Gönderen Konu: Corolla 1.6 valvematic tekleme sorunu  (Okunma sayısı 17102 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: '16
  • 2 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
Ynt: Corolla 1.6 valvematic tekleme sorunu
« Yanıtla #20 : Nisan 05, 2018, 22:05:06 »
Negatif -kutup başını söküp 15dk sonra takmanız yeterli. Pozitif kutuba değdirmeyi ilk defa duydum. Trip a b değerleriniz silinir, teyp ayarlarınız sıfırlanır.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Nisan 05, 2018, 22:05:06 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 850
  • Model Yılı: '20
  • 4 kere teşekkür etti
  • 57 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Nisan 05, 2018, 22:23:01 »
15 dk mi 15 sn mi. Az önce 20 sn kadar söküp taktım sadece ort yakit tuketimi silindi. Trip a b aynı duruyor. Araçta ise değişiklik yok

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '16
  • 2 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Nisan 07, 2018, 08:03:43 »
15 dk mi 15 sn mi. Az önce 20 sn kadar söküp taktım sadece ort yakit tuketimi silindi. Trip a b aynı duruyor. Araçta ise değişiklik yok

15 dakika.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 217340
  • Model Yılı: '07
  • 3 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Nisan 07, 2018, 08:30:54 »
Aynı problem bendede vardı gaza yüklenince araç gazı kesiyor gibiydi böyle ben gaza basarken biri frene basıyor sanki öyle oluyodu tekliyordu 4 ateşleme bobini var birini değiştirdiler düzeldi şuan sorun yok araçta.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #24 : Nisan 07, 2018, 09:39:13 »
Birden yüklenince öksürme tarzı bir tekleme mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 217340
  • Model Yılı: '07
  • 3 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Nisan 07, 2018, 11:53:00 »
Yok aracı sanki bişey tutuyor gibi gazı kesiyor sadece sarsma yapmıyor hocam.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Nisan 07, 2018, 12:42:52 »
Ersin bey Toyota özünde sorunlu bir araç kesinlikle değildir . Tek soun ülkemizde akaryakıt fiyatları gelir düzeyimizin fersah fersah üstünde seyretmesinden kaynaklı araçlarımızın orijinal yakıt sistemini bozmamızdan kaynaklı olarak bir takım sorunlar çıkıyor . Sizin arızanızın lpg kaynaklı olduugnu da düşünmüyorum .

Arıza çözümüne gelecek olursak benim aracımda dönem dönem özellikle şehir içi düşük devirler sık kullanımlarım sonucu bazen alt devirlerde böyle hafiften bir tekleme gibi yapıyor ve bu sorunu benzin ve lpg de her iki yakıtta da yapıyor . Ben bu durum için şöyle bir yol izliyorum ay 1 kere köye giderken aracımı benzine çekip 15-20 km veya daha fazla yüksek hız ve yüksek devirde kullanıyorum . Bu işlemden sonra aracım rahatlayıp açılıyor hem çekişi artıyor hem de o teklemeler falan kayboluyor . Nacizhane size tavsiyem aracınıza yarım depo benzin alın eger varsa da benzinliklerde WÜRTH yakıt katkısı var üzerinde ne şekilde kullanılacağı yazıyor . Müsait bir yolda üst devirlerde 20-30 km yol gidin hem yakıt sisteminiz temizlenir hem kurumlar gider hem de motorunuz açılır rahatlar . Bu söylediğimi yaptıktan sonra aracınızı tekrar deneyin . Hem aracınıza zarar verecek bir durum değil hem de usta ile başkasın ile uğraşmak zorunda degilsiniz
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #27 : Nisan 07, 2018, 14:45:36 »
Lpg sistem bağlantıları söküldü. Aynı sorun artarak devam ediyor. Toyota servise geldim. Arabaya bakacaklar. Sanırım bir kaç gün kalacak araç.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #28 : Nisan 12, 2018, 15:56:02 »
4 günün sonunda söylenen silindir kapağı sokulecek. 2. Silindirde subap veya lifter arızası var. Sorun orada değilse bile ücret alınır. Hatta siz aracı alın lpg taktirdiginiz yere götürün. Işte firmaların gerçek yüzü bu. Alırken lpg uyumlu ama arızada lpg de sorun

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Viofo, aydınlatma pk, koltuk ısıtma, ses yalıtım
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 3550
  • Model Yılı: '23
  • 28 kere teşekkür etti
  • 60 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Nisan 22, 2018, 19:05:59 »
4 günün sonunda söylenen silindir kapağı sokulecek. 2. Silindirde subap veya lifter arızası var. Sorun orada değilse bile ücret alınır. Hatta siz aracı alın lpg taktirdiginiz yere götürün. Işte firmaların gerçek yüzü bu. Alırken lpg uyumlu ama arızada lpg de sorun

Hocam durum ne oldu? Gelişmeler neler? Paylaşır mısınız?
Sen harika bir uçurtmasın, bende senin ipinim unutmayasın...
Corolla Flame X-Pack Mds 1.5 Benzin 2023-.....
Corolla Advance Manuel 1.6 Benzin&Lpg (Zavoli) 2018-2023 (105.000 km)
Corolla Hb Sol Manuel 1.6 Benizn&Lpg (Zavoli) 2016-2018 (45.000 km)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #30 : Nisan 22, 2018, 19:19:43 »
Hocam durum ne oldu? Gelişmeler neler? Paylaşır mısınız?
Gittim aracımı aldım. Birde bana izmirdeki 2 servisin birinde servis müdürü diğerinde servis danışmanı bu aracı satıp başka araç alın dediler. Gerçekten şaşırdım kaldım.  Servis sorunu çözmek değil bana şark kurnazligini öğütlüyor.  Yarın nasipse toyo servise götüreceğim izmirde. Görüştüğüm yetkili gerçekten çok samimi yaklaştı. Inşallah sorunu bulurlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Nisan 22, 2018, 21:06:40 »
Aracınız da Alarm takılımı? Daha önceki aracıma Alarm taktırmıştım. İlk frende kapılar kilitlemesi fonksiyonu için fren pedalının oradan sinyal alacağına çırak debriyaj pedalının üzerindeki yerden bağlantı yapmış. Sizdeki gibi ani gaz vermelerde sıkıntı yapıyordu. Arızayı çok zor bulduk , Debriyaj daki bağlantı sökülünce sorun kayboldu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #32 : Nisan 22, 2018, 21:32:12 »
Aracınız da Alarm takılımı? Daha önceki aracıma Alarm taktırmıştım. İlk frende kapılar kilitlemesi fonksiyonu için fren pedalının oradan sinyal alacağına çırak debriyaj pedalının üzerindeki yerden bağlantı yapmış. Sizdeki gibi ani gaz vermelerde sıkıntı yapıyordu. Arızayı çok zor bulduk , Debriyaj daki bağlantı sökülünce sorun kayboldu.
Araçta alarm yok. Ancak serviste aynaların kapatılması için modül takılmıştı. O yapar mı hic bilmiyorum. Belki hararet müşirinde sorun var. Çünkü hararet göstergede ortaya gelene kadar sorun yok.

Mesaj Birleştirildi: Nisan 23, 2018, 13:25:25
Bugün oğuz otoya götürdüm. Sağolsun oğuz bey ilgilendi. Bilgisayara bağlayıp yola çıktık. Servisin dediği gibi 2. Silindirde sorun var. Oğuz usta bujiyi değiştirdi ve diğer silindirle bobini değiş tokuş yaptı. Tekrar yola çıktık ve sorun yine 2. Silindirde devam ediyordu. Tesisat incelenecek ama zaman gerekli dedi. İnşallah başka bir gün götürüp teslim edeceğim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 118000
  • Model Yılı: '10
  • 261 kere teşekkür etti
  • 168 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Nisan 23, 2018, 23:19:59 »
Geçmiş olsun,olacağı varmış çok üzülmemek gerek
2010 1,6 corolla
2002 1,6-vvt-i Corolla
2001 1,4 astra-f

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #34 : Nisan 23, 2018, 23:37:00 »
Daha öncede yazdım ve yine tekrarlıyorum bu motor yeni teknoloji ve daha çalışma mantığını tam anlamıyla ne servis elemanları nede sanayideki ustalar çözemedi ve lpg servisleride hala eski sistemle bu motoru çalıştırmaya uğraşıyorlar sistem baya hassas çünkü valf çalışmasını elektronik kontrol ediyor ve anlık açıyor kapatıyor vvt sisteminin daha üst segmenti vvt sisteminde aynı sıkıntılar olmuştu ve atiker vvt ye özel yazılımla kit üretmişti ve aktif edilmezse aynı sıkıntı baş gösteriyordu siz lpg devre dışı diyorsunuz da vereceği hasarı vermiş biyerleri olumsuz olarak etkilemiş tekrar geçmiş olsun valfmatik e uygun kit üretilene kadar beklemek lazım lpg dönüşümü için
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #35 : Nisan 24, 2018, 00:32:15 »
Daha öncede yazdım ve yine tekrarlıyorum bu motor yeni teknoloji ve daha çalışma mantığını tam anlamıyla ne servis elemanları nede sanayideki ustalar çözemedi ve lpg servisleride hala eski sistemle bu motoru çalıştırmaya uğraşıyorlar sistem baya hassas çünkü valf çalışmasını elektronik kontrol ediyor ve anlık açıyor kapatıyor vvt sisteminin daha üst segmenti vvt sisteminde aynı sıkıntılar olmuştu ve atiker vvt ye özel yazılımla kit üretmişti ve aktif edilmezse aynı sıkıntı baş gösteriyordu siz lpg devre dışı diyorsunuz da vereceği hasarı vermiş biyerleri olumsuz olarak etkilemiş tekrar geçmiş olsun valfmatik e uygun kit üretilene kadar beklemek lazım lpg dönüşümü için
Dediklerinize katılıyorum Ümit bey. Bugün oğuz otodan önce gittiğim usta gaza göre boğaz kelebeği açısı falan dedi ancak valvematic motorda ilk çalıştırma anında boğaz kelebeği tam açılır ve öyle kalır. Gaz verme işlemi subaplar vasıtasıyla olur. Usta bunu bile bilmiyordu en basiti.
Ancak lpg konusunda onlarca araçta sorunsuz kullanılıyor. Mehmet beyin dediği gibi olacağı varmış bize denk geldi. Teşekkür ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #36 : Temmuz 01, 2018, 00:47:53 »
LPG’de tekleme sorunundan ben de muzdarip oldum. 2017 aralık ayında 2013 model 17000 km’deki valvematik motorlu auris’ime prins technomax kit takdırdım. 3000 km oldu olmadı hafiften silkelemeye başladı. O aralar il dışına çok gittim geldim. Arada silkelemeler olmasına rağmen idare ettim. Bazen LPG arızaya geçti falan... ilk 10000 bakımdan sonra bu sorun geçti. Fakat yaklaşık 2500 km sonra tekleme ve gaz yememe ve hatta rolantide stop etme sorunu daha ağır bir şekilde geri geldi.artık araba nerdeyse gazda hiç gitmiyordu. Lpg dönüşümü yaptırdığım yere gittim dün baktılar ettiler bujilerdendir değiştir gel dediler. değiştirdim lakin değişen bişey olmadı. Yol testi yaptık LPG ustası sorunu anladık enjektörden dedi garantiden enjektörü değiştirdi. Yola çıktık sorun çözülmüş gibiydi. 15 dakika kadar turladık yeni enjektörlere yeni ayar gerekir diyerek geri döndük. Neyse ayar yapıldı hadi tekrar test edelim dedik ve sonuç hüsran. Sorun aynen devam ediyordu. Bi önceki bakımdan sonra düzelme oldu diye filtre de değişti fakat değişen bişey olmadı. Enjektör hortumları değişti değişen bişey olmadı. Yeni beyin bile takıldı sonuç aynı. Bu arada türlü çeşit kombinasyonlarla sayısız kere ayarlar yapıldı yok...usta artık topu taça atmaya karar verdi ve ateşleme bobininden bu arıza %99 dedi. Saat akşam 7 civarı olduğundan işimiz pazartesiye kaldı. Pazar günü tatile gidecekken böylesine bir sorunla karşılaşmak beni bir miktar aracımdan soğuttu. daha önce 70000 km LPG ile kullandığım ve en ufak sorun yaşamadığım 130000 km’deki Honda Civic HB aracımı kalite,konfor ve estetikten feragat etmek pahasına, motor+şanzıman kombinasyonunu çok başarılı bulduğum için mevcut aracımla değiştirdiğime pişmanım şu dakikalarda...Sorunu çözebilirsek belki bu pişmanlığım geçer. fakat 250 lira bujilerin değişimine vermek neyse de denso markalı orjinal ateşleme bobinlerini değiştirmek zorunda kalırsam <ki tanesi 450 TL> o zaman işte sorun çözülse de pişmanlığım bir daha gitmemek üzere benimle kalır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #37 : Temmuz 06, 2018, 02:42:19 »
Benim aracımdaki tekleme sorunu hatalı elektrik tesisatı montajı neticesinde meydana gelen enjektör arızasından kaynaklıymış. Elektrik kabloları iyi yalıtılmadığı için bu sorun meydana gelmiş. Tesisat yenilendi ve yeni enjektör takımı takıldı ve sorun çözüldü çok şükür. Bobinmiş bujiymiş yakıt haritasıymış valvematik modülünü etkinleştirmekmiş falan hikaye. Benzinde sorununuz yoksa ve lpg’de ağır teklemeler yaşıyorsanız sorun lpg tesisatındandır. Ben istanbul kadosan’da üçel mühendislikte montaj yaptırmıştım. Her ne kadar montajda hata yapmış olsalarda hatalarını düzeltme konusunda olaya oldukça yapıcı yaklaştılar ve sorunu garanti kapsamında çözdüler. Patron Murat’a meydana çıkan fatura biraz ağır gelmiş olsa da Rıza usta hiç bir değişimden kaçınmadı. Teşekkürü borç bilirim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 65000
  • Model Yılı: '14
  • 305 kere teşekkür etti
  • 312 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #38 : Temmuz 06, 2018, 12:24:03 »
İstanbulda CANDAN mühendislik var.LPG konusunda oldukça tecrübeliler.Ayrıca AFR ayarıda yapıyorlar.

AFR ayarı yaptırmanızda fayda görüyorum.
VW Golf 1.6 TDI & DSG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '17
  • 20 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #39 : Eylül 22, 2018, 13:44:05 »
Ben bu tekleme sorununu 2017 model sıfır aracımda yaşadım. İzmir de lpg konusunda çok iyi bir usta var. Ozsoy LPG’de Recep usta. Sagolsun sorunumu çözdü. Neredeyse arabayı satacaktım. Çok k şükür şimdi benzin ile hiç bir farkı yok
2012 Honda Civic FB7 Elegance Manuel LPG
2017 Toyota Corolla Advance Multidrive S LPG