Gönderen Konu: Kış Lastiği Tavsiye.  (Okunma sayısı 212811 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '15
  • 65 kere teşekkür etti
  • 127 kere teşekkür edildi
Ynt: Kış Lastiği Tavsiye.
« Yanıtla #900 : Ocak 09, 2020, 09:58:11 »
wrd4 den pişmanlık duyar mıyım?kuru yolda çabuk aşınır mı?
Sakın sıcak havada kullanmayın , parça parça oluyor . Yol tutuşu muhteşemdir ona sözüm yok ama 1 takımı bu şekilde 1 mevsimde pert ettim dersimi aldım.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #900 : Ocak 09, 2020, 09:58:11 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 44000
  • Model Yılı: '16
  • 10 kere teşekkür etti
  • 66 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #901 : Ocak 09, 2020, 11:01:48 »
15 gün kadar soğuk ve karlı yere gitme ihtimalim var. ıslak performans b olan ve karda iyi tutunan bir tek bunu buldum. riske atmak istemedim...(biraz saglamcıyım.. izmirde yağışta da kulanacağım. güvenmek işterim. bir de başımdan kaza geçince ıslak performansı olsun istedim. gittiğim yerde sıkıntı çekmektense varsın biraz deforme olsun. diğerlerinin ıslak seviyesi c )
15dereceye ulaştığında hava sıcaklığı hemen değiştirin lastikleri, parça parça oluyor sanki 10 yıllık lastik gibi. O kadar paraya yazık olur. Biraz daha özenli kullandığınız sürece sorun olmaz ama dediğim gibi benim tercihim İzmir de o lastik olmazdı.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 84000
  • Model Yılı: '07
  • 402 kere teşekkür etti
  • 288 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #902 : Ocak 09, 2020, 19:59:58 »
15dereceye ulaştığında hava sıcaklığı hemen değiştirin lastikleri, parça parça oluyor sanki 10 yıllık lastik gibi. O kadar paraya yazık olur. Biraz daha özenli kullandığınız sürece sorun olmaz ama dediğim gibi benim tercihim İzmir de o lastik olmazdı.

bu seferlık oldu artık....özenlı derken. Patınaj gıbı mı?
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 53000
  • Model Yılı: '11
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #903 : Ocak 19, 2020, 14:48:59 »
Merhaba, uzun arayışlar sonucunda 2019 40. hafta üretimi goodyear ug 8 aldım, dün değişim yapıldı yol tutuşu gayet başarılı ses seviyesi çok değil, tavsiye ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 44000
  • Model Yılı: '16
  • 10 kere teşekkür etti
  • 66 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #904 : Ocak 19, 2020, 18:43:13 »
bu seferlık oldu artık....özenlı derken. Patınaj gıbı mı?
Hayır patinajdan ziyade ısı ile ilgili, 15derece üzerinde sıcak asfaltta lastik özelliğini yitirebilir. Bazen insan useniyor haftaya değiştireyim lastikleri diyor 1 hafta sıcakta kullanmak kış lastiğini bitirir, tüm kisliklar için geçerli bu tabi sizin lastik biraz daha hassas bu duruma
Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 402 kere teşekkür etti
« Yanıtla #905 : Mart 05, 2020, 22:36:09 »
kış lastiklerini yaris için almıştım ama hatalı karar almışım. lastikleri uzun yola çıktığım corollaya takayım diyorum.

corollanın lastikleri 195x60x15.

kışın 1 ay kullanmak için 185x60x15 kışlık lastikleri corollaya  taksam (fazla hızlı ve sert kullanmam. ancak bagaj dolu  olur) bir sorun olur mu?

bu ebat lastikler eskiyince 185x65x15 kışlık alırım diyorum. ( kışın 195 ile 185 in farkı olur mu?)
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • İçimizdeki beyinsizler yüzünden... Araf155
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 60000
  • 10 kere teşekkür etti
« Yanıtla #906 : Nisan 01, 2020, 00:00:31 »
Lassa snoways 4.. harika yerli mali. İki yildir kullanıyorum. Ankara- Gaziantep arasi  biken bikir Pozantı Ereğli Niğde-aksaray  kochisar. Ve ankara ici. Zimba gibi yola yapışıyor tavsiye ederim. Corolla 2015 modelde kullanıyorum. Marka ve yabanci hayranligina gerek yok. AB standartlarinda güçlü bir lastik. Lassa snoways 4.
1.33 life corolla 2018 atiker grand obdli 54lt simit tank
43lt lpg +520---620km yolyapiyoz
Yokuşlarda inip itekliyoz 2015ten beri!? 😃😆

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Araç: C-HR
  • Kilometre: 1800
  • Model Yılı: '20
« Yanıtla #907 : Mayıs 08, 2020, 19:51:18 »
Erzurum da renault symbol araçta lassanın kış lastiğini kullanmıştım gayet iyidi daha sonra megan 3 te marshallın kış lastiğini kullandım idare eder gibiydi o aracı da sattıktan sonra hyundai i20 aracımda petlas ile tanıştım onda da bir sıkıntı görmedim Erzurum olayını kapattıktan sonra istanbulda petlasa devam ettim tabi burda kar kış çok nadir oluyor pek takmaya gerek duymuyordum ama eşim aktif kullandığı için mecbur taktırmak zorunda kalıyordum birde lastikçileri hiç sevmem yani tek kiriko ile bir tarafını komple kaldırmaya çalışanı mı arasın marşpielin ortasından vurmaya kalkanımı ararsın otomatik tabanca zaten bi çeşit neyse sonra bizim i 20 sattık yerine yeni bir i20 aldık bunda da biraz daha araştırma yaptım yerli üretim f/p falken aldım bu lastikten istanbul şartlarında çok memnun kaldım çok bi karda kullanma imkanım olmadı ama yol sesi olayında bence falken çok iyi hemde petlas ile ortak üretiliyor şu an ki aracım C HR de de kış lastiği almayı planlamıyorum ama alırsam petlas alırım muhtemel lastikçilerden söz etmişken maltepede petrol ofisi için de hem ufak tefek araç bakımı yapan hemde lastik değişimi yapan iki dayının işlettiği bir mekan vardı ben onlar gibi işini iyi titiz yapan bir lastikçi görmedim jant ortasındaki marka amblem parçasını özenle çıkarıyorlar jant çizilmesin diye özen gösteriyorlar aracı lifte kaldırırken plastik parçaları mutlaka aracın marşpielinin arasına koyuyorlar daha sonra aynı yeri bulamadım bi görevle alakalı o tarafa gitmiştim tekrar orada değişmek için gittim bölgeyede hakim olmadığımdan bulamadım euromaster diye şu lastik ve bakım yere gittim dedim prof olur elemanları sağlam iş yaparlar ama nafile adam maltepedeki adamların itina ile çıkardığı jant ortasındaki araç markasını belirten ismini bilmiyorum o parçayı jantı balans için taktığı aletin somun takılıp sabitlenen mile çarptırarak çıkarıyor sadece o olsa iyi birde güzelim jantı çizdiler yani zanatkar adam bulmak işin hakkını veren adam bulmak çok zor srırf bu mevzular ile uğraşmamak için arabanın jantının bijonlarının ağzına etmemeleri için kış lastiği kullanmayacam galiba yada kışlık için jant temin edicem kendim değişicem neyse nerden nereye geldik iyi forumlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 402 kere teşekkür etti
« Yanıtla #908 : Mayıs 08, 2020, 20:46:51 »
Erzurum da renault symbol araçta lassanın kış lastiğini kullanmıştım gayet iyidi daha sonra megan 3 te marshallın kış lastiğini kullandım idare eder gibiydi o aracı da sattıktan sonra hyundai i20 aracımda petlas ile tanıştım onda da bir sıkıntı görmedim Erzurum olayını kapattıktan sonra istanbulda petlasa devam ettim tabi burda kar kış çok nadir oluyor pek takmaya gerek duymuyordum ama eşim aktif kullandığı için mecbur taktırmak zorunda kalıyordum birde lastikçileri hiç sevmem yani tek kiriko ile bir tarafını komple kaldırmaya çalışanı mı arasın marşpielin ortasından vurmaya kalkanımı ararsın otomatik tabanca zaten bi çeşit neyse sonra bizim i 20 sattık yerine yeni bir i20 aldık bunda da biraz daha araştırma yaptım yerli üretim f/p falken aldım bu lastikten istanbul şartlarında çok memnun kaldım çok bi karda kullanma imkanım olmadı ama yol sesi olayında bence falken çok iyi hemde petlas ile ortak üretiliyor şu an ki aracım C HR de de kış lastiği almayı planlamıyorum ama alırsam petlas alırım muhtemel lastikçilerden söz etmişken maltepede petrol ofisi için de hem ufak tefek araç bakımı yapan hemde lastik değişimi yapan iki dayının işlettiği bir mekan vardı ben onlar gibi işini iyi titiz yapan bir lastikçi görmedim jant ortasındaki marka amblem parçasını özenle çıkarıyorlar jant çizilmesin diye özen gösteriyorlar aracı lifte kaldırırken plastik parçaları mutlaka aracın marşpielinin arasına koyuyorlar daha sonra aynı yeri bulamadım bi görevle alakalı o tarafa gitmiştim tekrar orada değişmek için gittim bölgeyede hakim olmadığımdan bulamadım euromaster diye şu lastik ve bakım yere gittim dedim prof olur elemanları sağlam iş yaparlar ama nafile adam maltepedeki adamların itina ile çıkardığı jant ortasındaki araç markasını belirten ismini bilmiyorum o parçayı jantı balans için taktığı aletin somun takılıp sabitlenen mile çarptırarak çıkarıyor sadece o olsa iyi birde güzelim jantı çizdiler yani zanatkar adam bulmak işin hakkını veren adam bulmak çok zor srırf bu mevzular ile uğraşmamak için arabanın jantının bijonlarının ağzına etmemeleri için kış lastiği kullanmayacam galiba yada kışlık için jant temin edicem kendim değişicem neyse nerden nereye geldik iyi forumlar.

valla ben de sizin gibiyim.. Degistiremiyorum kendimi..ben sizin gibi dusunup jant alacaktim..185 mi 195 mi. Lastik takayim diye haftalarca dusundum. Sonra dusundum ki sahind dogana alakasiz jant takip dolasanlar var. Fazla umursamadim.
Bu yuzden sanayide adim kıla cikti..
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Corolla 1.6 Dream otomatik
  • Kilometre: 126
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #909 : Ekim 17, 2020, 13:29:54 »
https://m.n11.com/sava-20555-r16-91t-eskimo-s3-ms-binek-kis-lastik-2019-21hafta-P247759562
Corolla Dream aracım için bu lastikleri tavsiye eder misiniz? Çok fazla yol yapmıyorum Ankara'da yaşıyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 32000
  • Model Yılı: '19
  • 14 kere teşekkür etti
  • 86 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #910 : Ekim 17, 2020, 14:40:47 »
2019 dream için https://m.n11.com/bridgestone-20555r16-91h-blizzak-lm005-2020-tarihli-sibop-hedi-P391625084 düşünüyorum. Ben de ankara da yaşıyırum ve fazla km yapmıyorum. Yine de riske atmamak lazım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Corolla 1.6 Dream otomatik
  • Kilometre: 126
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #911 : Ekim 17, 2020, 14:56:11 »
Çok teşekkür ederim. Bilmediğim için soruyorum kitapçıkta sonu 91t yazıyor ama attığınız 91 h..ne gibi fark oluşturuyor mu sondaki harfler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A-
  • Model Yılı: '19
  • 14 kere teşekkür etti
  • 86 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #912 : Ekim 17, 2020, 16:58:23 »
Çok teşekkür ederim. Bilmediğim için soruyorum kitapçıkta sonu 91t yazıyor ama attığınız 91 h..ne gibi fark oluşturuyor mu sondaki harfler
Yük indeksi ve hız sınıfı. Karşılık gelen yük ve hız değerlerine https://www.ikinciyeni.com/blog/oto-hayat-detay/oto-lastiginin-uzerindeki-bilgiler-ne-anlama-gelir adresinden bakabilirsiniz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: '12
  • 120 kere teşekkür etti
  • 72 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #913 : Ekim 31, 2020, 17:39:05 »
Merhaba arkadaşlar, kısa şasi bir Berlingo panelvanımız var. Lastik ebatları 195 65 15. Arabanın yükü 500-700 kg arasında olacak. Kış lastiği alacağız, fiyat performans açısından en uygun marka model hangisidir yardımcı olabilir misiniz?
12.2012 - 04.2015 > 2003 Clio Symbol 1.5 dCi Authentique
04.2015 - 10.2016 > 2003 Corolla 1.6 vvt-i Sol o.v
08.2020 > 2012 Berlingo 1.6 Hdi X

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kilometre: 110000
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #914 : Ekim 31, 2020, 18:04:07 »
Merhaba arkadaşlar, kısa şasi bir Berlingo panelvanımız var. Lastik ebatları 195 65 15. Arabanın yükü 500-700 kg arasında olacak. Kış lastiği alacağız, fiyat performans açısından en uygun marka model hangisidir yardımcı olabilir misiniz?

Lastikler hakkında mevcut başlığımız bulunmaktadır lütfen oradan devam edelim.
Konunuz mevcut konu ile birleştirilmiştir.

F/P açısından lastik bakıyorsanız bölgemde ki servis sahipleri arkadaşlarım ve abilerimin kullandıkları marka hep LASSA'dır.
Hem fiyat olarak diğerlerine göre uygun hemde uzun ömürlü ve dayanıklı.
Tabi ki sizin de yük endeksli lastik almanız gerekir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 120 kere teşekkür etti
« Yanıtla #915 : Kasım 02, 2020, 12:20:17 »
Teşekkürler, yük endeksi olarak 91 yeterli bize. Başka yerlerden de aldığım olumlu yorumlara istinaden Lassa aldım. Lassa 350, GY UG8 375'e bulmuştum, UG'nin dişleri çabuk soyuluyor diye duydum, binek araba için alsam onu tercih edebilirdim ama panelvan olduğu için Lassa'yı tercih ettim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #916 : Kasım 02, 2020, 19:04:41 »
C sınıfı lastikleri kontol etmiş miydiniz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 120 kere teşekkür etti
« Yanıtla #917 : Kasım 04, 2020, 14:56:01 »
C sınıfı lastikleri kontol etmiş miydiniz?

Hayır siz söyledikten sonra haberim oldu ama net bir bilgiye ulaşamadım. Araç kapısında lastik değerleri olarak 195/65/15 91T yazıyor, benim aldığım 91H tek fark o. C tipi farklı bir lastik de mi var?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Model Yılı: '14
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #918 : Kasım 04, 2020, 15:38:07 »
Merhabalar,
Kış lastiği alacağım, araştırmalar sonucunda nokian'da karar kıldım şöyl bir sorum olacak,
Fiyatların değişme durumu nasıldır?
bugün aradığım bayiler zam gelecek vb. dediler, fiyat olarak internette bulduğum lastik ile bayi arasında şuan pek fark yok (sökme takmayı da düşününce)
kasım ortasında yada sonunda alsam zarar edermiyim fiyatlar daha da uçarmı? dolar ve euronun durumunu düşünüce artar diye düşünyorum ama internetteki kampanyaları beklesem bir avantajı olurmu diye merak ettim.
Tecrübeli arkadaşların yorumlarını merak ediyorum.
Şimdiden teşekkür ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #919 : Kasım 04, 2020, 17:52:46 »
Hayır siz söyledikten sonra haberim oldu ama net bir bilgiye ulaşamadım. Araç kapısında lastik değerleri olarak 195/65/15 91T yazıyor, benim aldığım 91H tek fark o. C tipi farklı bir lastik de mi var?
Yük taşıyan, hafif ticari gibi araçlar için uygun olan lastikleri temsil eder C. Yük taşıyacaksanız özellikle araştırmanızda fayda var. Sonuçta yük sadece araçta stabil şekilde olmayacak, yaylanma vs. ile araca binen yükler artacaktır. Arka aksta taşınacak yükün de arka lastiklere bindireceği yüke dikkat etmek lazım. Buna göre lastiklerdeki ısı nispeten yüksek seviyelere de ulaşabilir.