Gönderen Konu: E160 Corolla Periyodik Bakım  (Okunma sayısı 290774 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 350000
  • Kan Grubu: A+
  • 255 kere teşekkür etti
  • 1328 kere teşekkür edildi
Ynt: E160 Corolla Periyodik Bakım
« Yanıtla #1820 : Eylül 29, 2020, 07:45:56 »
2013 dizel corolla aracımın 60 bin bakımı için bosh marka fitre önerir misiniz,yoksa Asakashi marka fitre mi alalım. Usta bosh veya mann fitre kullanıyorum dedi, bosh önerdi. Ayrıca yakıt filitresi orjinal mi kullanmalı?
Js asakashi marka filtrelerin tek yetkili distribütörü tem oto'dur o yüzden taklit vs olmaz,diğerleirni piyasada nette bolca bulursunuz orjinalinden çok sahtesi var piyasada ne olduğu nereüretimi olduğu belirsiz ürünleri aracınıza takmayın,yakıt filtresi için orjinal veya asakashi fark etmez ikisinide alabilirsiniz,js asakashi harici marka alırsanız yakıt filtresi ve yağ filtresi kesinlikle orjinal olsun.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #1820 : Eylül 29, 2020, 07:45:56 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '14
  • 25 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1821 : Ekim 05, 2020, 16:57:49 »
Alanya yetkili serviste şanzıman yağını değiştirttim, yaklaşık 2,5 litre yağ değişti fiyat 610 lira tuttu. Bir sefer daha değişim gerekir mi diye sordum gerekmez dediler. Aracım 2014 Cvt
Sorunsuz dediler, aldık, bakalım yaşayıp görelim..    1.6 Multidrive S inci beyazımmm

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '14
  • 25 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1822 : Ekim 08, 2020, 09:50:13 »
Merak ediyorum,  şanzıman yağı değiştirirken cvt araçlarda az koyulursa araçta bu durum neye sebep olur.nasıl bir tepki verir araç. Ses v.s yapar mı
Sorunsuz dediler, aldık, bakalım yaşayıp görelim..    1.6 Multidrive S inci beyazımmm

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Model Yılı: '15
  • Kilometre: 76400
  • Kan Grubu: 0+
  • 679 kere teşekkür etti
  • 588 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1823 : Ekim 08, 2020, 22:20:13 »
Merak ediyorum,  şanzıman yağı değiştirirken cvt araçlarda az koyulursa araçta bu durum neye sebep olur.nasıl bir tepki verir araç. Ses v.s yapar mı
Bu konu hakkında forumumuzda fazlasıyla konuşmalar mevcut bu linkten okuyabilirsiniz; https://www.toyotaclubtr.com/index.php?PHPSESSID=hrlhvn8qcidd2nvkc3mprailr7;topic=60072.60

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Model Yılı: '17
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1824 : Ekim 27, 2020, 10:31:00 »
10.000 km bakimi yaptiran arkadaslar fiyat bilgisi verebilirmi . Tesekkurler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '18
  • Kilometre: 5500
  • Kan Grubu: ---
  • 27 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1825 : Ekim 27, 2020, 15:16:03 »
Merhaba 30000 bakımı 1240TL  10000 lik bakımda yapılan işlemlerin aynısı yapılıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 679 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1826 : Ekim 27, 2020, 16:48:55 »
Merhaba 30000 bakımı 1240TL  10000 lik bakımda yapılan işlemlerin aynısı yapılıyor.
Standart işlemler yapılmakta
Yağ ve filtre değişimleri ayriyetten rutin kontroller

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 55000
  • Kan Grubu: B+
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1827 : Kasım 07, 2020, 23:22:42 »
Merhaba arkadaşlar,

2017 1.33 benzin lpg aracımın 50 bin bakımı için özel servisten 710 tl fiyat aldım. Mart ayında 550 tlye 40 bin bakımı yaptırmıştım aynı yerde. Parçaları orijinal kullanıyor. Sizce nasıl?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 679 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1828 : Kasım 07, 2020, 23:59:00 »
Merhaba arkadaşlar,

2017 1.33 benzin lpg aracımın 50 bin bakımı için özel servisten 710 tl fiyat aldım. Mart ayında 550 tlye 40 bin bakımı yaptırmıştım aynı yerde. Parçaları orijinal kullanıyor. Sizce nasıl?

Gerçekten orjinal kullanılıyor ise çok düşük iyi rakam,
Zira bir çok dükkan sahibi " bilerek veya bilmeyerek " sahte parça satabiliyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1829 : Kasım 10, 2020, 23:10:54 »
Gerçekten orjinal kullanılıyor ise çok düşük iyi rakam,
Zira bir çok dükkan sahibi " bilerek veya bilmeyerek " sahte parça satabiliyor.

Orijinal olduğuna eminim. Sanıyorum bir de balata masrafı çıkacak o korkutuyor :(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '13
  • Kilometre: 47500
  • 16 kere teşekkür etti
  • 38 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1830 : Kasım 29, 2020, 22:48:53 »
Ben de geçen hafta 48bin km'de bakıma girdim.  Motul Ecolite 5w20  alıp yağımı kendim götürdüm.  Yetkisi serviste sadece yağı değiştirdim.  Ek olarak da fren hidroliğinin değiştirilmesini istedim.

yağ filtresi, yağ değişimi,  fren hidroliği ve değişimi için toplan 298 lira ödeme yaptım yetkili servise.   

İşlemler sırasında araç başındaydım.   Fren hidroliği değişimini sadece  hidrolik haznesindeki eski yağı  el yağ pompasıyla çekip, üstüne yeni yağ ekleme yapıp bıraktılar.  Böyle değişim mi olur dedim, borulardaki yağ ne oldu...  alttan kaliperden yağ akıtılarak borulardaki yağın da değişimi yapılır dedim. Toy bir usta,  biz böyle yapıyoruz, zaten bunlarda gerek yok,  fren servosu var,  içerde yağ devir daim olur karışır falan deyip saçmaladı....
Ben de öyle birşey yok ne devir daimi dedim,  sonra başka bir usta duydu geldi neyseki,  kaliperden eski yağı çekelim dedi, kaliperdeki yağ çıkışına pompa bağlayıp yağı çektiler, yavaş yavaş üstten de yağ eklediler de yağ değişimi olmuş oldu.   Yetkili servis bile böyleyse gerisini düşünemiyorum. Gerçi dışarıda fren hidroliğini değişecek usta bulmak bile zor.  Ustaların %90'ı fren hidroliği  ömürlüktür değişmez düşüncesinde malesef...

Motor yağı olarak daha önceki 2 bakımda Mobil Super 5w30 kullanmıştım.  ilk bakımda yetkili servisin de aynısını kullandığını görmüştüm.  o yağ değişimlerinde aracın rahatladığını hissetmiyordum açıkçası, hatta değişim sonrası araç bir süre daha sesli çalışıyor gibi hissettiriyordu.  Bu yağ ile motor bir tık rahatlamış hissettim. Yakıt ekonomisi anlamında etki eder mi bir görelim bakalım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 679 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1831 : Kasım 30, 2020, 02:28:53 »
Ben de geçen hafta 48bin km'de bakıma girdim.  Motul Ecolite 5w20  alıp yağımı kendim götürdüm.  Yetkisi serviste sadece yağı değiştirdim.  Ek olarak da fren hidroliğinin değiştirilmesini istedim.

yağ filtresi, yağ değişimi,  fren hidroliği ve değişimi için toplan 298 lira ödeme yaptım yetkili servise.   

İşlemler sırasında araç başındaydım.   Fren hidroliği değişimini sadece  hidrolik haznesindeki eski yağı  el yağ pompasıyla çekip, üstüne yeni yağ ekleme yapıp bıraktılar.  Böyle değişim mi olur dedim, borulardaki yağ ne oldu...  alttan kaliperden yağ akıtılarak borulardaki yağın da değişimi yapılır dedim. Toy bir usta,  biz böyle yapıyoruz, zaten bunlarda gerek yok,  fren servosu var,  içerde yağ devir daim olur karışır falan deyip saçmaladı....
Ben de öyle birşey yok ne devir daimi dedim,  sonra başka bir usta duydu geldi neyseki,  kaliperden eski yağı çekelim dedi, kaliperdeki yağ çıkışına pompa bağlayıp yağı çektiler, yavaş yavaş üstten de yağ eklediler de yağ değişimi olmuş oldu.   Yetkili servis bile böyleyse gerisini düşünemiyorum. Gerçi dışarıda fren hidroliğini değişecek usta bulmak bile zor.  Ustaların %90'ı fren hidroliği  ömürlüktür değişmez düşüncesinde malesef...

Motor yağı olarak daha önceki 2 bakımda Mobil Super 5w30 kullanmıştım.  ilk bakımda yetkili servisin de aynısını kullandığını görmüştüm.  o yağ değişimlerinde aracın rahatladığını hissetmiyordum açıkçası, hatta değişim sonrası araç bir süre daha sesli çalışıyor gibi hissettiriyordu.  Bu yağ ile motor bir tık rahatlamış hissettim. Yakıt ekonomisi anlamında etki eder mi bir görelim bakalım.
Periyodik bakımınız ne kadar da süreci sorunlu geçse de hayırlı olsun.
Malesef ki ülkemiz de fazlasıyla bilinçsiz insanlar var ve bunları her yerde yansıtıyorlar.
Ayriyetten Mobil Süper 3000 serisi ne kadar da tam sentetik bir yağ yazsa da kutusunda yarı sentetik bir yağdan farkı yok.
Mobil1'in sitesine göz attığınız zaman ne kadar çelişkili olduğunu görürsünüz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1832 : Aralık 01, 2020, 07:36:08 »
Benim gittiğim özel servis de mobil 5w30 kullanıyor. Hangisini tavsiye edersiniz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Kilometre: 26250
  • 101 kere teşekkür etti
  • 776 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1833 : Aralık 01, 2020, 11:34:03 »
Mobil kullanacaksanız,mobil 1 esp 5w/30 kullanabilirsiniz,değiştirmek isterseniz eneos,motul,liqui moly tercih edebilirsiniz.İzmir'de gittiğiniz özel servis toyota özel servisi mi? titiz bir servis mi? bilgi verebilirseniz..
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1834 : Aralık 03, 2020, 12:34:01 »
Mobil kullanacaksanız,mobil 1 esp 5w/30 kullanabilirsiniz,değiştirmek isterseniz eneos,motul,liqui moly tercih edebilirsiniz.İzmir'de gittiğiniz özel servis toyota zel servisi mi? titiz bir servis mi? bilgi verebilirseniz..

Özel servis. Oğuz otoya gidiyorum. Parçalarının hepsi orijinal servisten alma. Oldukça memnunum. Mobil 5w30 kullanıyorlar.  Çok ilgililer.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Kilometre: 26250
  • 101 kere teşekkür etti
  • 776 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1835 : Aralık 03, 2020, 13:18:58 »
Genellikle herkes memnun Oğuz oto'dan,halen 25.000 km deyiz,30.000 km bakımını orada yaptırmayı düşünüyorum telefonla görüştüm ancak daha önceden bir gün gidip gözümle de görmeyi düşünüyorum.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 255 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1836 : Aralık 03, 2020, 13:29:04 »
Genellikle herkes memnun Oğuz oto'dan,halen 25.000 km deyiz,30.000 km bakımını orada yaptırmayı düşünüyorum telefonla görüştüm ancak daha önceden bir gün gidip gözümle de görmeyi düşünüyorum.
Tokay abi oğuz otonun YouTube da videosu var,bir müşteri yüklemişti zannedersem,ilgi alaka iyi olduğu söyleniyor.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1837 : Aralık 03, 2020, 21:49:24 »

30 ve 40 bini orada yaptırdım şimdi 50 için gidiyorum. Aile işletmesi tavsiye ederim. Borovalı ve Tokullar'a yaklaşılmıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 80000
  • 54 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1838 : Aralık 09, 2020, 10:49:07 »
Periyodik bakımınız ne kadar da süreci sorunlu geçse de hayırlı olsun.
Malesef ki ülkemiz de fazlasıyla bilinçsiz insanlar var ve bunları her yerde yansıtıyorlar.
Ayriyetten Mobil Süper 3000 serisi ne kadar da tam sentetik bir yağ yazsa da kutusunda yarı sentetik bir yağdan farkı yok.
Mobil1'in sitesine göz attığınız zaman ne kadar çelişkili olduğunu görürsünüz.

Bende özel serviste fren hidroliği değişimi için gittim üstten yağ haznesinden üstün şırınga teknolojisi ile yağı çektiler :)sonra sadece ön kaliperlerden freni pompalamak suretiyle kaliperlerden akıttırıp yağı üstten ekleme yaptılar arkadaki kaliperleri açmadı bile normalde 1lt değişmesi gerekirken 0.5 değiştirdiler 0.5 lt elimde kaldı 90bin bakımında onuda götürüp arka kaliperlerden yağı akıttırıp üstten ekletmeyi düşünüyorum özel servislerde çok iça çıcı değil bilinçsiz usta çok işinin ehli ustalara lafım yok

90 bi bakımında neler değişiyor acaba?
''Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez;
Toplu vurdukca yürekler, onu top bile sindiremez''.
(Mehmet Akif ERSOY)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 255 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1839 : Aralık 11, 2020, 01:17:42 »
Bende özel serviste fren hidroliği değişimi için gittim üstten yağ haznesinden üstün şırınga teknolojisi ile yağı çektiler :)sonra sadece ön kaliperlerden freni pompalamak suretiyle kaliperlerden akıttırıp yağı üstten ekleme yaptılar arkadaki kaliperleri açmadı bile normalde 1lt değişmesi gerekirken 0.5 değiştirdiler 0.5 lt elimde kaldı 90bin bakımında onuda götürüp arka kaliperlerden yağı akıttırıp üstten ekletmeyi düşünüyorum özel servislerde çok iça çıcı değil bilinçsiz usta çok işinin ehli ustalara lafım yok

90 bi bakımında neler değişiyor acaba?
Aracınız nedir ?
80 bakımında yapılması gerekenler yapıldıysa (şanzıman sıvısı,her 40 binde bir fren hidroliği, gibi) 90 bin bakımı rutin bakım olur,yalnız fren hidroliğini komple yeniden değiştirmeniz daha sağlıklı olur.
TOYOTA CORONA 3S FE