Gönderen Konu: Araç İçi Kompresörlü Buzdolabı Tavsiyeleriniz!  (Okunma sayısı 3248 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 130000
  • Model Yılı: '14
  • 506 kere teşekkür etti
  • 898 kere teşekkür edildi
Bu yaz döneminde bir kaç kez uzun yol yapma düşüncem var.Ancak geniş bir aile olarak piknik ve gezi olaylarımız olduğu için Araç İçi Kompresörlü Buzdolabı ya da Soğutucu arayışı içine girdim.

Kompresörlü olmayan ürünler bildiğim kadarıyla buz kalıbı veya soğuk su şişeleri ile sadece kısa bir süre soğuk tutma fonksiyonu yapıyor.

Ancak kompresörlü ve akü korumalı modeller ise uzun dönemde daha sağlıklı ve akü dostu gibi duruyor.

Ürün hacmi olarak 40-50 litre arası olanlara bakıyorum ancak temiz ikinci el bulabilirsem ilk seçenek olarak düşüneceğim modeller ise WAECO CFX-50 ve İNDEL T41 modelleri olacak.(Sıfırları ise şu anki euro kurlarından dolayı çok uçuk fiyatları mevcut.)

Fiyat/Performans ürünleri olarak başka modeller varsa önerilerini öğrenmek isterim deneyimli arkadaşlardan.

Açıkçası Karavan ve Offroad tecrübesi olanlar bu tip konulara daha çok hakim olsalarda,etrafımda bu işlerle ilgilenen kimse olmadığı için sizlere danışmak istedim.
Gözünü açtın doğdun dediler,gözünü kapattın öldü dediler,bu ikisi arasındaki göz açıp kapamaya ise ömür dediler.(Hz.Mevlana)

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Araç İçi Kompresörlü Buzdolabı Tavsiyeleriniz!
« Yanıtla #1 : Mart 31, 2019, 11:19:43 »
Açıkcşı sizin verdiğiniz ürün ismine baktım fiyat hiçte normal değil 8000 küsür TL neredeyse bir yerli araba parası bu dolabı neyle imal etmişler acaba,gelelim sizin tavsiye istediğiniz duruma daha önce iş yerinde nöbet yerlerine yerli üretim almıştık sadece ramazanda suyumuzu doğurdun diye ama malesef kendi kendini bile soğutmadı kesinlikle kendini ispatlamış markalara bakmanızı tavsiye ederim ama o ismini verdiğiniz çok pahalı.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 130000
  • Model Yılı: '14
  • 506 kere teşekkür etti
  • 898 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mart 31, 2019, 11:24:14 »
Ümit bey sahibinden sitesinde ikinci el İndel B 41 modeli buldum fiyatı 2500 tl civarı.
Dediğiniz gibi sıfır fiyatları uçmuş durumda.
fiyat aralıkları nedense çok değişken.
Gözünü açtın doğdun dediler,gözünü kapattın öldü dediler,bu ikisi arasındaki göz açıp kapamaya ise ömür dediler.(Hz.Mevlana)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 684 kere teşekkür etti
  • 2108 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mart 31, 2019, 11:37:05 »
ama o ismini verdiğiniz çok pahalı.

Ne kadar ekmek o kadar köfte :)
Ürünlerin kalitesi arttıkça fiyatı da artıyor.

Şöyle bir şey aklıma geldi. Zamanında Proton’un kendi aksesuar buzdolabı vardı. Onun gibi soğuk tutanı o zamana kadar görmemiştim. Acaba Toyota’da durumlar nasıldır?
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '19
  • 109 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mart 31, 2019, 11:41:31 »
ben araçta    https://www.hepsiburada.com/mobicool-w48-12-220volt-ac-dc-48-litre-oto-buzdolabi-p-OTFRZMOBW48   bu ürünün benzerini (igloo marka) kullanıyorum yıllardır sıkıntı çıkarmadı çocuklar için içine ne lazımsa koyardım, eğer soğutma yetersiz gelirse mesela dondurulmuş bir şey taşımak gerektiğinde donmuş ürünü buz aküsü ile birlikte içine koyup uzun yolda çözülmeden götürmek mümkün de oluyor size önerim bu tip bir şey almanız, bir buzdolabı için çok para vermeye gerek yok
2019 Corolla Hybrid Passion X-Pack e-CVT

Efsaneler ölmez şekil değiştirir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 5500
  • Model Yılı: '18
  • 35 kere teşekkür etti
  • 20 kere teşekkür edildi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mart 31, 2019, 15:51:26 »
Amazon.de de çok daha uyguna bulabilirsiniz.
https://www.amazon.de/s?k=mobicool&ref=nb_sb_noss_2

Burada 21lt lik 2500 tl iken, amazon.de de 38lt liği 300€*7=2000 tl civarı.

Aramak için kompressor kühlbox yazarak aratabilirsiniz.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '15
  • 65 kere teşekkür etti
  • 127 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Nisan 01, 2019, 23:54:38 »
Kompresörlü olanlar çok akım çekiyor ve pahalı, çok daha ucuz olan soğutucu olanlar  var, bunlar ses çıkarmıyor ve az akü harcıyor, peltier ile çalışıyorlar, dolayısıyla buz yapmıyorlar, ama içine konanı soğuk tutuyor ve dışarıdan 10-15 derece daha serin yapabiliyorlar.
https://www.tchibo.com.tr/xxl-arac-ici-sogutucu-p400102302.html Bu cins bir şeyler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Nisan 03, 2019, 21:05:23 »
Şimdiden hayırlı olsun Bekir, özellikle yazın çok gerekli bir donanım (aksesuardan öte) bence.
Bir kaç hafta önce karavan ve yat fuarı vardı, orada çeşitli dolaplar da vardı. Bu tarz yerleri de incelemek lazım.
Ben uzun zamandır küçük çaplı bir model kullanıyorum. Kompresörlü değil, ancak Güney'in yaz sıcağında dondurulmuş gıdaları oldukça uzun süre çözündürmeden koruyabiliyor. Ayrıca ısıtma özelliği de var.
Bir alternatif, aslında mini buzdolabı kompresörü bulunup, uygun sac kasa hazırlatıp, sac arasına yalıtım malzemesi ve fan ile çok güzel ve bagaja uygun şekilli bir model de yapılabilir. Sonuçta önemli olan yalıtım ve kompresör.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 65 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Nisan 03, 2019, 23:10:24 »
Kolay değil benim bildiğim o iş. Ani kalkış gücü diye bir şey var kompresörlerde, 12v akülere uygun olması için özel devreler ve donanımlar kullanılıyor, o yüzden pahalı o aletler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #10 : Nisan 03, 2019, 23:27:45 »
Şimdiden hayırlı olsun Bekir, özellikle yazın çok gerekli bir donanım (aksesuardan öte) bence.
Bir kaç hafta önce karavan ve yat fuarı vardı, orada çeşitli dolaplar da vardı. Bu tarz yerleri de incelemek lazım.
Ben uzun zamandır küçük çaplı bir model kullanıyorum. Kompresörlü değil, ancak Güney'in yaz sıcağında dondurulmuş gıdaları oldukça uzun süre çözündürmeden koruyabiliyor. Ayrıca ısıtma özelliği de var.
Bir alternatif, aslında mini buzdolabı kompresörü bulunup, uygun sac kasa hazırlatıp, sac arasına yalıtım malzemesi ve fan ile çok güzel ve bagaja uygun şekilli bir model de yapılabilir. Sonuçta önemli olan yalıtım ve kompresör.

Bir kompresörle iş bitmiyor maalesef abi, 2 tarafta da ısı değiştirici olması lazım. Ama yapılmayacak iş değil. 12v elektrikli kompresörler var. Bunlar kullanılarak yapılabilir bu iş. Elektrikli kompresörü hibrit araçlardan çıkma bulunabilir. Geri kalan malzemeleri ısıtma soğutmacı ustalar rahatlıkla yapar.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Nisan 03, 2019, 23:48:27 »
Kolay değil benim bildiğim o iş. Ani kalkış gücü diye bir şey var kompresörlerde, 12v akülere uygun olması için özel devreler ve donanımlar kullanılıyor, o yüzden pahalı o aletler.
ani kalkış gücü düşük olanlar var ayriyeten invertır ile bu kalkış gücü gereksinimi ortadan kalkar yani 12 volt değil daha yüksek voltaj değerlerindeki aletler bile çalıştırılabilir.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #12 : Nisan 03, 2019, 23:54:38 »
ani kalkış gücü düşük olanlar var ayriyeten invertır ile bu kalkış gücü gereksinimi ortadan kalkar yani 12 volt değil daha yüksek voltaj değerlerindeki aletler bile çalıştırılabilir.

Siz böyle deyince gücü düşük bir portatif buzdolabı var mı diye baktım.

https://www.mutfakmakineleri.com/buzdolabi-sogutucu-cihazlari/minibar-buzdolaplari/kleo-kmb35-eco-minibar-buzdolabi-modelleri-kleo-45-60-otel-odasi-tipi-buzdolaplari-fiyatlari-detail?gclid=Cj0KCQjws5HlBRDIARIsAOomqA2OTOfY8SiWRb7gl3iP2LpnPutne6csvbKMBGz15DhvzyiHDJbblF0aArA_EALw_wcB

Eğer yer sorun değilse invertör+bunun gibi birşeyle de daha iyi bir soğutma bile elde edilebilir.
Hatta bu gibi aletler için 2. büyük kapasitede bir akü takıp, izolatör alıp sürekli çalışması da sağlanabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Nisan 04, 2019, 19:06:09 »
Kompresörlü tam sistemler var Mutlu (yanında termostatı, rezistansı gerekli tabi). Küçük tip buzdolapları için uygunlar.

Ekstra akü kesinlikle faydalı olur, özellikle araçtaki SLI akü tarzı değil, stasyoner akü tercih edilirse çok daha verimli şekilde çalışır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Nisan 04, 2019, 20:56:15 »
Siz böyle deyince gücü düşük bir portatif buzdolabı var mı diye baktım.

https://www.mutfakmakineleri.com/buzdolabi-sogutucu-cihazlari/minibar-buzdolaplari/kleo-kmb35-eco-minibar-buzdolabi-modelleri-kleo-45-60-otel-odasi-tipi-buzdolaplari-fiyatlari-detail?gclid=Cj0KCQjws5HlBRDIARIsAOomqA2OTOfY8SiWRb7gl3iP2LpnPutne6csvbKMBGz15DhvzyiHDJbblF0aArA_EALw_wcB

Eğer yer sorun değilse invertör+bunun gibi birşeyle de daha iyi bir soğutma bile elde edilebilir.
Hatta bu gibi aletler için 2. büyük kapasitede bir akü takıp, izolatör alıp sürekli çalışması da sağlanabilir.
mutlu bey invertır ile istediğiniz 12 volt elektriği yükseltip DC veya ac olarak çevşrebilirsiniz,bunların zaten araç için ve ev tipi olanları var güneş ve rüzgar enerjisinden üretilen 12 vol 24 volt akülerde dopolanan elektriği ınvertır ile dönüştürüp kullanabiliyoruz LED teknolojisi nin gelişmesiyle imkanlar dahada çoğaldı 12 volt bir aküden alınan elektrikle 300 watt lık invertır sayesinde 9 tane LED E27 duylu normal ampül ve 1 tane 128 ekran televizyon aynı anda aktif olabiliyor şuan bende 3 fazlı bir dc motor ile rüzgar enerji türbünü kurmak için uğraşıyorum benim evin olduğu yerde yıl boyu hiç rüzgar eksik olmuyor bedava elektrik tam sinüs bir invertır evin bütün elektriğini karşılayacak kapasite sunuyor,ama kullanılacak aküler kesinlikle UPS aküsü olması lazım araç aküleri fazla dayanıklı değiller ve zehirli gaz salınımı yapabiliyorlar.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #15 : Nisan 04, 2019, 21:13:47 »
mutlu bey invertır ile istediğiniz 12 volt elektriği yükseltip DC veya ac olarak çevşrebilirsiniz,bunların zaten araç için ve ev tipi olanları var güneş ve rüzgar enerjisinden üretilen 12 vol 24 volt akülerde dopolanan elektriği ınvertır ile dönüştürüp kullanabiliyoruz LED teknolojisi nin gelişmesiyle imkanlar dahada çoğaldı 12 volt bir aküden alınan elektrikle 300 watt lık invertır sayesinde 9 tane LED E27 duylu normal ampül ve 1 tane 128 ekran televizyon aynı anda aktif olabiliyor şuan bende 3 fazlı bir dc motor ile rüzgar enerji türbünü kurmak için uğraşıyorum benim evin olduğu yerde yıl boyu hiç rüzgar eksik olmuyor bedava elektrik tam sinüs bir invertır evin bütün elektriğini karşılayacak kapasite sunuyor,ama kullanılacak aküler kesinlikle UPS aküsü olması lazım araç aküleri fazla dayanıklı değiller ve zehirli gaz salınımı yapabiliyorlar.

Ev için küçük amaçlı bir proje ise dikey akslı rüzgar türbinlerini (vertical axis wind turbine) araştırmanızı öneririm. Çok yaygın kullanılan yatay akslılara göre tüm yönden rüzgarlarda etkili. Odtü Havacılık Mühendisliği bölümü gibi bir çok üniversitenin havacılık mühendisliği bölümlerinin son sınıf bitirme tezlerinde ilgili projeler yapılıyor. Basit bir şekilde tasarım konusunda fikir alınabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Nisan 04, 2019, 21:57:32 »
Ev için küçük amaçlı bir proje ise dikey akslı rüzgar türbinlerini (vertical axis wind turbine) araştırmanızı öneririm. Çok yaygın kullanılan yatay akslılara göre tüm yönden rüzgarlarda etkili. Odtü Havacılık Mühendisliği bölümü gibi bir çok üniversitenin havacılık mühendisliği bölümlerinin son sınıf bitirme tezlerinde ilgili projeler yapılıyor. Basit bir şekilde tasarım konusunda fikir alınabilir.

Mutlu bey teşekkür ederim bende zaten dikey tip tercih edeceğim yatay tip ler biraz daha teferruatlı ve aşırı rüzgarlarda zarar görebiliyorlar,dikey olanlar her yönden rüzgar alabiliyor yönlendirme kuyruk miline ihtiyaç olmuyor ve elektrik jeneratörü nü çok daha kolay konumlandırabiliyoruz aynı şekilde aşırı rüzgarda fren sisteminde daha kolay montaj imkanı sunuyor,hayırlısıyla malzemeyi denkleştirebilirsem işe koyulacağım.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #17 : Nisan 04, 2019, 22:12:25 »
Mutlu bey teşekkür ederim bende zaten dikey tip tercih edeceğim yatay tip ler biraz daha teferruatlı ve aşırı rüzgarlarda zarar görebiliyorlar,dikey olanlar her yönden rüzgar alabiliyor yönlendirme kuyruk miline ihtiyaç olmuyor ve elektrik jeneratörü nü çok daha kolay konumlandırabiliyoruz aynı şekilde aşırı rüzgarda fren sisteminde daha kolay montaj imkanı sunuyor,hayırlısıyla malzemeyi denkleştirebilirsem işe koyulacağım.

Gelişmeleri ayrı bir konu altında paylaşın lütfen, merakla bekliyorum. :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Viofo, aydınlatma pk, koltuk ısıtma, ses yalıtım
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 3550
  • Model Yılı: '23
  • 28 kere teşekkür etti
  • 60 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Ağustos 09, 2020, 23:11:01 »
Bu yaz döneminde bir kaç kez uzun yol yapma düşüncem var.Ancak geniş bir aile olarak piknik ve gezi olaylarımız olduğu için Araç İçi Kompresörlü Buzdolabı ya da Soğutucu arayışı içine girdim.

Kompresörlü olmayan ürünler bildiğim kadarıyla buz kalıbı veya soğuk su şişeleri ile sadece kısa bir süre soğuk tutma fonksiyonu yapıyor.

Ancak kompresörlü ve akü korumalı modeller ise uzun dönemde daha sağlıklı ve akü dostu gibi duruyor.

Ürün hacmi olarak 40-50 litre arası olanlara bakıyorum ancak temiz ikinci el bulabilirsem ilk seçenek olarak düşüneceğim modeller ise WAECO CFX-50 ve İNDEL T41 modelleri olacak.(Sıfırları ise şu anki euro kurlarından dolayı çok uçuk fiyatları mevcut.)

Fiyat/Performans ürünleri olarak başka modeller varsa önerilerini öğrenmek isterim deneyimli arkadaşlardan.

Açıkçası Karavan ve Offroad tecrübesi olanlar bu tip konulara daha çok hakim olsalarda,etrafımda bu işlerle ilgilenen kimse olmadığı için sizlere danışmak istedim.

Konuyu hortlatacağım ama;
Herhangi bir tercih yapıp ürün aldınız mı? Aldıysanız ne aldınız?
Almadıysanız ninkasi, cool life, kamberoğlu (4 yıl kullandım, çok açarsam kar bile yapardı) gibi yerli ama kaliteli markalar mevcut.
Sen harika bir uçurtmasın, bende senin ipinim unutmayasın...
Corolla Flame X-Pack Mds 1.5 Benzin 2023-.....
Corolla Advance Manuel 1.6 Benzin&Lpg (Zavoli) 2018-2023 (105.000 km)
Corolla Hb Sol Manuel 1.6 Benizn&Lpg (Zavoli) 2016-2018 (45.000 km)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 65 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Ağustos 10, 2020, 08:46:21 »
Ninkasi yerli ve daha ucuz kompresörlü buzdolaplarından. Ben geçen sene karavanıma aldım , gayet sessiz ve en düşük ayarda çalıştırmama rağmen oldukça etkili , şimdilik memnunum.