Gönderen Konu: Daihatsu Sirion O/D Off Işığı yanıp sönmeye başladı Lütfen yardım!  (Okunma sayısı 5587 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
Merhabalar,

Aracım2006 model Daihatsu sirion Otomatik vites

Aracım yaklaşık 1 haftadır yola çıktıktan maksimum 5km sonra O/D OFF ışığı ikazı yanıp sönmeye başlıyor ve spor moda geçiyor. Dolayısı ile 4.vites devreden çıkıp yüksek devirde vites geçişleri gerçekleşiyor.  İlk 5 km ne şanzımanda ne de yürüründe hiç bir problem olmuyor. Vites geçişlerim gayet güzel.  Bu arada aracı Stop edip geri çalıştırdığımda arıza siliniyor.

Bugün Şanzımancıya gittim. Beyinlerden olabilir dedi. 
Beyinciye gittim Elektrik devrelerinden olabilir dedi
Mersinde ki daihatsu yetkili servisine gittim :)   Şanzımandan olabilir dedi..

Ne yapacağımı şaşırdım..     

NOT :  O/D OFF IŞIĞI YANANA KADAR ŞANZIMANDA ASLA BİR SORUN GÖRÜNMÜYOR.

Fikirlerinize ihtiyacım var ?

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Öncelikle geçmiş olsun,
Konu hakkında pek tecrübem yok ama bilgili üyelerimiz konuyu görünce mutlaka cevap yazacaktır @Ahmet Güve (8047) bey konuda bilgi sahibi üyelerimizden'dir,ben sadece şanzıman yağı en son nekadar süre/km önce değişti onu sormakla başlıyayım çünkü otomatik şanzımanlar da eski özelliğini kaybetmiş yağ olmadık sorunlar çıkarabiliyor.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
Şanzıman ve şanzıman yağı 55.000 km önce komple revizyona girmişti.

Bu gün gittiğim Şanzımancı yağ çok kötü değil ama değişse iyi olur dedi. Fakat bu arızanın yağ ve filtreden değil de beyinden kaynaklandığını söylüyor.  Benim de düşüncem beyinden olsa sürekli yapar diye düşünüyorum. Motor ısınınca yanmaya başlaması beni düşündürüyor.  Ve stop edip tekrar çalıştırdığımda arıza kayboluyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
Aracınızda Aisin U441E tork konvertörlü, elektronik kontrollü otomatik şanzıman mevcut diye tahmin ediyorum,

Kullanılması gereken şanzıman yağı ATF Type T-IV standartlarında olması gerekli, değişim periyodu 60.000km., bu periyodu ihmal etmemeniz ve doğru yağı kullanmanız menfaatinize olur,

Sorununuza gelecek olursak şahsi fikrim OverDrive anahtarı (vites topuzu üzerindeki) ile ilgili bir temassızlık sorunu yada bu düğmenin kablosunun ucundaki OverDrive Selenoid bağlantısı olması muhtemel, her ikisinin de tespiti için şanzıman indirilmesine, sökülüp dağıtılmasına gerek yoktur, tespiti basit ancak duruma göre onarımı zaman alabilecek işlem gerekebilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
Ufuk bey motor ısınana kadar olan periyotta o düğme sorunsuz çalışıyor. Fakat 3-5 km aracı sürüp araç ısınmaya başladığında o düğme de devreden çıkıyor OD yanıp sönmeye başlıyor. Taa ki aracı stop ettirip tekrar çalıştırana kadar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3397 kere teşekkür edildi
Fantazi aramaya gerek yok,
Bilgisayara baglanip bakilacak,
Buyuk ihtimal ile hiz sinyal bilgisinde veya sanziman yag sicaklik sensorunde sorun var.
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 490000
  • Model Yılı: '01
  • 4 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
aşağıdaki yurtdışı forumunda aynı zamanda Toyota Passo olarak satılmış bulunan aracınızla ilgili aynı problemi yaşıyan kimselerin tecrübeleri var.Google çeviri sayesinde anladığım kadarıyla Krank mili konum sensörü değişimiyle sorunu halletmişler.Belki işinize yarar diye düşündüm.
https://www.pakwheels.com/forums/t/passo-2005-transmission-problem-o-d-light-blinking/224922

Mesaj Birleştirildi: Eylül 27, 2019, 19:31:52
aşağıdaki linktede bahsi geçen parçanın muadil parça numaraları var.
https://7zap.com/en/part/DAIHATSU/1931197401/
bu da türkiyede satış yapan site..
https://urun.n11.com/diger-sensorler/daihatsu-krank-sensoru-eps-P372895251?gclid=EAIaIQobChMIu-LExbXx5AIVisqyCh24MQRNEAYYASABEgJiEfD_BwE&gclsrc=aw.ds

Mesaj Birleştirildi: Eylül 27, 2019, 19:34:19
bu da aliexpres linki
https://tr.aliexpress.com/item/32240763543.html
değerlendirme ve karar sizin.....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Araç: Başka Toyota Modeli
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '06
Benimde aracım daihatsu sirion 2006 model 1.3 otomatik. Şuan aynı sorunu yaşıyorum, ilgili arkadaşımız inşallah sorunu çözümünü bulmuştur ve banada yardımcı olur 🙏😊

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
Hknnnk
« Yanıtla #8 : Haziran 25, 2021, 15:26:48 »
M....mm..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
Hknnnk
« Yanıtla #9 : Haziran 28, 2021, 09:14:41 »
Hbnnnbgui