Gönderen Konu: 2004 Avensis Cam Düğmesi  (Okunma sayısı 3166 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '04
  • 19 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
2004 Avensis Cam Düğmesi
« : Nisan 04, 2018, 16:29:59 »
Selam arkadaşlar.

Sürücü tarafındaki cam düğmesinin arka cam kontrolörlerinde sıkıntı var. Sol arka camı düğmeyi tamamen çekerek kapatabiliyorum (otomatik modunda normal kapanıyor), sağ arka camın da otomatiği çalışmıyor. İlginç bir şekilde en çok kullandığım ön cam düğmeleri sağlam, belki de kullandığım için sağlam, bilemiyorum.

Nitekim bir oksitlenme durumu söz konusu sanırım.

Servisi aradım, naif bir şekilde 100 150 liraysa orjinaliyle değiştireyim diye düşünürken 4 düğmelik bir plastik parça için 1390 lira cevabını alınca bir titredim. Piyasada 100 liraya var ama yan sanayi parça istemiyorum pek.

Elektronikten az çok anlarım, elimde yağsız kontak sprey, fırça vs. var. Bu parçanın sökülmesi ile ilgili yardımınızı rica edeceğim :) Söken kimse varsa tırnakların konumu gibi bilgiler işimi görür :)

Teşekkürler şimdiden.

Toyota Club Türkiye

2004 Avensis Cam Düğmesi
« : Nisan 04, 2018, 16:29:59 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
Ynt: 2004 Avensis Cam Düğmesi
« Yanıtla #1 : Nisan 04, 2018, 17:27:24 »
Geçmiş olsun.
Aracınıza özel bilgiye ulaşmak lazım ancak yüksek ihtimalle bilyeli-yaylı tiptir düğme içi. Bu durumda düğme içini sökerken kapalı ve güvenli ortam tercih edin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 19 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Nisan 04, 2018, 19:47:32 »
Geçmiş olsun.
Aracınıza özel bilgiye ulaşmak lazım ancak yüksek ihtimalle bilyeli-yaylı tiptir düğme içi. Bu durumda düğme içini sökerken kapalı ve güvenli ortam tercih edin.

Teşekkürler Hakan Bey. Aracın bakım dökümanları elimde var ancak cam düğmesinin olduğu yer ile ilgili bir bilgi bulamadım maalesef, biraz daha kurcalayacağım bakalım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 1360 kere teşekkür etti
  • 884 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Nisan 04, 2018, 20:32:38 »
Merhaba,
Aracın camlarının manuel çalıştığını yazmışsınız,camı sonuna kadar kapatıp bir süre elinizi düğmeden çekmeden beklemeyi denedinizmi acaba???
Toyota larda camı tekrar otomatik moda sokma işlemi bu şekilde yapılıyor.
Konuyu bildiğinizi varsayarak sadece hatırlatma amacı ile soruyorum yanlış anlama olmasın bazen ufak detaylar gözden kaçabilyor.
Kolaylıklar dilerim
Sadece V-POWER - Anti LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 19 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Nisan 04, 2018, 21:09:20 »
Merhaba,
Aracın camlarının manuel çalıştığını yazmışsınız,camı sonuna kadar kapatıp bir süre elinizi düğmeden çekmeden beklemeyi denedinizmi acaba???
Toyota larda camı tekrar otomatik moda sokma işlemi bu şekilde yapılıyor.
Konuyu bildiğinizi varsayarak sadece hatırlatma amacı ile soruyorum yanlış anlama olmasın bazen ufak detaylar gözden kaçabilyor.
Kolaylıklar dilerim

Merhaba Ümit Bey.

Bu otomatik mod camlar için tek tek mi devreye alınmalı? Ya da şöyle sorayım, ön camlar otomatik çalışırken arka camlarda otomatik modun devre dışı kalmış olma ihtimali var mı?

Öneriniz için çok teşekkür ederim, böyle bir şey olduğunu bilmiyordum, aracıma gider gitmez deneyeceğim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 1360 kere teşekkür etti
  • 884 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Nisan 04, 2018, 21:45:32 »

Bu otomatik mod camlar için tek tek mi devreye alınmalı? Ya da şöyle sorayım, ön camlar otomatik çalışırken arka camlarda otomatik modun devre dışı kalmış olma ihtimali var mı?

Öneriniz için çok teşekkür ederim, böyle bir şey olduğunu bilmiyordum, aracıma gider gitmez deneyeceğim.
Evet tek tek uygulanıyor tek,tek devre kalma ihtimalide var.
Umarım çözüme ulaşırsınız.
Yöntemi uygulamak için camı indirin,ardından butonu tık sesi gelene kadar yukarı çekerek camı tamamen kapatın ve bir süre daha elinizi butondan bırakamadan bekleyin (5-10 sn kadar)
Selamlar.
Sadece V-POWER - Anti LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 19 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Nisan 05, 2018, 13:02:41 »
Evet tek tek uygulanıyor tek,tek devre kalma ihtimalide var.
Umarım çözüme ulaşırsınız.
Yöntemi uygulamak için camı indirin,ardından butonu tık sesi gelene kadar yukarı çekerek camı tamamen kapatın ve bir süre daha elinizi butondan bırakamadan bekleyin (5-10 sn kadar)
Selamlar.

Ümit Bey,

Sol arka cam otomatik açılıp kapanıyor, düğmeyi yukarı çekerken biraz fazla çekmek gerekiyor sadece.

Sağ arka cam ise otomatik açılıyor ancak kapanmıyor. Dediğiniz yöntemi denedim ancak işe yaramadı. Zaten otomatik açılıyorsa bence otomatik kapanması da gerekir :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 217000
  • 11 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Nisan 05, 2018, 18:27:54 »
Merhaba. Benim aracın dörtlü olan düğmeleride bozulmuştu. Altta yazılı linkten aldım. 1 yıla yakındır kullanıyorum. Sıkıntı yaşamadım. Sadece ışık rengi farklı. Aldığımda bir düğmesi çıkmış vaziyette idi. Yerine taktım ve kullanmaya başladım.

https://m.n11.com/toyota-avensis-cam-acma-dugmesi-anahtari-2003-2008-P137822963

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 19 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Nisan 06, 2018, 09:02:51 »
Merhaba. Benim aracın dörtlü olan düğmeleride bozulmuştu. Altta yazılı linkten aldım. 1 yıla yakındır kullanıyorum. Sıkıntı yaşamadım. Sadece ışık rengi farklı. Aldığımda bir düğmesi çıkmış vaziyette idi. Yerine taktım ve kullanmaya başladım.

https://m.n11.com/toyota-avensis-cam-acma-dugmesi-anahtari-2003-2008-P137822963

Teşekkürler Mehmet Bey, sıkıntı sadece sağ arka camın düğmesinde görünüyor. Tek düğme için orijinal parçadan vazgeçmek istemedim bakalım kendim söküp temizleyip deneyeceğim, olmazsa bağlantısını verdiğiniz ürünü alırım. 1390 lira yerine 105 lira gayet makul görünüyor :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Nisan 06, 2018, 17:24:59 »
Sökerken, düğme içinde metal çubuğun yönü var ise ilk söküm esnasında ona da dikkat etmeye çalışın, geri takarken kolaylık olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Nisan 14, 2018, 23:20:04 »
Tuna bey bende 4 lü cam düğmesini yan sanayi ile değiştirdim şimdilik bir sıkıntı yok,sadece ışık rengi yeşil ,eski parçanın ana kartı sağlamsa onunla değiştirebilirsin parçalar birebir aynı veya bozuk düğmeleri değiştirebilirsin.Selamlar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 19 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Nisan 19, 2018, 10:18:23 »
Tuna bey bende 4 lü cam düğmesini yan sanayi ile değiştirdim şimdilik bir sıkıntı yok,sadece ışık rengi yeşil ,eski parçanın ana kartı sağlamsa onunla değiştirebilirsin parçalar birebir aynı veya bozuk düğmeleri değiştirebilirsin.Selamlar

Teşekkürler Hurşit Bey, şimdilik tekrar çalışmaya başladı, hafif bir temassızlık var gibi ara ara çalışmamazlık yapıyor. O yüzden şimdilik söküp temizleme işini erteledim :) Bozulursa söküp temizleyeceğim, eğer elimde kalırsa o zaman yan sanayi olanı alacağım :)