Gönderen Konu: Versoma Lpg Taktıracağım Öncesinde Yağ Değişimleri ve bakım için yardım  (Okunma sayısı 2402 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Verso
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 121000
  • Model Yılı: '05
  • 10 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
2005 120 bin km verso sahibiyim . 1 hafta içerisinde Mehmet Özenç beyin firmasında Brc MY11 taktırmaya karar verdim.
bu arada aracım yağ değişim zamanı da gelmişti bende lpg taktırmadan bir bakım yaptırayım diyorum .Sabah soğuk havalarda vites 1-2  arası zor geçiyor ısınınca  problem yok sanırım şanzıman yağını da değişmem gerek. araç 2. el olduğu için kitap da yok.

biraz araştırdım motor yağı için Castrol EDGE 5W40 4 Litre 85c061

http://www.hepsiburada.com/liste/castrol-edge-5w40-4-litre-85c061/productDetails.aspx?productId=otm85c061&categoryId=26005&SKU=OTM85C061

Şanzıman yağı için Castrol 80 3 Litre Şanzıman Yağı 841502 --

http://www.hepsiburada.com/liste/castrol-80-3-litre-sanziman-yagi-841502/productDetails.aspx?productId=otm841502&categoryId=26005

hepsiburda da   buldum . ayrıca bir arkadaşım lpg taktırmadan önce (muhtemelen benzinde kullanıldığıdan daha önce  yapılmamıştır) boğaz kelebeğini temizlettir dedi. onu da yaptırmayı düşünüyorum tavsiye edermisiniz.

Cevaplar için şimdiden  teşekkürler.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 684 kere teşekkür etti
  • 2108 kere teşekkür edildi
gaz kelebeği, boğaz kelebeği ,maf sensörü temizliği

hava filtresi polen filtresi ,yağ filtresi vs gibi rutin bakımlar için hepsini değiştirmenizde iyi olur

bu kadar bakımdan sonra aracınız çok iyi olur :)

sonra Mehmet beye montaja :)
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Vazgeçemeyeceğiniz bir ilişki; TOYOTA! -
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '06
  • 836 kere teşekkür etti
  • 836 kere teşekkür edildi
Şanzıman yağınızı değiştirirseniz vites geçişleriniz rahatlayacaktır.

CASTROL EDGE 5W-30 veya CASTROL EDGE 5W-40 kullanabilirsiniz. Ben CASTROL 5W-30 EDGE kullanıyorum, çok memnunum.

Bildiğim kadarıyla sizin aracınızın şanzımanı E12 ile aynı.

Kılavuza göre aşağıdaki standartlarda yağ kullanmalısınız;
Yağ tipi :
Dişli yağı, API GL-4 veya GL-5
Tavsiye edilen yağ viskozitesi :SAE 75W-90

hepsiburada.com'daki yağın bunları karşılayıp karşılamadığı hakkında bilgi yok. CASTROL SYNTRANS MULTIVEHICLE 75W-90 yağını kullanabilirsiniz.
 http://www.castrol.com/tr_tr/turkey/products/car/manual-transmission-fluids/syntrans-multivehicle-75w-90.html
Ben CASTROL MILTIVEHICLE'nin otomatik şanzıman yağını kullanıyorum, herhangi bir şikayetim yok.

Boğaz kelebeği temizliği aracınızda olumlu yönde etkiler. İlk temizlik sonrası rölanti bir süre oynar fakat daha sonra düzelir. Endişe etmeyin.
1.6 VVT-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
Şanzıman yağı olarak Mobil 75/90sae tam sentetik tavsiye ederim .1 litrelik kutular şeklinde satılın yanlış bilmiyorsam 40 tl falan 1 kg mı 2 kutu bir şanzımana yeterli oluyor .Servisler dahil bu ürünü kullanmaz pahalı olduğu için .Kutu üzerinde zaten japın araçlar için özel olarak üretildiği yazar .Japon araçlarda sıkı şanzıman yapısı olduğundan dolayı bu şanzıman yağı isteklerinizi tam olarak karşılayacaktır .
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 10 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Cevaplar için teşekkürler .

yağ olarak Castrol yerine Mobil 1 Tam Sentetik 0W/40 4 Lt Benzin LPG Motor Yağı 652071  düşünüyorum sanırım oluyor.

ne yazik ki burada sanayide de araştırdım şanzıman için Mobiltrans™ MBT, SAE 75W-90  yağı bir türlü bulamıyorum. 80 lik kalın koymak da  istemiyorum bakacaz artık. mobil yerine başka bulabileceğim tavsiye edeceğiniz 75W lik şanzıman yağı var mı ?

Kaan hocam burda ki ustalara sağlam olan maf senörümü ellettirir miyim hayır. eminim sonunda sıkıntı yaşarım . sadece boğaz kelebeği temizletmeyi düşünüyorum tavsiyeleriniz için teşekkürler.

bu arada direksiyon hidroliği ve fren hidroliklerini de değiştirsem mi diye düşünüyorum. Malum araç 2. mi 5. mi kaçıncı el olduğunu bilmiyorum.Uzun süre de  binmeyi düşünüyorum, değişmişken bunları da değişsem mi yoksa bazı arkadaşların dediği gibi çalışan sorun vermeyen yeri karıştırmasam mı bilemedim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • 684 kere teşekkür etti
Cevaplar için teşekkürler .

yağ olarak Castrol yerine Mobil 1 Tam Sentetik 0W/40 4 Lt Benzin LPG Motor Yağı 652071  düşünüyorum sanırım oluyor.

ne yazik ki burada sanayide de araştırdım şanzıman için Mobiltrans™ MBT, SAE 75W-90  yağı bir türlü bulamıyorum. 80 lik kalın koymak da  istemiyorum bakacaz artık. mobil yerine başka bulabileceğim tavsiye edeceğiniz 75W lik şanzıman yağı var mı ?

Kaan hocam burda ki ustalara sağlam olan maf senörümü ellettirir miyim hayır. eminim sonunda sıkıntı yaşarım . sadece boğaz kelebeği temizletmeyi düşünüyorum tavsiyeleriniz için teşekkürler.

bu arada direksiyon hidroliği ve fren hidroliklerini de değiştirsem mi diye düşünüyorum. Malum araç 2. mi 5. mi kaçıncı el olduğunu bilmiyorum.Uzun süre de  binmeyi düşünüyorum, değişmişken bunları da değişsem mi yoksa bazı arkadaşların dediği gibi çalışan sorun vermeyen yeri karıştırmasam mı bilemedim.

bence bu bakım servise gidin, çevre illerde kim vardır bilmem ama yağ konusundada diğer konulardada güven içinde olursunuz. lpg öncesi daha iyi olur sanki?
herşeyini yaptırın, ha belki biraz tuzlu olur ama forever kart vs biraz indirim olur. çünkü çok ayrıntılı bir bakım
yada Ankarada Dörtnal Sadık ustaya 1 kere gidin herşeyiyle tastamam olur :)
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '11
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
cihan bey forumda.ufuk sönmez arkadaşımız var ondan her.istediğinizi servisten daha uygun fiyata  temin edebilirsiniz.
ben 2006 versonun  80 bin bakımını ufuktan tedarik ettim malzemeleri. İlk defa radyatör suyu da degisti.eneos 5/30 5 ler yağ, yağ filtresi ,hava ,polen filtresi eneos  6 ler antifiriz  ,toyota 75/90 şanzıman yağı ,toyota dot 4 fren hidrolik , toyota atf  direksiyon hidroligi  denso buji olmak üzere hepsini kendinden aldım.geçen sene bunlar 400 tl tutmustu.
Servisten 1000tl üzeri bakım ücreti almıştım.Bana özel.serviste bu parçalarla 500 tl ye mal olmuştu.
75/80 kalın olur soğuk havalarda geçiş biraz sıkıntı li olabilir.
O yüzden ufuk bey size temin eder.
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • 684 kere teşekkür etti
onu söylemeyi unuttum bende
@Ufuk Sönmez (16363) abimizle iletişime geçebilirsiniz çok yardımcı olacaktır :)

hatta daha başka değişmesi gerekenler varsa dahi (km ye göre ve kaçıncı sahibi olduğunu bilmediğinize göre) tavsiyelerde bulunur
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 10 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler.
Dün itibariyle mobil 1 yağlar ile yağ değişimlerini ve filtre değişimlerini yaptırdım. Boğaz kelebeğini temizlettim.
bu günde sabah  Çorum yolunu tuttum.  Özençler oto gaz  Brc My11 montajınıyaptırdım. ve Samsun'a güler bir yüzle geri döndüm arkadaşlar darısı başınıza .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
Mükemmel bir iş yapmışsınız.Işçilik ve kalibrasyon  çok.önemli.Bu konuda da mehmet usta çok iyi.Onun ellerine sağlık .Sizde iyi günlerde kullanın
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 33000
  • 93 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
2005 120 bin km verso sahibiyim . 1 hafta içerisinde Mehmet Özenç beyin firmasında Brc MY11 taktırmaya karar verdim.
bu arada aracım yağ değişim zamanı da gelmişti bende lpg taktırmadan bir bakım yaptırayım diyorum .Sabah soğuk havalarda vites 1-2  arası zor geçiyor ısınınca  problem yok sanırım şanzıman yağını da değişmem gerek. araç 2. el olduğu için kitap da yok.

biraz araştırdım motor yağı için Castrol EDGE 5W40 4 Litre 85c061

http://www.hepsiburada.com/liste/castrol-edge-5w40-4-litre-85c061/productDetails.aspx?productId=otm85c061&categoryId=26005&SKU=OTM85C061

Şanzıman yağı için Castrol 80 3 Litre Şanzıman Yağı 841502 --

http://www.hepsiburada.com/liste/castrol-80-3-litre-sanziman-yagi-841502/productDetails.aspx?productId=otm841502&categoryId=26005

hepsiburda da   buldum . ayrıca bir arkadaşım lpg taktırmadan önce (muhtemelen benzinde kullanıldığıdan daha önce  yapılmamıştır) boğaz kelebeğini temizlettir dedi. onu da yaptırmayı düşünüyorum tavsiye edermisiniz.

Cevaplar için şimdiden  teşekkürler.

Boğaz kelebeğini temizlettiniz mi...
0 'dan 100 km 'ye 10 saniyede çıkabilirsin belki, ama önemli olan kaç saniyede durabildiğindir.