Gönderen Konu: toyota vs vw  (Okunma sayısı 19965 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Ynt: toyota vs vw
« Yanıtla #20 : Eylül 05, 2017, 20:19:58 »
o yorumları yapanlara ve sizin görüşlerinize saygı duymakla birlikte avensis, accord, camry, infiniti, forester ve lexsus'un alman lüks araçlarından geri kalır yanı olmadığını düşünüyorum. millet olarak alman hayranlığı algısının saydığım araçları gölgelediğini düşünüyorum. saydığım araçları test edenler beni daha iyi anlayacaktır.

Bu millet d sınıfını sevmediği ve c sınıfı hayranı olduğu için, c sınıfı araçları kıyasladığımızda ortaya çıkan sonuç ortada. Trim sorunu hala devam eden Toyota mı, yoksa yol sesi dahi olmayan sınıfının en sessiz ve iç mekanı kaliteli gösterilen  aracı golf mü?
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Eylül 05, 2017, 20:19:58 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: -
  • 31 kere teşekkür etti
  • 27 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Eylül 05, 2017, 20:26:56 »
Bu millet d sınıfını sevmediği ve c sınıfı hayranı olduğu için, c sınıfı araçları kıyasladığımızda ortaya çıkan sonuç ortada. Trim sorunu hala devam eden Toyota mı, yoksa yol sesi dahi olmayan sınıfının en sessiz ve iç mekanı kaliteli gösterilen  aracı golf mü?
yalıtım ve iç mekan malzeme kalitesi yönünden almanların bir tık önde olduğunu zaten önceki yorumlarımda söylemiştim. sıfır araç lacak olsam ikisini de almazdım.  benim araç alırken önceliğim farklı donanım, güvenlik, garanti süresi otomatik şanzumanda, motor ve elektronik aksamda sorunsuzluk gibi kriterler öne çıkıyor. 150 bin lira verip dsg'si  ne zaman şanzıman indirecek, turbosu ne zaman patlayacak, beyni ne zaman arızalanacak diye elim yüreğimde gezmektense 6 yıl garantili gırtlağına kadar dolu turbo civic alır, paşa paşa binerim. üstelik civic iihs'de sınıfının en güvenilir araçlarından biri seçilmiştir. 150 bin lira verip 2 yıl garantili, bomboş donanımlı ve riskli golf'ü almazdım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Eylül 05, 2017, 21:51:54 »
İlk çıktığı zamanlar her markanın sıkıntısı oluyor. Yukarıda Toyota ve mazda dan örnek verdim.
Sonrasında olanlarda ise Ülke şartlarının ve sürücü profillerinin etkisi yadsınamaz.
Kendimi Japoncı olarak görüyorum ama geçen bir yorum gördüm Facebook'ta. Bir Japon arabası sonrası almana geçenler oh be adamlar yapmış vay be diyorlar. Aynısını hiç almandan japona geçenler söylemiyor yazmış. Haksız mı?

Büyükşehirde ve sıfır alabilecek durumum olsa vw hariç bir Alman alırdım. Vw e de anitpatim olduğundan almam.
benim arkadaşım 2003 passatını satınca ona corolla benzinli aldırmıştım çok çok memnun, eski belediye başkanı şahsi focusunu satıp dizel corolla aldı oda çok memnun bunlar iki yıldır kullanıyor ve sana 65 km mesafede araç ta yaşıyorlar devamlı uzun yol yapıyorlar.
arabaların kalitesini ne kitaptan ne videolardan nede medyadan anlayabilirsiniz,ancak hayattan ve yaşayarak öğrenilir. 1962 denberi şehir içi ve dışı yüz binlerce km yol yaptım, amerikan, avrupa ,son 20 yıldada bmw 8.50 ,fiat coupe ve toyota kullandım.bu kadar araba içinde en sorunsuz kullandığım arabalar rav4 ve 94 xli oldu.8.50 muhteşemdi ama ecu sü bize gün göstermedi 12 silindirin 6 sı çalışmıyordu. uzun lafın kısası altında toyota varsa vede bakımları yerindeyse korkmadan dünyanın dört tarafına gidebilirsiniz.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 33500
  • Model Yılı: '12
  • 23 kere teşekkür etti
  • 19 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Eylül 05, 2017, 22:39:17 »
Evren bey doktoranızı hangi üniversitede yaptınız?tsi fsi motorların fabrika ömürlerinin 240 bin km olarak belirtildiği fakat büyük çoğunluğunun ilk 85 bin km sonrası biten motorların üstünlüğünü her halde araştırma konusu yaptınız!
öyle bir iddiam yok ama iyi okurum gözlemlerim;ayrıca bizzat test etme imkanım da oldu...bu arada hali hazırda 3.toyota mı kullandığımı belirtmek isterim...auris-avensis-corolla....
ama marka fanatikliğim yok...ve iddiamı tekrarlıyorum octavia - corolla dan bi gömlek üsttedir...konfor-işçilik-plastik kalitesi-donanım anlamında bu saydıklarımın böyle olduğunu düşünüyorum...kaldı ki herkesin düşüncesi ve gözlemleri subjektiftir;tam netlik olmayabilir...
TSI motorların da yakıt tasarrufu anlamında önde olduğunu düşünüyorum; ama şunu sorgulamanızı isterdim Toyota nın elinde ki CHR de kullandığı 1.2 Turbo motorları  neden corolla ya-auris'e kullanmıyor?? kesinlikle kullanmalı-alternatifleri çoğaltmalı...japon isterse onun da en iysini-en dayanıklısını yapar..yapmalıdır...artık çağ bunu gerektiriyor...saygılar...
eski corollacı yeni Hondacı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 51 kere teşekkür etti
  • 149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Eylül 05, 2017, 22:54:41 »
150 bin TL olup bom boş olan Golf hangi motor hangi donanım paketli olanıdır merak ettim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #25 : Eylül 05, 2017, 23:08:07 »
benim arkadaşım 2003 passatını satınca ona corolla benzinli aldırmıştım çok çok memnun, eski belediye başkanı şahsi focusunu satıp dizel corolla aldı oda çok memnun bunlar iki yıldır kullanıyor ve sana 65 km mesafede araç ta yaşıyorlar devamlı uzun yol yapıyorlar.
arabaların kalitesini ne kitaptan ne videolardan nede medyadan anlayabilirsiniz,ancak hayattan ve yaşayarak öğrenilir. 1962 denberi şehir içi ve dışı yüz binlerce km yol yaptım, amerikan, avrupa ,son 20 yıldada bmw 8.50 ,fiat coupe ve toyota kullandım.bu kadar araba içinde en sorunsuz kullandığım arabalar rav4 ve 94 xli oldu.8.50 muhteşemdi ama ecu sü bize gün göstermedi 12 silindirin 6 sı çalışmıyordu. uzun lafın kısası altında toyota varsa vede bakımları yerindeyse korkmadan dünyanın dört tarafına gidebilirsiniz.

1 milyon mil yapmış Mercedes motorunun sökülüp incelendiği test videosu geldi aklıma.

Şahsen Leon 1.4 TSI FR'ın verdiği zevki, hiçbir atmosferik veremiyor bana. Japonlardan da Allah'tan civic ile başladılar turboya. 5-10 seneye koyarlar turboyu tüm modellerine.
Yalıtım olayı da göreceli fakat, Japonların D segment'inde elde ettiği gürültü seviyesini Almanların C segmentinde elde etmesi de göz ardı edilemez.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 51 kere teşekkür etti
« Yanıtla #26 : Eylül 05, 2017, 23:19:19 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #27 : Eylül 05, 2017, 23:26:27 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '02
  • 171 kere teşekkür etti
  • 246 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Eylül 05, 2017, 23:27:26 »
Açıkçası 150bin lira olup bomboş olan golf paketini bende merak ettim ve Türkiye'de açılan her japon alman kıyaslama konusunun kaderini bu konuda yaşamış tartışmaya gitmiş

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 31 kere teşekkür etti
« Yanıtla #29 : Eylül 05, 2017, 23:43:15 »
civic'e göre bomboş dedim. 127 bin tl golf. sanruff yok, koltuk ısıtma yok, akıllı hız sabitleyici yok, geri görüş kamerası yok. civic'te hepsi var. aynı fiyata alabileceğiniz civic'in en dolusunda hepsi hatta daha fazlası var. https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-bilgin-group-tan-yeni-golf-highline-dsg-478221648/detay

Mesaj Birleştirildi: Eylül 05, 2017, 23:43:29
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-honda-2017-civic-rs-turbo-182-hp-tam-full-5000-km-de-hatasiz-boyasiz-475882501/detay

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 51 kere teşekkür etti
« Yanıtla #30 : Eylül 05, 2017, 23:52:09 »
Cümlenizden o şekilde anlaşılmıyor. Linkini verdiğiniz araç dizel motora sahip benzinli aracı benzinli ile kıyaslamak daha uygun olacaktır. Birisinde olan donanım diğerinde olmayabilir doğrudur, civicte de sürücü diz hava yastığı yok mesela...1,5 Rs 120.900 TL 1,4 TSI 125PS DSG Highline 118.300 TL. İki araçta boş değil...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 33500
  • Model Yılı: '12
  • 23 kere teşekkür etti
  • 19 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Eylül 05, 2017, 23:56:08 »
sizce bu 2 resimden hangisi corolla ya ait? hangisi golf e ait ?? bu arada yeni Civic euro ncapten 4 yıldız alabilmiş...egea 4 yıldız alınca yerin dibine sokmuşlardı egea yı bakalım civic için aynı şekilde davranacaklar mı?
eski corollacı yeni Hondacı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #32 : Eylül 06, 2017, 01:09:47 »
Gönül ister, lexus alalım, camry alalım da. Bu ülkede neredeee? Alınabilecek b c segmentte de donanım ve fiyat farkıyla daha iyi araç üretseler şu Japonlar keşke ona da razıyım. Atmosferiği düşük pakete koysun. Turbo motor opsiyon olsun ya da ne bileyim en ful pakette yalıtım paketi olsun. Ek olarak lamine camlar konulabilsin. Kabiniçindeki yalıtımlar artırılıp alman rakiplerini yakalasın vs.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 95000
  • Model Yılı: '09
  • 65 kere teşekkür etti
  • 20 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Eylül 06, 2017, 02:14:52 »
Mustafa bey niçin hep otomatik şanzıman üzerinden gidiyorsunuz anlam veremedim bu kastınıza. Bu VW gurubunun hiç mi manuel dizel veya benzinlisi yok acaba...Onlar da gayet sorunsuz...Toyotanın dizelinde performans mı var ? Veya benzinlisinde ? Tork da yok turbo da...Bazı şeyleri çok abartıyoruz gözümüzde. Bilinçli kullanıldığında kolay kolay çoğu malzeme arıza vermez de hadi turbonun 150bin km de arıza verdiğini farzedelim, 6-7 yıl turbo zevkini ve performansını yaşaya yaşaya, yokuşta ve sollamada gaza basa basa binmişim turboya 2bin tl verip yenilesem ne çıkar. Motor ömrü uzunmuş..20 yıl sonra değil de 16 yıl sonra motor yenilense ne olacak. Arızalar, yenilenmeler vs. bunlar olacak illaki. 200bin km de motoru inen corollalar da var 500bin km de motor sapasağlam vw ler de var.Her şey yine kullanıcıda bitiyor sonuçta.Gözlemlerime göre toyotanın boyası vw den daha çabuk deformasyona uğruyor..Konfora değinmeme gerek bile yok aşikar çünkü.. Ama toyota sorunsuz mu genel anlamda sorunsuz eyvAllah..Güzel yanları yanında bir çok kötü yanları da var, bütün marka ve modellerde olduğu gibi..Bir çok kişi başkalarını vw fanatikliği ile damgalıyor fakat son bir kaç yılda Corolla fanatikleri farkında olmadan daha da çoğaldı...Her insanın parası kıymetli , tecrübeleri değerli, coğrafyası farklı,kriterleri de farklı farklı. Güzel ülkemin insanları Toyotayı da sevmiş-tutmuş Volswagen gurubunu da sevmiş ve tutmuş.. İyi olmasaydı tutulmazdı zaten.. Bu yüzden her iki kesime de saygı duymak lazım.. Toros,Corolla,Passat,Superb ve Accent era kullanmış biri olarak şu an sıfır araç olsam Superb - sonra Cıvıc  olurdu tercihim.. Corolla alana da niye aldın demem. Saygılar :saygi:
''Bizi aldatan bizden değildir''
                                         Hz.Muhammed (sav)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #34 : Eylül 06, 2017, 07:54:11 »
Dsg ile kıyaslama yapılacak ise Mmt yapılmalı, sorunsuzluk, kullanışlılık, performans anlamında.
Toyota turboya uzak bir marka değildir, bakınız Anti Lag.
Bazı markaların ikon modelleri vardır, Corolla, Golf, Beetle gibi.
Sac kalınlıkları yanında, alt yapıdaki teknolojik gelişmeleri de ortaya koymak lazım. Örneğin bazı yönlerden Auris Corolla'dan daha gelişmiş bir araç ama, Türkiye satışları ortada, bu Auris'i kötü yapmaz.
Fanatiklik değil, rasyonel eleştiri olmadan hiç bir üretici gelişemez. Çok nesnel eleştirilerin olduğunu görmek de ayrı güzel.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 327000
  • Model Yılı: '11
  • 16 kere teşekkür etti
  • 12 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #35 : Eylül 06, 2017, 10:20:31 »
civic'e göre bomboş dedim. 127 bin tl golf. sanruff yok, koltuk ısıtma yok, akıllı hız sabitleyici yok, geri görüş kamerası yok. civic'te hepsi var. aynı fiyata alabileceğiniz civic'in en dolusunda hepsi hatta daha fazlası var. https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-bilgin-group-tan-yeni-golf-highline-dsg-478221648/detay

Mesaj Birleştirildi: Eylül 05, 2017, 23:43:29
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-honda-2017-civic-rs-turbo-182-hp-tam-full-5000-km-de-hatasiz-boyasiz-475882501/detay
Mustafa bey yorumlarınızı okuyunca bir dediğinizin diğerini tutmadığını gördüm, araç kıyaslama olayı eğer olacaksa kesinlikle adil şartlarda olmalı, Aynı segmentlerden kıyaslama yaparak donanım konfor ve güvenlik konusuna gelince objektif olarak bakarsak VW nin Toyota dan daha donanımlı konforlu ve güvenli olduğu aşikar fakat tasarıma gelince kesinlikle zevkler tartışılmaz o konuda yorum yapamayacağım. Araçların arızalarından şikayetlerinden bahsetmişsiniz. Benim aracım 130.000 km de Turbo sistemi kilitlendi serviste 2013 yılında 4000 TL gibi bir tutarla değiştirdim. Bu arıza işide tamamen şans işi bunu hepimiz biliyoruz kimi araba 1 milyon km yapar arızalanmaz kimiside servisten alınır 10-20 km sonra arıza yapar olmayacak şey değil bunlar. Camry Accord Lexus vb. saydığınız araçlar çok konforlu güvenli araçlar bunları hepimiz biliyoruz fakat bunlarında alman rakipleriyle kıyaslamasını yapmak lazım. Mesela bir avensis ve accord u ele alırsak alman rakiplerine bakınca passat superb 3 serisi a4 c serisi gibi rakipleri olduğunu biliyoruz. yada camry i ele alırsak rakiplerinin 5 serisi a6 yada e serisi gibi premium class araçlar olduğunu biliyoruz. Size örnek olarak 150.000 TL bomboş donanımlı riskli golf yazınıza istinaden 127.500 TL ye sıfır km full donanımlı euroncap tan 5 yıldız almış bir araç ilanı paylaşmak istedim
 https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-2017-yeni-golf-1.4-tsi-higline-dsg-navgsyn-plushayalet-plusled-pluscam-tavan-419148325/detay

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '02
  • 171 kere teşekkür etti
  • 246 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #36 : Eylül 06, 2017, 11:14:22 »
son bir kaç yılda Corolla fanatikleri farkında olmadan daha da çoğaldı...

Yazdıklarınıza genel olarak katılmakla birlikte açıkcası ben bunun sebebinin yeni corollanın tasarımına bağlıyorum kendinden beklenmeyen agresif bi Tasarım'la gençlerin dış görünüş olarak ilgisini çekmeyi başardı Toyota.Eski nesillerin tasarımları çirkin demiyorum ama e160 tasarım olarak dikkat çekiyor gerçekten  :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 1500
  • Model Yılı: '20
« Yanıtla #37 : Eylül 06, 2017, 11:46:54 »
Özellikle dsg yüzünden iki tane aracı  corolla aldık.

Dsg pişmanlıktır.
Dsg konforludur. Düşüncesi neye göre? Konfor vitrs geçişlerini hissettirmiyor..... Falan filan...

Sıkışık trafikte şanzıman ısındı ... Hani konfor...
Yolda giderken mekatronik uyarısı ... hani konfor...
Araç yetkili servis garantili ise 2 bin civarı değişim...

20-bin sonra bi daha sorun...

Sorunsu binen yok mu? Var. Ama bunu stresini çekip acaba kaç km sonra arıza yapacak diye düşüneceğim... hani konfor...

Konfor= sorunsuzluktur.

Özellikle bu yüzden yerden yere vurulan mmt yi test edip aldım.

MMT Sıkışık trafikte  gayet iyi. Vites geçişlerine alışırsanız en az dsg kadar konforlu...

Hızlı hızlanayım derseniz sadece 1.den 2 ye geçiş birazcık hissettirir.

Korkudan dsg alamadım... hani konfor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 150000
  • Model Yılı: '09
  • 125 kere teşekkür etti
  • 106 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #38 : Eylül 06, 2017, 17:06:05 »
mutlu bey, Allah aşkına toyota, honda ve mazda için kullanıcı kullanmasını bilmiyor da şanzumanı, motoru arıza yapıyor diye bir şikayet duydunuz mu? kaldı ki öyle olduğunu varsaysak bile vw turbosuna neden 2, honda 6 yıl garanti veriyor.
Servis bana MMT şanzımanda sıkıntı çıkıyormuş diye sorduğumda kullanmasını bilmeyenler sıkıntı yaşıyorlar aldığınızda ufak bir eğitim verelim hiç sıkıntı yaşamazsınız demişti. Her markada olabilir böyle şeyler.
 Alman grubunun şu anda işi tamamen paraya dökmesi, kullanıcılara boş pakette hiçbir şey sunmayıp mecburi olarak üst paketlere yöneltmesi gibi pazarlama stratejileri ve ürünlerindeki arızaların arkasında durmamaları gibi nedenler göz önüne alındığı için alırken tekrar tekrar düşündüyor bence.
Corolla 1.4 D4D Elegant 2009 Siyah 127.000 km-158.000km
Auris 1.4 D4D Comfort Extra 2012 Beyaz 96.000 km
Hiçbir şeyi ben yaptım deme. Ele geçirdiğin tüm kaleler, kazandığın tüm başarılar Allah’ın bir lütfudur.(Kanuni Sultan Süleyman)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 31 kere teşekkür etti
« Yanıtla #39 : Eylül 06, 2017, 17:36:31 »
 dünyaca ünlü güvenlik testi iihs'de civic sınıfının en güvenilir araçlarından biri seçilmiştir. bu testlerin tamamında good ( yeşil renk en iyi puanı almıştır.) kaldı ki iihs, euro ncap'tan daha zorlu bir güvenlik testidir. euro ncap'tan geçen birçok araç iihs'de takılır. işte yeni civic'in iihs puan linki. hepsinden en iyi puanla geçmi civic.https://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiPtbCK4pDWAhUNaVAKHQ5bDdoQFgglMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.iihs.org%2Fiihs%2Fratings%2Fvehicle%2Fv%2Fhonda%2Fcivic-4-door-sedan%2F2017&usg=AFQjCNGcw8cjZgfVzx5X4ySgkFXfzJbTWQ vw'e gelince başından beri söyledim konfor, yalıtım ve iç mekan malzeme kalitesi dışında japon araçlarına hiçbir üstünlüğü yok. donanım olarak da civic her türlü jetta ve golf'ten dolu bir araç. üstelik vw gibi turbolu araçlarına 2 yıl değil 6 yıl garanti veriyor. honda'nın nasıl acımasızca kullanan kullanıcı kitlesini hatırlatmama da gerek yok sanırım. kaldı ki civic'in karşılığı golf değil jetta'dır ki emisyon skandalı nedeniyle dünyada çoğu ülkede satışı yasaklanan meksika ve çin üretimi bir araba. kaldı ki civic almasam jetta veya golf değil corolla alırdım. sağlam, sorunsuz, dayanıklı, yakışıklı, içi yayla gibi diz hava yastığına kadar dolu bir araç. herkesin tercihine de saygım var. yazdıklarımda fanatiklik yok bilakis gerçekleri yazıyorum.