Gönderen Konu: Auris vs Astra J (Kararsız Kaldım)  (Okunma sayısı 20264 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Allah kazadan beladan cümlemizi korusun.
    • Kişisel Bloğum
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: A+
  • 8 kere teşekkür etti
  • 27 kere teşekkür edildi
Auris vs Astra J (Kararsız Kaldım)
« : Kasım 04, 2013, 19:56:26 »
Merhaba arkadaşlar,
İmzamda da görüleceği üzere 2012 model 1.4 D4D dizel Auris sahibiyim. Aracımda hiç bir sıkıntı olmamasına rağmen, forumda okuduğum dizel Auris ve Corollolardaki yağ yakma vb. sorunlardan dolayı aracımdan soğumuş durumdayım. En son okuduğum dizel bir 2012 corollanın motor patlatıp, piston dağıtması işin tuzu biberi oldu. Açıkçası özellikle virajlarda eski aracım 206 kadar güven de vermiyor auris, aynı zamanda hızı çok fazla hissettiriyor. 206da almış olduğum yol tutuş hazzını auriste bulamıyorum. Ayrıca C segmentinde bir aracın donanımsız olaması ise cabası.

Toyotaya bakmadan önce aklımda açıkçası opel astra j vardı. Ancak eşimin ille toyota isterim demesi üzerine auris almıştık. Dediğim gibi daha önce yağ yakma problemi vermemiş olan 20bin civarında kmsi olan 2012 dizel corollanın yolda giderken motor dağıtması beni tedirgin etmeye başladı. Açık açk Opel Astra J ye gönlüm kaymaya başladı. Dizel değil Benzinli düşünüyorum. 1.6 atmosferik veya 1.4 Turbo arasında da kararsızım.

Astra J'nin bildiğiniz duyumunu aldığınız bir kronik problemi var mıdır? Aracımın üstüne para vermek istemiyorum. Sonuçta aracım daha 1 senelik ve 5 yıllık garantisi var. Aşağıda opel ve toyota ile ilgili artı ve eksi listesi yaptım ama kararsızım. Siz ne dersiniz?

Toyota Auris:
- Donanım Az
- Muhtemel Motor Arızaları
- Yol tutuşunun çok güzel olmaması
+ Toyotanın bilinen sorunsuzluk namı
+ 5 yıllık garantisi
- Çok da seri-atak değil
- Dizel bakım maliyetleri
- Düşük ve yüksek devirli kullanmamaya çalışmadan dolayı acaba birşey olur mu endişesi
- Dizel motorun narin olması

Opel Astra J
+ 0 km araç olacak sonuçta
+ Daha seri bir araç olması
+ Daha iyi bir yol tutuşu
+ Mesela Cruze Control gibi standart donanımların olması (donanım zenginliği)
- 2 yıllık garanti
- Benzinin hala pahalı olması ve dizele göre daha fazla yakması
- Benzinli motorların dizellere göre çok fazla itina ve özen istememesi
- Duyumlarıma göre opellerde elektriksel arızaların fazla görünmesi

Not: Bu konunun Japon vs Alman tartışmasına dönmesini istemiyorum. Sadece yukarıdaki araçların birine ikna olmak istiyorum. Yanlış düşündüğüm noktalar var mı? Varsa bunlar nelerdir? Acaba yanlış bir seçim mi yaparım? Siz olsanız ne düşünürdünüz?

Yorum yapacak herkese teşekkür ederim.
Auris 1.4 D-4D Comfort Plus
Peugeot 206+ 1.4 Sportium - Satıldı

Toyota Club Türkiye

Auris vs Astra J (Kararsız Kaldım)
« : Kasım 04, 2013, 19:56:26 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A-
  • 44 kere teşekkür etti
  • 45 kere teşekkür edildi
94' reno broadway :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '16
  • Kilometre: 41000
  • Kan Grubu: 0+
  • 22 kere teşekkür etti
  • 110 kere teşekkür edildi
Ynt: Auris vs Astra J (Kararsız Kaldım)
« Yanıtla #2 : Kasım 04, 2013, 20:09:59 »
Opel grubunun en büyük sorunu silindir kapağı. 1000km olmadan sökülen çok sayıda kapak var. Hele 1.4 turbo bu konuda en önde.
2009-2012 Auris Comfort Extra LS 1.6-132PS Valvematic
2012-2016 Corolla Comfort Extra 1.4 D-4D 90 PS
2016 - Corolla Premium Navi High 1.4 D-4D 90 PS

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: -
  • Kan Grubu: B+
  • 26 kere teşekkür etti
  • 35 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 04, 2013, 20:35:04 »
Ben birşey yazmıyorum...
VW Golf 7 1.4 TSI Highline

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Allah kazadan beladan cümlemizi korusun.
    • Kişisel Bloğum
  • 8 kere teşekkür etti
  • 27 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Kasım 04, 2013, 20:42:52 »
Ben birşey yazmıyorum...

Fikirlerinizi önemsiyorum Emre bey. İyi olsun kötü olsun her türlü yoruma ihtiyacım var.
Auris 1.4 D-4D Comfort Plus
Peugeot 206+ 1.4 Sportium - Satıldı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • YB276
  • Model Yılı: '13
  • Kilometre: 40000
  • 154 kere teşekkür etti
  • 190 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Kasım 04, 2013, 20:48:19 »
Opel değilde 1.6 trendline golflere de bakabilirsiniz alternatif olarak.1.6 Lpg ile dizeli aratmaz. :)
2011 Toyota Auris 1.4 D-4D Comfort Extra Special Edition
Beni en çok çeken şey mazotun köpürmesi,dizelin çalışırken yaptığı sesi Anlayamazsınız. :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 26 kere teşekkür etti
  • 35 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Kasım 04, 2013, 21:01:54 »
C segmentinde bana göre o fiyat muadilinde Golf'ün alternatifi yok.Şiddetle tavsiye ederim.
VW Golf 7 1.4 TSI Highline

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • 44 kere teşekkür etti
  • 26 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Kasım 04, 2013, 21:03:15 »
Opel Toyota'dan, Astra da Auris'den kesinlikle daha iyi değil bence.
Opel problemleri saymakla bitmez.

Auris'de karşılaştığınız problemler ilginç.
Auris'e özgü değil de kullandığınız araca özgü problemler sanki........

Benim tavsiyem.
Astra almadan iyice düşünün derim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 95 Model 1.6 XEİ
  • Model Yılı: '95
  • Kilometre: 200000
  • 23 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Kasım 04, 2013, 21:06:27 »
Golf 7 tek geçerim ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '12
  • Kilometre: 45000
  • 23 kere teşekkür etti
  • 44 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Kasım 04, 2013, 21:09:43 »
Bendede 2012 auris var, dizel alacktim o yuzden opeli elemistin. Opelin dizelinin yaninda d4d bence cok basarili.( performans olarak)

Astra evet ruha daha cok hitap ediyor ama olayin bir de mantik acisi var :)

1.4turbo nesli tukenen bir motor opelde yanilmiyorsam, ayrica opelin her turlu benzinlisi yakar, lpg ile de sıkıntısı vardir..

Fakat gel gelelim siz auristen sogumussunuz, o yuzden ruhunuzun goturdugu yere gidin derim..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Ford C-Max
  • Model Yılı: '12
  • Kilometre: 40000
  • Kan Grubu: ---
  • 3 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Kasım 04, 2013, 21:15:43 »
"forumda okuduğum dizel Auris ve Corollolardaki yağ yakma vb. sorunlardan dolayı aracımdan soğumuş durumdayım" Bu yazınızdan dolayı fanatik takılan arkadaşlar bir miktar agrasifleşebilir.  Yönetim duruma el koyabilir. Bunlara daha önce de çok şahit olduk.

"Aracımda hiç bir sıkıntı olmamasına rağmen, forumda okuduğum dizel Auris ve Corollolardaki yağ yakma vb. sorunlardan dolayı aracımdan soğumuş durumdayım."  Erdem bey, aracınızda hiçbir sorun yokken çok hassas olmaya gerek yok.  Ama bahsetmiş olduğunuz yol tutuş, serilik, donanımsızlık vb durumlarda araç sahibi olarak kullanırken zevk almıyorsanız değişim isteğinde haklısınız.

Bir dizel kullanıcısı olarak benzinli araca rahat rahat binmeniz biraz zor. Ya benzinli araca lpg taktırırsanız yada yine bir dizel araç alırsanız daha rahat edeceğinizi düşünüyorum.

Değerlendirmelerinizden bazılarına yorumlarım ise söyle olur.
-Auris Muhtemel Motor Arızaları Muhakkak arıza yapar diye birşey söz konusu değil
+ Toyotanın bilinen sorunsuzluk namı Evet önceden böyle bir nam varmış ama bu giderek diğer marka araçlar kadar olacak
- Dizel bakım maliyetleri 7 senedir dizel araç kullanıyorum. Henüz dizel aracın bakım maliyetinde benzinliye göre kayda değer bir fazlalık görebilmiş değilim. Ancak dizel araçlardaki aşırı fiyat artışı ve  mazota gelen aşırı zam dizel araçların ekonomikliğini eskiye göre geriye götürdü.
- Düşük ve yüksek devirli kullanmamaya çalışmadan dolayı acaba birşey olur mu endişesi 7 senedir dizel kullanıyorum böyle endişelere gerek yok. Sadece yüksek devirden sonra motoru hemen stop etmeyip bir miktar rölantide çalıştırmak. Birde motor soğukken motoru çok performanslı değilde normal bir şekilde kullanmak.
- Dizel motorun narin olması Mazotu aldığınız yere dikkat ettikten sonra dizel motorlar kesinlikle benzinlilerden daha narin değildir.

Yolcu olarak bindiğim Auristeki iç mekan darlığı ve içeride çok tıkırtı sesi duymak  hoşuma gitmemişti.

Aurisi zaten biliyorsunuz. Düşündüğünüz diğer araçlarlada muhakkak test sürüşü yaparsanız. Bence doğru kararı verirsiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • .: Toyota Eco-Driver :.
  • Model Yılı: '18
  • Kilometre: 11111
  • 66 kere teşekkür etti
  • 562 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Kasım 04, 2013, 22:07:31 »
astra'nın 1.6 lt atmosferik motorlu aracı fiyat olarak oldukça uygun. hız sabitleyici ve esp standart. watt bağlantılı arka süspansiyonu var. 43 bin tl civarı olması gerek. yakıt tüketiminin de son güncellemeden sonra epey düştüğünü söylüyorlar. denemek gerekiyor fakat kalite hissiyatı konusunda sahip olduğunuz araçtan bana göre öndedir. donanım olarak gerisinde kalabilir fakat yolda giderken kendinizi güvende hissedersiniz. buna karşın triger kayışına sahip olması bakımlarda fazladan masrafa yol açacaktır, yine de fiyatının cazip olması bunları amorti edebilir. arıza çıkarıp çıkarmama durumu büyük yüzde ile sizin aracınıza nasıl baktığınıza bağlı, geri kalan kısım ise çok büyük şanssızlıklar yaşamanıza. yine de kronik sorunları ya da tüketicilerin dile getirdiği ortak sorunlar olup olmadığını iyice bir araştırın. 1.4 turbo motor üretimden kalkmayacak ama üzerinde çeşitli rivayetler var. bujilerinin ve enjeksiyon sisteminin çok sağlam olduğunu söyleyenlere karşın, manifold arızası yaşama ihtimâlinin yüksek olduğunu dile getirenler var. turbolu motorun atmosferik olana karşı trigerinin zincirli olması ve 6 ileri manuel şanzımana sahip olması, çeşitli donanım seçenekleri seçilebilmesi gibi avantajları var. bir de dip not: opel, son dönemlerde ürettiği araçların malzeme sağlamlığında yeni uyguladığı felsefe gereği cömert davranıyor. uzun dönem testlerini incelerseniz (özellikle de golf vs astra) çeşitli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • avensis 2.0 + Astra 1.4 T
  • Araç: Avensis
  • 15 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Kasım 04, 2013, 22:12:15 »
Oncelikle amacim polimik yaratmak degil kendi fikrimi soyliyeyim.
Astra auristen cok ustun bi arac
Yol tutus harika. Cogu donanimlar standart
Toyota ici bombos bi arac bence.
Sorunsuzluk konusunda toyota belki birboy onde olabilir.
1.4 motor performans olarak cok iyi otomatik alirsaniz yakit sizi uzer. Duz vites alinabilir.
Dizelleri cok ekonomik ama. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
    • Adana Detailing
  • Model Yılı: '15
  • Kilometre: 12000
  • Kan Grubu: 0-
  • 1041 kere teşekkür etti
  • 898 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Kasım 04, 2013, 22:13:55 »
Otomatik alacaksanız özellikle aurisin cvt şanzımanı çok başarılı . Diğer yandan opelin benzinli motorları fazla yakıyor yeni 1.6 170 bg sidi motoru astrada kullanacaklar mı bilmiyorum eğer onuda kullanacaklarsa 1.6 sidi motorda verimlilik konusunda opel çok iddialı . Tabi daha yeni olduğu için gerçekten az mı yaktığını bilmiyoruz .

Konuya donanımsal , yol tutuş gibi etmenlerle bakacak olursak Astra daha öne çıkar özellikle donanım konusunda çok iyi bir araç .

Bana sorarsanız toyotayı bir daha bedavaya verseler almam . Ama objektif olarak ne düşünüyorsunuz derseniz yorumum yukarıdaki gibidir . Ek olarak sorunsuzluk konusunda toyotanın benzinli motorları halen eski toyota tabi son yaşanan sorunlardan dolayı buna ne kadar güvenilir oda tartışılır .
www.adanadetailing.com

Facebook ve instagram : @adanadetailing
Uygulamalar : http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=78540.0

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • onun ruhu japon...
  • Model Yılı: '16
  • Kilometre: 29000
  • 128 kere teşekkür etti
  • 182 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Kasım 04, 2013, 22:16:34 »
sonuçta sıfır araç öyle ha deyince arıza vermez, tüketimi göze alıyorsanız, alın Astrayı gitsin, değişiklik iyidir, baktınız olmadı gene dönersiniz aurise, olmadı golf denersiniz bir de, bu kadar korkmayın araç değiştirmekten...
Herşeye rağmen; gülmek güzeldir...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '10
  • Kilometre: 36000
  • Kan Grubu: A-
  • 15 kere teşekkür etti
  • 20 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Kasım 04, 2013, 22:21:02 »
Arkadaşımın 2012 model 0 km aldığı Corsa  3 ay olmadan motor yedi. Ha servis garantiden yaptı ama opellere bu konuda güvenip sakın gitmeyin. Toyota kim ne derse desin (sorun çıkarsa da) en sorunsuzu.
Toyota Corolla 2001 1.6 Terra Special
Toyota Corolla 2010 1.6 Elegant

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • avensis 2.0 + Astra 1.4 T
  • Araç: Avensis
« Yanıtla #16 : Kasım 04, 2013, 22:31:15 »
Arkadaşımın 2012 model 0 km aldığı Corsa  3 ay olmadan motor yedi. Ha servis garantiden yaptı ama opellere bu konuda güvenip sakın gitmeyin. Toyota kim ne derse desin (sorun çıkarsa da) en sorunsuzu.
Corsa ile astra j ayni degil arkadasim.
Aralarinda cok fark var. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • DEPREMDE ŞEHİT OLAN MESLEKTAŞLARIMA AÐLIYORUM...
  • 13 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Kasım 04, 2013, 22:47:11 »
Toyota ici bombos bi arac bence.

Polemik yaratmak istemem ben de ama merak ettim doğrusu... Madem Toyota içi bomboş bir araç, Avensis ile ne işiniz var? İnsignia, Vectra daha dolu değil mi? :wacko:

2013 TOYOTA COROLLA D4D ADVANCE MANUEL
İNCİ BEYAZI

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • DEPREMDE ŞEHİT OLAN MESLEKTAŞLARIMA AÐLIYORUM...
  • 13 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Kasım 04, 2013, 22:49:25 »
Fikirlerinizi önemsiyorum Emre bey. İyi olsun kötü olsun her türlü yoruma ihtiyacım var.

Astra ile Auris al birini vur ötekine bence, aralarında öyle ahım şahım fark yok... Bu c sınıfı hblerde Golf daha iyidir ama fiyatı tuzludur tabi... Bence benzinli alacaksanız Golf 1.2 TSI Manuel (Gerçi 1.2 TSI motorlarda da yağ eksiltme sorunlarını nette görür olduk ama bizim D4D kadar değil şimdilik) olmazsa bağımsız arka süspansiyonlu Auris benzinli alın, ekonomi yapmak isterseniz tüpe tam uyumlu...
2013 TOYOTA COROLLA D4D ADVANCE MANUEL
İNCİ BEYAZI

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '13
  • Kilometre: 62500
  • 11 kere teşekkür etti
  • 54 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Kasım 04, 2013, 22:50:01 »
Merhaba,

Elimizdeki 2010 Model Astra J yi şehiriçi kullanımızın artması nedeniyle değiştirmeye karar verdik ve Corolla dizel aldık.
Astramız 1.4 T sport pakete sahip bir model.

Donanım olarak bence sizi tatmin edecektir.
3 yaşındaki aracımız 40bin kilometreye geldi (ilk iki senesinde ikinci araç olduğu için çok kullanılmadı) ve şu ana kadar bir problem çıkartmadı. Aldığımız ilk dönemde servisin 4 kez farklı zamanlarda kontrol ve güncelleme adı altında çağırmalarının dışında biz sadece yıllık bakımlarını yaptırmak için servise götürdük.

Bize denk gelen bir kronik arızası da olmadı çok şükür.