Gönderen Konu: Doğu ekspresi ile Kars`a  (Okunma sayısı 3595 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 93000
  • Model Yılı: '12
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
Doğu ekspresi ile Kars`a
« : Aralık 28, 2017, 11:14:07 »
Merhab arkadaşlar,
Bu aralar doğu ekspresi ile Kars`a gitmede talep patlaması yaşanıyor ve özellikle yataklı vagonda bilet bulmak çok zor.
youtube da müthiş videolar var karlar içerisinde yolculuk.
Varmıdır yapan bu yolculuğu veya planlayan?Bende planlıyorum Şubat ayı içerisinde :) müthiş video çekilir bence

Toyota Club Türkiye

Doğu ekspresi ile Kars`a
« : Aralık 28, 2017, 11:14:07 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: '15
  • 59 kere teşekkür etti
  • 86 kere teşekkür edildi
Ynt: Doğu ekspresi ile Kars`a
« Yanıtla #1 : Aralık 28, 2017, 11:48:08 »
Ülkemizin her köşesi kıymetli. İnsanlarımız bunu yavaş yavaş fark etmeye başladı. Artan sosyal medya kullanıcısı sayesinde olduğunu düşünüyorum insanlarımız yurt dışı yerine ülkenin her bir köşesine gidip gelmeye başlıyor.

Gitmedim ama takip ediyorum, bir gün nasip olursa gitmek isterim.
Burası basra değil izmit körfezi :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 1
  • Model Yılı: '17
  • 8 kere teşekkür etti
  • 31 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Aralık 28, 2017, 13:21:38 »
trenle değil ama otobüsle gitmişliğim var kars gerçekten güzel bir yer doğu ekspresiyle yolculuk
yapmış arkadaşlarım da var tavsiye edilir
corolla advance 1,6 multidrive s inci beyaz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 684 kere teşekkür etti
  • 2108 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Aralık 28, 2017, 13:33:48 »
Aslında kimse olaya Kars olarak bakmıyor. Yataklı trenle ilgili video çekmek için yolculuk yapıyorlar. O yolculuğu yapanlar Gaziantep’e tost yemeye gelenler. Çeşit çeşit kebaplar olan şehre TOST yemeye gelenler. Bunlar hep takipçi için, beğeni kazanmak para kazanmak için.
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1150 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Aralık 28, 2017, 17:22:30 »
benim planlarımda var,tcdd ile önce kars'a yataklı kompartman da gitmeyi düşünüyorum.24 saat sürüyormuş,akşamdan akşama,kars ta otel rezervasyonlarında sıkıntı olduğunu  duyuyorum.yaşlı bünye organizasyon mükemmel olmadıkça yola çıkmaz,diğer bir demiryolu haberi,istanbulda okudum,02 haziran 2018 itibariyle yine trenle belgrad ve bükreş seferleri başlıyor,bakalım tur şirketleri otel vs düzenlemesi yaparlar mı?
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 102000
  • Model Yılı: '14
  • 85 kere teşekkür etti
  • 109 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Aralık 28, 2017, 22:56:57 »
:)
2014 Auris TS Advance Skypack CVT
2011 Corolla Comfort Extra D4D Manuel (SATILDI)
2009 Yaris Terra 1.3 VVTI Manuel (SATILDI)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: -
  • 7 kere teşekkür etti
  • 228 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Aralık 29, 2017, 10:04:48 »
Benim bir arkadaşım yaptı bu yolculuğu geçen sene.
Anlattıklarına bakılırsa, iyi bir organizasyonla gidilmezse eziyete dönebilecek bir yolculuk.
Bir kere yol çok uzun. Ankara dışında ikamet ediyorsanız önce buraya gelmeniz lazım.
Mesela istanbul için; önce YHT ile 4 saatlik bir yolculukla Ankara'ya, oradan servislerle Ankara garına gidiyorsunuz.
Ankara'dan Kars ortalama 25 saat sürüyor. Yol üzerindeki hemen hemen tüm garlara uğrayıp, yolcu indirip bindiriyor.
Duraklarda fazla durmadığı için (en fazla 5 dk) trenden inip ihtiyacınız olan bir şeyi almanız için zamanınız yok.
O sebeple, yanınıza yolculuk boyunca yetecek yiyecek içecek stoğu yapmanız lazım.
Trenin arkasında yemek vagonu varmış yalnız, çeşit oldukça kısıtlı ve fabrikasyon.
Yani çoğu kimseye hitap etmeyebilir.
Tuvaletler ortak, çoğu zaman tuvalet kağıdı olmuyormuş,
yani yanınıza bir rulo tuvalet kağıdı ve kağıt havlu almak hayati önem taşıyor bence.
Arkadaşım, yanınıza mutlaka bir terlik alın dedi. Ayakkabıları sürekli giyip çıkarmak işkence oluyormuş.
Tabii bu 25 saatlik yolculuk sadece yataklı vagonda keyfe dönüşüyor.
Pulmanlarda gelenleri, Kars garında ambulans bekliyormuş (gülerek espri yapıyor)
Ancak, yataklı vagonları tur şirketleri toplu olarak rezerve ettiğinden yer bulmak çok zor.
Bütün bunların yanında, odanıza yerleşip, kapınızı kitleyip, klimanın sıcacık yaptığı minik odanızda
yatağınızın üzerine uzanıp dışarıyı seyretmenin, rayların çıkardığı sesleri dinlemenin keyfini uzun uzun anlatıyor.
Dışarıda kar tipi göz gözü görmezken, önünüzdeki masada dışarıyı seyrederek kahvaltı yapmanın verdiği huzuru anlatıyor.
Pencerenin kenarında kitap okumak da oldukça güzel bir fikir olsa gerek.
Arkadaşım, sadece yolculuk boyunca 100-150 kare fotoğraf çekmiş. Sabah gün doğumunun kaçırılmamasını ısrarla söylüyor.
Yolculuğun bir başka ritüeli de, Erzurum'a yaklaşırken, trenden cağ kebabı siparişi vermekmiş.
Siparişi verdikten sonra, vagon numaranızı söyleyince, sizi garda bekleyip siparişinizi teslim ediyorlarmış.
Kimle gideceğinize siz karar verin tabii, yalnız mı, ailenizle mi, yoksa bir arkadaşla mı?
Ben kafa dengi bir arkadaşı tercih ederim şahsen.
Eğer bir gün gidecek olursam, trenle gider uçakla geri dönerim:)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 543 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Aralık 29, 2017, 10:32:31 »
Benim bir arkadaşım yaptı bu yolculuğu geçen sene.
Anlattıklarına bakılırsa, iyi bir organizasyonla gidilmezse eziyete dönebilecek bir yolculuk.
Bir kere yol çok uzun. Ankara dışında ikamet ediyorsanız önce buraya gelmeniz lazım.
Mesela istanbul için; önce YHT ile 4 saatlik bir yolculukla Ankara'ya, oradan servislerle Ankara garına gidiyorsunuz.
Ankara'dan Kars ortalama 25 saat sürüyor. Yol üzerindeki hemen hemen tüm garlara uğrayıp, yolcu indirip bindiriyor.
Duraklarda fazla durmadığı için (en fazla 5 dk) trenden inip ihtiyacınız olan bir şeyi almanız için zamanınız yok.
O sebeple, yanınıza yolculuk boyunca yetecek yiyecek içecek stoğu yapmanız lazım.
Trenin arkasında yemek vagonu varmış yalnız, çeşit oldukça kısıtlı ve fabrikasyon.
Yani çoğu kimseye hitap etmeyebilir.
Tuvaletler ortak, çoğu zaman tuvalet kağıdı olmuyormuş,
yani yanınıza bir rulo tuvalet kağıdı ve kağıt havlu almak hayati önem taşıyor bence.
Arkadaşım, yanınıza mutlaka bir terlik alın dedi. Ayakkabıları sürekli giyip çıkarmak işkence oluyormuş.
Tabii bu 25 saatlik yolculuk sadece yataklı vagonda keyfe dönüşüyor.
Pulmanlarda gelenleri, Kars garında ambulans bekliyormuş (gülerek espri yapıyor)
Ancak, yataklı vagonları tur şirketleri toplu olarak rezerve ettiğinden yer bulmak çok zor.
Bütün bunların yanında, odanıza yerleşip, kapınızı kitleyip, klimanın sıcacık yaptığı minik odanızda
yatağınızın üzerine uzanıp dışarıyı seyretmenin, rayların çıkardığı sesleri dinlemenin keyfini uzun uzun anlatıyor.
Dışarıda kar tipi göz gözü görmezken, önünüzdeki masada dışarıyı seyrederek kahvaltı yapmanın verdiği huzuru anlatıyor.
Pencerenin kenarında kitap okumak da oldukça güzel bir fikir olsa gerek.
Arkadaşım, sadece yolculuk boyunca 100-150 kare fotoğraf çekmiş. Sabah gün doğumunun kaçırılmamasını ısrarla söylüyor.
Yolculuğun bir başka ritüeli de, Erzurum'a yaklaşırken, trenden cağ kebabı siparişi vermekmiş.
Siparişi verdikten sonra, vagon numaranızı söyleyince, sizi garda bekleyip siparişinizi teslim ediyorlarmış.
Kimle gideceğinize siz karar verin tabii, yalnız mı, ailenizle mi, yoksa bir arkadaşla mı?
Ben kafa dengi bir arkadaşı tercih ederim şahsen.
Eğer bir gün gidecek olursam, trenle gider uçakla geri dönerim:)
Merhaba Ender
Evet genelde cağ kebabı olayını her video da görüyorum,5 dakika içinde vagon kapısında pos cihazı ile ödeme yapıyorlar :)
Genel olarak çok severim Tren ile yolculuğu,Ankara`dan saat 18:00 de kalktığı ve malum kış olduğu için karanlıkta biniliyor ve sabah 8 e doğru güneş doğduğunu baz alırsak 12-14 saat karanlıkta geçiyormuş,ve genelde baş ağrısı için hap alın diyorlar çünkü tren ve raylar eski olduğu için "sürekli alışkın olmayanlarda baş ağrısı yapıyormuş" sesleri rahatsız ediyormuş.
Bakalım sistemde bilet bakıyorum sürekli :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Aralık 30, 2017, 13:31:36 »
Eurorail gibi olsa çok mantıklı.
Tvs2000, wl... Talep artarsa umarım üretimleri de artar bu tarz vagonların. Hızlı tren ile aynı hatta çalıştırılmaları ise ayrı bir konu.
Nostaljik, keyifli olacağı kesin. Aslında Doğu Ekspresi denince, bir gün Pera Palas'da bir kahve fena olmaz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Aralık 30, 2017, 18:27:11 »
Evet geçen radyoda bahsi geçiyordu. Ben Kayseri Erzurum arası trenle çok yolculuk yaptım arkadaşların yazdığı gibi kafa dengi olmaz ise sıkıcı hele tek gitmek yol bitmiyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Dört Dörtlük Şehir (44) MALATYALI
  • Araç: ---
  • 215 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 149000
  • Model Yılı: '09
  • 341 kere teşekkür etti
  • 233 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Şubat 28, 2018, 19:00:18 »
Kutay bey, eskiden tren yolları biraz daha ilkeldi ve trenler çok sallardı. O zamanlarda bile yataklı vagonlarda seyahat etmek ayrı bir zevk verirdi. Ayrıca eskiden yataklı vagonlar 4 yataklı idi. Yani 4 kişi ile birlikte seyahat etmek zorundaydınız. Diğer 3 kişi tanıdık olunca sıkıntı olmazdı. Ancak yabancı ise rahatsız olunurdu. Şimdi yataklı vagonlar 2 kişilik. Dolayısı ile ikisini de satın adlığınızda sizden rahatı olmaz. Hele de fiyatları 30-40 Tl gibi bir fiyat olunca rahatlıkla iki kişilik bir kompartıman alıp rahat rahat keyfini çıkarabilirsiniz. Eski bir yataklı tren müşterisi olarak şiddetle tavsiye ederim.
2009, Lacivert, Jeep Cherokee 2.8 CRD Limited, A/T, C/C,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #12 : Şubat 28, 2018, 20:28:18 »
Kutay bey, eskiden tren yolları biraz daha ilkeldi ve trenler çok sallardı. O zamanlarda bile yataklı vagonlarda seyahat etmek ayrı bir zevk verirdi. Ayrıca eskiden yataklı vagonlar 4 yataklı idi. Yani 4 kişi ile birlikte seyahat etmek zorundaydınız. Diğer 3 kişi tanıdık olunca sıkıntı olmazdı. Ancak yabancı ise rahatsız olunurdu. Şimdi yataklı vagonlar 2 kişilik. Dolayısı ile ikisini de satın adlığınızda sizden rahatı olmaz. Hele de fiyatları 30-40 Tl gibi bir fiyat olunca rahatlıkla iki kişilik bir kompartıman alıp rahat rahat keyfini çıkarabilirsiniz. Eski bir yataklı tren müşterisi olarak şiddetle tavsiye ederim.
Hele Bozkurt ya da Karakurt gibi bir loko başta olacak (tabi tünellerde cam açmamak gerek), arada koridora çıkıp diğer tarafa da bakılacak.
Bu arada eski ahşap vagonlarda çekilen Alfred Hitchcock ya da Agatha Christie filmler de ayrı keyif verir.

Bu arada Doğu Ekspres'ine bir tren daha eklenecekti.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • 196 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Şubat 28, 2018, 20:58:30 »
bu günlerde kars ekspresine rakip çıkmış,kurtalan ekspresi,barış manço nun ruhunu şad ediyor,siirt kurtalan a kadar gidiyor,son durak.doğu ekspresine yer bulmak çok zor,öğrencilerden  yerde oturanlar bile gördüm yakın zamanda bir resimde.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '10
  • 20 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Şubat 28, 2018, 21:39:51 »
Eskişehir'den direkt olarak (iki istasyondan ve coğrafi konumundan dolayı) 3 büyük şehir dahil trenle her yere gidebilmenin verdiği şans ile tren yolculuklarını geçmişte çok yapmıştım. Öğrenciliğimde 4 yıl Ankara Eskişehir hattında numarasız kompartmanda  sınıf ve okul arkadaşlarımla çok neşeli ve zevkli yoculuklar geçirmiştim.
Kars yolculuğunu yapmak isterim. Zaman, süre, eş, çoluk, çocuk zor iş vesselam.
Benim babam TOYOTA gibi adam...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 7 kere teşekkür etti
  • 228 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Mart 01, 2018, 10:35:18 »
Arkadaşlar, bu seyahat iyi güzel hoş ama, ben bu birşeylerin bir anda moda olup çılgınca öğütülmesine karşıyım. Başka bir deyişle, bana son derece samimiyetsiz geliyor.
Kars'ın yerini haritada göster desen gösteremeyecek tipler, sırf ortaya çıkan bu trend yüzünden "abi doğu ekspresi varmış çok iyiymiş yeaa" diyerek yollara düşüyor. Özündeki ana fikir sadece sürü psikolojisi. Hemen hemen hiç birinin derdi gidip Kars'ı gezip görmek, oradaki insanlarla tanışmak falan değil. Kültürel hiç bir amacı yok. Tek derdi selfi çubuğuna bağlı cep telefonuyla çılgın gibi fotoğraf video çekmek ve bunları sosyal medya hesaplarında paylaşmak, bilmem kaç bin takipçisine bunları teşhir etmek. Diğer tarafa marjinal görünmek. Başka hiçbir amaçları yok.
Tüm bunlara rağmen, Erzurum-Kars esnafı bu işten memnundur belki ama bu sadece bir trend, saman alevi gibi, bugün var yarın yok. Yarın "at arabasıyla karadeniz turu" diye bir şey çıksa bunlar elinde tuzlukla oraya koşarlar bu sefer. Buradaki herkesi tenzih ederim ama benim genel olarak gördüğüm bu.
Yapılan iş ruhsuz ve samimiyetsiz geliyor bana.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 149000
  • Model Yılı: '09
  • 341 kere teşekkür etti
  • 233 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Mart 01, 2018, 10:56:09 »
Arkadaşlar, bu seyahat iyi güzel hoş ama, ben bu birşeylerin bir anda moda olup çılgınca öğütülmesine karşıyım. Başka bir deyişle, bana son derece samimiyetsiz geliyor.
Kars'ın yerini haritada göster desen gösteremeyecek tipler, sırf ortaya çıkan bu trend yüzünden "abi doğu ekspresi varmış çok iyiymiş yeaa" diyerek yollara düşüyor. Özündeki ana fikir sadece sürü psikolojisi. Hemen hemen hiç birinin derdi gidip Kars'ı gezip görmek, oradaki insanlarla tanışmak falan değil. Kültürel hiç bir amacı yok. Tek derdi selfi çubuğuna bağlı cep telefonuyla çılgın gibi fotoğraf video çekmek ve bunları sosyal medya hesaplarında paylaşmak, bilmem kaç bin takipçisine bunları teşhir etmek. Diğer tarafa marjinal görünmek. Başka hiçbir amaçları yok.
Tüm bunlara rağmen, Erzurum-Kars esnafı bu işten memnundur belki ama bu sadece bir trend, saman alevi gibi, bugün var yarın yok. Yarın "at arabasıyla karadeniz turu" diye bir şey çıksa bunlar elinde tuzlukla oraya koşarlar bu sefer. Buradaki herkesi tenzih ederim ama benim genel olarak gördüğüm bu.
Yapılan iş ruhsuz ve samimiyetsiz geliyor bana.

Ender bey, yazdıklarınıza saygı duymakla birlikte yorumunuza katılmıyorum. Eskiden trenler ucuz ve kolay ulaşım aracıydı. Durumu müsait olmayan vatandaşlarımız veya Mehmet CANER beyin de bahsettiği gibi öğrenciler sıklıkla kullanırdı. Ben de öğrencilik yıllarımda ucuz olması nedeniyle Ankara-Balıkesir arasında defalarca tren yolculuğu yaptım. Hele de dört veya altı kişilik kompartımanı arkadaş grubuyla kapatınca keyfimize diyecek olmazdı. Ancak günümüzde artık tam da sizin dediğiniz gibi eğlencelik, vakit geçirmelik, gezmelik bir seyahat türü haline geldi. Elbette imkanı olan insanlar gezebilmek ve tecrübe edebilmek maksadıyla tren yolculuğu yapmak istiyorlar. Rusya'da efsane haline gelmiş Sibirya Ekspresi Seyahati var ki bütün dünyada biliniyor ve insanlar 20 günlük bu seyahat için kişi başı 10.000 dolarlar seviyesinde bedel ödüyor. "Doğu ekspresi" ile Kars'a gitmek veya Tokay abinin hatırlattığı "Kurtalan Ekspresi" ile Kurtalan ilçesine gitmek için haritada bu şehirlerin yerini bilmeye gerek var mı? İnsanlar bu tren yolculuklarına çıktıklarında bu şehirlerin ve trenin geçtiği güzergahtaki şehirlerin de yerlerini öğrenmiş olmayacak mı? Sözün özü sizin teşhisinizin aksine tren yolculuğu hele ki Doğu Ekspresi ve Kurtalan Ekspresi yolculukları samimiyet ve ruh kokuyor.
2009, Lacivert, Jeep Cherokee 2.8 CRD Limited, A/T, C/C,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 543 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Mart 01, 2018, 17:10:25 »
Valla ben insanlar binsin gezsin,tecrübe etsinler de nasıl yaparsalar yapsınlar düşüncesindeyim,hayatı olabildiğince güzel anılarla doldurmak gerek,ister trend olsun ister hobby olsun ister farklı merak olsun.İnsana o an verdiği hissiyat iyi ise ne güzel o yolculuğu yapanlara...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #18 : Mart 01, 2018, 19:36:26 »
Buharlı şimendifer de ayrı keyif, Shinkansen, TGV vb. bir araçla 600 küsur km/s ler ile seyahat etmek.
Aşağıda, Sirkeci Gar'da hareket etmeyi bekleyen bir E8000

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • 196 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Mart 01, 2018, 20:34:42 »
biliyorsunuzdur ama ben yine de hatırlatayım.ingiltere ve amerikada buharlı trenlerle zaman zaman geziler düzenleniyor,oldukça yüksek fiyata,belki bizim ülkemizde de bir ara düzenlerler,yaşımız itibariyle hepsini denemiş durumdayız,hızlı trenler ağı oluşturuluyor,ancak diğer demiryolu ağlarının da yenilenerek ve ara hatlarda da yenilerinin kurularak(örneğin çankırı-kastamonu-inebolu)inebolu limanı vasıtasıyla ekonomik seyahat ve ihracaat yollarına bir yenisinin eklenmesini umut ediyorum.
Tokay Ceritoğlu