Gönderen Konu: Corolla 1.6 valvematic tekleme sorunu  (Okunma sayısı 16965 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 2016 toyota corolla cool 1.6 multidriver s
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 1500
  • Model Yılı: '16
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Ynt: Corolla 1.6 valvematic tekleme sorunu
« Yanıtla #40 : Ekim 07, 2018, 15:09:35 »
Lpg afr ayarı yaptırın tüm lpg sorunlarının ayarsal çözümü afr ayarı.yaptıranlar çok memnun ama anlayan yapan az bi lpg ustası var

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #40 : Ekim 07, 2018, 15:09:35 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 850
  • Model Yılı: '20
  • 4 kere teşekkür etti
  • 57 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #41 : Kasım 11, 2018, 13:12:33 »
Aracımı satamadım madem kullanacağım en azından beni rahatsız eden bu teklemeyi çözeyim dedim. Dün plansız bir şekilde karabağlar tarafına giderken yol kenarında toyon özel servisi gördüm. Konuyu kendilerine acar açmaz bu modelerin bir kısmında motor iç tesisatta sorun var ondan yapıyor dedi usta. Beni tokullara yönlendirdi ve bir usta ismi verdi. Aracı servise bırakırken bu tesisat probleminden bahsettim. Buna itiraz etmediler. Pekçok mecrada benzer sorunun olduğunu okuyunca sanırım bazı serilerde bu sorun üretimden kaynaklı. Bakalım bu hafta incelenecek araç. Umarım sorun çözülür.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 9900
  • Model Yılı: '18
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #42 : Kasım 11, 2018, 23:52:45 »
Ersin Bey öncelikle merhaba. Eğer yine bir sonuç alamazsanız; kesinlikle Özsoy Lpg Recep Ustaya aracınızı bir gösterin derim. Benim benzer sorunumu çözdü. Benzinde bobin kaynaklı sendeleme yapıyordu. Bobin değişti Lpg nin elektrik tesisatıyla ilgili bir aparat takıldı ve çok şükür ki benim artık aracımla alakalı hiçbir sorunum kalmadı. İnşallah en kısa sürede en iyi şekilde çözüme kavuşturursunuz sizde...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #43 : Kasım 12, 2018, 00:15:37 »
Aracımı satamadım madem kullanacağım en azından beni rahatsız eden bu teklemeyi çözeyim dedim. Dün plansız bir şekilde karabağlar tarafına giderken yol kenarında toyon özel servisi gördüm. Konuyu kendilerine acar açmaz bu modelerin bir kısmında motor iç tesisatta sorun var ondan yapıyor dedi usta. Beni tokullara yönlendirdi ve bir usta ismi verdi. Aracı servise bırakırken bu tesisat probleminden bahsettim. Buna itiraz etmediler. Pekçok mecrada benzer sorunun olduğunu okuyunca sanırım bazı serilerde bu sorun üretimden kaynaklı. Bakalım bu hafta incelenecek araç. Umarım sorun çözülür.
ersin bey sizin araçtaki LPG kiti hangi markaydı
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #44 : Kasım 12, 2018, 00:19:29 »
Merhaba Bahri bey. Cumartesi amacım Recep ustanın yanına gitmekti. Ama daha önce kendisine telefon ile ulaşıp durumu anlatmıştım. Lpg kaynaklı olma ihtimali düşük demişti. Subaplardan yapabileceğini belirtmişti. Tabi bu aracı görmeden telefonla yapılan görüşmede denmişti. Benim aracımda sorun 2. silindirde buji değiştirilip bobin diğer silindirler ile yer değiştirildi, lpg bağlantıları söküldü fakat benzinde de yapmaya devam etmişti.Tesisat kontrolü ve kompresyon testleri yapılmadı. Tokullar sanırım bunları yapacak.  Sorunu bulamazlarsa son bir şans Recep ustaya gidecem yinede. Iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.
Benim kit Brc seq32 Ümit bey.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #45 : Kasım 12, 2018, 00:30:48 »
Merhaba Bahri bey. Cumartesi amacım Recep ustanın yanına gitmekti. Ama daha önce kendisine telefon ile ulaşıp durumu anlatmıştım. Lpg kaynaklı olma ihtimali düşük demişti. Subaplardan yapabileceğini belirtmişti. Tabi bu aracı görmeden telefonla yapılan görüşmede denmişti. Benim aracımda sorun 2. silindirde buji değiştirilip bobin diğer silindirler ile yer değiştirildi, lpg bağlantıları söküldü fakat benzinde de yapmaya devam etmişti.Tesisat kontrolü ve kompresyon testleri yapılmadı. Tokullar sanırım bunları yapacak.  Sorunu bulamazlarsa son bir şans Recep ustaya gidecem yinede. Iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.
Benim kit Brc seq32 Ümit bey.
tahmin ettiğim gibi malesef BRC taktıranların bir kısmı tanda sizin şikayetlerin aynısını yaşıyorlar enjektörleri kontrol ettirin kesinlikle orijinal brc enjektörü olmak zorunda yoksa sizdeki şikayetlerin hepsini yapıyor İNŞAALLAH Valfmatik arızası çıkmaz kullandığınız motor yağı hangi marka ve kaç numara
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #46 : Kasım 12, 2018, 05:05:12 »
tahmin ettiğim gibi malesef BRC taktıranların bir kısmı tanda sizin şikayetlerin aynısını yaşıyorlar enjektörleri kontrol ettirin kesinlikle orijinal brc enjektörü olmak zorunda yoksa sizdeki şikayetlerin hepsini yapıyor İNŞAALLAH Valfmatik arızası çıkmaz kullandığınız motor yağı hangi marka ve kaç numara
Evet bu sorun genellikle Brc de oluyor. Ben 2a da taktırdım ve enjektörler orjinal. Tüm lpg bağlantıları söküldügünde bile aynı sorun devam etmişti. Valfmatik arızasında ise en azından sistem hata vermesi gerekir ve de araçta tekleme motor suyu ısınmadan tekleme olmuyor.
Benden önceki sahibi castrol 5w40 koydurmuş hep. Ben ise serviste yaptırdım bakımları ve onlar 5w30 yağ kullanıyordu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #47 : Kasım 12, 2018, 06:07:35 »
Evet bu sorun genellikle Brc de oluyor. Ben 2a da taktırdım ve enjektörler orjinal. Tüm lpg bağlantıları söküldügünde bile aynı sorun devam etmişti. Valfmatik arızasında ise en azından sistem hata vermesi gerekir ve de araçta tekleme motor suyu ısınmadan tekleme olmuyor.
Benden önceki sahibi castrol 5w40 koydurmuş hep. Ben ise serviste yaptırdım bakımları ve onlar 5w30 yağ kullanıyordu.
ersin bey su ısınınca ya kadar sorun yoksa şimdi farklı bir durum oluştu aynı sorun 92 otomatik coronada başımıza geldi araç ısınıncaya kadar hiçbir sıkıntı yok ısındıktan sonra tekleme başlıyordu ustalar distribütörö kadar değiştirmeye karar verdi ama sorun su sıcaklık sensöründen çıktı tabiki orijinal olanla değişene kadar sıkıntı devam etti şimdi hiçbir sıkıntı kalmadı bazen düzensiz akım yeniden olsa elektronik parçaları etkileyebilmekte aracınız yeni bir araç ısı sensörünün çıkması bulunabilir yenisi oldukça pahalı olabilir takıp denemekte fayda olabilir bazı sıkıntılar çok basit çözülebiliyor
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #48 : Kasım 12, 2018, 09:23:28 »
ersin bey su ısınınca ya kadar sorun yoksa şimdi farklı bir durum oluştu aynı sorun 92 otomatik coronada başımıza geldi araç ısınıncaya kadar hiçbir sıkıntı yok ısındıktan sonra tekleme başlıyordu ustalar distribütörö kadar değiştirmeye karar verdi ama sorun su sıcaklık sensöründen çıktı tabiki orijinal olanla değişene kadar sıkıntı devam etti şimdi hiçbir sıkıntı kalmadı bazen düzensiz akım yeniden olsa elektronik parçaları etkileyebilmekte aracınız yeni bir araç ısı sensörünün çıkması bulunabilir yenisi oldukça pahalı olabilir takıp denemekte fayda olabilir bazı sıkıntılar çok basit çözülebiliyor
Su ısınma konusu gerçekten önemli bence. Servis danışmanı ilk başta silindir kapagindandir kesin dedi ancak motor ısınıncaya kadar olmuyor deyince duraksadı ve tesisat olabilir dedi. Keşke ısı sensoru falan olsa. Ama öyleyse borovali nin çekeceği var benden. Bana motor actiracakti

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #49 : Kasım 13, 2018, 11:17:59 »
Malesef servis dönüş yaptı. Eksoz ve emme subaplari gitmiş. Toplam 7.000 TL gibi astronomik bir fiyat çıkardılar. Bu şartlarda sanayi yolu göründü. Bana satan kişi tahminim bu arızayı bilerek sattı. Çünkü aldığımda vardı. Ne diyelim insan kazık yiyerek öğreniyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #50 : Kasım 13, 2018, 15:41:47 »
Malesef servis dönüş yaptı. Eksoz ve emme subaplari gitmiş. Toplam 7.000 TL gibi astronomik bir fiyat çıkardılar. Bu şartlarda sanayi yolu göründü. Bana satan kişi tahminim bu arızayı bilerek sattı. Çünkü aldığımda vardı. Ne diyelim insan kazık yiyerek öğreniyor
yani komple siboblar gitmiş size tavsiyem işinde ehil kişiler bulun ve sadece Toyota ya hizmet veren olmasa bile sadece japon araçlarına hizmet veren yerlerle muhatap olun ve parçaları kesinlikle orijinal kullanın en azından silindir kapak contasını servisten alın @Ufuk Sönmez (16363) beyden de alabilirsiniz ufuk bey haricinde parça aldığınız yerlere servisten parça kodu isteyip karşılaştırma yapmanızı öneririm siboblar değiştikten sonra iyi bir lpg ve afr ayarı yaptırın zannedersem sizin kit BRC di ondada valfmatik özelliği olması gerekiyor aktif edilmezse erken vakitte sibob yanması olabiliyor  geçmiş olsun
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #51 : Kasım 13, 2018, 17:09:36 »
yani komple siboblar gitmiş size tavsiyem işinde ehil kişiler bulun ve sadece Toyota ya hizmet veren olmasa bile sadece japon araçlarına hizmet veren yerlerle muhatap olun ve parçaları kesinlikle orijinal kullanın en azından silindir kapak contasını servisten alın @Ufuk Sönmez (16363) beyden de alabilirsiniz ufuk bey haricinde parça aldığınız yerlere servisten parça kodu isteyip karşılaştırma yapmanızı öneririm siboblar değiştikten sonra iyi bir lpg ve afr ayarı yaptırın zannedersem sizin kit BRC di ondada valfmatik özelliği olması gerekiyor aktif edilmezse erken vakitte sibob yanması olabiliyor  geçmiş olsun
Aracı tokullardan aldirttim. Toyon özel servise gitti.
 Bu süreçte @Ufuk Sönmez (16363)  bey ile görüştüm. Sağolsun kendisi bilgisi olsun yol göstermesi olsun her türlü destek verdi. Bazen forumda kendisine haketmediği ithamlar oluyor ancak bazı şeyleri maddi beklenti olmadan yaptığına şahit oldum.

İkinci el araç alacak arkadaşlar maliyeti ne olursa olsun aracı servise götürün. Yoksa ekspertiz firmalarının birşey yaptığı yok. Araç bana bu haliyle tabiri caiz ise kakalandı. Ama tabi bu islerin helal haram kısmı var. Kader bu ya benim aracı bu haliyle satmam nasip olmadı. Demekki aşımızda haram yokmuş. Ben ışlem bittikten sonra afr ayarı yaptıracağım tekrardan.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #52 : Kasım 13, 2018, 21:02:30 »
Aracı tokullardan aldirttim. Toyon özel servise gitti.
 Bu süreçte @Ufuk Sönmez (16363)  bey ile görüştüm. Sağolsun kendisi bilgisi olsun yol göstermesi olsun her türlü destek verdi. Bazen forumda kendisine haketmediği ithamlar oluyor ancak bazı şeyleri maddi beklenti olmadan yaptığına şahit oldum.

İkinci el araç alacak arkadaşlar maliyeti ne olursa olsun aracı servise götürün. Yoksa ekspertiz firmalarının birşey yaptığı yok. Araç bana bu haliyle tabiri caiz ise kakalandı. Ama tabi bu islerin helal haram kısmı var. Kader bu ya benim aracı bu haliyle satmam nasip olmadı. Demekki aşımızda haram yokmuş. Ben ışlem bittikten sonra afr ayarı yaptıracağım tekrardan.
Ersin bey meyve veren ağaç taşlanır Ufuk bey formun en bilgili tecrübeli kişisi ve engin gönüllü kimseye kin besleyen birisi değil insanları memnun etmek kolay değil
Sizin yaşadığınız sorun malesef düzensiz LPG ayarından dolayı oluyor er yada geç lpgli her araç bu arızayı tadacaktır tabi bu süre sakin kullanım düzenli LPG ayarı ile bir miktar daha uzayabilmekte ama eninde sonunda yakıyor sibobları çünkü lpgnin ısıl değerleri ve soğurması benzine göre bir miktar uzamakta o sürede totalde daha yüksek ısıl değerler ortaya çıkarmakta hatta ufuk Bey'in bir yazısı vardı Japonlar LPG ve CNG için araç tasarlamışlar aracın fan kanatları bile farklıydı radyatörleri bile farklıydı anlayacağınız aslında iş bizdeki gibi sonradan entegre sistem ekleyip çalıştırmakla bitmiyor lpgye en uyumlu araç Toyota denmesinin de sebebi biraz daha uzun süre arıza veremeden çalışması oluyor ama o namıda artık yavaş yavaş bitiyor son çıkarttığı valfmatik motor baya hassas olduğu için biraz daha erken sıkıntı çıkartmakta (tabiki LPG için) benzin ucuz olsa ve binebilsek rahatlıkla milyon kmleri görebilecek motor tekrardan geçmiş olsun
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #53 : Kasım 14, 2018, 00:04:34 »
Ben sorunun benden önceki kullanımdan olduğunu düşünüyorum. Toyota lpg ye uyumlu ve tasarruflu ancak işin ehli kişilerce montaj olur ve iyi ayar yapılırsa. Araçta daha önce prins gibi kaliteli bir kit varmış ancak dediğim gibi kaliteli montaj ve ayar önemli.
Aldığımdan beri 23000 km yol yapmışım. km de 20 kuruş tasarruf olsa 4600 TL yapar. 2200 TL kit 3000 TL ye yakın bu ariza tutsa yine zararda sayılmam.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 9900
  • Model Yılı: '18
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #54 : Kasım 17, 2018, 16:20:27 »
Geçmiş olsun Ersin Bey. Lpg de kesinlikle montaj işinin ehline yaptırılmalı. Benim aracım da Lpg takıldığında 2500 kilometredeydi hep sendeleme sorunu oldu ayara gittim tamam dediler ama sorun hep devam etti sonra araç 10.000 km de iken bobin yaktı Lpg elektrik gücü tek bobine bağlandığından olmuş sorun bobin+afr ayarı+elektrik montajına bir aparat 650 tl ye patladı ekstradan. Montajı yapan yer şanssızlık diyor hep aynı montajı yapıyoruz sorun olmadı diyorlar. Sağolsun Recep ustam sorunumu çözdü. Şu an için hiçbir şikayetim yok ama tedirginliğim devam etmekte... sizi çok iyi anlıyorum. Kolaylıklar dilerim...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #55 : Kasım 19, 2018, 20:19:29 »
Teşekkürler Bahri bey.

Sonunda bugün araç toplanıp marş basıldı. Ustanın söylediğine göre 3 km dolaşmış ve kesiklik olmamış.
Bu süreçte silindir kapağı sökülüp subaplar taşlanmış ve tekrar kapağa alıştırma yapılmış.  Rektefiyeci subapların değişimine gerek görmemiş. Maliyet bir nebze düşer diye düşünüyorum. Bakalim teslim aldığımızda gorecez olmuş mu olmamış mı maliyetini.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 48850
  • Model Yılı: '16
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1142 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #56 : Kasım 20, 2018, 12:40:03 »
aracı teslim alıp belirli bir süre kullandıktan sonra yapılan işin maliyeti,kalitesi ve götürmüş olduğunuz özel toyota servisi ücret ve ustalık yorumlarınızı da bekliyoruz.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #57 : Kasım 20, 2018, 23:10:56 »
aracı teslim alıp belirli bir süre kullandıktan sonra yapılan işin maliyeti,kalitesi ve götürmüş olduğunuz özel toyota servisi ücret ve ustalık yorumlarınızı da bekliyoruz.
Aracı teslim aldım. Yaklaşık 60-70 km yaptım. Tekleme belirgin olarak kesilmiş. Neredeyse yok. Sadece çok zorlamada (ani dip gaz ve motor devirsiz yakalandığında) hafif şekilde bir kesiklik oluyor. Ustalar bunun normal olduğunu söyledi. Valvematic sebebiyle böyle oluyor dediler. Başka bir 1.6 valvematic kullanmadan sanırım içim rahat etmeyecek.
İşin maliyeti 2000 TL civarı tuttu. 300 TL kapakçı almış. 1250 TL işçilik kalanı parça. Görünürde işçilik sorunu görmedim. Keşke sorun tam kesilseydi daha memnun olurdum. Ama sanırım alışmak gerekiyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kilometre: 6500
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #58 : Kasım 20, 2018, 23:23:50 »
Aracı teslim aldım. Yaklaşık 60-70 km yaptım. Tekleme belirgin olarak kesilmiş. Neredeyse yok. Sadece çok zorlamada (ani dip gaz ve motor devirsiz yakalandığında) hafif şekilde bir kesiklik oluyor. Ustalar bunun normal olduğunu söyledi. Valvematic sebebiyle böyle oluyor dediler. Başka bir 1.6 valvematic kullanmadan sanırım içim rahat etmeyecek.
İşin maliyeti 2000 TL civarı tuttu. 300 TL kapakçı almış. 1250 TL işçilik kalanı parça. Görünürde işçilik sorunu görmedim. Keşke sorun tam kesilseydi daha memnun olurdum. Ama sanırım alışmak gerekiyor.

Geçmiş olsun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #59 : Kasım 24, 2018, 19:12:23 »
Yapılan işlemden sonra bir süre benzinle kullanmam gerektiği söylendi. Dün lpg ye geçireyim dedim araç stop etti. Bugün aracı OZSOY otogaz a götürdüm. Bu arada araç ani yuklenmede silkelenme yapmayı benzinde bile surduruyordu. Özsoy da Recep usta açtı kaputu ve baktı ki tesisat hatalı. Hemen kabloları söktü. Tekrar bağlantıları yaptı. Aracın yakıt haritasını ve lpg beynini sıfırladı. Ve arabada sorun kalmadı.
Arkadaşlar bu sorunu özellikle Brc de yaşayan herkes Özsoy lpg veya iyi bir ustaya gitsin. Bunca zaman o kadar para ve emek boşunaymış. Allah Recep ustadan razı olsun
 Lpg yi takdırdığım brc bölge bayisini hem merkeze şikayet edip hemde yasal hakkımı kullanacağım