Gönderen Konu: Bagaj açma motoru hakkında  (Okunma sayısı 8347 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '95
  • Kilometre: 259400
  • Kan Grubu: ---
  • 72 kere teşekkür etti
  • 60 kere teşekkür edildi
Bagaj açma motoru hakkında
« : Haziran 07, 2016, 10:40:48 »
Arkadaşlar merhaba, bir konuda yardıma ihtiyacım var.
Geçenlerde bozulan kumandamın yenisini alıp talimatlara göre montajını yaptım. Kumanda üzerinde bagaj butonu da varmış, doğan aracımdan kalan kapı kilit motoruyla kullanırım diye sistemi hazırladım. Merkezi kilit modülünde trunk output (-)300mA yazan yerden (-) ucunu, modüle gelen kablolardan da (+)ucunu  kapı kilit motoruna bağladım, kumandadan çalışıyor fakat çok zayıf hiçbirşeyi çekecek gücü yok.Kabahati kapı kilit motoruna verdim sanayiden reno kapı kilit motoru aldım, renolarınki daha güçlü oluyormuş ama nafile oda çekemiyor. (+) ucu direk aküden aldım olmadı. Kilit motorlarını doğrudan aküye temas ettirince sağlam çalışıyorlar.
Şimdi aklıma takılan şu, acaba (-)300mA yazan kablo ile kilit motoru arasına farklı bi ürün mü kullanmalıyım yoksa kullandığım kapı kilit motorları (-) 300mA ile uyumsuz mu kalıyor.
İlginiz için şimdiden teşekkürler
Efsane '95 XEI

Toyota Club Türkiye

Bagaj açma motoru hakkında
« : Haziran 07, 2016, 10:40:48 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • CCCXXXXVIII-RollaFx Usdm
    • Rc Garage & Fotoğraf Albümü
  • Kilometre: 999
  • Kan Grubu: 0-
  • 171 kere teşekkür etti
  • 351 kere teşekkür edildi
Ynt: Bagaj açma motoru hakkında
« Yanıtla #1 : Haziran 07, 2016, 12:17:26 »
Tamer abi 300mA dediğin tetiklemek için kullanabilirsin. Araya role koyarak motorlara direk 12v verebilirsin. Sis farı yerine siz motoru koyun :).
http://etna81.blogspot.com/ AE101TR Eibach Pro-Kit <--> FX Ön Tampon ,Usdm Arka Tampon ve Arka Stop Reflektör(Kırmızı Beyaz) <--> Parlak Siyah Panjur <--> Kristal Kara Far(Mercek Bi-Xenon) <--> Anatomik Spoiler <-->  Japan Pioneer Müzik Sistemi <--> 15” Darwin Racing GTX Jant <--> Eibach ProKit Yay <--> https://goo.gl/JM6Hqh

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 309280
  • Kan Grubu: A+
  • 500 kere teşekkür etti
  • 703 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Haziran 07, 2016, 13:24:26 »
Tamer hocam klavuzda bagajı açmak için tuşa 3 sn. Basılı tutun falan yazıyormu? Elinizde avometre varsa bi ucunu kabloya diğer ucuda şaseye bağlayıp kumanda tuşuna basıp voltajı ölçün. Muhtemelen 0.5 yada 1 volt civarı elektrik var. Benim ilk aldığım kumanda beyni öyle çıktı. Bagajı açmak için ekstra bir beyin daha kullandım. Sizin elinizdeki başka bir ekstra modülü tetikleme içindir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 72 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Haziran 07, 2016, 23:12:05 »
Tamer abi 300mA dediğin tetiklemek için kullanabilirsin. Araya role koyarak motorlara direk 12v verebilirsin. Sis farı yerine siz motoru koyun :).

Mehmet kardeşim role yi gönderdiğin şemaya göre yaptım olmadı, sonra farkettim ki bagaj açma çıkışı artı değil eksi gönderiyor, bu durumda roleden eksi çıkarmı bilmiyorum ama ona göre tekrar ayarlayıp denedim olmadı.

Tamer hocam klavuzda bagajı açmak için tuşa 3 sn. Basılı tutun falan yazıyormu? Elinizde avometre varsa bi ucunu kabloya diğer ucuda şaseye bağlayıp kumanda tuşuna basıp voltajı ölçün. Muhtemelen 0.5 yada 1 volt civarı elektrik var. Benim ilk aldığım kumanda beyni öyle çıktı. Bagajı açmak için ekstra bir beyin daha kullandım. Sizin elinizdeki başka bir ekstra modülü tetikleme içindir.
Yaşar bey elektroniğe pek yatkın değilim avometreyi görsem tanımam :) ama bahsettiğiniz şeyi anladım denemek için bir ampul buldum, bir tarafına artı uç diğer tarafına kumandadan gelen eksi ucu değdirip bagaj açma tuşuna bastım. Normalde yanması gereken ampul, sadece belli belirsiz kızarıyor. Dediğiniz gibi başka bir ürünü tetiklemek için tasarlanmış olmalı ama ne?
Sonuç olarak kumandadan beceremesemde altta boşta duran bi düğmeye bağladım şu an o düğmeden bagajı açabiliyorum.

Mesaj Birleştirildi: Haziran 07, 2016, 23:13:06
Bu arada Yaşar bey siz iki kumanda mı kullanıyorsunuz?
Efsane '95 XEI

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 2923 kere teşekkür etti
  • 2538 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Haziran 07, 2016, 23:24:50 »
Mehmetin dediğinin olmaması biraz imkansız gibi geldi bana. Rölenin fotosu varmı? Röleyi tetiklemiyor mu sizin kumanda

Rölenin tetik mekanizması sizin bagaj açma için gelen kablolardan olacak, diğer uçları direk 12v aküden gelen kablolar ile olacak ve tetiklenince 12v direk sizin motora gidecek.

Sizin kumanda modülünden eksi tetik varsa grafikte röle üzerinde şase yazan yere bağlanacak o eksi uç diğer tetik tarafına akü yazan yere direk aküden 12v alabilirsiniz. 5 bacaklı rölenin NC ucuna birşey bağlamayıp NO ucuna motora giden artı ucu bağlayacaksınız böylece ortak bacaktaki 12v sizin motora iletilecek. Şaseler zaten direk şase
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 72 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Haziran 08, 2016, 00:12:40 »

Murat bey röle bu.
30 + doğrudan akü değil, merkezi kilit beynine gelen kablodan aldım
85 -  en yakın yerden aldım
86 tetik merkezi kilit beyninden
87 motora giden olarak kullandım ve eksi olarak yine kaportadan aldım.
87a boş
Sonra merkezi kilitten gelenin eksi olduğunu farkettiğimde motora eksi gittiğini düşünüp motorun diğer kablosunu artı yaptım.Röle nin çeşitleri varmı bilmiyorum belki yapısı farklıdır.
Şimdi tarif ettiklerinizi numaralar üzerinden anlatabilirmisiniz. Nc ve no açılımlarını bilmiyorum
Efsane '95 XEI

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #6 : Haziran 08, 2016, 00:15:50 »
Röle üstünde yazılar varsa o kısmın fotosunu atabilirmisiniz

Mesaj Birleştirildi: Haziran 08, 2016, 00:21:23
86 ve 85 sizin tetik mekanizması 86 ya aküden 12v diğer 85 numaraya da merkezi kilit beyninden eksi alacaksınız bu kısım sizin kilit mekanizması ile alakalı diğer 30 numara ortak bacak 12v bağlayacaksınız 87a ya bağlanacak kablo sizin motorun artı ucu kablosu olacak 87 boş kalacak

Mesaj Birleştirildi: Haziran 08, 2016, 00:24:41
Yani kısacası röledeki tetik kısmı sizin merkezi kilit kabloları ile oluşturulacak siz merkezi kilitten eksi tetik geliyor dediğiniz için tek kabloya göre tarif ettim. Bu 85 ve 86 uçları merkezi kilit için diğer yerlere bağlanacak kablolar sizin motora gidecek 12v için
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 72 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Haziran 08, 2016, 01:24:39 »
Murat Bey çok teşekkür ederim gece vakti benim işi çözdünüz şıkır şıkır çalışıyor, sadece çıkışı 87a dan alırsam motora sürekli güç gidiyordu 87 olan yere takınca tam oldu.  :alkis: :alkis: :alkis:
Efsane '95 XEI

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #8 : Haziran 08, 2016, 03:34:57 »
Murat Bey çok teşekkür ederim gece vakti benim işi çözdünüz şıkır şıkır çalışıyor, sadece çıkışı 87a dan alırsam motora sürekli güç gidiyordu 87 olan yere takınca tam oldu.  :alkis: :alkis: :alkis:

Güle güle kullanın hocam, doğrudur 87 ile 87a yı deneyin yazacaktım ama emin olamadım NC ve NO olan noktalar onlardı. Elinize emeğinize sağlık güle güle kazasız belasız kullanın inşaallah  :tamam:

Mesaj Birleştirildi: Haziran 08, 2016, 03:57:44
Bu arada aklıma gelmişken dikkat etmeniz adına bu sistem yolda giderken kapıları kilitleyip açınca devreye girip bagajı açmıyor değil mi? Allah korusun  :saygi:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '13
  • Kilometre: 51000
  • Kan Grubu: 0-
  • 259 kere teşekkür etti
  • 825 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Haziran 08, 2016, 06:15:17 »
Murat abi helal olsun valla  :) insaat muhendisiydin demi abi sen ?
Gulumsemesini Bilmeyen Tukkan Acmasin
Kars Atasozu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Haziran 08, 2016, 08:00:53 »
Tamer bey hayırlı olsun Murat abi röle konusunda uzmandır  :saygi:Benim 2 kumanda vardı bagaj açma beyni bozulunca bagaj tuşu olan sadece aç kapa beyin taktım. Alarm yok şu anda bagajıda tek kumandadan açıyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #11 : Haziran 08, 2016, 08:33:16 »
Murat abi helal olsun valla  :) insaat muhendisiydin demi abi sen ?
He gurban, ameleyik  :D

Tamer bey hayırlı olsun Murat abi röle konusunda uzmandır  :saygi:

Ule Yaşar hayatımda röleyi elime aldığımda sen ve Osman  şenyurt ne nasıl yapılır diye tarif etmiştiniz. Allah razı olsun, drl yaparken. :tamam: :saygi:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Model Yılı: '14
  • Kilometre: 110000
  • 503 kere teşekkür etti
  • 893 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Haziran 08, 2016, 08:39:50 »
@Murat Köse (28015) Avensislere Bagaj Açma Butonu eklemenin zamanı geldi sanırsam artık!

AVM girişlerinde güvenliklere rezil olmaktan kurtar bizi  :rofl:

Top sende  :tamam:
Gözünü açtın doğdun dediler,gözünü kapattın öldü dediler,bu ikisi arasındaki göz açıp kapamaya ise ömür dediler.(Hz.Mevlana)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Haziran 08, 2016, 09:07:33 »
He gurban, ameleyik  :D

Ule Yaşar hayatımda röleyi elime aldığımda sen ve Osman  şenyurt ne nasıl yapılır diye tarif etmiştiniz. Allah razı olsun, drl yaparken. :tamam: :saygi:
Maşallah Murat abi sen her konuda  araştırmayı seviyorsun bir çok şeyin çalışma prensibini çözüyorsun. Bazı insanlar bir şeyi bi kere gördümü kavrıyor  :alkis: Bekir hocam pası sana attı 90'dan gol haberi bekliyor.  :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #14 : Haziran 08, 2016, 09:28:22 »
@Murat Köse (28015) Avensislere Bagaj Açma Butonu eklemenin zamanı geldi sanırsam artık!

AVM girişlerinde güvenliklere rezil olmaktan kurtar bizi  :rofl:

Top sende  :tamam:

O rezaleti yaşadım be Bekir Hocam :) Talatın Avensiscilere sohbet konusunda yazdım dün gece bu konuyu halledince :)

Hakket çok pis bir durum, ihtiyaç hissedince anlıyor insan saçmalığı. :tamam: Bir tane kablo var EFLATUN gibi MOR gibi onu şaseye değdirince bizim bagaj açılıyor ama riskli gibi geldi bana ondan elleşmedim. Yolda giderken açılır maçılır diye.
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 72 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Haziran 08, 2016, 17:52:56 »
Güle güle kullanın hocam, doğrudur 87 ile 87a yı deneyin yazacaktım ama emin olamadım NC ve NO olan noktalar onlardı. Elinize emeğinize sağlık güle güle kazasız belasız kullanın inşaallah  :tamam:

Mesaj Birleştirildi: Haziran 08, 2016, 03:57:44
Bu arada aklıma gelmişken dikkat etmeniz adına bu sistem yolda giderken kapıları kilitleyip açınca devreye girip bagajı açmıyor değil mi? Allah korusun  :saygi:
Allah razı olsun Murat bey, kapılardan ayrı çalışıyor.
Benim çekindiğim park halinde yanlışlıkla kumandaya basarsam açık kalacak, bagaj yaysız  olduğundan açık olduğunu fark edemem.
Elo marka röle var bagaj için tasarlanmış, açmak için kumandaya üst üste 2 kez basmam gerek buda yanlışlıkla açılmasını engelleyecek. Belki bu röleyi alabilirim.
http://eticaret.elo.com.tr/ELO-UZAKTAN-KUMANDA-ROLESI-12V-Tetik,PR-662.html
Bu arada siz inşaat mühendisiyseniz bizim burdaki "buna röle olmaz" diyen oto elektrikçilere ne denir? Birine ben sordum olmaz dedi, bir başkasına bilader sormuş buna güçlü motor lazım demiş.

Mesaj Birleştirildi: Haziran 08, 2016, 17:57:02
Tamer bey hayırlı olsun Murat abi röle konusunda uzmandır  :saygi:Benim 2 kumanda vardı bagaj açma beyni bozulunca bagaj tuşu olan sadece aç kapa beyin taktım. Alarm yok şu anda bagajıda tek kumandadan açıyorum.
Teşekkürler Yaşar bey, sırada sizin yaptığınız yaylar var. :)
Efsane '95 XEI

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Haziran 08, 2016, 18:59:00 »
Benim çekindiğim park halinde yanlışlıkla kumandaya basarsam açık kalacak, bagaj yaysız  olduğundan açık olduğunu fark edemem.
Elo marka röle var bagaj için tasarlanmış, açmak için kumandaya üst üste 2 kez basmam gerek buda yanlışlıkla açılmasını engelleyecek. Belki bu röleyi alabilirim.
http://eticaret.elo.com.tr/ELO-UZAKTAN-KUMANDA-ROLESI-12V-Tetik,PR-662.html
Bu arada siz inşaat mühendisiyseniz bizim burdaki "buna röle olmaz" diyen oto elektrikçilere ne denir? Birine ben sordum olmaz dedi, bir başkasına bilader sormuş buna güçlü motor lazım demiş.

Mesaj Birleştirildi: Haziran 08, 2016, 17:57:02
Teşekkürler Yaşar bey, sırada sizin yaptığınız yaylar var. :)
Bekleriz ampul değiştiren elektrikçiler inat olur. :) Ben aldığım yıl bagaja motor takacam diyince bakıp olmaz abi demişti.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #17 : Haziran 08, 2016, 21:14:21 »

Allahu teala cümlemizden razı olsun  :saygi: sizin bagaj kapağı hafifte olsa kalkmıyor mu? Eğer kalkıyorsa vede bagaj aydınlatma ışığı yanıyorsa oraya bir buzzer bağlayarak yada mevcut alarma tetik yaparak sesli ikaz yaptırabilirsiniz. İlk dediğim buzzer işi sakat her bagajı açtığınızda öter  :asikadam: alarm devreye girince ötecek şekilde yapılabilir yada yine bir röle kontaktör ile sesli ikaz verdirilebilir. :tamam:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • 216 kere teşekkür etti
  • 270 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Haziran 09, 2016, 13:40:56 »
Elektrikçiler eyip de konuyu basite indirmeyin, kendi vasfını usta yapan tamircilerin saygı duyduğum ve işini çok iyi bildiğim gibi istisnaları hariç tutarak alayı bilmediği birşey olunca ya direk sallıyor, yada olmaz diyor. Bu sefer sen ikilemde kalıyorsun bu tarz salaklardan dolayı. İşini doğru yapan adama emnanet ederken arabanın ardından resmen kararsızlık krampları yaşıyorsun, sonra bakıyorsun o DANGALAK USTA MÜSVETTESİNİN olmaz bu çok pahalıdır ama yenisini al dediği işi "USTA" yapmış ve çırağa bahşiş ver diye sana ücret maliyet çıkarıyor.

Benim aracın bagaj açma işini de kumandamın pili bitince yeni modül alarak yapmıştım. Pillere 35 tl dediler. Gidip elektrikçiye yeni modül aldım, SAĞOLSUN USTA adam hem bagaj açma modülünü rolesi ile birlikte taktı, hem de sustalı anahtar yaptı. Yedek anahtar da kumandalı duruyor. Toplam maliyeti 75 TL mi 55 TL mi ne ödedim hatırlamıyorum, 2 sene oldu. Bagaj açmaya ve kilit açmaya 3 sn basılı tutunca çalışıyor. Sadece bagaj açma modülüne veya rolesine de ilaveten 25-40 tl fiyat verip üstüne pil değişsem yeni merkezi kilit beyninden pahalı olacaktı. Sustalı anahtar (25-50 TL) da cabası...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 72 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Haziran 09, 2016, 13:48:11 »
Elbette işini bilen ustaların yeri herzaman başkadır, ben sadece öyle bir ustaya denkgelemedim.  ☺

SM-E500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Efsane '95 XEI

Etiketler: