Gönderen Konu: Aracı Çalıştırırken Gelen Uyarı Sesi  (Okunma sayısı 5149 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '20
  • Kilometre: 250
  • Kan Grubu: 0-
  • 3 kere teşekkür etti
Ynt: Aracı Çalıştırırken Gelen Uyarı Sesi
« Yanıtla #20 : Nisan 11, 2020, 15:25:42 »
1 ay önce 20 model tüpsüz flame-x pack araç aldım ve bu sesin aynısı bende de mevcut.araç henüz 250 km de.Virüsten dolayı servise de gidemiyorum.Ses ikaz sesi bence.Normal çalıştırma sesi gibi değil.Aracımı sağı solu üstü kapalı tek araç girebilecek garajıma parkediyorum.Park sensöründen olsa sağı solu boş olan yerde de çıkarıyor. Bazen de çıkarmıyor.keyfi davranıyor yani :) ilk defa toyota bir araç aldım (2008 laguna-2011 mondeo-2010 5.20-2016 golf-2019 sportage) ve sürüş esnasında gelen uğultu sesi ve sağ kapı hopralöründen gelen cızırtı canımı sıkıyor.
Bu araçlarda coming home ve anahtardan 4 cam açıp kapama için serviste mi işlem yapmak gerekiyor? Aracın açılabilecek ne gibi gizli özellikleri mevcut? Bilgisi olan aydınlatırsa çoks evinirim.Çok teşekkür ederim.Saygılar

Mesaj Birleştirildi: Nisan 11, 2020, 15:38:01
Arkadaşlar üstte ki mesajıma ek olarak;
Klimayı açıp kapattıktan sonra dijital ekranda ki adam resmi neden kaybolmuyor off tuşuna basmama rağmen.
Rabbim herkese kazasız sürüşler nasip etsin

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Nisan 11, 2020, 15:25:42 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Model Yılı: '19
  • Kilometre: 2500
  • Kan Grubu: ---
  • 1917 kere teşekkür etti
  • 2799 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Nisan 11, 2020, 18:15:30 »
1 ay önce 20 model tüpsüz flame-x pack araç aldım ve bu sesin aynısı bende de mevcut.araç henüz 250 km de.Virüsten dolayı servise de gidemiyorum.Ses ikaz sesi bence.Normal çalıştırma sesi gibi değil.Aracımı sağı solu üstü kapalı tek araç girebilecek garajıma parkediyorum.Park sensöründen olsa sağı solu boş olan yerde de çıkarıyor. Bazen de çıkarmıyor.keyfi davranıyor yani :) ilk defa toyota bir araç aldım (2008 laguna-2011 mondeo-2010 5.20-2016 golf-2019 sportage) ve sürüş esnasında gelen uğultu sesi ve sağ kapı hopralöründen gelen cızırtı canımı sıkıyor.
Bu araçlarda coming home ve anahtardan 4 cam açıp kapama için serviste mi işlem yapmak gerekiyor? Aracın açılabilecek ne gibi gizli özellikleri mevcut? Bilgisi olan aydınlatırsa çoks evinirim.Çok teşekkür ederim.Saygılar

Mesaj Birleştirildi: Nisan 11, 2020, 15:38:01
Arkadaşlar üstte ki mesajıma ek olarak;
Klimayı açıp kapattıktan sonra dijital ekranda ki adam resmi neden kaybolmuyor off tuşuna basmama rağmen.

Coming home yok araçta. Kontak kapattıktan sonra selektör yapınca farlar 30 sn yanık kalıyor sadece bu var.
Cam açıp kapama da anahtarda kilit açmaya basılı tutarak oluyor, kapatmak için de kilitleme tuşuna basılı tutarak.
Eğer olmuyorsa servisten açtırılır. Yine bu başlık altında (E210) araç kişiselleştirme seçenekleri olarak paylaştım.
Uğultu lastikten kaynaklı. Bridgestone lar sert lastik olmasından ötürü. Yumuşak lastiğe geçerseniz rahat edersiniz.
O hep açık kalıyor bende de.
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-...) 0 km-...
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km
Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #22 : Nisan 14, 2020, 16:18:15 »
Aracın lastikleri Dunlop.Eyvallah çok teşekkür ederim cevabınız için.Sağolun Varolun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Nisan 15, 2020, 01:03:36 »
Arkadaşlar dayanamadım servise götürdüm o ses ve uyarı normalmiş sıkıntı yapmayın özellikle sordum bazen yapıyor bazen yapmıyor diye usta önemli değil dedi. Epb elektronik park el freni yani devreye giriyormuş.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Nisan 26, 2020, 11:45:02 »
Bende de vardı şu şekilde çözdüm:
Araç çalışırken fren pedalına basıp, Park düğmesine basılı tutuyorsunuz. EPB ve vites ortak kilit devre dışı bırakıldı uyarısı çıkıyor. Vitesi N konumuna alıp, fren pedalına basarak park frenini çekiyorsunuz. EPB ve vites ortak kilit etkinleştirildi uyarısı geliyor. Motoru kapatıyorsunuz, tekrar çalıştırdığınızda uyarı vermiyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A+
  • 12 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Nisan 26, 2020, 18:05:03 »
Akın bey dediklerinizi yaptım yine olmadı gerçekten sinir bozucu olmaya başladı her seferinde. Bazı araçlarda olup bazılarında olmaması çok garip.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Nisan 26, 2020, 22:51:42 »
Bende de birkaç seferden sonra tekrar uyarı vermeye başladı. otomatik park frenini devre dışı bıraktım, uyarı vermiyor, şimdilik o şekilde kullanıyorum  :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 12 kere teşekkür etti
« Yanıtla #27 : Nisan 27, 2020, 20:31:30 »
Bende de birkaç seferden sonra tekrar uyarı vermeye başladı. otomatik park frenini devre dışı bıraktım, uyarı vermiyor, şimdilik o şekilde kullanıyorum  :)

Ama ben el frenini çekmeyi unutuyorum her seferinde  :lol: inşallah konuyu çözen birisi bulunur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #28 : Mayıs 07, 2020, 11:38:21 »
Aracı çalıştırken frene basınca frende sanki bir boşluk var.ilk basışta çalıştırırsam o ses geliyor.Aracı çalıştırmadan frene basıp ayağımı çekip tekrar basarsam fren daha tok bir hal alıyor ve çalıştırınca o biiipp sesi gelmiyor. Yani aracı çalıştırmadan frene 2-3 kez basıp bir deneyin.Bu bir hata mıdır?bunun araca bir zararı var mıdır?Bilemedim.Bende bu şekilde ses kesildi.Siz de bir deneyip dönüş yaparsanız sevinirim.Eger 2-3 kez basıp cekmek gerekiyorsa bunun bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum.Hayırlı forumlar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Üşeniyorum, öyleyse yarın.
  • Kan Grubu: 0+
  • 27 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Mayıs 10, 2020, 23:12:41 »
Beyler sanırım olayı çözdüm  8-) Aynı ses bende de vardi düne kadar. Aracı çalıştırmak için  frene  normalde uyguladiginizin iki katı kuvvet uygulayip o şekilde çalıştırın ses gelmiyor. Biraz sert davranmak lazımmış  :)
Toyota Corolla 1.6 Passion X-pack Multidrive s (2020-...)(0...)
Toyota Corolla 1.6 Premium  Multidrive s (2014-2020)0 -40.000)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 16000
  • 105 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Mayıs 11, 2020, 15:41:27 »
O ilk videodaki çalıştırma sonrası çıkan uyarı sesi normal. Elektronik el freni ve vites ile alakalı bir durumun aktif olduğunu bildiriyor. Ben de ilkin arıza sandım, servise sordum normal denildi. Hatta test aracında da denedik o da aynı uyarıyı vermişti. Normal bir durum. Benim araçta da ara sıra oluyor.  Ayrıca far yandığında ve söndüğünde diteksiyonun sol altında bulunan far ayar düğmesi yerinde ( sanırım sigortalar var) tın sesi geliyor. Bu da normal, sistem devreye girince çıkan bir ses. Eski opelimde de otomatik far vardı, onda da geliyordu tabi bundan biraz daha az sesi vardı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 9500
  • 15 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Mayıs 11, 2020, 21:54:25 »
Beyler sanırım olayı çözdüm  8-) Aynı ses bende de vardi düne kadar. Aracı çalıştırmak için  frene  normalde uyguladiginizin iki katı kuvvet uygulayip o şekilde çalıştırın ses gelmiyor. Biraz sert davranmak lazımmış  :)
Iyi akşamlar. Dediğiniz olayı bugün birkaç defa denedim. Hiç birşey fark etmedi. Uyarı sesi bazen geliyor bazende gelmiyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 27 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Mayıs 12, 2020, 01:14:41 »
Dediğim şekilde kullanıyorum ve  iki gündür  (maşallah) ses gelmiyor hocam. Geçen cumartesi bin bakıma götürdüm aracı durumu ustaya anlattım...ses yapması bir arıza göstergesi değil  dedi. Bazen yapıyor bazen yapmıyor deyince de sallamasyon birşeyler dedi ben de fazla kurcalamadim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: AB+
  • 22 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Mayıs 13, 2020, 11:11:04 »
Merhabalar herkese. Benim aracım da 2020 dream multidrive s. Aracı ilk aldığımdan beri aynı ses bende de var. Servise götürdüğüm elektrikli direksiyonun çalışmadan önce sürüle hazır olmadığı anlamında bir uyarı sesi olduğu söylendi bana da. Çalıştırdıktan sonra kayboluyor zaten diye ben de çok kafama takmadım. Ama işin aslının ne olduğunu ben de çok öğrenmek isterim.
Corolla Dream MDS

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 27 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #34 : Mayıs 14, 2020, 13:20:02 »
Merhabalar herkese. Benim aracım da 2020 dream multidrive s. Aracı ilk aldığımdan beri aynı ses bende de var. Servise götürdüğüm elektrikli direksiyonun çalışmadan önce sürüle hazır olmadığı anlamında bir uyarı sesi olduğu söylendi bana da. Çalıştırdıktan sonra kayboluyor zaten diye ben de çok kafama takmadım. Ama işin aslının ne olduğunu ben de çok öğrenmek isterim.

Servis iyi sallamis :) Ekranda beliren yazı ve uyarı sesi sadece bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir arıza göstergesi değildir.

Konu ile ilgili detaylı bilgi için, kullanici el kitabında sayfa 244 ve 245. sayfalarına bakınız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 12 kere teşekkür etti
« Yanıtla #35 : Haziran 14, 2020, 11:54:42 »
Dün Toyota servisine aracımı aracı çalıştırırken gelen uyarı sesi , akünün bitmesi (1 yıllık aracın aküsü bitti) ve geri görüş kamerasının düzgün çalışmaması nedenlerinden dolayı götürdüm. Usta yanımda Toyota Genel Merkezine mesaj attı ve sonuç olarak Elektronik El Freni devreye girdiğinden bu sesin çıktığı ve normal olduğunu söylediler. Eğer elektronik el freninin devreden çıkarırsak bu sesin çıkmayacağını söylediler.

Ama elektronik el freni aktif olmayınca ben rahatsız oluyorum. Artık el freni çekmeyi unuttum. Çok büyük kolaylık varsın o ses çıkıversin. Yardımcı olmaya çalışan herkese çok teşekkür ederim.

Dip not: Toyota servis ustaları aracı çalıştırırken hiç bir ışığın sönmesini beklemiyor direk start stopa basarak aracı çalıştırıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 9500
  • 15 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #36 : Haziran 14, 2020, 13:52:40 »
Dün Toyota servisine aracımı aracı çalıştırırken gelen uyarı sesi , akünün bitmesi (1 yıllık aracın aküsü bitti) ve geri görüş kamerasının düzgün çalışmaması nedenlerinden dolayı götürdüm. Usta yanımda Toyota Genel Merkezine mesaj attı ve sonuç olarak Elektronik El Freni devreye girdiğinden bu sesin çıktığı ve normal olduğunu söylediler. Eğer elektronik el freninin devreden çıkarırsak bu sesin çıkmayacağını söylediler.

Ama elektronik el freni aktif olmayınca ben rahatsız oluyorum. Artık el freni çekmeyi unuttum. Çok büyük kolaylık varsın o ses çıkıversin. Yardımcı olmaya çalışan herkese çok teşekkür ederim.

Dip not: Toyota servis ustaları aracı çalıştırırken hiç bir ışığın sönmesini beklemiyor direk start stopa basarak aracı çalıştırıyor.
Bilgilendirme için teşekkür ederim Mehmet bey.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #37 : Temmuz 27, 2020, 12:40:52 »
2020 Dream Mds aracımda da gelmeye başladı aynı ses. Fakat bazen geliyor bazen gelmiyor ve ekranda hiç bir şey yazmıyor. Araç 1300 km de.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Kilometre: 570
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #38 : Kasım 18, 2020, 22:38:05 »
2020 model dream x pack var bende 6 bin km yi yeni geçtim bu uyarı sesi çıkıyor bir haftadır anlamaya çalıştım bazen çıkıyor bazen çıkmıyor. Ekranda 1 saniye bi yazı çıkıyor ama okuyamadım. Muhtemelen el freni ile ilgili. Bende otomatik olarak kendisi el frenini çekmesine alıştım seste çıksa kullanmaya devam. Servise gitmeyi düşünüyordum ama gerek kalmadı burada paylaşım yapan arkadaşlara teşekür ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
« Yanıtla #39 : Kasım 21, 2020, 02:21:58 »
Aracı direk p konumuna getirip stop ettikten sonraki çalışmada veriyor. Önce n ye alıp el freni çekip yükü şanzımandan aldıktan sonra p ye getirin aracı çalıştırınca uyarı vermiyor ben böyle çözdüm. 2020 dream mds

Etiketler: