Gönderen Konu: Alışverişte Dikkat Edilecekler, Beğeniler, Şikayetler!...  (Okunma sayısı 594 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • Kan Grubu: A+
  • 2542 kere teşekkür etti
  • 2880 kere teşekkür edildi
Selam;
Tüyo dediğime bakmayın, oradaki kelimeyi etik olmayan değerler çerçevesinde başka ifadeler ile de değiştirebilirsiniz. Az sayıdaki, dürüst satıcıyı renjide etmemek adına bu ifadeyi seçtim.
Peki nedir konumuz? Alışverişte dikkat edilecek bazı detaylar. Kimimizin bildiği, dikkat ettiği, kimimizin haberder olmadığı, farketmediği durumlar. Bu konuda herkesin faydalı paylaşımlarını olacaktır.
Örneğin;
"...insanlardan ölçüp alırken eksiksiz alır onlar. Kendileri onlara ölçerek veya tartarak sattıkları zaman eksik verirler"
Sitemizde konularına rastlayabilecğeiniz gibi; bir otomobili alırken yermek, satarken olduğundan farklı göstermek de konunun örneklerindendir..

Düzenleme : Başlık

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • 32 kere teşekkür etti
  • 193 kere teşekkür edildi
Ynt: Alışveriş Tüyoları!...
« Yanıtla #1 : Aralık 25, 2018, 20:34:05 »
Alışverişe (özellikle mutfak) tok gidin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '19
  • Kilometre: 2500
  • Kan Grubu: ---
  • 1694 kere teşekkür etti
  • 2442 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Aralık 25, 2018, 21:03:21 »

Kesinlikle katılıyorum. :D
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-...) 0 km-...
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km
Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 350000
  • 158 kere teşekkür etti
  • 934 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Aralık 25, 2018, 21:12:02 »
Mümkünse alışverişin her türlüsünü küçük esnaftan yapın,çünkü büyük marketler insan beynini karıştırmak, ürünü hoş göstermek,sizi bir gezinti havasındaymış gibi hissettirmek üzere kurulmuş ve ihtiyacınız olmayanı da almanız üzere dizayn edilmiş kuruluşlardır. Ayriyeten uyguladıkları satış politikaları herzaman müşterinin aklını çelmek üzere kuruludur,örnek olarak 1veya 2 üründe kampanya yapar diğerlerinde fiyat şişirir,diğer bir örnek 9,90 gibi 10 derse pahalı gözükür.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #4 : Aralık 25, 2018, 21:40:47 »
Kesinlikle katılıyorum, çok fark var iki durum arasında.

Mümkünse alışverişin her türlüsünü küçük esnaftan yapın,çünkü büyük marketler insan beynini karıştırmak, ürünü hoş göstermek,sizi bir gezinti havasındaymış gibi hissettirmek üzere kurulmuş ve ihtiyacınız olmayanı da almanız üzere dizayn edilmiş kuruluşlardır. Ayriyeten uyguladıkları satış politikaları herzaman müşterinin aklını çelmek üzere kuruludur,örnek olarak 1veya 2 üründe kampanya yapar diğerlerinde fiyat şişirir,diğer bir örnek 9,90 gibi 10 derse pahalı gözükür.
Bu konu üzerinde ayrıca, uzun uzun durmak gerekir aslında. EKonomik döngü konusunda çok önemli etkileri vardır. EMinim başlık altında bu konu daha çok işlenecektir.

Eğer market ödemesi nakit yapılıyorsa, şu arda kalan kuruşlar nedense hiç tüketiciye verilmiyor (İkea'da verilmişti).

Ürün etiketindeki fiyat kasadaki fiyattan düşükse, düşük olan fiyat geçerli olur ve bu tüketicinin hakkıdır. Her ne kadar bazı marketlerde personel bunu bilmiyor ve yanlış iş yapmaya çalışıyorsa da, bilenler ve özür dileyip doğrusunu uygulayanlar da mevcut.

Özellikle pazarda, kimi esnaf, meyvenin çürük tarafını alta çeviriyor. Hatta sizin aldığınız ürünü üste tamamlama yapmak itediklerinde, sanki önceden hazırladıkları ürünleri! seçiyorlar.

Balık reyonlarında, üstte iri olanları ancak altta minik olanları gördüğüm çok oluyor. Halbuki balık boyutu da kanun ile belirlenmiş düzenlemeler içerir, bunların bırakın satılmasını, yakalanması yarınımız için tehlikedir.

Bazı marketlerde, kimi ürünlerin, populer ürün paketlerine benzetilmiş şekilde raflarda görülmesi bana doğru gelmiyor.

Kimi büyük alışveriş merkezlerini ve sokak arası marketleri nedense kışın çok sıcak yapıyorlar, bu hem boşa enerji tüketimi, em de sirküle olan müşteriler için sakıncalı. Daha makul sıcaklık ayarlamaları yapılmalı. Bu ülkenin de menfaatine.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
Ynt: Alışverişte Dikkat Edilecekler, Beğeniler, Şikayetler!...
« Yanıtla #5 : Kasım 08, 2019, 19:51:30 »
Boyner magazasından Adidas ayakkabı almıştım. Bir süre kutusunda bekledi. Yazın başında kullanmaya başladım ve sadece yürüyüşlerde, kısa süre kullanmama rağmen, belli noktalardan açılmalar meydana geldi. Boyner'e ve Adidas'a durumu bildirdim. 1 haftadan kısa süre içinde ayakkabı incelendi ve tasarım-üretim kaynaklı hasar nedeniyle ayakkabı mukabili olarak tarafıma, aynı tutarda alışveriş çeki verildi. Sorun çözmeyi başarılı ve hızlı bir şekilde yapmaları sevindirici, tebrik etmek gerek.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
Ynt: Alışverişte Dikkat Edilecekler, Beğeniler, Şikayetler!...
« Yanıtla #6 : Kasım 08, 2019, 19:58:43 »
Yine bir süre önce, bir kaç adet Arko traş jeli aldım. Tüplerden tekini 2-3 sefer (aralıklarla) kullanmama ve herhangi bir fiziksel hasar olmamasına rağmen, içinden jel çıkmamaya başladı (muhtemel basınç kaybı). Durumu Evyap'a ilettim. Ürünü incelemek istediklerini söylediler. Kendilerine, anlaşmalı kargo şirketleri aracılığı ile ürünü gönderdim. Buna mukabil de kendileri tarafıma benzer bir ürünü ücretsiz olarak gönderdiler. Süreç tam bir Iso 10002 örneği idi. Bu kalite sertifikasının içini dolduran firmaları ülkemizde görmek güzel.

Süreçteki tek sıkıntı Yurtiçi kargo şirketinde oldu. Önce, Arko jelin üreticisi Evyap'ın adresini açık ve net şekilde yazmama rağmen ürünü yanlış yere yollayacaklardı. Müdahale ettim ve düzelttiler. Tarafıma gönderilen ürün de biraz uzun şekilde geldi. Muhtemelen çalışanların iş yoğunluğu fazla ve bazı detayları gözden kaçırıyorlar ya da ihmal ediyorlar. Özellikle temsilcisi olduğum Fransız firmanın kargosunun Fransa'dan bana 1 buçuk günde ulaştığını düşündüğümde durum düşündürücü bir hal alıyor.

Etiketler: