Gönderen Konu: Biraz Latife Biraz Öfke  (Okunma sayısı 2564 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '06
  • 51 kere teşekkür etti
  • 57 kere teşekkür edildi
Biraz Latife Biraz Öfke
« : Aralık 29, 2017, 16:12:23 »
Değerli Dostlarım,

Günümüzde malesef sorunlu bir trafiğimiz var.
İnanın araba sürmekten nefret eder oldum.
Hemen hemen hergün çoğumuzun yaşadığı bu sorunları tanımlama açısından biraz latife ile yaklaşmak istedim.

[Makascılar]

Trafik içerisinde gereksiz yere zikzaklar yaparak kendi ve başkalarının canını hiçe sayarlar,
Hatalarının doğuracağı sonuçları hiç düşünmezler.

[Kaynakcılar]

Bu kişiler genelde sıkışık trafikte kavşaklarda, yol ayrımlarında, köprü girişlerinde görülürler.
Şeridinde bekleyen onlarca aracı geçip en önden zorlaya zorlaya araya girmeye çalışırlar.
Bu tür kişiler normal yaşamda kendilerini çok akıllı görürler dünya'nın geri kalanı onlar için gerizekalıdır,
Başkalarının hakkına tecevüz etme eğilimindedirler.
NOT:Acil hayati durumlar bu kategori içinde değildir.

[Gürültücüler]

Bu kişiler genelde müzik sistemleri ve abartılı eksoz sistemleri ile gece veya gündüze bakılmaksızın ortalarda gezerler.
Sokak aralarında insanların hastasına, uyuyanına bakılmaksızın  müzik sistemi veya eksozlarını bağırta bağırta gezerler.
Toplumu umursamaz bir yapıları vardır.

[İşgalciler]

Bu tür kişiler genelde babaları nın en sol şeridini kullanır ve onlar için sağ şerit sadece bir sapağa girerken kullanılır.
Dikiz aynası, yan aynalara allerjileri, çalan kornalara karşı sağırlıkları vardır.

Saygı ve sevgilerimle

Toyota Club Türkiye

Biraz Latife Biraz Öfke
« : Aralık 29, 2017, 16:12:23 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1150 kere teşekkür edildi
Ynt: Biraz Latife Biraz Öfke
« Yanıtla #1 : Aralık 29, 2017, 20:03:50 »
bir de tanrı korusun ,hatasını ikaz ettiğinizde elindeki tüm olanaklarla saldıranlara ne demeli..?
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 51 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Aralık 29, 2017, 22:36:24 »
bir de tanrı korusun ,hatasını ikaz ettiğinizde elindeki tüm olanaklarla saldıranlara ne demeli..?

Merhaba sayın CERİTOĞLU,

Haklısınız malesef trafikte o tür insanlarda var.
O guruba (Şuursuzlar) desek uygun düşer sanırım 😊

Saygı ve sevgilerimle

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2857 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Aralık 30, 2017, 12:38:12 »
Maalesef, düzeltilmesi gereken detaylar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Bulutların Üstü Hep Güneşli
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 267000
  • Model Yılı: '96
  • 56 kere teşekkür etti
  • 60 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ocak 01, 2018, 12:58:25 »
birde sinyal kolunu fantazi çubuğu sananlar var ki onlar en vahimi. Sinyalsiz anlık dönüşleri arkadaki aracın fren testi yapmasına neden oluyor. bazen isteyerek arkadan çarpmak istersin ama yeteri miktarda paran olmaz. her hal bende çok para ve jip olsaydı ben en az 10 arabayı pert etmiştim.
Spastik_Serçe

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: A-
  • 7 kere teşekkür etti
  • 12 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ocak 01, 2018, 14:09:26 »
Cevaplardan anlaşılan konu muhteşem.
Bülent bey çok güzel bir konuya değinmişsizniz.
Beni de rahatsız eden farlar.. Beyazlar zaten göz alıcı. Birde anlayamadığım far ayarları mı bozuktur, sürekli selektör mü yapıyorlar çözemiyorum tam sabır testi..
Dikkatli yolculuklar..
Rabbim kaza bela vermesin..

Corolla 2006 HB Terra D4D (12.2016 - 06.2018)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Trafik medeniyettir, buna uyan medeni kişidir...
  • Araç: Başka Marka
  • 254 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ocak 02, 2018, 11:19:49 »
Değerli Dostlarım,

Günümüzde malesef sorunlu bir trafiğimiz var.
İnanın araba sürmekten nefret eder oldum.
Hemen hemen hergün çoğumuzun yaşadığı bu sorunları tanımlama açısından biraz latife ile yaklaşmak istedim.

[Makascılar]

Trafik içerisinde gereksiz yere zikzaklar yaparak kendi ve başkalarının canını hiçe sayarlar,
Hatalarının doğuracağı sonuçları hiç düşünmezler.

[Kaynakcılar]

Bu kişiler genelde sıkışık trafikte kavşaklarda, yol ayrımlarında, köprü girişlerinde görülürler.
Şeridinde bekleyen onlarca aracı geçip en önden zorlaya zorlaya araya girmeye çalışırlar.
Bu tür kişiler normal yaşamda kendilerini çok akıllı görürler dünya'nın geri kalanı onlar için gerizekalıdır,
Başkalarının hakkına tecevüz etme eğilimindedirler.
NOT:Acil hayati durumlar bu kategori içinde değildir.

[Gürültücüler]

Bu kişiler genelde müzik sistemleri ve abartılı eksoz sistemleri ile gece veya gündüze bakılmaksızın ortalarda gezerler.
Sokak aralarında insanların hastasına, uyuyanına bakılmaksızın  müzik sistemi veya eksozlarını bağırta bağırta gezerler.
Toplumu umursamaz bir yapıları vardır.

[İşgalciler]

Bu tür kişiler genelde babaları nın en sol şeridini kullanır ve onlar için sağ şerit sadece bir sapağa girerken kullanılır.
Dikiz aynası, yan aynalara allerjileri, çalan kornalara karşı sağırlıkları vardır.

Saygı ve sevgilerimle

Gayet güzel bir anlatım olmuş. Tebrik ederim...
1)  1994 Tempra SX A Beyaz    2) 1997 Mazda 323 Yeşil  3) 2005 Honda Civic Vtec Bej   4) 2011 Toyota Avensis Elegant Extra Beyaz
5)  2005 Honda Jazz Elite Cvt Kırmızı 6)  2011 Honda Civic A/T Elegance Füme
7)  2012 Honda CR-V Executive Beyaz 8) 2011 Kia Picanto Hiper A/T
9)  2012 Honda Jazz Fun Cvt Beyaz  10) 2016 Honda CR-V Executive 1.6 Zf A/T 11) 2017 Civic Eco Elegance

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 51 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Ocak 02, 2018, 16:02:50 »
Cevaplardan anlaşılan konu muhteşem.
Bülent bey çok güzel bir konuya değinmişsizniz.
Beni de rahatsız eden farlar.. Beyazlar zaten göz alıcı. Birde anlayamadığım far ayarları mı bozuktur, sürekli selektör mü yapıyorlar çözemiyorum tam sabır testi..

Sayın ÇİĞDEM,

Aracımı alalı 2 ay oldu inanın far ayarı benim için tam bir sitres oldu.

2 kere Far ayarı yaptırdım fakat hala içime sinmiş degil, yani işini hakkı ile yapacak bir far ayarı ustası bulamadım.

Tornavidayı eline alan herkes usta oluyor malesef.

Saygı ve sevgilerimle

Mesaj Birleştirildi: Ocak 02, 2018, 16:08:35
Gayet güzel bir anlatım olmuş. Tebrik ederim...

Sayın NEHİR Çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • E12 SPORT 3ZZ-FE (Auris - Yaris D4D MMT) Civic EK9
    • Model araçlar, uçaklar, helikopterler
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A-
  • 482 kere teşekkür etti
  • 756 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ocak 02, 2018, 16:20:57 »
en uyuz olduğum tip kaynakçılar asla yol vermem asla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '20
  • 264 kere teşekkür etti
  • 469 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ocak 03, 2018, 11:21:58 »
Bülent bey toplumca muzdarip olduğumuz bir konuyu güzel bir dille ifade etmişsiniz, çok teşekkürler.  :alkis:

Türkiye'nin bir çok ilinde hem yaşadım hemde trafiğinde aktif olarak bulundum. Bunlar; İstanbul, İzmir, Ankara, Samsun, Ordu, Trabzon, Erzurum, Balıkesir, Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Atep Urfa ve Konya.

O kadar yaşadığım il içinde trafiği en berbat olan, sürücülerin en kaba olduğu il Konya. Baştan söyleyeyim Konyalı arkadaşlar varsa bana kızmasınlar çünkü kendileri de bu duruma çok kızıyor :)

Konya da 1.5-2 yılımı doldurmak üzereyim ve insanın insana ne kadar tahammülsüz, kaba ve saygısız olduğunu bu şehirde gördüm ben. Bülent Beyin bahse aldığı konular ve Tokay beyin eklemesiyle bütün tarzı yansıtan sürücüler mevcut. Konya'da en çok muzdarip olduğum ise kendini akıllı sanan kaynakçılar. @Mesut Akın (531) abinin dediği gibi hiç sevmediğim bu gruba asla yol vermiyorum yol vermediğim gibi birde suçluymuşum gibi dikiz aynamdan kontrol ettiğimde hakaretler edildiğini görüyorum. Kalkıp cevap versem biliyorum ki çok daha büyük olay çıkacak ama o an sinirimi yutmaya çalışıyorum.

Aslen Elazığlıyım, çocukluk dönemim Malatya'da ergenlik dönemini de Bandırmada geçirdim. Meslek hayatımın 5 yılını Erzurumda 1 yılımı da Diyarbakırda doldurdum. Doğuyu bilen arkadaşlar az çok bilir. Doğunun insanını bilen bilir. Aslında çok yardım sever, misafir perverlikleriyle bilinirler ama saygı konusunda biraz kabalaşırlar. Bu durum (benim eski düşünceme göre) Doğudan Batıya gittikçe medeniyette de saygıda da biraz iyileşme olması gerekir. Ama Konya bu tezimi fazlasıyla çürüttü :)  O yüzden bu şekilde düşünerek doğuya ve oranın insanına haksızlık etmişim onu öğrendim. Buraya tayin gelmeden önce bacanağım Konyayı ve trafiğini çok eleştirirdi(kendisi Konyalı) bende derdim ne kadar kötü olabilir ben Erzurum Diyarbakırı görmüşüm oralardan kötü olamaz derken nasıl bir cenderenin içine düştüğümü anlayamadım. Baştan bu kadar kötü olabileceğini tahmin etseydim tayin yazmazdım ama olan oldu artık ALIŞAMADIM UYUM SAĞLIYORUM. :)

Kazasız belasız sürüşler dilerim.

Not: Ne kadar dertliysem artık yazıyı bitirdikten sonra çok uzattığımı fark ettim. Hakkınızı helal edin :)
Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 51 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Ocak 03, 2018, 13:11:55 »
Bülent bey toplumca muzdarip olduğumuz bir konuyu güzel bir dille ifade etmişsiniz, çok teşekkürler.  :alkis:

Türkiye'nin bir çok ilinde hem yaşadım hemde trafiğinde aktif olarak bulundum. Bunlar; İstanbul, İzmir, Ankara, Samsun, Ordu, Trabzon, Erzurum, Balıkesir, Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Atep Urfa ve Konya.

O kadar yaşadığım il içinde trafiği en berbat olan, sürücülerin en kaba olduğu il Konya. Baştan söyleyeyim Konyalı arkadaşlar varsa bana kızmasınlar çünkü kendileri de bu duruma çok kızıyor :)

Konya da 1.5-2 yılımı doldurmak üzereyim ve insanın insana ne kadar tahammülsüz, kaba ve saygısız olduğunu bu şehirde gördüm ben. Bülent Beyin bahse aldığı konular ve Tokay beyin eklemesiyle bütün tarzı yansıtan sürücüler mevcut. Konya'da en çok muzdarip olduğum ise kendini akıllı sanan kaynakçılar. @Mesut Akın (531) abinin dediği gibi hiç sevmediğim bu gruba asla yol vermiyorum yol vermediğim gibi birde suçluymuşum gibi dikiz aynamdan kontrol ettiğimde hakaretler edildiğini görüyorum. Kalkıp cevap versem biliyorum ki çok daha büyük olay çıkacak ama o an sinirimi yutmaya çalışıyorum.

Aslen Elazığlıyım, çocukluk dönemim Malatya'da ergenlik dönemini de Bandırmada geçirdim. Meslek hayatımın 5 yılını Erzurumda 1 yılımı da Diyarbakırda doldurdum. Doğuyu bilen arkadaşlar az çok bilir. Doğunun insanını bilen bilir. Aslında çok yardım sever, misafir perverlikleriyle bilinirler ama saygı konusunda biraz kabalaşırlar. Bu durum (benim eski düşünceme göre) Doğudan Batıya gittikçe medeniyette de saygıda da biraz iyileşme olması gerekir. Ama Konya bu tezimi fazlasıyla çürüttü :)  O yüzden bu şekilde düşünerek doğuya ve oranın insanına haksızlık etmişim onu öğrendim. Buraya tayin gelmeden önce bacanağım Konyayı ve trafiğini çok eleştirirdi(kendisi Konyalı) bende derdim ne kadar kötü olabilir ben Erzurum Diyarbakırı görmüşüm oralardan kötü olamaz derken nasıl bir cenderenin içine düştüğümü anlayamadım. Baştan bu kadar kötü olabileceğini tahmin etseydim tayin yazmazdım ama olan oldu artık ALIŞAMADIM UYUM SAĞLIYORUM. :)

Kazasız belasız sürüşler dilerim.

Not: Ne kadar dertliysem artık yazıyı bitirdikten sonra çok uzattığımı fark ettim. Hakkınızı helal edin :)

Sayın YALÇIN,

Esrağfurullah, kendi adıma paylaşımınızı (konu başlığı sebebi ile can sıkıcı durum olsada) zevkle okuduğumu ifade etmek isterim.

Malesef trafik ortamında kaynakçı diye kategorize ettiğimiz türdeki sürücüler her geçen gün artmakta,
Sanırım bulaşıcılık söz konusu olabilir.
Genelde kaynakçıları gören bazı sürücüler "o akıllıda ben salakmıyım" diye kendince bir sebep oluşturup kaynakçı gurubuna iştirak etmektedir.

Saygı ve sevgilerimle

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '16
  • 74 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Ocak 03, 2018, 13:19:10 »
Bir de sabah ve akşam yoğun trafik saatlerinde dar sokaklarda yolu ortalayarak insanın üzerine üzerine gelenler ve hiç istifini bozmayanlar var. Selektör yapınca da dayak yemek an meselesi...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '20
  • 264 kere teşekkür etti
  • 469 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ocak 03, 2018, 14:49:48 »
Sayın YALÇIN,

Esrağfurullah, kendi adıma paylaşımınızı (konu başlığı sebebi ile can sıkıcı durum olsada) zevkle okuduğumu ifade etmek isterim.

Malesef trafik ortamında kaynakçı diye kategorize ettiğimiz türdeki sürücüler her geçen gün artmakta,
Sanırım bulaşıcılık söz konusu olabilir.
Genelde kaynakçıları gören bazı sürücüler "o akıllıda ben salakmıyım" diye kendince bir sebep oluşturup kaynakçı gurubuna iştirak etmektedir.

Saygı ve sevgilerimle

Buna bizim meslekte sürü psikolojisi deniliyor  :lol:
Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • atiker grand 2018
  • Kilometre: 110524
  • 136 kere teşekkür etti
  • 128 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Ocak 03, 2018, 17:51:57 »
Ben malesef işim geregi o dediklerinizi yapmak zorundayım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 51 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Ocak 03, 2018, 18:20:05 »
Ben malesef işim geregi o dediklerinizi yapmak zorundayım.

Sayın AYRAN,

"İşim gereği" demişsiniz fakat işinizin ne olduğunu bilmediğimden zorunlu olup olmadığınız hakkında bir yorum yapmam mümkün görünmüyor  :)

Ambulans, İtfaiye, polis ve makam araçları zaten geçiş üstünlüğüne sahipler onlar için bir sıkıntı yok.
Umuyorum sizde bu gurup içindesinizdir.

Saygı ve sevgilerimle.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • atiker grand 2018
  • Kilometre: 110524
  • 136 kere teşekkür etti
  • 128 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ocak 04, 2018, 12:04:55 »
Sayın AYRAN,

"İşim gereği" demişsiniz fakat işinizin ne olduğunu bilmediğimden zorunlu olup olmadığınız hakkında bir yorum yapmam mümkün görünmüyor  :)

Ambulans, İtfaiye, polis ve makam araçları zaten geçiş üstünlüğüne sahipler onlar için bir sıkıntı yok.
Umuyorum sizde bu gurup içindesinizdir.

Saygı ve sevgilerimle.

Sayın ÖZKAN, makam şoförüyüm, sağ arka koltuk da oturan zati muhterem nederse onu yapıyorum.