Gönderen Konu: 2015 Opel Astra 1.6 Lpg Montajı  (Okunma sayısı 15279 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 333
  • Model Yılı: '15
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
Ynt: 2015 Opel Astra 1.6 Lpg Montajı
« Yanıtla #40 : Haziran 21, 2015, 03:53:31 »
Aynen abi, işinin ehli diye övülen yere gidince çoluk çocuk başlıyor montaja, işin ehli denenle işin başında kafa kola alınırken ikna edilirken konuşuyorsunuz :)

Arabalar standart zaten bagaja tank koy, manifoldu del, enjektörleri bağla işlem tamam :) atlan deve bir iş değil. LPG montajı yaparken hata yapan adam ya ilk kez takıyordur yada embesilin tekidir. Şunu diyebilirim sadece tek bir marka takan bir yere gidin. En azından taktığı malı bilir  ve ayarını yapabilir. Ankara İstanbul İzmir gibi büyükşehirlerde yaşayanlar şanslı bu konuda, en azından bölge yada ana bayiler var

Haklısın abi işi ehli olan insan geçmiş masa başına sadece hesap kitap yapıp ne kadar kazandığının peşine düşmüş. Lpg firmalarının da bu yerleri denetlediklerini pek sanmıyorum.
"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #40 : Haziran 21, 2015, 03:53:31 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 65000
  • Model Yılı: '14
  • 305 kere teşekkür etti
  • 312 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #41 : Haziran 21, 2015, 03:58:47 »
Bizzat ben 2.5 yıldır,babam ise 15 yıldır LPG'li araç kullanır.Valla LPG'ye bu kadar düşmasanız zaten LPG taktırmayın  :) Benzinle araca binme imkanı olmayan insanların tercihidir LPG.Ben işim gereği sürekli uzun yol seyahati yapıyorum ve şuanda 1.6 astra h aracımda prins silverline kit takılı, 200TL'lik LPG ile 1400 km yol yapıyorum 110km/h hızla seyahat ediyorum.Birde şuna anlam veremiyorum arabaya acıyorum falan filan arabaya binemedikten sonra acısan ne?Acımasan ne?

Dayımda 1.4tsi golf vardı malum motorun LPG karnesi pek sağlıklı olmadığından dolayı araç yenilerken 1.6 auris aldırdık.500km iken LPG montajı yapıldı.Şuanda 16000km de.Benzinle arabaya binmek milletin cebini doldurmaktan başka bir şey değilmiş diyor.

LPG kimin için mantıksızdır arabasına LPG montajı yaptırıp onu amorti etmeden satacak kişi için mantıksızdır,haricen LPG'nin hiç bir mantıksızlığı yoktur.Ankara'da güvenecek usta bulamıyorsanız eğer Konya'da 3 aracımızıda LPG montajı yaptırdığımız yerde sizin aracada montaj yaptırmanıza yardımcı olabilirim  :saygi:

Mesaj Birleştirildi: Haziran 21, 2015, 04:06:32
Mehmet abi gönül rahatlığıyla taktır LPG'ni.Bendede astra h var şuanda uzun yolda 14-15 kuruş yakıyorum şuanda,aldığım LPG BP'nin,fiyatı ise 2.07TL.
VW Golf 1.6 TDI & DSG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2552 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #42 : Haziran 21, 2015, 04:17:26 »
Haklısın abi işi ehli olan insan geçmiş masa başına sadece hesap kitap yapıp ne kadar kazandığının peşine düşmüş. Lpg firmalarının da bu yerleri denetlediklerini pek sanmıyorum.

Benim gördüklerimin de denetlendiğini sanmıyorum, hatta emin gibi birşeyim. Firmalar malın satılmasına bakıyor. Ya zaten hangi işimiz profesyonelce yapılıyor ki, azcık işi öğrenen parada bulursa hemen dükkan açıyor. Lpg işinde en çetrefilli iş bu enjektörlerin bağlanması, elektrik işleri gerisi kolay işler. Bilene çetrefilli dediğim yer bile kolay gelir. Landirenzo denen kit landi diye bilinen kitin aynı firması, prinsi getiren ipragaz getiriyor. İtalyanlar hep aynı zaten yazılım olarak.
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 636 kere teşekkür etti
« Yanıtla #43 : Haziran 21, 2015, 04:26:52 »
Benim gördüklerimin de denetlendiğini sanmıyorum, hatta emin gibi birşeyim. Firmalar malın satılmasına bakıyor. Ya zaten hangi işimiz profesyonelce yapılıyor ki, azcık işi öğrenen parada bulursa hemen dükkan açıyor. Lpg işinde en çetrefilli iş bu enjektörlerin bağlanması, elektrik işleri gerisi kolay işler. Bilene çetrefilli dediğim yer bile kolay gelir. Landirenzo denen kit landi diye bilinen kitin aynı firması, prinsi getiren ipragaz getiriyor. İtalyanlar hep aynı zaten yazılım olarak.
Aynen abi Landi diye tabir ediyorlar. Opel için GM kiti kullanıyorlar diyorlar. Ben de Obd li bir kit istiyorum işin aslı o nedenle pek sıcak bakmıyorum.

Mesaj Birleştirildi: Haziran 21, 2015, 04:30:50
Bu arada opel forumlarına yaz onlar daha iyi bilir diye aklından geçiren arkadaşlar olabilir. Aynı vakitte o arkdaşlar tecrübelidir diye opel forumun da yazdım lkin sadece 1 kişi  cevap verdi. O nedenle opel forumu ikinci plmda benim için. Ben bir toyotacluptr ciyim.
"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #44 : Haziran 21, 2015, 11:25:41 »

abi prinse şikayet ettim buradaki bayiyi, dönen yok. >:(

Mesaj Birleştirildi: Haziran 21, 2015, 11:26:37
Aynen abi Landi diye tabir ediyorlar. Opel için GM kiti kullanıyorlar diyorlar. Ben de Obd li bir kit istiyorum işin aslı o nedenle pek sıcak bakmıyorum.

Mesaj Birleştirildi: Haziran 21, 2015, 04:30:50
Bu arada opel forumlarına yaz onlar daha iyi bilir diye aklından geçiren arkadaşlar olabilir. Aynı vakitte o arkdaşlar tecrübelidir diye opel forumun da yazdım lkin sadece 1 kişi  cevap verdi. O nedenle opel forumu ikinci plmda benim için. Ben bir toyotacluptr ciyim.

Toyotaclubtr nin yeri ayrı valla abi :)
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 38800
  • Model Yılı: '10
  • 34 kere teşekkür etti
  • 64 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #45 : Haziran 21, 2015, 12:28:41 »
Toyotaclubtr nin yeri gerçekten çok ayrı diğer oto forumlarına girince bilgiden çok ona buna laf yetiştirmeye çalışan üyelerle karşılaşıyorsunuz.benim aklımda bir de forum üyesi Özençler Otogaz Mehmet ÖZENÇ Bey var.Çorum a giderim gitmesine de oraya gidince o da bizi acemi kalfaların eline bırakırsa o zaman acırım işte...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #46 : Haziran 21, 2015, 13:07:59 »
Mehmet yeni aracın şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Bi arkadaş daha Alman'cı oldu  :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 636 kere teşekkür etti
« Yanıtla #47 : Haziran 21, 2015, 14:42:18 »
Mehmet yeni aracın şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Bi arkadaş daha Alman'cı oldu  :)

Abi aile olarak ilk önce murat 124 ümüz vardı babam onu satıp şahin aldı. Tabi o zamanlar ekspertiz felan  yok daha sonra bir vesileyle öğrendik ki araba ortadan kaynaklı hemen satıp bir akrabamızın 91 model şahinini aldık ve 2005 yılına kadar kullandık (brc lpg vardı) Daha sonra sıfır dizel polo aldık ve 10 senedir babam bu aracı kullanmakta. Daha sonra abim sıfır astra j ve akabinde insignia aldı tabi onlarda bir vesileyle satıldı. İşin Aslı Almana uzak değilim. Benim için bakımlı araba sorunsuz arabadır. Yarisle yıldızım barışmadı diyelim yoksa gül gibi arabaydı. Keşke maddi imkanım el verseydi de sıfır 1.6 corolla alsaydım. Nasip diyelim artık.

Mesaj Birleştirildi: Haziran 21, 2015, 14:45:07
Toyotaclubtr nin yeri gerçekten çok ayrı diğer oto forumlarına girince bilgiden çok ona buna laf yetiştirmeye çalışan üyelerle karşılaşıyorsunuz.benim aklımda bir de forum üyesi Özençler Otogaz Mehmet ÖZENÇ Bey var.Çorum a giderim gitmesine de oraya gidince o da bizi acemi kalfaların eline bırakırsa o zaman acırım işte...

Aynen abi opel forumda dk bir gol bir yaptılar zaten yada ben öyle algıladım. :) İstanbul da da işin ehli bir ustamız forumumuza üye olsa on numara olur du ama hayırlısı ilerde olur inşallah.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 34 kere teşekkür etti
« Yanıtla #48 : Haziran 21, 2015, 15:05:08 »
Forumda Sönmez LPG vardı sanırım Kocaeli de ama ne oldu bilmiyorum?Prins marka kit takıyordu sanırım.

Mesaj Birleştirildi: Haziran 21, 2015, 17:35:44
Bakın İtalyanlar bu işi nasıl yapıyor bizde nasıl olduğunu paylaşmaya gerek yok  https://www.youtube.com/watch?v=qB7h7ftdsQA

Mesaj Birleştirildi: Haziran 21, 2015, 17:41:59
Murat bey sizin kit lovato sanırım herhalde bu şekilde montaj yapmışlardır değil mi?https://www.youtube.com/watch?v=jDp6lEA8ETs

Mesaj Birleştirildi: Haziran 21, 2015, 18:18:02
Ben kararımı verdim linkteki servise montaj yaptıracağım :) Bizim montaj istasyonları bunları izliyor mu acaba?https://www.youtube.com/watch?v=GbYh3FVE3WI

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Emniyet Kemeri Hayat Kurtarır
  • Kan Grubu: 0+
  • 8 kere teşekkür etti
  • 55 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #49 : Haziran 21, 2015, 18:41:04 »
konu lpg olunca herkes bir yorum yapıyor. yarısı dolu yarısı boş .
lpg motora zarar vermez. usta verir. öncelikle bunu bilmek gerekir.
subap erime sıkıntısı artık tüm yeni jenerasyon motorlarda var . sebebi euro normları gereği subapların magnezyum alaşımlı olmasından kaynaklı.
aracınızda sanırım a16xer motor bulunmakta. genel olarak z16xer motorun aynısı euro normlarının değişimi ve güncel bir kaç değişiklik bulunmaktadır.
lpg'de subap erime sorununu yaşayanların sayısı oldukça az. buda usta kaynaklı olma olasılığı %90.
subap erimesinin birinci nedeni afr ayarı. magnezyum alaşımlı olmasa bile subaplarınız afr ayarı düzgün yapılmamışsa her türlü yakarsınız subapları. ama bu magnezyum alaşımlı olmayanlarda daha uzun vadede oluyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 34 kere teşekkür etti
« Yanıtla #50 : Haziran 21, 2015, 18:48:21 »
Hangi yorum boş meydanı boş buldun sanma.Önce iyi montaj ustası var mı?Yok işte bu kadar iddia ediyorum.Mahallenin bebeleri toplanmış sanayide dükkan açmış.Ben de 60.000 TL verdiğim aracı onların eline vereceğim oynasın diye.Adam şahinden başka arabaya binmemiş. Opel e montaj yapacak ben de usta diyorum zaten.Kitlerin mantığını anladık zaten.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 636 kere teşekkür etti
« Yanıtla #51 : Haziran 21, 2015, 19:39:30 »
konu lpg olunca herkes bir yorum yapıyor. yarısı dolu yarısı boş .
lpg motora zarar vermez. usta verir. öncelikle bunu bilmek gerekir.
subap erime sıkıntısı artık tüm yeni jenerasyon motorlarda var . sebebi euro normları gereği subapların magnezyum alaşımlı olmasından kaynaklı.
aracınızda sanırım a16xer motor bulunmakta. genel olarak z16xer motorun aynısı euro normlarının değişimi ve güncel bir kaç değişiklik bulunmaktadır.
lpg'de subap erime sorununu yaşayanların sayısı oldukça az. buda usta kaynaklı olma olasılığı %90.
subap erimesinin birinci nedeni afr ayarı. magnezyum alaşımlı olmasa bile subaplarınız afr ayarı düzgün yapılmamışsa her türlü yakarsınız subapları. ama bu magnezyum alaşımlı olmayanlarda daha uzun vadede oluyor.

Abi motorum kodunu bilmiyorum ama Euro 6 motor diye geçiyor. Dediğiniz gibi ayar çok önemliymiş. Tabi @ismail DEĞERLİ (13728) abinin de dediği gibi ustanın ismi sadece tabelada yazıyor montajla ilgisi alakası yok.

Mesaj Birleştirildi: Haziran 21, 2015, 19:56:04
Opelin anlaşmalı olup tavsiye ettiği Landirenzo evo kiti için internet üzerinden fiyat teklifi aldım 2000 tl. İstenirse 250 tl internet üzerinden ön ödeme yapılarak sipariş veriliyor ve sizi en yakın servise randevu veriyorlar paranın kalanı montaj sırasında ödeniyor. İnternet siteleri iyi hoş da prinsis vsı 2000 tl iken landirenzonun 2000 tl olması bana pahalı geldi. Gerçi Brc my11 de 1900 tl.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #52 : Haziran 21, 2015, 20:16:26 »
İsmail Abi aynen o şekilde muntazam bir işçilik ile montajım yapılırken bayan elemanla İtalyancamızı geliştiriyorduk :) ben montaj güzel olsun diye türlü şirinlikler yapıyordum işte :) :rofl:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 34 kere teşekkür etti
« Yanıtla #53 : Haziran 21, 2015, 20:22:32 »
İsmail Abi aynen o şekilde muntazam bir işçilik ile montajım yapılırken bayan elemanla İtalyancamızı geliştiriyorduk :) ben montaj güzel olsun diye türlü şirinlikler yapıyordum işte :) :rofl:
O zaman sorun yok lovato :D şaka bir tarafa sadece tek marka altında işlem yapan bayileri tercih etmekte fayda var gibi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 636 kere teşekkür etti
« Yanıtla #54 : Haziran 21, 2015, 20:26:21 »
Ufff bu ne yaa. Landirenzo hakkında Şikayetvarı okudum içim karardı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 34 kere teşekkür etti
« Yanıtla #55 : Haziran 21, 2015, 20:37:03 »
Ufff bu ne yaa. Landirenzo hakkında Şikayetvarı okudum içim karardı.
LPG ile ilgili neyi okursan için kararır zaten.Bu forumda bile arızalara bir bak en az yüzde 70 lpg konusunda arıza sorusu açılmış.Montaj firması yok doğru düzgün.Ayda 50-60 maksimum 100 Tl için bu riske girilir mi?Bu forumda birçok lpg sektöründe çalışan insan var işleri güçleri sana bana laf yetiştirmek.Buralarda olacaklarına işlerini doğru dürüst yapsalar biz bunları tartışmazdık zaten.Şimdiki araçlar yeni nesil zaten mümkün olduğunca yakıt ekonomisi sunmaya çalışıyor.Eski nesil aracı olan taktırsın.Yeni araç almışsın.Ne işin var sanayilerde.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #56 : Haziran 21, 2015, 21:20:30 »
İsmail abi forumlarda olmaları iyi ve güzel ama keşke iyi olan firmalar başka firmalarada eğitim verse. Toplu iyileşme yapsalar sistemde. Mesela Mehmet özenç hoca brc takıyor, bilmem nerdeki adamda brc takıyor. Kötü yapılan her iş brc yi bizler gibi titiz adamları uzak tutuyor, dolayısı ile onların işinide baltalıyorlar. İnsanlar ustadan çok marka tercih ediyorlar. İyi bir usta bilinmedik bir marka taksa kim gider o ustaya.
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 636 kere teşekkür etti
« Yanıtla #57 : Haziran 21, 2015, 21:27:38 »
Firma yetkililerin forum üyesi olması çok güzel İsmail abi
Hiç yoktan bizi bilgilendiriyorlar. Tabi sana hak verdiğim nokta kimsenin yoğurdum kara dememesi. Birde montaj sonrası Lpg bayisine gittiğim de umursamaz davranırlarsa beni ençok bu yaralar. Parçadır arızalanır ama ilgisizlik kabul edilir değil.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 34 kere teşekkür etti
« Yanıtla #58 : Haziran 21, 2015, 21:30:02 »
Çok haklısın Murat Bey,belki de sistem ülkemizde yaygınlaşırken biraz kontrol dışı kaldı.Onun etkisi oldu.Kurumsallaşamadılar.Sırf daha fazla kit satma uğruna herkese bayilik verdiler.Ne fiziki şartlar ne ustalıklar hiçbir şeye bakmadılar.Geçenlerde bir Toyota plazada dolaşıyorum yanıma bir beyefendi yaklaştı elinde son model bir telefon takım elbise falan o biçim''Aracınızda lpg var mı?dedi hayır dedim.Garantili şu marka kit takalım dedi.Bir sürü de teknik bilgi anlatıyor falan.Görsen dersin ki tamam bu adam lpg nin piri ver arabayı taksın kiti.Tamam dedim sizin yeriniz neresi?Adresi verdi ertesi gün gittim.Ustalar  var çalışıyorlar ama dünyadan bir haber.Adını verdim ''Abi o gelmez buralara  o bizim çukurambarda plaza var orada durur hep'' dediler. Sistem böyle maalesef kontrol yok.Bir mühendis 10 ayrı merkezdeki tüm işlere imza atıyor araçları bile görmüyor.

Mesaj Birleştirildi: Haziran 21, 2015, 21:30:51
Montaj dan sonra seni tanımazlar merak etme

Mesaj Birleştirildi: Haziran 21, 2015, 21:42:40
Firma yetkililerin forum üyesi olması çok güzel İsmail abi
Hiç yoktan bizi bilgilendiriyorlar. Tabi sana hak verdiğim nokta kimsenin yoğurdum kara dememesi. Birde montaj sonrası Lpg bayisine gittiğim de umursamaz davranırlarsa beni ençok bu yaralar. Parçadır arızalanır ama ilgisizlik kabul edilir değil.
Firma yetkilileri firma çalışanlarına eğitim vermiyor sorumluluk vermiyor.Sadece para koydum ben bu işe nasıl zengin olurum diyor.İnşaat sektörü bile bir zamanlar öyleydi.Herkes müteahhit di.Sonar olanlar malum depremde tablo çıktı ortaya bizde bu sektör şu anda emekliyor ne yazık ki.Eğitimli insan yok.Hangi firmanın teknik eğitim merkezine gidiyor ustalar.Adam sanayide demircilik yaparken 10 tane kit almış ben de montaj yapıyorum diyor.Kiti satan firma nasıl satıyor ona.Kim denetliyor.Kimse.Firmalar önce kendi malına sahip çıkacak.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #59 : Haziran 21, 2015, 21:46:43 »
Yazmıştım bir sürü ama boşa gitti  :( kısaca en az 30 yıldır bu sektör var ve düzelme yoksa sıkıntılı bir durum. İpragaz bile bir sürü marka getirmiş landi landirenzo prins ama hala daha bayilik sistemi yok. Ne bulursan takıyor bayileri
THE END