Anket

2009-2011 kasa Hangi Japon

Mazda6 2.0 Dynamic Km 140.000 Fiyat : 64-68 bin TL arası
5 (26.3%)
Honda Accord 2.0 Executive  Km 200.000 üstü Fiyat : 72-76 bin TL arası
3 (15.8%)
Toyota Avensis 1.8 Elegant Km 140.000 Fiyat : 70-75 bin TL arası
11 (57.9%)

Toplam Oy Verenler: 19

Gönderen Konu: Sizce hangi japon ve neden?  (Okunma sayısı 3952 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '20
  • 264 kere teşekkür etti
  • 468 kere teşekkür edildi
Sizce hangi japon ve neden?
« : Ağustos 16, 2019, 11:16:40 »
Arkadaşlar bu tarz sorularımla belki forumu fazla işgal ediyorum ama bu tarz konularda bu forum kadar güzel cevap veren başka yer bulamadım. 5 yıl önce corolladan ayrılmış olsamda bu forum benim ailemin bir üyesi gibi oldu.

Evet soru başlığından da anlaşılacağı gibi iki aracın karşılaştırmasını yapmanızı istiyorum.  Sizce hangisi neden alınır yada alınmaz açıklayarak yazar mısınız?

Açıkçası belli bir bütçem yok şimdilik. Aracımı satarsam üstüne katılım bankalarından destek alacağım. Ama limit ne kadar düşük olursa ödemem daha rahat olur.

Toyota avensisi listeye ayıp olmasın diye ekledim. Aslında motor şanzıman donanım kombinasyonunda içlerinde en uygunu 1.8 avensis ancak tasarımı iç işlerinden onay almadığı için onu direk eliyorum :) Açıkçası mazda6 ve accordun yanında gerçekten çok sönük duruyor :) Hanımın tabiriyle yaşlı arabası :)

Mazda6'nın kmsinin düşük oluşu ve fiyatının accorda göre uygun olması beni daha bir kendine çekiyor. Birde Toyota-Honda kullandım Mazdayıda hayatıma eklersem tescilli japoncu olurum :)

Performans ve yakıt tüketimleri birbirlerine yakın. Donanım olarak accordun sunroof-deri koltuk ısıtma ve far yıkama fazlalığı var. Geri kalan donanımlar aşağı yukarı birbirini destekliyor. Örnek araç ilanları paylaşıyorum ve yorumu sizlere bırakıyorum.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mazda-sorun-istemiyorsan-mazda-6-719858044/detay/

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-honda-bos-muhabbet-icin-arayip-yazmayiniz-714281241/detay/

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-toyota-2011-model-avensis-elegant-extra-tam-otomatik-719191388/detay

Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Toyota Club Türkiye

Sizce hangi japon ve neden?
« : Ağustos 16, 2019, 11:16:40 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 51 kere teşekkür etti
  • 149 kere teşekkür edildi
Ynt: Sizce hangi japon ve neden?
« Yanıtla #1 : Ağustos 16, 2019, 11:31:32 »
Baktığınız araçların hepsi konforlu ancak satışı zor olan araçlar. Madem terciniz bu yönde listenize saf japon legacyide eklemenizi öneririm. https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-subaru-ulus-motors-2010-subaru-legacy-2.0-cvt-elegance-91.180-km-652262182/detay

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Ağustos 16, 2019, 11:47:05 »
Alacağım aracı en az 4-5 sene kullanırım. Açıkçası accordu alana kadar çok sık araç değiştirdim. Ama accordu alınca arabayla bütünleştim ve 4.5 yıldır kullanıyorum km 308bin olmak üzere hala çok memnunum. Artık borçlarıda bitirdiğim için değişim ve model yükseltmek istiyorum. Subaru japonlar içinde dediğiniz gibi belki en safı ve en sağlamıdır. Ama diğer japonlar kadar bilinmiyor. Ayrıca tasarım göreceli olduğu için pek hitap etmiyor bana. İlginiz için yinede teşekkür ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 44000
  • Model Yılı: '16
  • 10 kere teşekkür etti
  • 66 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ağustos 16, 2019, 11:48:24 »
benim oyum honda accord dan yana. Hep bir Accord um olsun istedim ancak sizin de ikilemde kaldığınız gibi bütçeme uyan accordlar çok yüksek kilometrelerdeydi. Bahsettiğiniz Accord Kastamonuda ben de Kastamonuda ikamet ediyorum karar verirseniz gidip bakabilirim bile sizin adınıza, videosunu çekebilirm :)
200.000km de bir araç angi marka olursa olsun bazı problemleri de beraberinde getirir. bu araç 1 milyon km de yapabilir ancak bakımı zamanında yapıldıysa ona bakmak lazım. Ben bu konudan emin olmadığım için 70bin tl ye bir çok D segmenti araç alabilecekken en boşu hatta motoru hiç tutmayan ancak düşük km de ve sorunsuz olan 1.33 corolla yı tercih ettim.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • just do it
  • Araç: Camry
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 225000
  • Model Yılı: '06
  • 351 kere teşekkür etti
  • 565 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ağustos 16, 2019, 11:56:17 »
@Selman Yalçın (18649) çok ama gerçekten çok zor bir soru bu.Tabi bizler için zor soru çünkü benim sıralamam şöyle
1- Toyota Camry
2- Subaru Legacy
3- Honda Accord
4- Mazda 6

Senin soruna ve seçeneklerine gelirsek işin içinde Yenge de varsa kesinlikle Honda.Neden Honda.
Camry i çıkarsak (farkındayın avensis var ama bende yok :) ) Honda tasarım olarak bana en çok hitap eden tasarım.Yakıt hepsinde ortalama yaklaşık. Arıza oranı çok yaklaşık. Konfor çok yaklaşık ama Mazda daha çok sürücü odaklı ve Hondanın gerisinde kalıyor. Subarunun 4 çekiş ve boxer motor onu önlere taşıyor. Fakat iş ikinci ele gelince Honda açık ara diğerlerine fark atıyor.
Özetle ben Honda diyorum.
Akıl ile sabrı birleştir ve zekan ile konuş...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 51 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Ağustos 16, 2019, 12:02:17 »
Alacağım aracı en az 4-5 sene kullanırım. Açıkçası accordu alana kadar çok sık araç değiştirdim. Ama accordu alınca arabayla bütünleştim ve 4.5 yıldır kullanıyorum km 308bin olmak üzere hala çok memnunum. Artık borçlarıda bitirdiğim için değişim ve model yükseltmek istiyorum. Subaru japonlar içinde dediğiniz gibi belki en safı ve en sağlamıdır. Ama diğer japonlar kadar bilinmiyor. Ayrıca tasarım göreceli olduğu için pek hitap etmiyor bana. İlginiz için yinede teşekkür ederim.
Haklısınız Subarunun bilinirliği diğerlerine nazaran çok daha az. Elinizden çıkarması zor olur. Listeniz arasından ben olsam @Mehmet Ali Yıldız (13227)  beyin belirttiği gibi ikinci eli en sağlam olan Accordu tercih ederdim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Dört Dörtlük Şehir (44) MALATYALI
  • 215 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ağustos 16, 2019, 12:15:12 »
zor seçim. subaru, accord ve mazda 6'ya eyvallah ama ben olsam Türkiye şartlarında 2. el, servis, yedek parça gibi şartlardan dolayı avensis alırdım. saydığım şartlar sizin için sorun değilse accord veya mazda 6 alın, derim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ağustos 16, 2019, 12:29:19 »
Selman hocam verdiğiniz örnekler içinde benim için Avensis diğerlerinden bir adım önde ikinci olarak Accord diyebilirim yenge her nekadar yaşlı arabası desede Avensis herzaman motor seriliği olarak çok iyi durumda,siz Accord kullanıcısı olarak hondayı daha iyi bilirsiniz ama Türkiye'den çekilmesi piyasasını Azda olsa geri çekebilir keza avensiste üretimi duran bir araç ama fabrika olarak devam etmesi artı özellik katıyor parça bulunabilirliği daha fazla olur aslında diğer araçların hasarlı olanlarının fiyatlarına temiz düşük km'li Avensis alınabilir,ama herşeyden önemlisi sizin ve yengenin karararı hakkınızda hayırlısı olsun İNŞAALLAH.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 310000
  • Model Yılı: '94
  • 19 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ağustos 16, 2019, 12:39:07 »
Accord 2.0 çok hantal kalıyor. En ideal motor o eski 2.4lerdi. Avensis de biraz tipsiz ama Accorddan daha iyi bir teknolojisi olduğu kesin.
1994 Ae101 1.6 XLi 4AFE 114 Hp

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Ağustos 16, 2019, 14:25:16 »
benim oyum honda accord dan yana. Hep bir Accord um olsun istedim ancak sizin de ikilemde kaldığınız gibi bütçeme uyan accordlar çok yüksek kilometrelerdeydi. Bahsettiğiniz Accord Kastamonuda ben de Kastamonuda ikamet ediyorum karar verirseniz gidip bakabilirim bile sizin adınıza, videosunu çekebilirm :)
200.000km de bir araç angi marka olursa olsun bazı problemleri de beraberinde getirir. bu araç 1 milyon km de yapabilir ancak bakımı zamanında yapıldıysa ona bakmak lazım. Ben bu konudan emin olmadığım için 70bin tl ye bir çok D segmenti araç alabilecekken en boşu hatta motoru hiç tutmayan ancak düşük km de ve sorunsuz olan 1.33 corolla yı tercih ettim.

Şuan elimdeki accordu almadan önce 35bin liraya 2009 model 90 binde civic elegans alabiliyordum(arkadaşımın aracıydı) ama ben konfor ve performans isteyip 235bindeki accordu aldım. Yaklaşık 70-75bin kmdir kullanıyorum arıza yapan masraf gerektiren yerleri olsa da verdiği keyif emin olun unutturuyor masrafları. Maddi açıdan bakacak olursak çok zararım var zamanında accord yerine civic alsaydım 35e alıp şuanki piyasada en az 60bine satardım, accordu 33e aldım 43e zor satarım :) ama gel gör ki civic bende olsaydı onunla da bu konforu yaşayamazdım. Herkesin tercihi tabi ki ama ben ucuza konforu seçtim pişmanda değilim :) Teklifiniz için teşekkür ederim eğer ki öyle bir niyetim olursa sizi rahatsız ederim artık :)

@Selman Yalçın (18649) çok ama gerçekten çok zor bir soru bu.Tabi bizler için zor soru çünkü benim sıralamam şöyle
1- Toyota Camry
2- Subaru Legacy
3- Honda Accord
4- Mazda 6

Senin soruna ve seçeneklerine gelirsek işin içinde Yenge de varsa kesinlikle Honda.Neden Honda.
Camry i çıkarsak (farkındayın avensis var ama bende yok :) ) Honda tasarım olarak bana en çok hitap eden tasarım.Yakıt hepsinde ortalama yaklaşık. Arıza oranı çok yaklaşık. Konfor çok yaklaşık ama Mazda daha çok sürücü odaklı ve Hondanın gerisinde kalıyor. Subarunun 4 çekiş ve boxer motor onu önlere taşıyor. Fakat iş ikinci ele gelince Honda açık ara diğerlerine fark atıyor.
Özetle ben Honda diyorum.

Abi düşüncelerine katılmakla beraber iş maddiyata bakınca ben her üründe fiyat/performans ikilisine dikkat etmişimdir. Hanıma sorsam oda accorddan başkasına eyvallah etmiyorda mazda6ya biraz daha sıcak bakıyor :) Evet D segmentte accordun piyasaya hakim oluşu belli ama benim çıkabileceğim limitlerdeki accordlarda çok km yapmış oluyor. Bu sefer biraz daha az kullanılmış bir araçtan yana seçim yapmak istiyorum.

zor seçim. subaru, accord ve mazda 6'ya eyvallah ama ben olsam Türkiye şartlarında 2. el, servis, yedek parça gibi şartlardan dolayı avensis alırdım. saydığım şartlar sizin için sorun değilse accord veya mazda 6 alın, derim.

Kutay Bey en başta dediğim gibi mantıken bakıldığında avensis en uygunu. Ama bazen duygular mantığın önüne geçiyor :) Duygularımla mantığımı birleştirince mazda6 en cazip olanı olarak karşıma çıkıyor. Aslında 1.6 dizel yarı otm. C5te vardı aklımda kendimi bayağı alıştırmıştım ama hatun onuda beğenmedi :lol:

Selman hocam verdiğiniz örnekler içinde benim için Avensis diğerlerinden bir adım önde ikinci olarak Accord diyebilirim yenge her nekadar yaşlı arabası desede Avensis herzaman motor seriliği olarak çok iyi durumda,siz Accord kullanıcısı olarak hondayı daha iyi bilirsiniz ama Türkiye'den çekilmesi piyasasını Azda olsa geri çekebilir keza avensiste üretimi duran bir araç ama fabrika olarak devam etmesi artı özellik katıyor parça bulunabilirliği daha fazla olur aslında diğer araçların hasarlı olanlarının fiyatlarına temiz düşük km'li Avensis alınabilir,ama herşeyden önemlisi sizin ve yengenin karararı hakkınızda hayırlısı olsun İNŞAALLAH.

Ümit bey Hondanın Türkiyeden çekilmesinin piyasada bir domino etkisi göstereceğine ihtimal vermiyorum. Zira Vw Türkiyede hiç üretilmemesine rağmen özellikle D segmentte satış birincisi. Toyota konusunda Kutay beye yazdığım gibi avensis her yönden mantıklı. Anahtarsız çalıştırma, elektronik park freni 1.8 lpg uyumlu motoru 6 aylık vergi harcı, Cvt şanzımanın vermiş olduğu yakıt tüketimi falan hepsi çok güzel şeyler ancak dediğim gibi duygular ağır basıyor :)

Accord 2.0 çok hantal kalıyor. En ideal motor o eski 2.4lerdi. Avensis de biraz tipsiz ama Accorddan daha iyi bir teknolojisi olduğu kesin.

Bu kıyaslamayı hangi araçlarla yaptınız bilmiyorum ama rampada çok turbo dizelleri geride bıraktım. Bu zamana kadar hantallığını hiç hissetmedim. 0-100 hızlanması 11sn benim için yeterli bir performans.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ağustos 16, 2019, 14:37:22 »
Selman hocam duygularla hareket edecek olursak gönül camry,Lexus,W211 Mercedes istiyor ama malesef güç yetmiyor mesala şuanda bende bir Avensis peşinde koşturuyorum 1.8 elegant modeli bende fiyat ve ikinciel konusunda aynı paraya Corolla var ama hepsinin km'si yüksek tamam ikinci elde güzel getirisi var ama bana hitab etmiyor en azından performans olarak beni tatmin etmiyor konfor ve güç odaklı olarak yine piyasada en az zarar ettirecek veya Azda olsa üzerine kâr getirecek araç Avensis oluyor.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Ağustos 16, 2019, 14:47:58 »
Selman hocam duygularla hareket edecek olursak gönül camry,Lexus,W211 Mercedes istiyor ama malesef güç yetmiyor mesala şuanda bende bir Avensis peşinde koşturuyorum 1.8 elegant modeli bende fiyat ve ikinciel konusunda aynı paraya Corolla var ama hepsinin km'si yüksek tamam ikinci elde güzel getirisi var ama bana hitab etmiyor en azından performans olarak beni tatmin etmiyor konfor ve güç odaklı olarak yine piyasada en az zarar ettirecek veya Azda olsa üzerine kâr getirecek araç Avensis oluyor.

Ümit hocam zaten tamamen duygularla hareket etmiyorum. Matık ve duyguyu harmanlıyorum ben :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 93000
  • Model Yılı: '12
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ağustos 16, 2019, 15:42:42 »
Toyota sahibi olarak Mazda`ya verdim oyumu.Allah`ım affet :))

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 48850
  • Model Yılı: '16
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1141 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Ağustos 16, 2019, 23:44:07 »
Çok bilinmeyenli denklem gibi,1.ci tercih arabanın tipi mi?,teknik özellikler mi? 2.ci el satış hızı mı? veya az km mi? fiyatlar yakın sayılır.Malum bu tür arabaların satışı ağır,eğer hanımefendi yarın bir gün neden bunu aldık? keşke almasaydık diyecekse avensis baştan kaybedecek demektir,teknik özellikler diyorsak subaru farklı biraz,km si de az,mazda daha uygun fiyatlı ve alışkın olunan honda accord.En az 5 yıl kullanmayı düşünüyorsanız,daha az km li olanı  ve daha yüksek modeli seçmelisiniz .
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: '14
  • 226 kere teşekkür etti
  • 230 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Ağustos 17, 2019, 14:46:30 »
Benim de aklıma direk legacy geldi.Ben legacyleri beğeniyorum.Özellikle bu daha önceki kasayı

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-subaru-nadir-bulunur-temizlikte-az-kullanilmis-legacy-2.0r-full-plusfull-708763528/detay

videodaki legacy yaklaşık 200.000km de ve içindeki malzemeye bakın.Yıpranma yok.Sıfır gibi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • adapazarı
  • Kilometre: 12000
  • Model Yılı: '19
  • 66 kere teşekkür etti
  • 85 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ağustos 17, 2019, 18:14:25 »
Bu araçlara LPG uyumu nasıl acaba
Benim de aklıma direk legacy geldi.Ben legacyleri beğeniyorum.Özellikle bu daha önceki kasayı

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-subaru-nadir-bulunur-temizlikte-az-kullanilmis-legacy-2.0r-full-plusfull-708763528/detay

videodaki legacy yaklaşık 200.000km de ve içindeki malzemeye bakın.Yıpranma yok.Sıfır gibi.

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 17, 2019, 18:18:59
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-subaru-ulus-motors-2010-subaru-legacy-2.0-cvt-elegance-91.180-km-652262182/detay
Ben araca bayıldım
Çıkarım seninle her yola 🚕🚗

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '14
  • 226 kere teşekkür etti
  • 230 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Ağustos 17, 2019, 21:19:24 »
Bu araçlara LPG uyumu nasıl acaba
Mesaj Birleştirildi: Ağustos 17, 2019, 18:18:59
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-subaru-ulus-motors-2010-subaru-legacy-2.0-cvt-elegance-91.180-km-652262182/detay
Ben araca bayıldım

Bir bilgim yok maalesef Özkan Bey. Ancak kaliteli,ağırbaşlı ve farklı bir duruşları var bu modellerin.. ilgimi çekiyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 51 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Ağustos 17, 2019, 21:58:54 »
Birara arastirmistim...Lpg subap ayarlarini bozuyor boxer motorda subap ayari yapmak icin motoru komple indirmek gerekiyor buda oldukca maliyetli diye hatirliyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • adapazarı
  • Kilometre: 12000
  • Model Yılı: '19
  • 66 kere teşekkür etti
  • 85 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Ağustos 17, 2019, 23:06:26 »
Birara arastirmistim...Lpg subap ayarlarini bozuyor boxer motorda subap ayari yapmak icin motoru komple indirmek gerekiyor buda oldukca maliyetli diye hatirliyorum.
Bu durumda ibre hep Toyota dan yana
Çıkarım seninle her yola 🚕🚗

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • just do it
  • Araç: Camry
  • Kilometre: 225000
  • Model Yılı: '06
  • 351 kere teşekkür etti
  • 565 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Ağustos 18, 2019, 21:36:55 »
Subaru dusunen varsa evet lpg tavsiye etmem ki aslunda cokdaa ihtiyac yok
Akıl ile sabrı birleştir ve zekan ile konuş...