:41:47 »
Gözünüze batan yerlerin fotoğrafını çekip atabilir misiniz?

Gözüme batan yer bagajdaki lpg hortumlarının yeri. ve lpg dolum ağzındaki unutulan conta. Biraz da servis dışında ilk defa bir yere kurcalamış oldu ya onun da etkisi oldu galiba. Ama azaldı içimdeki hissiyat.  ::)

C.C.li =)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 8000
  • 4 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Kasım 16, 2019, 14:14:57 »
bu avrupa dolum ağızları çok sıkıntı çıkarıyor diyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Kasım 16, 2019, 15:24:17 »
bu avrupa dolum ağızları çok sıkıntı çıkarıyor diyorlar.

Ne gibi?
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 70000
  • 18 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Kasım 18, 2019, 00:29:11 »
Gözüme batan yer bagajdaki lpg hortumlarının yeri. ve lpg dolum ağzındaki unutulan conta. Biraz da servis dışında ilk defa bir yere kurcalamış oldu ya onun da etkisi oldu galiba. Ama azaldı içimdeki hissiyat.  ::)

Babamın aracında da bu şekilde tüp var. O da benim gözüme çok batıyordu. Keşke simit tüp taktırsaydınız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #27 : Kasım 18, 2019, 03:28:02 »
Zaten araçta bebek arabası taşıyordum uzun zamandır. Bebek arabasını yine koyabiliyorum. Demek ki bagajıma çok büyük etkisi olmamış. =) Bundan sonra ekonomik yolculuğu tatmaya çalışacağız inş.
Stepne olmadan da ben rahat yola çıkamam. Bana şehir içinde çıkarırsın diyorlar ama ben kırsal kesimdeyim zaten ve en yakın yolumda genelde 25 - 30 km oluyor. Bagajda lastik taşımak daha gıcık geliyor bana. Gerçi lastik tamir setleri iş görebilirmiş ama Tabi keşkeler bitmez. Benzinde kullansaydım da olurdu daha az gezerdim orasını burasını kurcalatmamış olurdum arabanın. Simit taktırsaydım da hiç lpg var yok belli olmazdı güzel olurdu. Dizel alsaydım hiç böyle şeylerle uğraşmazdım, stepnemde bagajımda rahat olurdu. =)
C.C.li =)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '19
« Yanıtla #28 : Kasım 18, 2019, 17:37:33 »
Öncelikle hayırlı olsun ve ekonomik sürüşün keyfini çıkarmanızı dilerim. Sizin aracın aynısına sahibim. 35 Bin km'de Candan Mühendislikte BRC marka lpg dönüşümü yaptık. Şu an arabam 45 bin km de ve şu ana kadar hiçbir memnuniyetsizlik yaşamadım. Lpg de araç biraz daha sesli çalışıyor ama kesinlikle rahatsız ediyor diyemem .İstanbulda 32-33 litre lpg ile şehir içi 370-390 km yol yapabiliyorum.(simit tank en fazla 33 litre alıyor) Uzun yolda  beni de çok şaşırtan 550 km'den fazla yol yapmanız mümkün. AFR ayarı subapların ömrü açısından düzgün bir şekilde mutlaka yaptırılmalı diye düşünüyorum. Dönüşüm yaptığım yerin sosyal medya hesaplarından corolla ile videoları izlemenizi tavsiye ederim. Tekrar hayırlı olsun kazasız belasız günler dilerim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #29 : Kasım 19, 2019, 01:04:50 »
Teşekkür ederim.

Bugün dolum ağzını tam da istediğim gibi yaptırdım. Altına civata atmışlardı pompa başlığı benzin kapağına değmesin diye onu çıkarttırdım.

Toyota servisine gittim, dolum ağzının delinen yerine rötuş boyası atırmak için, onlarda mumlama dedikleri fısfıstan sıktı. Gemilerde kullanılan paslanma önleyici bir malzeme dedi usta.

Civatayı çıkarttırıp akıllı vida ile dolum ağzının altına conta atarak sabitlettik. Sorunu çözdük diye düşünüyorum. Uzun vadede sıkıntı olmaz inş.
C.C.li =)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 8000
  • 4 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Kasım 23, 2019, 19:57:04 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #31 : Kasım 23, 2019, 22:49:06 »
cabuk bozulma gibi.

Nasıl bir bozulmadan bahsediyorsunuz?
C.C.li =)