Gönderen Konu: Kapı gergisi sorunu yardım!!!  (Okunma sayısı 2329 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '14
  • Kilometre: 20000
  • Kan Grubu: A+
  • 14 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Kapı gergisi sorunu yardım!!!
« : Aralık 14, 2017, 08:23:04 »
Arkadaşlar merhaba,
2014 corolla arabamın 2 ay önce kapıların tümü gıcırdamaya başladı, servise gitmeden önce ben sprey gresle yağladım, 1 ay sonra tekrar gıcırdamaya başladı, bu sefer servise gittim 3 yıl hiç gıcırdamadan ve yağladığımı, yağlamanın çözüm olmadığını da belirttim, faakt yine yağladılar gönderdiler, kendimce belki yağlama tekniği farklıdır diye fazla irdelemedim, 2 ay geçti  yani bu aralar tekrar hafiften gıcırdamaya başladı,
hafta sonu için tekrar servisten randevu aldım telefonda bahsettim, tozlanma vs. bahsetti telefonda fazla uzatmadım kapadım, garantiside 19 aralık tarihinde bitiyor, yağlamanın çözüm olmadığını artık ikna edeceğim.
öneriniz ve görüşleriniz nedir  arkadaşlar, kapı gergileri arızalımıdır???
benim mantığımda şunu almıyor, 3 yıl kapı gergileri yağlanmadan kullandım, son 3-4 aydır mı tozlanmaya başladı?

Toyota Club Türkiye

Kapı gergisi sorunu yardım!!!
« : Aralık 14, 2017, 08:23:04 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Model Yılı: '08
  • Kilometre: 120000
  • Kan Grubu: 0+
  • 61 kere teşekkür etti
  • 294 kere teşekkür edildi
Ynt: Kapı gergisi sorunu yardım!!!
« Yanıtla #1 : Aralık 14, 2017, 13:04:20 »
Öncelikle geçmiş olsun benim aracımdada aynı problem vardı tanesi 300 tl oldugunu duyunca elim yatkın oldugu için kapı gergilerini söktüm eve aldım kapı gergi mekanizmasının içindeki toz pislive camuru görünce aklım sastı kesinlikle arıza yapacak bir mekanızma yok içinde tozdan pislikten tıkanınca çift taraflı döner mekanizma dönmediği için geride kayarak hareket ediyor buda cok ses yapıyor komple söküp WD 40 ile temizleyip geri montajını yaptım şimdi kaymak gibi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 20000
  • 14 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Aralık 14, 2017, 14:33:56 »
Emin Bey çok teeşekkür ederim, bu bilgiler tecrubeler çok kıymetli, bu problem  herkesin başına gelecek gibi gözüküyor :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Model Yılı: '07
  • 7 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Aralık 14, 2017, 15:42:32 »
merhaba arkadaşlar,
öncelikle bu tür konuları paylaştığıtınız için teşekkür ederim.
aynı sorun bende de var sanırım. eğer imkanınız varsa yapılan  işlem için foto yada video paylaşırsanız sevinirim.
Aynada görünen güzellik aynaya ait olmadıgı gibi, hiçbir güzellik de o güzelin malı değildir. Bütün güzellikler Cemîl isminden yansıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Model Yılı: '08
  • 61 kere teşekkür etti
  • 294 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Aralık 14, 2017, 17:31:20 »
merhaba arkadaşlar,
öncelikle bu tür konuları paylaştığıtınız için teşekkür ederim.
aynı sorun bende de var sanırım. eğer imkanınız varsa yapılan  işlem için foto yada video paylaşırsanız sevinirim.

yapılan işlem için resim ve video almadım malesef Bende sökerim yaparım derseniz nasıl yaptıgım konusunda yardımcı olurum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 42000
  • Kan Grubu: ---
  • 6 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Aralık 14, 2017, 18:22:32 »
Hocam aynı sorun bendede vardı yazın osmaniyede servise götürdüm 24 kasımda garantisi bitiyordu zonguldağa gideceğimi ve gitmeden arabanın kapılarından gelen sesin giderilmesini istedim. Ön kapı gergi kayışlarını garantiden değiştirdiler arkalarıda yağlicaz dediler. Yağlayınca geçiyormuşmuşmuşmuş.... bunu bu forumdan daha önce okudugumu. Aynı sorunun 2014 corollada kronikleştiğini söyledim. Ama kendilerine güvenmemi söylediler. Ne kadar saçımı yolduysam arka kapı kayışlarını garantiden değiştirmediler. SONUÇ: ağustos ayında gergi kayışı değişen ön kapılar şu an kaymak gibi. Yağlanan arka kapılar gacır gucur... insan içinde kapıyı açmaya utanıyor insan yemin ediyorum.  Neden müşteri önerilerini, isteklerini tavsiylerini veya düşüncelerini her neyse işte .. neden servisler bunu önemsemiyor. O kapıyı dışarda yaptırıcak olsamda servise götürmeyeceğim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • Kan Grubu: ---
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Nisan 17, 2020, 23:38:29 »
Baharla beraber benimde gergilerden ses gelmeye başlamıştı zaten 4 kapının 4ünde de kademe kalmamıştı. İnternetten 4adet gergi kolu içi plastiği alıp montajını bugün yaptırdım. 2006 Polomda olduğu gibi sert kademeleri oldu, kapı kapanış açılışı daha tok hissediliyor. Ses için erken olsada zaten içindeki çıkartılan plastikten başka ses yapacak birsey yok oda muhtemelen çözüldü.
1.33 life

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A-
  • 28 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mayıs 01, 2020, 22:23:36 »
Kullandığım 2014 Corolla aracımdan son zamanlarda kapıları açıp kapatırken gacır gucur ses gelmeye başladı. Sanırım havaların ısınmasından. Çok rahatsız ediyor. İnsan 90 model araca binmiş gibi hissediyor. Bunun değiştirmek dışında daha basit bir çözümü yok mu? Yardımcı olursanız sevinirim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 350000
  • 184 kere teşekkür etti
  • 1086 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Mayıs 02, 2020, 00:07:43 »
Kullandığım 2014 Corolla aracımdan son zamanlarda kapıları açıp kapatırken gacır gucur ses gelmeye başladı. Sanırım havaların ısınmasından. Çok rahatsız ediyor. İnsan 90 model araca binmiş gibi hissediyor. Bunun değiştirmek dışında daha basit bir çözümü yok mu? Yardımcı olursanız sevinirim
Gergi kollarının üzerine çok az bir damla gibi silikonlu gres değdirin ve kapıyı bi kaç defa açıp kapatın düzelir,ama çok az dediğim gibi fazlasını yapmayın yoksa sağa sola akar ğzerinde toz toplar.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 28 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mayıs 06, 2020, 23:40:31 »
Gergi kollarının üzerine çok az bir damla gibi silikonlu gres değdirin ve kapıyı bi kaç defa açıp kapatın düzelir,ama çok az dediğim gibi fazlasını yapmayın yoksa sağa sola akar ğzerinde toz toplar.

Teşekkürler Ümit bey. İnternetten silikonlu gres diye baktım da pahalı bir şeymiş :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 350000
  • 184 kere teşekkür etti
  • 1086 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Mayıs 07, 2020, 00:37:17 »
Teşekkürler Ümit bey. İnternetten silikonlu gres diye baktım da pahalı bir şeymiş :)
Normal makina yağıda olur ama çok az sürün taşırmayın dikkatli kullanın,makina yağının ömrü kısa olur ve üzerinde toz toplar.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 140250
  • 403 kere teşekkür etti
  • 840 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Mayıs 07, 2020, 08:44:14 »
internette biri var, araçların gergi kollarını tamir ediyor, 3D printerdan parça da basıyor hatta içindeki durma kademesini ayarlayan parça yıpranmışsa. Toyota için de bir videosu varmış:

İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 28 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Mayıs 11, 2020, 01:29:26 »
internette biri var, araçların gergi kollarını tamir ediyor, 3D printerdan parça da basıyor hatta içindeki durma kademesini ayarlayan parça yıpranmışsa. Toyota için de bir videosu varmış:

Teşekkür ederim. İçinde plastik olduğunu bilmiyordum. Harikasınız  :alkis: :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 2017 Corolla Advance
    • Kişisel
  • Model Yılı: '17
  • Kilometre: 107000
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Haziran 02, 2020, 15:11:17 »
Bu satılan bir parça uygun fiyata sorun çözülebilir diye düşünüyorum. Bende sipariş ettim takılınca belli olacak ama TOYOTA'nın böyle ucuz malzeme kullanmasını aslında beklemiyordum. TOYOTA'nın fiyatlarında Alman vs diğer markalara bakıldığında çok daha kaliteli bir işçilik gürülebiliyor. Sanayide her bir kapı gergisi için 200TL+işçilik istediler. Umarım bu parçalar çözüm olur.

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-yedek-parca-corolla-2013-2018-on-arka-kapi-gergi-limitor-tamir-takimi-644876785/detay/
Merhaba, Kahramanmaraş'ta yaşıyorum 2017 Model Corolla Advance model bir aracım var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 140250
  • 403 kere teşekkür etti
  • 840 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Haziran 03, 2020, 20:34:21 »
Komplike Avrupa menşei araçlarda da benzer sorunlar oluyor.

Ben Alfa Romeo'mun öniki gergisini de değiştirmek durumunda kalmıştım. Burada aslında kolay tamir imkanı sağlanmış, uzun süredir Toyota dahil hiçbir araçta bunu görmemiştim.
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Etiketler: