Gönderen Konu: Araç İlk Çalıştırıldığında İleri Atma Sorunu  (Okunma sayısı 3581 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 49600
  • Model Yılı: '16
  • 3 kere teşekkür etti
Arkadaşlar Merhaba;
Açıkcası aracımdaki olayın sorunmu veya doğal bir durummu olduğunu çözemediğimden sizlere danışmak istedim.
Aracım 2016 Corolla Dizel Otomatik. Aracı ilk çalıştırdığımda kalkış yapmak istediğimde, araç kendisini ileri atıyor. Neredeyse gaz vermeme dahi gerek olmayacak şekilde. Ancak bu durum çok kısa sürüyor ardından, bu karakteristik durum ortadan kalkıyor.
Sizlere danışmak istediğim sorun, bu bir arızamı veya arıza başlangıç işaretimi yoksa tamamıyle doğal bir durummu?

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 36200
  • Model Yılı: '18
  • 11 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
Ynt: Araç İlk Çalıştırıldığında İleri Atma Sorunu
« Yanıtla #1 : Mart 13, 2019, 12:48:25 »
2018 otomatik benzinlide de aynı durum var. Geri ve ileri viteste motor soğukken araç beklenmedik bir kalkış yapıyor.

Sorun olduğunu düşünmüyorum daha çok motor bloğunun soğuktan micron düzeyde piston ve yanma odalarındaki büzüşmenin neden olduğu basınç kaybının en aza inmesine bağladım. Tabi bu otomobil mekaniği konusunda uzman olmadığım için amatör bir fikir. Konusunda uzman arkadaşlar daha iyi açıklayacaktır diye düşünüyorum. 1 dk geçtikten sonra durup geri veya ileri tekrar aynı kalkışı vermiyor çünkü.
Faydalı: http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=20088.0

Hastaya doktor, savunmaya avukat, uzaya astronot, geri kalan her şey için Endüstri Mühendisi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mart 13, 2019, 13:28:18 »
Bir tahmin sadece. Siz debriyajdan yavaş yavaş ayağınızı kaldırıp devir düşmeye başlayınca motor devrini korumak için yakıt püskürtüyor. Bu püskürtülen fazla yakıt da motor soğukken böyle bir etkiye sebep olabilir.

Tavsiyem motoru çalıştırdıktan sonra hemen kalkmak yerine 30 sn-1 dk bekleyin durum nasıl olacak.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mart 13, 2019, 13:56:07 »
Birçok araçta soğuk çalıştırmada rölanti yüksektir. Aracınızda otomatik vites olduğundan dolayı. d ye aldığınızda yüksek rölantiden dolayı bu durum gerçekleşebilir. Gaza az birşey dokunmayla aynı tepkiyi verirmiş gibi oluyor değil mi ?
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 49600
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Mart 13, 2019, 22:11:43 »
Benim gözlemlediğim ilk çalıştığında araç çok aktif ve kendini ileri atıyor. Araba konusunda da yeni araç aldığım için bu bir sorunmu veya olağan bişimi algılayamadım.
Ama bu atiklik bir kaç dakika sonra olması gereken gibi gaza bastığımda atağa geçiyor. Dikkatimi çeken bir durum olduğu için tecrübeli ve bilgili arkadaşlara sormak istedim.
Cevap veren tüm arkadaşlara teşekkür ederimm  :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 36200
  • Model Yılı: '18
  • 11 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mart 14, 2019, 09:12:25 »
Birçok araçta soğuk çalıştırmada rölanti yüksektir. Aracınızda otomatik vites olduğundan dolayı. d ye aldığınızda yüksek rölantiden dolayı bu durum gerçekleşebilir. Gaza az birşey dokunmayla aynı tepkiyi verirmiş gibi oluyor değil mi ?

Evet buda olabilir çünkü motor sıcakken nerdeyse 600 rpm de çalışıyor rölantide. motor soğukken 1-2 dk da beklesen 1k rpm'in altına inmiyor
Faydalı: http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=20088.0

Hastaya doktor, savunmaya avukat, uzaya astronot, geri kalan her şey için Endüstri Mühendisi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 70
  • 20 kere teşekkür etti
  • 26 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mart 14, 2019, 12:37:24 »
2016 auris 1.6 mds aynı olay var. Motor devrine bağlıyorum bende.  Bir kaç dakikaya normale dönüyor. Veya rolantide cok az bekleyince daha normal kalkıyor araç. Ama çalıştığı gibi hemen D konumuna geçip kaldırınca birden yürütüyor aracı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 3000
  • Model Yılı: '19
« Yanıtla #7 : Mart 14, 2019, 23:46:10 »
Aynı durum benim aracımdada mevcut sabah arabayı çalıştırıp biraz bekliyorum vitesi takıp biraz ilerliyorum anlık tüketim en sona dayanıyor gaz yemiyor  biranda ileri atıyor kendini başkada yapmıyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Geç olsun da Güç olmasın.
  • Kilometre: 150000
  • Model Yılı: '15
  • 5 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Mayıs 30, 2019, 13:58:37 »
Benim manuel araçta da aynı durum var ama toyota servisi debriaj baskı balatanın yeni olduğundan kaynaklandığını söyledi. Bu arada debriaj takımı orjinal değil.