Gönderen Konu: Deri Direksiyon Temizliği ve Matlaştırma  (Okunma sayısı 1480 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

  • Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Model Yılı: '13
  • Kilometre: 70000
  • Kan Grubu: A+
  • 17 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
Deri Direksiyon Temizliği ve Matlaştırma
« : Ağustos 04, 2019, 20:55:08 »
Selam arkadaşlar, bir süredir orjinalinde mat olan deri direksiyonumun fazlasıyla parlaması (neredeyse rugan ayakkabı gibi) sonucu çözüm arayışları içerisindeydim.  Araştırmaların sounucu başarısı ile önerilen ürünleri satın alarak işleme başladım. Detaylarıyla anlatacağım.

Bildiğiniz üzere oromotiv sektöründe kullanılan deriler, gerçek deri olanları dahi kıyafet derilerinde kullanıların ürünlerden biraz farklıdır. Bildiğim kadarıyla dayanıklı olmaları için üzerinde koruma katmanı uygulanır ve araca monte edilir. 1990-2000 ler sonrası neredeyse tüm araçlar için bu durum geçerlidir. Özellikle direksiyonlarda. Bu dayanıklılığını artırsada bakım ihtiyacı olduğu gerçeğini değiştirmez. Bu tip uygulamalar ilk günden itibaren yapılırsa derinin ömrü uzatılmış olur. Sonuçta araç üzerinde en çok temas ettiğimiz nokta direksiyon, uzun yıllar temiz kullanmak isteniyorsa korunması şart.

Benim aracım 2013 model, 2. el olarak satın aldım ve sanıyorum daha önce direksiyonunda böyle bir detaylı temizlik işlemi uygulanmamış, dolayısıyla oldukça kirli ve el teması yüzünden ciddi anlamda parlamış durumda.

Gelelim ürünlere:

Öncelikle APC adı verilen her yüzeyi temizleme özelliği olan ürünlerin deri ile temasından kesinlikle uzak durmak gerekiyor. Doğru ürünü doğru yüzeyde kullanmak her zaman iyi daha iyi sonuç verir ve koruma sağlar.

Temizlik: Autoglym Leather Cleaner
Temizlik sonrası koruma: Gyeon Q2 Leather Coat
Uygulama için bir kaç adet mikrofiber bez

Bu işlemi güneş altında yapmamaya, mümkünse akşam serinliğinde, doğrudan güneş görmeyen bir yerde yapılması öneriliyor. Uygulama sonrası aracı 10-12 saat veya 1 gece kullanmadan bırakmak gerekiyor.

İşlem aşamaları:

1- Temizlik için ilk kullanacağımız ilk ürün Autoglym Leather Cleaner. Bu ürünü yeteri miktarda mf beze sıktıktan sonra çok fazla bastırmadan direksiyonumuzu temizlemeye başlıyoruz. Temizleme esnasında ürün hafif köpürecektir. Bir bölgenin temizliği için en fazla 2-3 dk yeterli. Mf bez yerine detailing fırçası da kullanılabilir. 10-15 dk kurumaya bıraktıktan sonra direksiyonun net olarak daha mat olduğunu göreceksiniz. Bu ürün kuruduktan sonra arkasında biraz kalıntı bıraktığı için 2. adıma geçmeden önce mutlaka hafif nemli temiz bir mf bez ile yine çok fazla bastırmadan direksiyonu durulamak gerekiyor. Bu adım sonrasında 2. kullanacağımız ürün yüzeye daha iyi tutunacaktır.

2- Temizlik sonrası koruma sağlayacağımız ürün Gyeon Q2 Leather Coat. Bu ürün matlığı uzun bir süre korumayı ve kirlerin yüzeye işlemesini geciktirmeyi vaad ediyor. Bu ürünü temiz mf bez e sıkarak direksiyonumuza katman halinde, fazla bastırmadan, krem sürermiş gibi yediriyoruz. Uygulama sonrası direksiyon parlak ve kaygan bir hal alacaktır. Hafif yapış yapış, endişe etmeyin, normaldir. 10-12 saat içerisinde deri bu ürünü emecek ve arkasında mat bir direksiyon bırakcaktır.

Uygulama öncesi ve sonrası bir kaç foto çektim ancak telefonumun kamerası neyazıkki zayıf. Gün gözü ile bakıldığında sonucun beklediğimden iyi olduğunu söyleyebilirim. Benim direksiyona ilk günden itibaren temizlik yapılmadığını düşünürsek, bir kaç uygulama sonrası daha iyi sonuç almayı bekliyorum.

Öncesi:

El temasının sık olduğu yan ve üst bölgelerdeki parlamayı, ışığın kenkin bir şekilde yansımasını görebilirsiniz.
Sonrası:

Henüz sıfır hali kadar olmasa da görüntü ve his daha mat, ışık daha homojen bir şekilde yansıyor, fikir vermesi açısından direksiyonun sağ ve üst tarafına bakabilirsiniz.
Bonus:
Şu küçük arkadaş işlemi doğru yapıyor muyum diye beni takip ediyordu  :DKonuyu merak edenlere umarım yardımcı olabilmişimdir. Bir sonraki temizliği 2 hafta sonra yapacağım. Sonrasında ayda 1 olarak devam edeceğim. Bakalım uzun vadede nasıl bir sonuç olacak.

Sağlıcakla kalın.
2013 Toyota Auris 1.6 Multidrive S

Toyota Club Türkiye

Deri Direksiyon Temizliği ve Matlaştırma
« : Ağustos 04, 2019, 20:55:08 »
 

Etiketler: