Gönderen Konu: 2011 toyota frene basinca titreme  (Okunma sayısı 3002 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
2011 toyota frene basinca titreme
« : Mayıs 27, 2019, 01:44:08 »
Arkadaslar merhaba,
2011 camry se 2.5 sahibiyim. Amerikada yasiyorum. Buraya yazdim cunku malum turkiyede camry yaygin degil.
2 yildir cozemedigim buyuk bir bela var basimda.soyle anlatiym,

-Aracin direksiyonu frene basinca asiri titriyor. Bu yuksek hizlarda daha fazla.
-donuslerde yani direksiyon yamukken fren yapinca titreme cok aza iniyor (cok ilginc)
-3 kez diskler ve padler degisti (2 kez sadece on)
-aracin kazasi yok
-disklerin ustune oturdugu tarak gibi olan parcada disklerle birlikte degisti.
-diskleri degistirdikten sonra 2 ay titreme yok. Daha sonra gene basliyor ve artiyor.
He birde su kaliperi tutan pimler takili kaliyor greslememize ragmen arada

Burda malesef ustalar cok zayif bir turlu cozemedik. Arabayi satma asamasina geldim. Allah rizasi icin yardim edin sorun ne olabilir.
Cozmeye yardim edene ufakda bir hediye gondericem saygilar 🖐🏻

Not: turkce klavye olmadigi icin ingilizce klavye ile yazilmistir

Toyota Club Türkiye

2011 toyota frene basinca titreme
« : Mayıs 27, 2019, 01:44:08 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: 2011 toyota frene basinca titreme
« Yanıtla #1 : Mayıs 27, 2019, 04:00:10 »
Serhat bey Türkiye'de camry yaygın değil ve buraya yazmanızı bağdaştıramadım,
Neyse gelelim soruna disklerin değiştiğini sorunun bitmediğini yazmışsınız değişim hangi şartlarda nerede yapıldı?
Kullanılan parçalar orjinalmi?değilse boşuna para ve zaman kaybı olur.
Foryalar kontrol edildimi ?
Foryada eğrilik varsa yine titretir veya teker rulmanı değişikliği yapıldıysa yerine tam oturmadıysa yine titrer.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mayıs 27, 2019, 04:39:35 »
Diyeceğimi Ümit bey demiş hemen. :)
Poryalarda salgı varsa yeni disk eğilir ve frenlemede bu sıkıntı ortaya çıkar.
Disk teker üstünde tornalatacaksınız. Basit bir işlemdir. Ya da porya bilyelerini değişeceksiniz.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Mayıs 27, 2019, 04:46:41 »
Sabaha kadar ayakta olunca napalım form en iyi sanal mekan oluyur :)
@Serhat Ersin (47223) bey mesajın sonundaki hediye kısmını düzenlerseniz şahsen daha iyi olacağı görüşündeyim,çünkü bu form adı üzerinde form olamsı hasebiyle birbirimize bildiğimiz ölçüde yardımcı olabilmek için buradayız menfaat gözetmeksizin bilgilerimizi aktarıyoruz,
Zira bilgi paylaştıkça güzeldir ve çoğalır bizlerde bilmediğimiz konularda aydınlanıyoruz.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #4 : Mayıs 28, 2019, 03:21:53 »
Serhat bey Türkiye'de camry yaygın değil ve buraya yazmanızı bağdaştıramadım,
Neyse gelelim soruna disklerin değiştiğini sorunun bitmediğini yazmışsınız değişim hangi şartlarda nerede yapıldı?
Kullanılan parçalar orjinalmi?değilse boşuna para ve zaman kaybı olur.
Foryalar kontrol edildimi ?
Foryada eğrilik varsa yine titretir veya teker rulmanı değişikliği yapıldıysa yerine tam oturmadıysa yine titrer.

Umit bey camry’nin yaygin olmadigini bildigimi zaten belirtmisim. Ve bu sorun eminim camrye has bir sorun degil ve corollanin cok yaygin bir araba olmasi sebebiyle buraya yazdim kusura bakmayin.
Degisim sartlari derken neyi kastettiginizi anlayamadim?
Orjinal parca kullanildi ayrica foryalarida degistirdik disklerle beraber ama 2 ay sonra gene titreme basladi.

Ayrica uzun zamandir madur oldugum bi konu, kimsenin cozemedigi bir konu. Bu yuzden boyle bir odul vermek istedim. Cam sakizi coban armagani. Bundan niye rahatsiz oldunuz anlam veremedim :blink:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Mayıs 28, 2019, 03:31:04 »
Umit bey camry’nin yaygin olmadigini bildigimi zaten belirtmisim. Ve bu sorun eminim camrye has bir sorun degil ve corollanin cok yaygin bir araba olmasi sebebiyle buraya yazdim kusura bakmayin.
Degisim sartlari derken neyi kastettiginizi anlayamadim?
Orjinal parca kullanildi ayrica foryalarida degistirdik disklerle beraber.
Değişim şartlarından kastın yetkili serviste mi yoksa dışarıda  özel seevislerdemi değişim yapıldı camry özel bir araç ustalık konusunda tecrübe gerektirir disk değişirken aynı zamanda uygun balata kullanılmalı,disklerin eğilmesinde kullanım şartları kadar balatada önem arz etmektedir metal oranı yüksek balatalar disklerin kısa sürede aşırı ısınıp eğilmesine yol açar Amerika'da sanayi tamir şartları ne durumda bilgim olmadığı için tam bir tavsiye yapamıyorum eğer üzerinde torna işlemi yapan sistemler orada mevcutsa sökülmeden torna yapılması sorunu çözebilir akabinde uygun kaliteli balata ile değişim yapmanız gerekir.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mayıs 28, 2019, 14:24:33 »
Gerekenler zaten yazılmış,ek olarak arabanın porya doğrusallığını kontrol etmek için kompretör aleti testine tabi tutulması düşünülebilir.Diğer taraftan forumdan alınan bilgilerle çözüme kavuşuluyorsa bizler için en güzel hediye odur.Kolay gelsin.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mayıs 28, 2019, 14:56:58 »
Değişimden 2 ay sonra tekrar başladığını yazmışssınız. Acaba bu süre zarfında diskler sıcakken su filan tutuldumu?
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Mayıs 28, 2019, 15:19:24 »
Değişimden 2 ay sonra tekrar başladığını yazmışssınız. Acaba bu süre zarfında diskler sıcakken su filan tutuldumu?

Aşırı az bir salgı buna sebep olabilir ilke, 3 diskin 3 üne de su tutulacak hali yok ya. :)
Uzun vadede poryadaki salgı diske geçiyor, diskteki çok ufak bir salgı bile buna neden olabiliyor. Kendi aracıma araç üstünde torna yaptırdığımda o kadar ufak salgının öyle titreşim yapmasına şaşırmıştım.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mayıs 28, 2019, 18:56:23 »
Cevaplar verilmiş zaten.
Sorununuzun çözülmesi buradaki herkes için hediye zaten Tokay Bey'in de belirttiği gibi.

Aracın ön düzen kontrolü iyi olur. Aks ve bağlantılarında boşluklar var mı araştırılmalı. Yani önce sorunun kaynağı bulunmalı, sonra müdahaleye geçilmeli.
Dönüşte frenlemede titreşim yapmadığını belirtmişsiniz. Dönüşte araç ile teker yönü farklı olduğundan, muhtemelen ön akslar daha sıkı duruma geçiyor (gerilme) ve bu da titreşimi önlüyor. Ön düzen bağlantılarındaki olası gevşeklikliklerin kontrolü sonrası adımlar izlenebilir.
Kaliper pimleri için sitemizde Tekin Bey'in yazıları mevcuttu. Araştırabilirsiniz. Ayrıca kullandığınız gresin türünden de emin olmak gerekir.

Bu iki konuyu birleştirince de olası bir frenlemede titreşim nedeni ortaya çıkar. Eğer pimler takılı kalıyor ve fren balataları olması gerekenden fazla şekilde normal kullanımda diske sürtüyorlarsa, diski aşırı ısıtıyor olabilirler. Bu da oluşan ısıya bağlı olarak disk yüzeyinde deformasyonun daha kolay oluşmasına neden olabilir. Uygun alanda, freni mümkün mertebe kullanmadan bir süüş sonrası, gerekli önlemleri alarak (yüksek ısıya karşı) disk bölgesindeki ısıyı öznel şekilde tespit edebilrisiniz. Eğer aşırı yüksek ısı mevcut ise, balatalar diske baskı uyguluyordur. Balatalardaki aşınmalarada da bakmanız doğru olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 45000
  • Model Yılı: '12
  • 12 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ekim 20, 2019, 10:28:27 »
Öncelikle konu eski görünüyor ama çözüm boşlukta kalmış.yardımcı olmak adına önceki aracımda başıma gelmişti.sadece şunu söylemek istiyorum.lastikleri değiştirmeden mekanik parçalara girmeyin .Benim başıma gelen olayda araç 60 km hız ve üzerine çıkınca fren yapınca pedaldan direksiyona kadar titreme ve fren zayıflama sı oluyordu.O zamanın parasıyla mekanik parçalara 1500 TL üzeri sanırsam harcadım.En sonunda lastikçimin arka lastikleri öne takıp denemesiyle sorunun lastik bozulması olduğunu anladık.Umarım arkaşlarıma yardımcı olabilirim.
gurrrbette çok gideer...