Gönderen Konu: LPG Tavsiyeleri, Önerileri  (Okunma sayısı 182862 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 333
  • Model Yılı: '15
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
Ynt: LPG Tavsiyeleri, Önerileri
« Yanıtla #140 : Kasım 13, 2016, 23:12:13 »
Hocam arac cok asiri km de degilse aracin lpg li olmasi  pek bi fiyat kaybi yasatmaz.  Ornek veriyorum 100 binden fazla lpg ile kullanilmis bir araba orjinal benzinlisine gore daha ucuzsa dusuk km li lpg li bir araba ise orjinal benzinli esdegerine gore en kotu ayni hatta daha 500 1000 tl daha fazla bir fiyata satilir. Anadolu yakasi Kadosan oto sanayi sitesinde Lovato marmara bilge bayisi var. Ilker bey ayni zamanda firumunuzun uyesi. Kendisine Bursa dan gelip montaj yaptiran uyelerimiz var ve cok memnunlar. Bence bir an once kararinizi verin. Aylik o kadar benzine para vermek akil isi degil.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #140 : Kasım 13, 2016, 23:12:13 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2552 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #141 : Kasım 13, 2016, 23:13:57 »
Benzin Forumda 4.81 tl sizin maksimuma göre hesaplayalım

100 km de
9x4.81=43.3 tl  benzin
11x2.4=26.4 tl lpg harcaması olacak aradaki fark 17 tl. Siz günde 50km yaparak 2 günde bir 17 tl kar edeceksiniz. 2500 tl gibi tüm masraflar olsa lpg için 300 gün sonra bu masrafı karşılamış olacaksınız. Kısaca 1 yıl böyle karsız geçecek. 1 yıl sonra bu 2günde bir 17 tl kar ile gitmek hoşunuza gider mi?

Diğer soru,  ben lpg li araba almam açıkcası.  Çünkü adamın nasıl ayarda kullandığını bilmem lazım.  Benzinli alıp lpg ye geçerim.
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Vaveylâ!
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 20053
  • 2 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #142 : Kasım 13, 2016, 23:18:25 »
Hocam arac cok asiri km de degilse aracin lpg li olmasi  pek bi fiyat kaybi yasatmaz.  Ornek veriyorum 100 binden fazla lpg ile kullanilmis bir araba orjinal benzinlisine gore daha ucuzsa dusuk km li lpg li bir araba ise orjinal benzinli esdegerine gore en kotu ayni hatta daha 500 1000 tl daha fazla bir fiyata satilir. Anadolu yakasi Kadosan oto sanayi sitesinde Lovato marmara bilge bayisi var. Ilker bey ayni zamanda firumunuzun uyesi. Kendisine Bursa dan gelip montaj yaptiran uyelerimiz var ve cok memnunlar. Bence bir an once kararinizi verin. Aylik o kadar benzine para vermek akil isi degil.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim Mehmet bey. Valla bana kalsa daha önce taktıracaktım ama hanım lpg işine biraz karşı. Haberlerde de lpg'si patlayan bir araç gördü mü haberi gözümün içine sokup gösteriyor :)

Kadosan'daki Lovato'yu biliyorum hocam. Birkaç kişi tavsiye etti. İşçilik önemli diyorlar bu konuda. Bakalım. Karar vereceğim bu ara...

Mesaj Birleştirildi: Kasım 13, 2016, 23:19:58
Benzin Forumda 4.81 tl sizin maksimuma göre hesaplayalım

100 km de
9x4.81=43.3 tl  benzin
11x2.4=26.4 tl lpg harcaması olacak aradaki fark 17 tl. Siz günde 50km yaparak 2 günde bir 17 tl kar edeceksiniz. 2500 tl gibi tüm masraflar olsa lpg için 300 gün sonra bu masrafı karşılamış olacaksınız. Kısaca 1 yıl böyle karsız geçecek. 1 yıl sonra bu 2günde bir 17 tl kar ile gitmek hoşunuza gider mi?

Diğer soru,  ben lpg li araba almam açıkcası.  Çünkü adamın nasıl ayarda kullandığını bilmem lazım.  Benzinli alıp lpg ye geçerim.

Teşekkür ederim hocam. Kısa bir hesaplamayla durum ortada. Taktırmak mantıklı duruyor.
Muallim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #143 : Kasım 13, 2016, 23:23:30 »
Valla bana kalsa daha önce taktıracaktım ama hanım lpg işine biraz karşı. Haberlerde de lpg'si patlayan bir araç gördü mü haberi gözümün içine sokup gösteriyor :)

Teşekkür ederim hocam. Kısa bir hesaplamayla durum ortada. Taktırmak mantıklı duruyor.

Taktırmakla çok büyük hata yaparsın bu durumda  :tamam:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Vaveylâ!
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #144 : Kasım 13, 2016, 23:34:23 »
Taktırmakla çok büyük hata yaparsın bu durumda  :tamam:

:) Maalesef hocam, durum budur.
Muallim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #145 : Kasım 13, 2016, 23:39:36 »
:) Maalesef hocam, durum budur.

Sigara kullanıyorsan sigarayı bırak,  kullanmıyorsan da sigara içiyormuş gibi düşün ama yinede lpg taktırma.  Ailedeki huzur daha önemli,  ciddi sıkıntı yapabilir bu şekilde bir korkma durumu var ise  :tamam: hem ilerde çocuk falan yoksa bagaj küçük geldi deyip satacaksın nasıl olsa o zaman dizel bir araç alırsın  :tamam:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 333
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #146 : Kasım 13, 2016, 23:40:19 »
Hasan hocam patlama catlama normal sartlarda olmasi muhtemel degil ama alin yazisi olacagi varsa olur. Iscilik olarak Kodosan Lovato iyidir. Malum sadece Lovato montaji yapiyorlar ve lovato obd kit gercekten guzel bir urun. Kendim de 1.6 Asta J orada lovato obd kit montaj yaptirmistim.

"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Vaveylâ!
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #147 : Kasım 13, 2016, 23:45:10 »
Sigara kullanıyorsan sigarayı bırak,  kullanmıyorsan da sigara içiyormuş gibi düşün ama yinede lpg taktırma.  Ailedeki huzur daha önemli,  ciddi sıkıntı yapabilir bu şekilde bir korkma durumu var ise  :tamam: hem ilerde çocuk falan yoksa bagaj küçük geldi deyip satacaksın nasıl olsa o zaman dizel bir araç alırsın  :tamam:

Şu ana kadar taktırmama nedenlerimden en önemlisi o zaten hocam. Huzurlu binmek. Şimdilik düşünce aşamasında, bakalım yarın neler olur. Belki fikir değiştirir  :D[/b][/b]

Mesaj Birleştirildi: Kasım 13, 2016, 23:46:23
Hasan hocam patlama catlama normal sartlarda olmasi muhtemel degil ama alin yazisi olacagi varsa olur. Iscilik olarak Kodosan Lovato iyidir. Malum sadece Lovato montaji yapiyorlar ve lovato obd kit gercekten guzel bir urun. Kendim de 1.6 Asta J orada lovato obd kit montaj yaptirmistim.

Forumda Kaan hocam var, o da önerdi  Lovato'yu. Olacak olan varsa bir şekilde olur. Cevaplarınız için teşekkür ederim hocam...
Muallim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '13
  • 259 kere teşekkür etti
  • 825 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #148 : Kasım 14, 2016, 09:14:29 »
lpg deposunun patlama catlama olasiligi ve tehlikesi bence evdeki mutfak tupu ile ayni. hatta saglamlik ve guvenlik acisindan kullanilan sistem orjinal kaliteli ise lpg tanki basinca darbeye karsi daha saglam.
Gulumsemesini Bilmeyen Tukkan Acmasin
Kars Atasozu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 46 kere teşekkür etti
  • 103 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #149 : Kasım 14, 2016, 09:50:54 »
üç benzinli aracım oldu. ikisine lpg taktırdım diğer taktırmadığım araç satıldığı için elimden kurtuldu. ben taktırın derim. çok ekonomik yolculuk edersiniz. satarken de zarar ettirmez. araca zarar da vermez. zira garantili takıyorlar. ama daha ince düşünürseniz elbette ki benzinle devam edersiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #150 : Kasım 14, 2016, 11:46:13 »
Hasan bey aynı benim durumumdasınız  3 yıl benzinli araca bindim  senede 5-6 bin km yi geçmiyordum .Aylık 100 liralık kışın  50 liralık benzin bile yetiyordu o yüzden de hiç lpg işini düşünmedim çünkü takılacak sistemi 3 yılda ancak amorti edebiliyordum . Sonrasında 2016 yılı başından bu tarafa işe araba ile gidip gelmeye başladım aylık yakıt giderim 300-350 tl gibi rakamları bulmaya başladı 3-4 ay bu şekilde kullandım baktım bu durum beni üzecek araştırdıktan sonra BRC taktırmaya karar verdim Ankara da Mocan otogaz var 2a mühendislik bayisi orayla irtibata geçip Lpg sistemini taktırdım .Taktırdığımda aracım  96 bin km de idi şu an 105 bin oldu  şu ana kadar çok memnunum gerçekten aracımı rahat kullanamıyor muştum sürekli yakıt ibresine bakıyormuşum bunu fark ettim . Yazın gönül rahatlığı ile gezdim 67-68 tl ye depoyu doldurup şehir içi 350-360 km uzun yolda 90-100 gitmek kaydı ile  500 km yol yaptım . Size şunu net olarak söyleyim yazın 8-8,5 litre kışın  10-10,50 litre benzin tüketimim vardı  . Şimdi ise yazın 9,9,50 litre  lpg tüketiyorum kışın 11 -11,50 litre lpg tüketiyorum .. daha anlaşılır dille  şu an  aracımı hala benzinli kullanmış olsaydım benxinde  : 0,480 krş km başına benzin giderim olacaktı - Lpg de ise  0,260  lpg tüketimim var .Size şunu söyleyim  10-11 bin km sonra sistem kendini amorti etmiş oluyor .
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Rav 4
  • Kilometre: 89
  • Model Yılı: '08
  • 4 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #151 : Kasım 15, 2016, 14:40:57 »
2008 rav 4 kullanıcısıyım cruse control ile sehir dısınde ortalama en az 8,6 lt yi 1500 km ortalamada gordum.Sehir içinde (Ankara) 10.7 lt en fazla gordum.Ben bu sarfiyatı Prince Lpg ye saglıklı buji lere ve hava filtresine borçluyum diye bilirim.Bujileri kendim sokup temizleyip tırnaklarını 1,1 sentil ayarında tutmaya ozen gosteririm.Bence konforu ve gidişi ne de 9 lt ortalama feda olsun :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 87000
  • Model Yılı: '05
« Yanıtla #152 : Kasım 17, 2016, 22:24:31 »
Merhaba arkadaşlar bende artık toyota markasıyla yeni tanıştım vede forum sitenize yeni üye oldum  :D  1000 motor 2005 model Toyota yaris terra 87000 kmde aracım var var malum benzin fiyatlarından dolayı bu araca lpg dönüşümü yaptırmak istiyorum önerebileceğiniz bir marka varmıdır ve en üst performans alabileceğim ve servis konusunda sorun yaşamayacağım lpg markası hangisidir yardımcı olursanız sevirim saygılar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 250000
  • Model Yılı: '04
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #153 : Aralık 05, 2016, 23:34:26 »
hiç tüp takma. yakıt olarak çok ta üzmez. bak 250000km deyim. Araçta tık yok. Hiç motor tamirine girmedi. Gram yağ yakma yok. Takarsam tüpü eminim patlıcak :D

Mesaj Birleştirildi: Aralık 05, 2016, 23:38:18
Müdür; Yüzlerce mühendis bir araya gelir, yıllarca çalışır, bir model araç üretilir. Motor aksamı ne ile planlanmışsa o yönde eğilim göstermeniz kullanmanız, değişiklik yapmamanız tavsiyemdir. Orjinali ne ise onu kabullenin. Bu arabaya yakıyor diyorsanız o zaman hiç binmeyin :D
Ben daha ölmedim, sizlere vasiyetim ölümüm olacaktır. Muhammet Ali Arapoğlu'ndan

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '12
  • 16 kere teşekkür etti
  • 258 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #154 : Aralık 06, 2016, 09:20:19 »
Merhaba arkadaşlar bende artık toyota markasıyla yeni tanıştım vede forum sitenize yeni üye oldum  :D  1000 motor 2005 model Toyota yaris terra 87000 kmde aracım var var malum benzin fiyatlarından dolayı bu araca lpg dönüşümü yaptırmak istiyorum önerebileceğiniz bir marka varmıdır ve en üst performans alabileceğim ve servis konusunda sorun yaşamayacağım lpg markası hangisidir yardımcı olursanız sevirim saygılar
Lovato obdII, atiker gold, romano obd hangisi işinize geliyorsa
2012 Mazda 3 1.6D (2016-....)
2006 Suzuki Grand Vitara (2015-2016)
2011 1.33 Auris (2014-2015)
1997 Renault Broadway (2008-2009)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #155 : Aralık 06, 2016, 12:32:36 »
Forumda çokça anlatıldı, yazıldı, çizildi.
Şahsi düşüncelerimi içeren özeti için buyrun.

http://mutlutekir.blogspot.com/2016/09/lpg-hakknda-bir-ozet-yazs.html

http://mutlutekir.blogspot.com/2015/11/usta-var-usta-var-ustanz-duzgun-secin.html

http://mutlutekir.blogspot.com/2015/11/lpg-hakknda-bilinmesi-gerekenler-ve.html

Yarise bile lpg takılır, 25-30 kuruş yakmaktansa 17-20 kuruş yakılır. Benzinde binen zengindir, binmeye devam edebilir.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 19 kere teşekkür etti
« Yanıtla #156 : Aralık 06, 2016, 14:36:03 »
BRC - LOVATO OBD2 -  MTM OBD2 - PRİNS gibi marka ve sistem olarak piyasaya kendini kabul ettirmiş markaları tercih edin bulunduğunuz şehirde  eminim bu markaları takan nam yapmış yerler vardır oraları araştırıp veya forum üyelerimizden destek alıp lpg işine girişebilirsiniz
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '05
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #157 : Aralık 12, 2016, 12:07:56 »
Merhabalar;

Ben 2005 1.6 Confort 110ps Avensis kullanıyorum. Arabanın ilk sahibiyim ve artık aracıma tüp taktırmayı düşünüyorum, malum fiyatlardan dolayı. Fakat bazı yerlerde uyum sorunu olabileceği söylendi. O yüzden dolayı da sizlerden taktıran varsa bana marka ve yer önerisinde bulunursanız  sevinirim. :) Bir de tüpü nereye taktırabiliriz. Bagaj ve istepne kullanımı açısından.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 19 kere teşekkür etti
« Yanıtla #158 : Aralık 12, 2016, 12:28:42 »
Aracınızda 2 nci seri vvt-i motor var Corolla larla aynı motor yani . Herhangi bir uyum sorunu olduğunu sanmıyorum bir sürü avensis var lpg li . Prins  - Brc  - Lovato Gibi kendini kanıtlamış sorunsuz ürünleri tercih ederseniz daha uzun yıllar kullanırsınız aracınızı. Bu işte en önemli unsur yapılan montaj işçiliği ve  yol ayarı yapma .Lpg tankı olarak bagajla çok fazla işiniz yoksa silindir tank taktırın ama bagajı çok fazla kullanıyorsanız bebek arabası gibi büyük yer kaplayan şeyler koyuyorsanız simit tank taktırın   stepne lastiğini ister taşırsınız ister taşımazsınız lastik tamir köpüğü alıp bağaja koymanız hâlinde olası bir durumda onu kullanırsınız . Ben simit tercih ettim stepne lastiğine de kendime göre yer yaptım .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 75000
  • Model Yılı: '11
  • 550 kere teşekkür etti
  • 137 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #159 : Aralık 12, 2016, 19:04:13 »
benim bildiği kadarıyla da 2,0 d4d motorlarda sorun çııkıyordu 1.6 larda sorun yok diye biliyorum ama bu araca sahip biri yorumlarsa daha sağlıklı olur gibi
2005 Corolla 1,6 sol ---- 2011 Avensis elegant extra