Gönderen Konu: Corolla 1.33 devir sorunu  (Okunma sayısı 7439 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür edildi
Corolla 1.33 devir sorunu
« : Kasım 28, 2018, 21:36:32 »
Arkadaşlar merhaba...Benim 2014 model 1.33 motor corolla sedan aracım var.140 bin kmde ve lpgli.Yaklaşık bir haftadır motor arıza ışığı yanarak güçten düşme ve son bikac gün ise belirli bir hızı geçememe sorunu oldu.Ustaya gösterdim ölçüm yaptı ve suboplarda problem olduğunu söyledi.sokup incelendi ve subap,subap lastiği ve üst kapak contası için orjinal parça garantisi vererek 1000 tl parça masrafı,1000 tl işçilik,300 tl rektefiye ve 400 tl de yağı filtreleri ve bakım parası masrafı çıkardı.Yaklaşık 2700 tl masraf çıkardı...sizce çok mu?

Toyota Club Türkiye

Corolla 1.33 devir sorunu
« : Kasım 28, 2018, 21:36:32 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Corolla 1.33 devir sorunu
« Yanıtla #1 : Kasım 28, 2018, 22:09:02 »
Fiyat konusu kullanılan malzemeye göre değişkenlik gösterir önemli olan sorunun düzelmesi ve arıza kodunun ne için yaktığının tespitinin doğru yapılması arıza koduna cihazla bakıldımı veya kod neydi
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Kasım 28, 2018, 22:17:08 »
Cihaza farklı yerlerde baglattim arıza görünmüyor dediler. Bujileri yeni değiştirmistim.en son tavsiye üzerine gittiğim usta bujileri sokup basınç ölçümü gibi bisey yaptı özellikle en son baktığı yerde güç çok düşüktü...hava kaçırıyor gibi biseyler söyledi.

Mesaj Birleştirildi: Kasım 28, 2018, 22:19:00
En son gittiğim ustada cihaza bağladı arıza yok gösteriyor fakat suboplardan ise zaten görünmez cihazda dedi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 327000
  • Model Yılı: '01
  • 42 kere teşekkür etti
  • 51 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 28, 2018, 22:25:23 »
Doğru servise gidin,hiç uğraşmayın,200-300 arıza tespit içinn ücret alırlar belki ama içiniz rahat eder..sanayi işi düzen tutmuyor isterse 2 kat fiyat olsun yine de serviste yaptırın içiniz rahat olsun 10 yıllık toyota tecrübem bunu öğretti.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • adapazarı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 12000
  • Model Yılı: '19
  • 66 kere teşekkür etti
  • 85 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Kasım 28, 2018, 22:28:42 »
140.000 km subaplar için erken değilmi..bilemedim aracı ikinci el mi almıştiniz bakımları günün de yapılmış mıydı
Çıkarım seninle her yola 🚕🚗

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 42 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Kasım 28, 2018, 22:34:18 »
140.000 km subaplar için erken değilmi..bilemedim aracı ikinci el mi almıştiniz bakımları günün de yapılmış mıydı
Bana da öyle geldi.Benim araç 325000 de.Üstelik ben yağsızda bindim, susuz da bindim..Sadece bir piston erittim.Motor gövdesine bişey olmadı.Gerçi şu an rölanti illeti var ama fişek gibi gidiyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Kasım 28, 2018, 22:39:46 »
120 bin km dır lpg takılı...kaliteli yerlerden aldım ama lpg den kaynaklanmış olabilir...sadece benzinle kullananlarda bu sorun pek görülmüyor ama lpg li 1.33 lerde 200 bine gelmeden lpg daha yüksek ısı üreten yakıt olduğu için suboplar erken gidiyor dedi...zaten söktüler gösterdiler erimişti nerdeyse...takım olarak hepsini değiştirelim sorun yaşama dediler...servisteki ustalar yaşadığım yerde hiç güven vermedi malesef...daha önce acı tecrübelerim oldu..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 42 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Kasım 28, 2018, 22:51:06 »
sübap ölçümünü motor sıcakken mi ölçtüler soğukken mi. Bende 160000 km dir benimki de gazlı..bozuk rölanti sebebiyle sübapta şüpheliler arasında ama tek sorun motor soğukken rölanti..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Kasım 28, 2018, 23:03:22 »
Benim araç soğukken de sıcakken de ara ara arıza ışığı yanıp güçten düşüyor ve vites değiştirip düşürünce tekrar düzelip arıza ışığı sönüyordu fakat son gün 100 km hızı geçemedi ve arıza ışığı hep yanık kaldı.usta motor sıcakken ölçtü

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Kasım 29, 2018, 01:43:02 »
Erken değil. Lpg araç alındığı gibi takıldıysa normal. Ya da düşük hacimli motor, o kasayı kaldırmakta zorlandığından dipgaz kullanıldıysa sürekli sorun erken de kendini gösterebiliyor.
Fiyattan çok ustanın tecrübesi ve iyiliğine bakın. Sonra başınız ağrımasın. Bence fiyat uygun, 2 ay önce başka marka aracımın subaplarını değiştim 2500e.
Subapları orjinal parça kullanmayın kesinlikle. Isıya dayanıklı stelitli subap, Güneş ya da Supsan marka kullanın. Orjinallerin ömrü yine daha az olacaktır.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Aralık 01, 2018, 22:04:26 »
Arkadaşlar arabam yapıldı bir saat çok iyiydi,motoru güçlenmişti ,bir saatten sonra tekrar arıza ışığı yandı ve araç özellikle yokuşta güçten düştü resmen ikinci viteste gitmedi...ustayı hemen aradım,yav senin bobinin birisi çatlakti,idare eder diye düşünüp bantladık yapistirdik demek olmadı dedi...sinir oldum...eğer öyleydi neden demedin dedim...pazartesi getir değiştirelim o bobini de dedi...bobinin birisi çatlak olsa arabada bu sorun olur mu arkadaşlar.

Mesaj Birleştirildi: Aralık 01, 2018, 22:25:57
İnternetten baktım ama bulamadım 2014 toyota 1.33 life bobin sipariş linki var mi bildiginiz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Aralık 01, 2018, 23:30:27 »
Arkadaşlar arabam yapıldı bir saat çok iyiydi,motoru güçlenmişti ,bir saatten sonra tekrar arıza ışığı yandı ve araç özellikle yokuşta güçten düştü resmen ikinci viteste gitmedi...ustayı hemen aradım,yav senin bobinin birisi çatlakti,idare eder diye düşünüp bantladık yapistirdik demek olmadı dedi...sinir oldum...eğer öyleydi neden demedin dedim...pazartesi getir değiştirelim o bobini de dedi...bobinin birisi çatlak olsa arabada bu sorun olur mu arkadaşlar.

Mesaj Birleştirildi: Aralık 01, 2018, 22:25:57
İnternetten baktım ama bulamadım 2014 toyota 1.33 life bobin sipariş linki var mi bildiginiz?
İsa bey bobin gibi önemli parçaları internetten almayın form üyesi tem oto ufuk sönmez bey var kendisinden alabilirsiniz

Mesaj Birleştirildi: Aralık 01, 2018, 23:31:26
Arıza yaparmı evet yapar çünkü ateşleme düzenli değil araç arıza kaydı atmış zaten

Mesaj Birleştirildi: Aralık 01, 2018, 23:32:46
Ayriyeten aracı ilk 1000 km sıkıştırmadan yüksek hızlara çıkmadan kullanın
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Aralık 02, 2018, 00:09:05 »
Çok teşekkür ederim Ümit bey.Arabayı özellikle yokuşta bazen de düz yolda bir anda güçten düşürüp vites değiştirme ihtiyacı yapar mi bir tane bobin çatlaması?fikir açısından link sormuştum.dediginiz kişiyle iletişime geçerim inş pazartesi ins

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Aralık 02, 2018, 00:39:54 »
Çok teşekkür ederim Ümit bey.Arabayı özellikle yokuşta bazen de düz yolda bir anda güçten düşürüp vites değiştirme ihtiyacı yapar mi bir tane bobin çatlaması?fikir açısından link sormuştum.dediginiz kişiyle iletişime geçerim inş pazartesi ins
rica ederim güçten düşürür mü evet düşürür çünkü 1 silindir devre dışı kalıyor zaten küçük motor dahada güçsüzleşiyor ufuk beyden tereddütsüz alabilirsiniz
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Aralık 05, 2018, 20:49:04 »
Merhaba arkadaşlar.Bugün bobinin delik olanını da degistirdim sorun tamamen ortadan kalktı şükür...suboplar ve delik olan bobin değisildi.Araçtan gelen motor sesi ve titremesi gitti..yakıt tüketimi azaldı ve aracın gücü eskiye döndü şükür..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Aralık 05, 2018, 20:58:42 »
Merhaba arkadaşlar.Bugün bobinin delik olanını da degistirdim sorun tamamen ortadan kalktı şükür...suboplar ve delik olan bobin değisildi.Araçtan gelen motor sesi ve titremesi gitti..yakıt tüketimi azaldı ve aracın gücü eskiye döndü şükür..
aracı ilk 1000 km fazla zorlamayın daha sonraları da fazla zorlamadan kullanın her nekadar Toyota motoruda olsa sonuçta 1.33 ve kasa büyük aşırı güç istediğiniz durumlarda ve yüksek suratlarda benzine geçmenizi tavsiye ederim LPG yanma süresi benzinden uzun salınımlı olduğu için motor içindeki ısı artıyor ve siboblar daha fazla ısıya maruz kalıyor akabinde sibob yakmalar kaçınılmaz olabiliyor bazı durumlarda daha kötüsü conta yakarak yolda bırakabiliyor aracı sakin kullanmanızda fayda var zaten aracın 1.33 olarak tasarlanma sebeblerinden biride sakin kullanımda az yakıt tüketimi içindir geçmiş olsun iyi forumlar
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Aralık 05, 2018, 21:02:18 »
Teşekkür ederim Ümit bey...uzun yol yapıyorum genelde otobanda..aracıma (2014 model sedan 1.33 life) hız sabitleyici taksam sürüş konforunun yanında hissedilen yakıt tasarrufu sağlar mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Aralık 05, 2018, 21:13:42 »
Teşekkür ederim Ümit bey...uzun yol yapıyorum genelde otobanda..aracıma (2014 model sedan 1.33 life) hız sabitleyici taksam sürüş konforunun yanında hissedilen yakıt tasarrufu sağlar mi?
evet bir miktar yakıt tasarrufu sağlar ama bu uzun yolda ancak fark eder fark etmese de konforu yeter suya sabuna dokunmadan oturduğunuz yerden devam
İnanın ucuz yollu mümkün olsa benim emektar coronaya bile takarım zaten sizin araç için sadece bir kol ve servisten bir kapak almanız yeterli kolu çıkmacılarda bile bulursunuz
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Aralık 05, 2018, 22:03:51 »
Çok sagolun Ümit bey o kadar sorumu cevapladınız.Allah yolunuzu açık etsin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Aralık 05, 2018, 23:26:36 »
Çok sagolun Ümit bey o kadar sorumu cevapladınız.Allah yolunuzu açık etsin.
rica ederim burada bulunma sebebimiz birbirimize yardımcı olmak için sizinde ve diğer arkadaşların cümlemizin yolu açık olsun İNŞAALLAH
TOYOTA CORONA 3S FE