Gönderen Konu: e120 2005 corolla 3zzfe vvti motora subap ayarı yaptım  (Okunma sayısı 421 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '05
  • Kilometre: 160000
  • Kan Grubu: 0-
  • 9 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
e120 2005 corolla 3zzfe vvti motora subap ayarı yaptım
« : Ağustos 03, 2019, 12:39:58 »
arkadaşlar aracımda yakıt tüketimi aşırı artmıştı. 50 tl gaz ile şehiriçi, ağrı soğuğunu da göz önünde bulundursak da yine bana göre tüketim çok fazla idi. ve motor ısınınca motorun egsoz manifoldu tarafından gelen pır pır ses sanırım bişilerin işareti idi. ayrıca yine motor ısınınca egsozdan gelen pır pır ses de durumun normal olmadığını söylüyordu. daha önce araştırmalarım olmuştu. lpg montajının iıi yapılmamasından kaynaklı vvti motorlarda bu sorun sık baş gösteriyor. buradan yola çıkarak subap ayarı yapmaya karar verdim.derin araştırmalarım sonucu işe koyuldum.ba işlemi subat 2019da yaptım.aradan deneme süreci de geçti.uzun ve kısa yollar yaptım. sonuca gelirsek motordan ve egsozdan gelen pır pır ses gitti. yakıta gelirsek yakıt tüketiminin bu kadar düşeceğini tahmın bile edemedim. geçen gün vana gittim geldim. boş depoyu fulledim ve tamamen bitirdim. 100 kmde 7 lt lpg kullanımı,kmde 21.4 kuruş gibi bir değer yakaladım. şehr içi ise ort. 26-27 kuruş yakıyor. elimde resimler var. nasıl yapıldığı ile ilgili merak edenler olur ise konuyu buradan beslemeye devam ederiz. bu arada bu işlemi kendim yaptım lakin herkesin yapabilmesi için gerekli aletler olmalı. özellikle tork anahtarı gibi.

Toyota Club Türkiye

e120 2005 corolla 3zzfe vvti motora subap ayarı yaptım
« : Ağustos 03, 2019, 12:39:58 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Model Yılı: '01
  • Kilometre: 444444
  • Kan Grubu: 0+
  • 2 kere teşekkür etti
  • 16 kere teşekkür edildi
Ynt: e120 2005 corolla 3zzfe vvti motora subap ayarı yaptım
« Yanıtla #1 : Ağustos 03, 2019, 14:00:23 »
Ellerinize sağlık paylaşımınızı merakla bekliyorum....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '03
  • Kilometre: 141000
  • 35 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ağustos 03, 2019, 14:41:57 »
Elinize sağlık. Nasıl yaptınız anlatırsanız yada resim/video varsa paylaşırsanız bizde faydalanırız
sonuna kadar toyota...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '06
  • Kilometre: 92000
  • Kan Grubu: A+
  • 47 kere teşekkür etti
  • 222 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ağustos 05, 2019, 16:42:11 »
Sanırım egzantirik milini çıkartıp fincanları tornladınız yada değiştirdiniz.Bilmeyen için zahmetli bir iş az bilen için riskli bir iş :) Zamanla subaplarda oturma durumu gerçekleşiyor buna bağlı olarak subap saplarında uzama ve fincanlarla aralarındaki mesafede daralma oluşuyor buna sanayi tabirinde subap sıkması deniyor resimleri ve ayrıntıları paylaşırsanız iyi olur.Bir de merak ettim emme subaplarına da ayar veya fincanları taşlama yaptınız mı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Gezgin
  • Model Yılı: '07
  • 38 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Eylül 10, 2019, 14:38:22 »
MErhabalar
bende merakımdan bır usta ıle tanındık bır ustaya sordum bu konuyu hatta aracımı kullandı baktı cok ıyı kondısyonu dedı.
ama ayar konusunda bunlarda ayar olmaz dedı ve bende ya bu usta cok ıyı yada hıc bırsey bılmıyor dedım.
konuya acıklık getırmek gerekırse bu ayar var kanısındayım.
Trafik kurallarına uyalım.ROMANO Sistem.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '05
  • Kilometre: 135000
  • Kan Grubu: ---
  • 15 kere teşekkür etti
  • 21 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Eylül 11, 2019, 16:34:49 »
gerçekten zor iş. ben daha önce yaptırmıştım oradan biliyorum. toplamda 3, 4 saat sürmüştü fincanların taşlanmasıyla birlikte. alkışlamak lazım :alkis: 

Etiketler: