Gönderen Konu: Anahtarım kayboldu. Ne yapmalıyım?  (Okunma sayısı 16326 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: '17
Anahtarım kayboldu. Ne yapmalıyım?
« : Eylül 03, 2019, 23:29:21 »
Arkadaşlar 2017 Corolla Advance sahibiyim. Aracın bildiğiniz üzere iki kumanda-anahtarı var. Birinin diğerinden tek farkı anahtarlığında küçük bir metal plaka üzerinde beş haneden oluşan sayıların yazması. Diğeri ise sadece kumanda-anahtardan oluşması. Ben, sadece kumanda-anahtar olanı kaybettim. Biliyorsunuz bu model ve kumanda-anahtarlar anahtarsız çalıştırma özelliğine sahip. Servise maliyeti sordum herşey dahil 2300 tl maliyet çıkardılar. Küçük bir çipin maliyeti çok yüksek. İstanbulda oturuyorum, internette bu işi yapan yaklaşık 10 yere sordum ama bu anahtarın ellerinde olmadığı bilgisini aldım. Toyota Kaskom var, anahtar kaybolması çalınması teminatlar arasında ancak acentem kaskoya bu işi yaptırırsan kaskon delinir dedi.

Piyasada bu işi yapabilecek bildiğiniz bir yer var mı?
Kaskoya yaptırmak mantıklı mı?
Kaskom delindiğinde sonraki yıllarda kasko yaptırırken bana bunun maliyeti ne olur?
Kaskoya yaptırırsam aracın tramer kaydına bu işlem hasar kaydı olarak mı geçer yoksa anahtar kaybolması diye birşey mi yazılır?

Tecrübesi ve bilgisi olanlar bana bu konuda yardımcı olabilirler mi.

Toyota Club Türkiye

Anahtarım kayboldu. Ne yapmalıyım?
« : Eylül 03, 2019, 23:29:21 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 30000
  • Model Yılı: '15
  • 48 kere teşekkür etti
  • 105 kere teşekkür edildi
Ynt: Anahtarım kayboldu. Ne yapmalıyım?
« Yanıtla #1 : Eylül 04, 2019, 01:32:47 »
Hasar kaydı anahtar kaybolması olarak çıkar. Dışarı yaptırmayın  o kadar para verip araba almışsınız servise bırakın işi. Bildiğim kadarıyla serviste aracın güvenlik sistemini komple kodluyorlar. Dışarıda sadece anahtar kopyalanıyor yanlış bilmiyorsam. Kasko bunun için var deldirmemek cebinize zarar, ertesi sene ucuz kasko teklifi veren şirkete yaptırırsınız. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Eylül 04, 2019, 01:54:18 »
Emrah bey'in dediği gibi sadece anahtar kaybolması olarak geçer,eğer gerek olduğunda o kaskoyu kullanmayacaksam neden varki, şöyle bir hesap yapın en fazla zararının 300 500 TL olsun o kadar olacağını zannetmiyorum,az bir fark ödememmek için 2300 TL ödemekte pek mantıklı değil.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1150 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Eylül 04, 2019, 10:14:39 »
Farz edin ki anahtarı dışarda yaptırdınız ama kaybolan anahtarla arabanızı kaçırdılar,kasko ödeme bile yapmaz,bence hemen kaskoya durumu yazılı olarak bildirin ve anahtarınızı talep edin,sonuçta arkadaşlarımızın dediği gibi kasko ne için var? 3-500 tl fazla poliçe bedeli için arabadan bile olmak var,hasarlıysa hasarlı yazsın,beğenmeyen gitsin bayiden 0 km sini alsın.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 144000
  • Model Yılı: '13
  • 170 kere teşekkür etti
  • 118 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Eylül 04, 2019, 14:04:50 »
Anahtarınız kayboldu ise kaskoya başvurup yenisini talep edin. Kaskonuz bir derece alta iner ve Anahtar kaybolması olarak geçer geçmişe. Sigorta şirketleri ipe un seriyorlar bazen. Tokay Beyin de bahsettiği gibi Anahtar ile araç çalınmasında tek kuruş dahi alamazsınız kaskodan. Ankara da arkadaşımızın başına gelen bir olaydan bahsedeyim size; Hacettepe hastanesine varmadan bir köprü vardır ve altında bir otopark bulunur. İlaç Firmasında çalışan bir arkadaş şirket aracını her zamanki gibi park edip anahtarı da otopark yetkililerine verir ve  ilaç pazarlamaya gider ancak bu durumu gözetleyen başka bir şahıs yaklaşık 1-1,5 saat sonra gelerek araç plakasını söyler anahtarı  görevliden alır, otopark ücretini öder ve kayıplara karışır.Durum akşam üzeri mesai sonrası anlaşılır ama atı alan üsküdarı çoktan geçmiştir.  Kasko şirketi araç anahtar ile çalındığı için sadece geçmiş olsun demekle yetindi ve haklı bulundu. Bilginize,
Cep telefonları;
Trafikte sosyal medya takibi veya  Kırmızı ışıkta beklerken mesajlaşma için DEĞİLDİR.
Sağa veya Sola dönerken önce sinyal sonra dikiz aynaları LÜTFEN

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #5 : Eylül 05, 2019, 09:39:19 »
O zaman ben bu anahtarı kaskoya yaptırma yoluna gideyim bakalım ne olacak. Verdiğiniz cevaplar için hepinize çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Eylül 05, 2019, 14:02:35 »
O zaman ben bu anahtarı kaskoya yaptırma yoluna gideyim bakalım ne olacak. Verdiğiniz cevaplar için hepinize çok teşekkür ederim.
İlk önce anahtarın kaybolduğunu kasko şirketine bildirin yoksa diğer msj'larda anlatıldığı gibi araç hırsızlığı gibi durumlarda hak iddia edemezsiniz,en kısa sürede yeni ahtarı servis aracılığıyla temin etmeye çalışın çünkü yeni anahtar yapıldığı zaman aracın güvenlik kodları komple yeniden kodlanacak yasal haklarınızı kaybetmeyin.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '14
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Eylül 09, 2019, 12:00:16 »
kasko  :tamam: işinizi görür.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #8 : Ekim 07, 2019, 09:28:01 »
Anahtarı kaskoya yaptırmak için başvurdum, kasko işi onayladı. Anahtar Türkiye'de olmuyormuş, yurtdışından gelmesi 15-20 günü bulur dendi. Yaklaşık 20 günde geldi. Elimdeki anahtarı sigortaya vereceklerini söyleyerek aldılar. Yurtdışından kapı kolunda metal anahtarla kapıları açmaya yarayan kitle birlikte 2 tane de anahtar geldi. Yeni anahtarlar için bu kit değişti, eski anahtarlar aracın beyninden silindi, yeni anahtarlar tanıtıldı. Elime verdikleri evrakta toplam 2.574 tl ücret yazıyordu. Bunu kasko karşıladığı için ben hiç ücret ödemedim. Toyota kaskom olduğu, ve kaskoyu da aracı aldığım bayiye yaptırdığım için bu işlemleri de aynı bayide yaptırdım. Ocak ayında kaskoyu yenilerken bakalım bu masrafı ne kadar yansıtacaklar. Hepinize çok teşekkürler.   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 100200
  • Model Yılı: '13
  • 29 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ekim 07, 2019, 09:35:41 »
geçmiş olsun kardeşim  :tamam:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Ekim 08, 2019, 00:26:00 »
Anahtarı kaskoya yaptırmak için başvurdum, kasko işi onayladı. Anahtar Türkiye'de olmuyormuş, yurtdışından gelmesi 15-20 günü bulur dendi. Yaklaşık 20 günde geldi. Elimdeki anahtarı sigortaya vereceklerini söyleyerek aldılar. Yurtdışından kapı kolunda metal anahtarla kapıları açmaya yarayan kitle birlikte 2 tane de anahtar geldi. Yeni anahtarlar için bu kit değişti, eski anahtarlar aracın beyninden silindi, yeni anahtarlar tanıtıldı. Elime verdikleri evrakta toplam 2.574 tl ücret yazıyordu. Bunu kasko karşıladığı için ben hiç ücret ödemedim. Toyota kaskom olduğu, ve kaskoyu da aracı aldığım bayiye yaptırdığım için bu işlemleri de aynı bayide yaptırdım. Ocak ayında kaskoyu yenilerken bakalım bu masrafı ne kadar yansıtacaklar. Hepinize çok teşekkürler.
Hayırlı olsun.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '14
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Kasım 14, 2019, 12:17:03 »
Hasar kaydı anahtar kaybolması olarak çıkar. Dışarı yaptırmayın  o kadar para verip araba almışsınız servise bırakın işi. Bildiğim kadarıyla serviste aracın güvenlik sistemini komple kodluyorlar. Dışarıda sadece anahtar kopyalanıyor yanlış bilmiyorsam. Kasko bunun için var deldirmemek cebinize zarar, ertesi sene ucuz kasko teklifi veren şirkete yaptırırsınız.

+1
çok doğru bir yaklaşım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 93081
  • Model Yılı: '11
  • 8 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Kasım 21, 2019, 18:44:53 »
Bir noktaya değinmek istiyorum, anahtar ile çalınma durumunda hak iddia edememe durumu her kasko için geçerli değil. Mesela benim kaskom araç anahtar ile çalınsa dahi benim hakkımı koruyor. Kaskoyu yaparken neleri karşılayıp karşılamadığına dikkat etmek gerekiyor.
1996 Toyota Corolla 1.3 XL
2005 Toyota Corolla 1.6 Terra
2011 Fiat Linea 1.3 Multijet Active Plus
2011 Toyota Corolla 1.33 Comfort