Gönderen Konu: Oto yıkama ince mevzuymuş meğer!  (Okunma sayısı 8338 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Rol yapma, düşün!
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: 0+
Oto yıkama ince mevzuymuş meğer!
« : Kasım 16, 2008, 01:33:43 »
Umarım amma pimpirikli adam veya görmemişin arabası olmuş demezsiniz. Demeyeceğinizi tahmin ediyorum zira buradaki herkesin arabasını sevdiğini varsayıyorum. Dolayısıyla kaç para veya hangi model oluşundan bağımsız olarak, herkesin düldülü kendi değerlisidir. Konuya gelirsek, gönlüme göre bir oto yıkama servisi bulamadım gitti. Aracımı satın aldığım arkadaş üç kez ziebart boya koruma yaptırmış ve fırçasız yıkatan titiz birisiydi. Ben o denli titiz birisi olmasam da emanete hıyanet etmemek adına fırçasız yıkatacak bir yer aramakla işe başladım. Buldum da fakat birader iş onunla bitmiyor ki! Yıkama sırası gelen aracı, bıçkın ve sert hareketlerle yıkama yerine getiren çocuğun üstelik ağzında sigara oluyor. Oraya bir daha götürmem deyip başka yer bakıyorum. Orada da buyrun şu peluşumu kullanın köpürtme için, bunlar da göğüslük için temiz kurutma bezleri diyorum, abi biz onlarla uğraşamayız deyip kendi lime lime olmuş, kararmış, ikide bir yere atıp hortumla su tutup güya temizledikleri bezlerle iç temizliğe girişiyorlar! İtinayla açıp kapattığım kapıları, bagajı dan diye çarparak kapatan elemanlar da cabası. Islak t-shirtleri ve kısacık şortlarıyla ön cama sürtünen car-wash güzellerini geçtik amma velakin yıkadığı araca asgari düzeyde nezaket gösterip, gavur malı muamelesi yapmayacak bir yer de bulamadık vesselam. Üstelik son gidişimde paspaslarımı da başkasınınki ile karıştırmış olmaları beni iyice sinir etti. Bilmem ki abartıyor muyum yoksa bu tip kötü muamelelere kıllanan başka birileri de var mı forumda? :D

Sevgiyle kalın dostlar.

Murat Ünal, 38, İzmir.

Toyota Club Türkiye

Oto yıkama ince mevzuymuş meğer!
« : Kasım 16, 2008, 01:33:43 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: ---
Ynt: Oto yıkama ince mevzuymuş meğer!
« Yanıtla #1 : Kasım 16, 2008, 01:44:41 »
İtinalı düşüncenizi çok iyi anlıyorum.Ankara'da olsanız tavsiyede edicek yerim var. Öyle arabaya sigarayla binecek ,kapıyı senin asla kapatmıyacağın hızda kapatacak....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Kasım 16, 2008, 08:58:10 »
Evet, Ankara'da benim de tavsiye edeceğim yer olurdu :) Gerçi onların da kötü tarafı her gittiğinizde zamlanmış olmaları olurdu herhalde :D
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: -
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 16, 2008, 13:14:51 »
Ankara'daki tavsiyeleri alalım arkadaşlar :)
Ben Eryamanda Optimum'un yanındaki yere yıkatıyorum. Orda da istikrarı yakalayamadım. Her defasında farklı biri yıkıyor :D
Opel Astra GTC

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • aile için efsane
  • Araç: Corolla
« Yanıtla #4 : Kasım 16, 2008, 14:17:27 »
Murat bey en güzeli insanın kendisinin yaptığı temizlik. Ben mecbur kalmadan yıkamacıya götürmem. Bornova'da titiz bir iki yer var ama konuşup ondan sonra teslim etmelisiniz.
Ben aracımın çamurluklarının içine kadar temizleyen bir insanım.İşverenimin imkanlarını kullanarak 2-3 saat arasında temizlik yapıyorum. Arkadaşlardan arabasını bana yıkatmak isteyenlerde var ama araba temizlemek bir zevk bir hobi...
Ben arabamı kendi vücudumun bir parçası olarak hissedip onunla kendimle ilgilenir gibi ilgileniyorum..
Oto yıkamacı, bir berber bir terzi gibi benim gözümde onlar kadar dikkat isteyen özen isteyen bir iş...
EFSANELER HİÇBİR ZAMAN ÖLMEZ...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A-
« Yanıtla #5 : Kasım 16, 2008, 16:02:05 »
Kocaeli'de tavsiye verebilecek birisi var mı?
Yeni Nesil Corolla Dizel 1.4 D-4D Elegant VSC - 2009

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Kilometre: 158000
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Kasım 16, 2008, 16:57:44 »
Ankara Bilkent Real'in altında tabanway. Köpüklü yıkamaları var, envai çeşit spor araba geldiği için genelde çok dikkatli kullanıyorlar park ederken vs. Ayrıca bazı ustalar da çok iyi yıkıyor, şansınıza denk gelmesi gerek ama lastikleri geçin, helezonları bile parlatan usta oluyor. :) iç-dış yıkama 18,5 ytl
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2007 Auris 1.6 Elegant - 5 İleri Mekanik
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 131000
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Kasım 16, 2008, 20:40:24 »
Ben de bu konuda bayağı hassasımdır. Ankara'da varsa size Sonax Yetkili Oto Kuaförlerini tavsiye ederim : http://www.sonax.com.tr/pages/static_uymer.asp?p=1  Bu adreste Sonax'ın Ankara Yetkili Oto Bakım Merkezler'ini bulabilirsiniz... Benim götürdüğüm Sonax'da araç şayet çok kirliyse iki kova su kullanıyorlar (aracın alt ve üstü için ayrı) ve süngerle yıkıyorlar. Bu konuda, özellikle boyadaki kılcal çiziklerin oluşmaması açısından çok duyarlılar..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Rol yapma, düşün!
« Yanıtla #8 : Kasım 17, 2008, 01:39:32 »
Kendi arabanı haftasonunda kendin yıkamak en iyisi bence de. Fakat işte şehir hayatı, bazen öyle durumlar oluyor ki, yıkatmaya mecbur oluyorsun. Bir de bugün şöyle bir vaka yaşadım bu yıkamacı bahsinin üzerine tam. Sabahtan Uşak'a gittim. Akşam geç vakit İzmir'e dönüyorum. Kula taraflarında on dakika çay ve ihtiyaç molası verelim diye durduk. Sanırım Yunus Emre tesisleri diye bir yer. Aracı park ettim. Lavaboya gittim, dönerken bi baktım uzaktan, molada duran uzun yol otobüslerini yıkadıkları adi fırçalarla iki eleman harala gürele bizim aracı yıkıyorlar! Ben yetişene kadar onlar işini bitirdi, vatandaşın bir diğeri de leş gibi bezle sözüm ona kurulamaya başladı. Aramızdaki diyalog aynen şöyle gelişti:
-Hemşerim ne yapıyorsun?
- (sırıtarak) Noldu ki abi?
-İzin almadan niye yıkıyorsunuz aracı?
- Biz hep yıkarız abi!
- Kardeşim ben bu araca fırça değdirmiyorum ki, siz ne diye...
- Sen yıkamayın demedinki bize?
- !!!
- Sen bişey demeyince yıkamış bizim çocuklar doğal olarak, bizde adettir.
- Birader ben burada hayatımda ilk kez mola veriyorum, ne adeti, ne göreneği?
- Valla abi kusura bakma da sana da iyilik yaramıyor yani!
- İstemez kardeşim iyilik miyilik Alla Alla. Hadi hayırlı işler!
- Tamam da abi bizim bahşiş nolacak?

Böyle işte. Canım Türkiyem! :)
Murat Ünal, 38, İzmir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #9 : Kasım 17, 2008, 06:02:31 »
murat bey sikayetçi oldugunuz durumda sonuna kadar haklısınız izmirde hangi semt civarındasınız ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Kasım 17, 2008, 08:36:25 »
Murat bey en güzeli insanın kendisinin yaptığı temizlik. Ben mecbur kalmadan yıkamacıya götürmem.
Bende aynı fikirdeyim. Ayrıca basınçlı su tabancalarınıda çokğu yer yanlış kullanıyor ve zarar veriyorlar araca.
 İzmir'de de benim anteni yamultmuşlardı yıkarken.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Rol yapma, düşün!
« Yanıtla #11 : Kasım 17, 2008, 10:32:51 »
Türker bey selamlar, Pınarbaşı'ndayım. Ancak aldığı parayı hakedecekse İzmir'in herhangi bir semtine yıkatmaya götürürüm aracı, sıtkım sıyrıldı yalapşap iş gören insan tipinden. Özel nitelik, diploma gerektirmeyen bir iş için, 15 dakikada 15-20 YTL bu kriz ortamında çok güzel bir para. Tek istediğim biraz nezaket ve şişirme olmayan temizlik. Bilmem ki çok mu?
Murat Ünal, 38, İzmir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Kan Grubu: B+
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Kasım 17, 2008, 11:40:59 »
Son 4 yılda 10'dan fazla yıkamacı değiştiren biri olarak sizi gayet iyi anlıyorum Murat Bey... Ama daha denenecek çok yıkamacı var benim için :) Şaka bir yana Türkiye'de hizmet sektörünün kanayan yarası bu bence. Tabi günde maksimum 15-20 YTL (Adana için konuşuyorum) yevmiye ile çalışan insanlardan daha fazla ne beklenebilir diye de düşünülebilir ama bu benim anlayışıma çok ters geliyor. İster yıkamacı olsun, ister kafe/restoran olsun her gittiğinizde farkılı yüzler görmek de insanın canını sıkıyor. Ben şahsen sirkülasyonun fazla olmadığı iş yerlerini tercih etmeye çalışıyorum.Tercübem o ki, bu tür işyerlerinde hizmet kalitesi daha standart oluyor.
Folgsamkeit macht frei...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: ---
« Yanıtla #13 : Kasım 17, 2008, 20:31:37 »
Arkadaşlar suzuz yıkama olayını duymuşsunuzdur. Babam onun ilacını ,bezini almış çamur olmamak şartıyla çok güzel temizliyor dedi.Ayrıcada maliyetide çok düşükmüş.Ben bu aralar bolca seyehatte olduğumdan ilgilenemedim ama en yakın zamanda öğrenip yazarım.Ankara da ise bahçelide şemsiyeyi tavsiye ederim 10 gün tertemiz kalıyor araba cilalı iç dış 15YTL

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Kasım 18, 2008, 00:46:19 »
Dubai'de araçlar basınçlı nemli hava ile susuz şekilde yıkanıyor, böylece boyaya hiç bir madde temas etmiyor ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Kasım 18, 2008, 08:31:35 »
  Basınçlı aletlerde onu araca belli bir açı ile tutmak lazım her zaman.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • No pain no gain...
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Kasım 18, 2008, 08:54:35 »
Sizin yıkamacılardaki takıntınız da bende otoparkçılarda var...Arabanın koltuk ayarını bozan otoparkçılar hasta eder beni...
1982 Land Rover Series III 88 inch SWB hobi aracı
2009 Peugeot 207 1.4 Trendy 90 hp hanımın aracı
2011 Citröen C4 1.6 e-Hdi 112 hp şirket aracı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Kasım 18, 2008, 16:46:37 »
Hakikaten, bazıları da sensörlü yanan farları söndürüyor (auto dan off pozisyonuna getiriyorlar), sonrada yolda farları yakmayı unutuyorum :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 120 bg 290 Nm D-4D
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Kasım 18, 2008, 16:57:21 »
bursadan tavsiye edebileceğiniz bi yer var mı beyler cilalı yıkama tercih unsuru

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #19 : Kasım 19, 2008, 06:07:48 »
Türker bey selamlar, Pınarbaşı'ndayım. Ancak aldığı parayı hakedecekse İzmir'in herhangi bir semtine yıkatmaya götürürüm aracı, sıtkım sıyrıldı yalapşap iş gören insan tipinden. Özel nitelik, diploma gerektirmeyen bir iş için, 15 dakikada 15-20 YTL bu kriz ortamında çok güzel bir para. Tek istediğim biraz nezaket ve şişirme olmayan temizlik. Bilmem ki çok mu?

arkadaşım hatay da itfaiyenin arka sokağında işini gayet özveri ile yapan bir yıkama firması var dilediğiniz sekilde ilgi alaka ile yıkama islemi gerceklestiriyorlar firmanın ismi nazar oto yıkama eger yolunuz düser ise denemenizde fayda var derim ;)