Gönderen Konu: E210 Corolla Periyodik Bakım  (Okunma sayısı 79586 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 700
  • Model Yılı: '19
  • 3 kere teşekkür etti
  • 29 kere teşekkür edildi
Ynt: E210 Corolla Periyodik Bakım
« Yanıtla #80 : Şubat 03, 2020, 09:22:18 »
Şuan aracımda 5W30 var 0W20'ye göre pozitif  bir yön görmedim aksine negatif gördüm
Geç ısınma  çalışma sesi artışı  ve çekiş düşüşü

çekiş düşmesi nedir ya gidin yağ firmasına bunu belirtin arabanızı alıp incelesinler yağ sayesinde beygir gücü arttı diye gündem olursunuz... çekiş düşmesini hissetmeniz için en az 10 beygir kaybetmesi gerek bir çok yönden aynı özelliklerde olan  iki yağ ile bu olduysa aracınızı iade etmek için tüketici mahkemesine başvurun tazminat bile alırsınız.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #80 : Şubat 03, 2020, 09:22:18 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #81 : Şubat 03, 2020, 09:37:44 »
çekiş düşmesi nedir ya gidin yağ firmasına bunu belirtin arabanızı alıp incelesinler yağ sayesinde beygir gücü arttı diye gündem olursunuz... çekiş düşmesini hissetmeniz için en az 10 beygir kaybetmesi gerek bir çok yönden aynı özelliklerde olan  iki yağ ile bu olduysa aracınızı iade etmek için tüketici mahkemesine başvurun tazminat bile alırsınız.

HP artışı diye bir şey yazdığımı hatırlamıyorum, bunu herkes deneyimleyerek yaşadı ve onayladı.
0/20'nin yağlama hızı 5/30'a göre daha iyidir ve buda araca olumlu bir şekilde etki eder aracım şuan 63.000 KM'de ve 0/20 ve 5/30 farkını çok iyi deneyim elde ettim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Ne Mutlu Türküm Diyene
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0-
  • Model Yılı: '13
  • 5 kere teşekkür etti
  • 17 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #82 : Şubat 03, 2020, 10:47:12 »

Çekiş düşüklüğünden ziyade yüksek vizkoziyete geçince motor bir miktar eskiye oranla sıkı çalışıyor. Belki ölçüm yapılsa güç farkı çıkmayacak ama öyle hissettiriyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 17 kere teşekkür etti
  • 16 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #83 : Haziran 10, 2020, 19:20:16 »
Bugun 10 bin bakimi yaptirdim yetkili serviste lpgli aracima 0-20 yag koydurttum direk 10 bin bakimi fiyati sorunca bin lira uzerinde bir rakam verdiler enjektor temizleyici polen filtresi bunlari cikarttim yag ne koyuyorsunuz diye sorunca 5-30 dediler 😄 orjinal icindeki yag 0-20 dedim arac hibrid mi hibridlerde 0-20 var dedi hayir onlarda 0-16 var dedim gitti iceriyle gorustu geldi tamam dedi 0-20 koyalim 😄 sonucta 660 lira tuttu. Foruma tesekkurlerimi sunuyorum.

2011 şampiyonu TRABZONSPOR

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 745 kere teşekkür etti
« Yanıtla #84 : Haziran 10, 2020, 19:23:55 »
Bugun 10 bin bakimi yaptirdim yetkili serviste lpgli aracima 0-20 yag koydurttum direk 10 bin bakimi fiyati sorunca bin lira uzerinde bir rakam verdiler enjektor temizleyici polen filtresi bunlari cikarttim yag ne koyuyorsunuz diye sorunca 5-30 dediler 😄 orjinal icindeki yag 0-20 dedim arac hibrid mi hibridlerde 0-20 var dedi hayir onlarda 0-16 var dedim gitti iceriyle gorustu geldi tamam dedi 0-20 koyalim 😄 foruma tesekkurlerimi suniyorum

Mesaj Birleştirildi: Haziran 10, 2020, 19:21:17
Hayırlı uğurlu olsun bakımınız, artık forum olarak normal karşılıyoruz kendilerinin düşük seviyeli bilgilerini :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 17 kere teşekkür etti
  • 16 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #85 : Haziran 10, 2020, 19:29:50 »
Hayırlı uğurlu olsun bakımınız, artık forum olarak normal karşılıyoruz kendilerinin düşük seviyeli bilgilerini :)

Teşekkür ederim sagolun 20 bin bakiminda yada bir yil sonrasinda enjektor temizleyici kullanmayi tavsiye eder misiniz ?
Sonraki bakimda buradan yagi ve polen filtresini kendim alip gitmeyi planliyorum Allah nasip ederse cunku yag 360 lira yazmislar internette 160 lira polen filtresi ise bayide 100 lira civari bence fazla para vermeye gerek yok zaten lpg var motor garanti disi gercek ve dogru yağı kullanirsam sorun oaz insallah
2011 şampiyonu TRABZONSPOR

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 745 kere teşekkür etti
« Yanıtla #86 : Haziran 10, 2020, 19:36:43 »
Teşekkür ederim sagolun 20 bin bakiminda yada bir yil sonrasinda enjektor temizleyici kullanmayi tavsiye eder misiniz ?
Sonraki bakimda buradan yagi ve polen filtresini kendim alip gitmeyi planliyorum Allah nasip ederse cunku yag 360 lira yazmislar internette 160 lira polen filtresi ise bayide 100 lira civari bence fazla para vermeye gerek yok zaten lpg var motor garanti disi gercek ve dogru yağı kullanirsam sorun oaz insallah

Motor yaği,Polen filtresi ve hava filtresini Tem toyota @Ufuk Sönmez (16363)  beyden alıp gidebilirsiniz.
Yetkili servisten ise sadece karter tapa contası ve yağ filtresi alırsınız.
Enjektör temizleyici kullanımı için aslında şuan erken  daha 10.000 km'de aracınız fakat kullanacaksanız benzin deponuzu fullemeden önce enjektör temizleyici ardından fulleyin fakat aracı gazda değil benzinde kullanın her 10 veya 15 bin kilometrede bir yapmakta yarar var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 1 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #87 : Haziran 26, 2020, 01:29:52 »
Ankara'da kendi getirdiğimiz yağı kabul eden yetkili servis var mı bildiğiniz. Telefonda konuştuğumda, dışarıdan hiçbir ürünü kesinlikle kabul etmiyoruz diyorlar. Araca o kadar para veriyoruz, varilden sıradan 5w-30 yağ koydurmak yerine kendi aldığım 0w-20 yağı koydurmak istiyorum. Telefondaki müşteri temsilcisileri papağan gibi aynı şeyi söyleyip duruyorlar, hiçbir bilgi ve rapora dayalı olmadan; onlarla muhatap olmadan doğrudan servise gidip diretmek mi lazım?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 90000
  • 15 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #88 : Haziran 26, 2020, 11:50:02 »
alj toyota isteyene 020 yağ koyuyor, dışardan kabul ediyormu bilmiyorum..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 745 kere teşekkür etti
« Yanıtla #89 : Haziran 26, 2020, 13:13:13 »
y.servisten tercih edince epey pahaliya gelmekte yag

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 42000
  • Model Yılı: '14
  • 12 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #90 : Haziran 26, 2020, 15:22:16 »
hem pahalı olmaktadır hem de yetkili servislerin genelde varilden koydukları 0w 20 yağ bence ticari kaygılarla alınan 0w 20 yağlardandır.  şahsen çok önemsediklerini zannetmiyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 6000
  • 13 kere teşekkür etti
  • 25 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #91 : Ağustos 11, 2020, 15:42:21 »

Arabanın ilk bakımı için toyota servislerini aradım.(15bin bakım) Daha doğrusu hangisi en erken yaparsa ona verecektim.
Toyota kar servisi daha erken yapıyordu ancak fiyat olarak diğer servisin iki katı fiyat verdi. 1760 TL gibi bir rakam.
Nataş göztepe servisinde 950 TL fiyat verdi.

Kar servisinde sorduğumda biz her noktayı inceliyoruz antifiriz daha değiştiriyoruz gibi bir cümle kullandı antifirizi duyunca zaten vazgeçtim. Artık yerse diye mi böyle yapılıyor anlamadım. Daha da aramam zaten o servisi.
Sonuçta araç plakasına ve km ye bakarak başta fiyat veriliyor. Sonrasında eksik bir nokta veya değişmesi gereken bir parça varsa arayarak onay alınması gerekiyor diye düşünüyorum.

Hybrid Corolla flame 2019

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #92 : Ağustos 11, 2020, 21:33:53 »
Arabanın ilk bakımı için toyota servislerini aradım.(15bin bakım) Daha doğrusu hangisi en erken yaparsa ona verecektim.
Toyota kar servisi daha erken yapıyordu ancak fiyat olarak diğer servisin iki katı fiyat verdi. 1760 TL gibi bir rakam.
Nataş göztepe servisinde 950 TL fiyat verdi.

Kar servisinde sorduğumda biz her noktayı inceliyoruz antifiriz daha değiştiriyoruz gibi bir cümle kullandı antifirizi duyunca zaten vazgeçtim. Artık yerse diye mi böyle yapılıyor anlamadım. Daha da aramam zaten o servisi.
Sonuçta araç plakasına ve km ye bakarak başta fiyat veriliyor. Sonrasında eksik bir nokta veya değişmesi gereken bir parça varsa arayarak onay alınması gerekiyor diye düşünüyorum.
Toyota kar servis neresi?
Daha yeni olan (araç kaç km'de yazmamışsınız) aracın 160 bin km ömürlü olan antifirizini hangi gerekçeyle değiştireceklermiş?
Aracınızı gerçek Toyota ustalarına emanet ediniz ve motor yağı olarak servise gitmeden önce hangi viskozite yağ kullandıklarını sorunuz gerekirse yağı kendiniz götürürsünüz ve sarf malzeme (cam suyu,enjektör temizleyici gibi) istemediğinizi belirtirseniz daha uyguna gelir, zannedersem sizin araç hybrit bu araçların tam olarak hangi vizkozite yağ kullandıklarını bilmiyorum bu konuda form üyemiz @Ufuk Sönmez (16363) beyden yardım alabilirsiniz ve malzemeleri kendisinden alıp serviste değişim yaptırabilirsiniz,çünkü servisler genelde kitapçıkta yazanın değilde fiyat olarak daha uygun olan orjinal vizkozitesine yakın olan standartları karşılayan yağı kullanıyorlar ufuk bey her konuda olduğu gibi yağ konusunda'da donanımlı bir kişidir.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 6000
  • 13 kere teşekkür etti
  • 25 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #93 : Ağustos 13, 2020, 09:29:17 »
Toyota kar servis neresi?
Daha yeni olan (araç kaç km'de yazmamışsınız) aracın 160 bin km ömürlü olan antifirizini hangi gerekçeyle değiştireceklermiş?
Aracınızı gerçek Toyota ustalarına emanet ediniz ve motor yağı olarak servise gitmeden önce hangi viskozite yağ kullandıklarını sorunuz gerekirse yağı kendiniz götürürsünüz ve sarf malzeme (cam suyu,enjektör temizleyici gibi) istemediğinizi belirtirseniz daha uyguna gelir, zannedersem sizin araç hybrit bu araçların tam olarak hangi vizkozite yağ kullandıklarını bilmiyorum bu konuda form üyemiz @Ufuk Sönmez (16363) beyden yardım alabilirsiniz ve malzemeleri kendisinden alıp serviste değişim yaptırabilirsiniz,çünkü servisler genelde kitapçıkta yazanın değilde fiyat olarak daha uygun olan orjinal vizkozitesine yakın olan standartları karşılayan yağı kullanıyorlar ufuk bey her konuda olduğu gibi yağ konusunda'da donanımlı bir kişidir.

Kar toyota istanbul edirnakapı tarafında.
Başka serviste bakımını yaptırdım.(Toyota Nataş servisi İstanbul) Yağ olarak 0w20 olarak belirttiler. Faturada da Shell helix ultra sn plus 0w20 olarak geçmektedir. Tabii ki bu ürünü mü kullandılar yoksa büyük varilden mi doldurdular kendimiz götürmediğimiz için emin olamayız.
Yapılanlar ;
hybrıd bakımı
yağ değişimi
yağ filtresi
enjektor temizleyici
kabin hava filtresi
karter tapa contası

Bu hali ile 950 TL ye yapıldı.

Hybrid Corolla flame 2019

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 350
  • Model Yılı: '21
  • 21 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #94 : Eylül 14, 2020, 20:33:03 »
Herkese iyi akşamlar aracım şuan 30000 kilometrede  sanırım ön balatalarım bir 5-6 bin km sonra bitecek arkalarda bir 10000 km daha gider. Sorum şu ki bu yeni kasalar için tavsiye edeceğiniz bir balata markası var mı arkadaşlar. Konu ile ilgili forumda başlık göremediğim için buraya yazdım.şimdiden tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.
03'Corolla Sol Manuel       41500-261000
19' Corolla Vision Mds       0-....
21' Corolla Dream Hybrid  0-....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 745 kere teşekkür etti
« Yanıtla #95 : Eylül 14, 2020, 21:06:09 »
Herkese iyi akşamlar aracım şuan 30000 kilometrede  sanırım ön balatalarım bir 5-6 bin km sonra bitecek arkalarda bir 10000 km daha gider. Sorum şu ki bu yeni kasalar için tavsiye edeceğiniz bir balata markası var mı arkadaşlar. Konu ile ilgili forumda başlık göremediğim için buraya yazdım.şimdiden tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

NIBK öneririm, seramik bazlı olduğu için ses ve balata tozu yapmamakta.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #96 : Eylül 14, 2020, 21:06:24 »

Öneri @Ufuk Sönmez (16363)  Tem Toyota.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 30000
  • 21 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #97 : Eylül 15, 2020, 11:48:11 »
Ankara'da kendi getirdiğimiz yağı kabul eden yetkili servis var mı bildiğiniz. Telefonda konuştuğumda, dışarıdan hiçbir ürünü kesinlikle kabul etmiyoruz diyorlar. Araca o kadar para veriyoruz, varilden sıradan 5w-30 yağ koydurmak yerine kendi aldığım 0w-20 yağı koydurmak istiyorum. Telefondaki müşteri temsilcisileri papağan gibi aynı şeyi söyleyip duruyorlar, hiçbir bilgi ve rapora dayalı olmadan; onlarla muhatap olmadan doğrudan servise gidip diretmek mi lazım?

Toyota Efe ve Toyan dışarıdan yağ kabul ediyor. Toyota Alj telefonda kabul etmiyoruz dedi, ancak Facebook grupta ne kadar telefonda kabul etmiyoruz deselerde yanınızda götürüp ısrar edin kabul edeceklerdir diyorlar, ben deneyip tecrübe etmedim. En uygun fiyatı Toyota Efe verdiği için yaği alıp 10 bin bakımı orada yaptırdım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 350
  • 21 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #98 : Eylül 18, 2020, 08:54:03 »
Merhaba arkadaşlar Çarşamba günü Tem Otomotivi aradım sağolsun ilgilendiler fakat bu kasalar için maalesef orjinale muadil bir balata şimdilik yok cevabını aldım. inşallah benim balatalar bitmeden gelir yoksa ön balata takımına 793 TL, arka balata takımına da 675 TL  vereceğiz gibi gözüküyor.
03'Corolla Sol Manuel       41500-261000
19' Corolla Vision Mds       0-....
21' Corolla Dream Hybrid  0-....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #99 : Eylül 18, 2020, 22:40:37 »
Merhaba arkadaşlar Çarşamba günü Tem Otomotivi aradım sağolsun ilgilendiler fakat bu kasalar için maalesef orjinale muadil bir balata şimdilik yok cevabını aldım. inşallah benim balatalar bitmeden gelir yoksa ön balata takımına 793 TL, arka balata takımına da 675 TL  vereceğiz gibi gözüküyor.
Öyle hemen bitmez korkmayın benim araçtaki balatalar 3. Senesinde hâlâ 1yıl daha görür şuanda 35 bin km oldu takılalı ama ben erken değiştireceğim çünkü çok geziyorum olmaz bir yerde biterse iş çıkarır.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.