Gönderen Konu: E140 Corolla Periyodik Bakım  (Okunma sayısı 107361 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '13
  • Kilometre: 99000
  • Kan Grubu: B+
  • 662 kere teşekkür etti
  • 2064 kere teşekkür edildi
Ynt: E140 Corolla Periyodik Bakım
« Yanıtla #220 : Nisan 14, 2015, 19:08:46 »
bugün arabamı Mithat Ustaya götürdüm 80000 bakımı için. sağolsun benden önceki sahibi en son bakımı 51000kmde iken yaptırmış. motor ve şanzıman yağı çamur gibi olmuştu.  >:( motor yağı, yağ filtresi, fren hidroliği, şanzıman yağı, hava filtresi, polen filtresi, arka fren balataları değişti, direksiyon milindeki takırtı için vidalar sıkıldı, gaz kelebeği temizlendi, diğer kontroller yapıldı falan derken 580tl masraf çıktı. inşallah uzun zaman masraf yapmadan kullanmak nasip olur.

keşke motor yağını değiştirirken temizleyici kullansaydınız, yada diğer yağ değişimi için 10.000 i beklemeyin

5.000 de değiştirin , içindeki yağ temizleyici görevi görür

o değişimde temizleyici kullanın biraz daha iyi olur diye düşünüyorum
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #220 : Nisan 14, 2015, 19:08:46 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: '14
  • Kilometre: 65000
  • Kan Grubu: 0+
  • 295 kere teşekkür etti
  • 307 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #221 : Nisan 14, 2015, 19:14:08 »
Bende yaklaşık olarak 2 hafta önce 120.000 bakımını Konya OTOJEN'de yaptırdım.Devir daim pompasının sızdırdığını, araçta yarım litreye yakın antifiriz eksildiğini ve davir daimin değişmesi gerektiğini söylediler.Toplam 1250TL ödedim.

Hava,yağ,polen filtresi değişti.Fren hidroliği değişti.Devir daim pompası değişti.Motor yağı değişti.Eksik kalan antifiriz tamamlandı.Bujiler değişti.

Hatırladığım kadarıyla devir daim 390 liraydı.Devir daim işçiliği ile 520 filan tutmuştu galiba.
Bujiler 225TL idi.
VW Golf 1.6 TDI & DSG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '09
  • Kan Grubu: ---
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #222 : Nisan 14, 2015, 21:40:18 »
2009 D4D Corolla aracım var. 130 bin km bakımı geldi. Orijinal yakıt filtresi, hava filtresi vs. bulmam gerekiyor. Bunları servislerin haricinde nereden temin edebilirim. Bilgisi olan var mı?
2009 Corolla D-4D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 55000
  • Kan Grubu: A+
  • 1211 kere teşekkür etti
  • 2224 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #223 : Nisan 14, 2015, 21:42:33 »
2009 D4D Corolla aracım var. 130 bin km bakımı geldi. Orijinal yakıt filtresi, hava filtresi vs. bulmam gerekiyor. Bunları servislerin haricinde nereden temin edebilirim. Bilgisi olan var mı?
@Eray Atik (19848) forumumuzda @Ufuk Sönmez (16363) arkadaşımız var, kendisi özel servis, özelden irtibata geçip orjinal yedek parçalar hakkında bilgi alabilirsiniz.
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '09
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #224 : Nisan 14, 2015, 21:50:15 »
@Eray Atik (19848) forumumuzda @Ufuk Sönmez (16363) arkadaşımız var, kendisi özel servis, özelden irtibata geçip orjinal yedek parçalar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Aytaç Bey teşekkür ederim. Ufuk Beye yazdım. Sağolun
2009 Corolla D-4D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A-
« Yanıtla #225 : Nisan 30, 2015, 17:47:50 »
selam 'lar arkadaşlar 2011 model 1,6 corolla benzinli aracımı 30000 Km  bakıma götüreceğim bakımda neler yapılıyor ortalama fiyat ne kadar çıkıyor bilgigilendirirseniz sevinirim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '11
  • Kilometre: 115000
  • 84 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #226 : Nisan 30, 2015, 20:43:11 »
Arkadaşlar 2011 dizel MMT aracım 120 bin bakımına girecek. 80 bine kadar yetkili servis bakımında imiş.
110 bide hava ve polen filitreleri değiştirmiştim.

!20 binde iken nelere baktırmam gerekli.

5-30 yağ ve yağ filitresini değiştireceğim. Yakın filitresi yeni değişti.

Fren hidroloğinin değişmesi gerek li mi?
MMT vites için bir bakım gerekli mi (70 binde baskı balata değişmiş)

Önerileriniz neler?
2011 Corolla 1.4 D4D MMT

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 295 kere teşekkür etti
« Yanıtla #227 : Nisan 30, 2015, 21:05:00 »
Arkadaşlar 2011 dizel MMT aracım 120 bin bakımına girecek. 80 bine kadar yetkili servis bakımında imiş.
110 bide hava ve polen filitreleri değiştirmiştim.

!20 binde iken nelere baktırmam gerekli.

5-30 yağ ve yağ filitresini değiştireceğim. Yakın filitresi yeni değişti.

Fren hidroloğinin değişmesi gerek li mi?
MMT vites için bir bakım gerekli mi (70 binde baskı balata değişmiş)

Önerileriniz neler?

Her 40.000km'de bir fren hidroliğinin değişmesi gerekiyor.

Zaten yetkili servis nelerin kontrol edilmesi gerekiyorsa ediyor.Aracınızın 120.000km bakımında yapılması gereken değişmesi gereken parçaları önceden bellidir bunun için size bir fiyat verirler siz kabul edersiniz aracınız servise alınır harici çıkacak olan herşey size bildirilir ve onayınız alınarak işlem yapılır.
VW Golf 1.6 TDI & DSG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 84 kere teşekkür etti
« Yanıtla #228 : Nisan 30, 2015, 22:00:00 »
Her 40.000km'de bir fren hidroliğinin değişmesi gerekiyor.

Zaten yetkili servis nelerin kontrol edilmesi gerekiyorsa ediyor.Aracınızın 120.000km bakımında yapılması gereken değişmesi gereken parçaları önceden bellidir bunun için size bir fiyat verirler siz kabul edersiniz aracınız servise alınır harici çıkacak olan herşey size bildirilir ve onayınız alınarak işlem yapılır.

Üstadım özel serviste gitmeyi ve parçaları Ufuk beyden temin etmeyi planlıyorum. 120 bin bakımında rutin olarak dizel MMT araçlarda neler yapılması gerekli bilmiyorum. Yardımlarınızı rica ediyorum
2011 Corolla 1.4 D4D MMT

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Kilometre: 99000
  • 662 kere teşekkür etti
  • 2064 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #229 : Nisan 30, 2015, 22:03:38 »
Üstadım özel serviste gitmeyi ve parçaları Ufuk beyden temin etmeyi planlıyorum. 120 bin bakımında rutin olarak dizel MMT araçlarda neler yapılması gerekli bilmiyorum. Yardımlarınızı rica ediyorum

Ufuk beyle iletişime geçerseniz size daha yardımcı olacaktır. bugüne kadar aracınıza neler yapılmış biliyor musunuz?
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 84 kere teşekkür etti
« Yanıtla #230 : Nisan 30, 2015, 22:13:54 »
Ufuk beyle iletişime geçerseniz size daha yardımcı olacaktır. bugüne kadar aracınıza neler yapılmış biliyor musunuz?

80 bine kadar ne yapıldığını biliyorum yetkili servis kayıtlarından. 110 binde ben tüm filitreleri ve yağı değiştirdim. Şİmdide hidrolik ve şanzıman yağları bakımda varmış. Başka kontrol edilecek noktalar var mı merak ediyorum.
2011 Corolla 1.4 D4D MMT

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: '00
  • 274 kere teşekkür etti
  • 95 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #231 : Mayıs 09, 2015, 11:08:31 »
Değerli arkadaşlar, 2011 benzin/lpg li Corolla aracım için 40.000 km.bakım yaptıracağım.Kayseri Aksoylar yetkili servisten aldığım parça fiatları:
Polen filtresi 74 tl, hava filtresi 57 tl, yakıt filtresi 87 tl,yağ filtresi 26 tl,fren hidrolik yağı kutu fiatı 24 tl,ön fren balatası 210 tl,arka fren balatası 157 tl, yaklaşık 150 tl işçilik.
Balata fiatlarını yapılacak kontrol sonucu değişim gerekirse diye ihtiyaten aldım.Ayrıca 40.000 km bakımında klima bakımı gerekmiyormu?Eğer gerekr ise gaz kontrolü klima radyatör temizliği vs.için  ayrıca işçilik ve gaz ücreti çıkacaktır.Bana bu fiatlar çok uçuk geldi,alternatif olarak Özel JAPON servisten teklif aldım.Balatalar da değişecek olur ise klima temizliği hariç 450-500 tl fiat çıkardı.Hiç bir parçası orijinal değil.
Gerçekten ikilemde kaldım.Konu ile ilgili görüşlerinizi(Özellikle Kayseride yaşayan üyelerin deneyimlerini,ve önerilerini) bekliyorum.
Teşekkür ederim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
    • Doğa Fotoğrafçısı
  • Kilometre: 83000
  • Kan Grubu: AB+
  • 149 kere teşekkür etti
  • 51 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #232 : Mayıs 09, 2015, 11:37:37 »
Değerli arkadaşlar, 2011 benzin/lpg li Corolla aracım için 40.000 km.bakım yaptıracağım.Kayseri Aksoylar yetkili servisten aldığım parça fiatları:
Polen filtresi 74 tl, hava filtresi 57 tl, yakıt filtresi 87 tl,yağ filtresi 26 tl,fren hidrolik yağı kutu fiatı 24 tl,ön fren balatası 210 tl,arka fren balatası 157 tl, yaklaşık 150 tl işçilik.
Balata fiatlarını yapılacak kontrol sonucu değişim gerekirse diye ihtiyaten aldım.Ayrıca 40.000 km bakımında klima bakımı gerekmiyormu?Eğer gerekr ise gaz kontrolü klima radyatör temizliği vs.için  ayrıca işçilik ve gaz ücreti çıkacaktır.Bana bu fiatlar çok uçuk geldi,alternatif olarak Özel JAPON servisten teklif aldım.Balatalar da değişecek olur ise klima temizliği hariç 450-500 tl fiat çıkardı.Hiç bir parçası orijinal değil.
Gerçekten ikilemde kaldım.Konu ile ilgili görüşlerinizi(Özellikle Kayseride yaşayan üyelerin deneyimlerini,ve önerilerini) bekliyorum.
Teşekkür ederim

50-100tl fazla olsun orijinal olsun derim. balatalara gerek olacağını düşünmüyorum. motor yağı da değişecek yaklaşık muadili için aldığınız fiyata bakımı bitirmiş olursunuz.
2011 MODEL TOYOTA COROLLA 1,6 COMFORT EXTRA TAM OTOMATİK

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 274 kere teşekkür etti
« Yanıtla #233 : Mayıs 09, 2015, 11:50:52 »
Motor yağını ( Castrol 5-40 tam sentetik ) kendim aldım.fiatların içerisinde yağ yok.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Vazgeçemeyeceğiniz bir ilişki; TOYOTA! -
  • Model Yılı: '06
  • Kilometre: 140000
  • 836 kere teşekkür etti
  • 834 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #234 : Mayıs 09, 2015, 13:15:05 »
Teşekkür ederim

Eğer "İçim rahat olsun" derseniz polen filtresini, hava filtresini, yakıt filtresini (siz bilirsiniz ama araç çoğunlukla LPG'li kullanıldığı için bence gerek yok), yağ filtresini servisten veya UFUK abiden orijinal olarak alın.
Ya da yine UFUK abiden ASAKASHI filtre tercih edebilirsiniz. Ben ASAKASHI hava filtresini aracımda kullanıyorum, orijinale çok yakın bir ürün. Ustam da incelediği zaman gayet beğenmişti.

Balatalarınızı ise, dışarıdan kırmızı kutulu TRW veya BOSCH marka alın, servis de bu malzemeleri kullanıyor. Ben TRW marka arka fren balatalarımı 70,00 TL veya 75,00 TL'ye almıştım, servisle arasında uçuk bir rakam var.

İşçilik olarak da 100,00 TL civarı bir mebla verirsiniz.
Velhasıl özel serviste, orijinal parçalarla aracınızın bakımını yaptırmış olursunuz, 250,00 TL civarı bir mebla yanınıza kâr kalır.
1.6 VVT-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2011 Comfort Extra, Kar Beyaz
  • Kilometre: 107000
  • Kan Grubu: AB+
  • 8 kere teşekkür etti
  • 38 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #235 : Mayıs 09, 2015, 17:22:07 »
Muhittin bey, bugün Ufuk beyden Castrol 5-30 tam sentetik yağ, orjinal yağ filtresi, orjinal hava filtresi, orjinal arka balata ve Asakashi polen filtresi siparişi verdim.  Herkese olduğu gibi size de yardımcı olacaktır. İletişime geçmenizde fayda var. Piyasada orjinal diye satılan malların veya en kaliteli yan sanayii diye satılan malların ne olduğu belirsiz. Ama burada Ufuk bey (TEM OTO) ile alış veriş eden, sonucu burada paylaşan abartı olmaz herhalde yüzden fazla kişi var. Kolaylıklar dilerim.
TOYOTA SENİNLE ÇIKARIM YOLA, KOLAY KOLAY VERMEZSİN ARIZA, BİLİRSİN SENİ SEVERİM TOYOTA.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 274 kere teşekkür etti
« Yanıtla #236 : Mayıs 16, 2015, 09:20:18 »
2011 Corolla Benzin/lpg manuel aracımın 40.000 km.bakımını Kayseri Aksoylar yetkili servisinde yaptırdım.Sırası ile yapılan işlemler;
Motor yağı  Castrol 5-40 titanyum (yağı kendim aldım)
Fren hidrolik yağı değişti
polen filtresi ,hava filtresi,yağ filtresi değişti,enjektör temizleyicisi kullanıldı,klima bakımı,far ayarı yapıldı,fren balata ve diskleri kontrol edildi.(Bu arada forumda 30.000-40.000 km.de balata değiştirenleri okuduğumdan benim balatalara da değişelim diyecekler diye beklerken ustanın sözü -"Abi sen 40.000 km.boyunca hiç fren yapmadın mı?" oldu.)kendi adıma gururlanmadım desem yalan olur.forever kart ile  toplam işçilik dahil 360 tl.tuttu.
Ne gariptir ki bakım sonrası gittiğim TUVTÜRK muayenesinden far ayarı bozuk hafif kusurlu cıktı.Hata ok'ta mı,yay'damı anlayamadım!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 295 kere teşekkür etti
« Yanıtla #237 : Mayıs 16, 2015, 10:04:19 »
2011 Corolla Benzin/lpg manuel aracımın 40.000 km.bakımını Kayseri Aksoylar yetkili servisinde yaptırdım.Sırası ile yapılan işlemler;
Motor yağı  Castrol 5-40 titanyum (yağı kendim aldım)
Fren hidrolik yağı değişti
polen filtresi ,hava filtresi,yağ filtresi değişti,enjektör temizleyicisi kullanıldı,klima bakımı,far ayarı yapıldı,fren balata ve diskleri kontrol edildi.(Bu arada forumda 30.000-40.000 km.de balata değiştirenleri okuduğumdan benim balatalara da değişelim diyecekler diye beklerken ustanın sözü -"Abi sen 40.000 km.boyunca hiç fren yapmadın mı?" oldu.)kendi adıma gururlanmadım desem yalan olur.forever kart ile  toplam işçilik dahil 360 tl.tuttu.
Ne gariptir ki bakım sonrası gittiğim TUVTÜRK muayenesinden far ayarı bozuk hafif kusurlu cıktı.Hata ok'ta mı,yay'damı anlayamadım!

Ben daha muayeneden far ayarı düzgün araç geçiremedim  :D

Haricinde bakım fiyatına yağ dahil edilince 460TL oluyor oda bana 120.000 bakımı için verilen fiyatla aynı  :)
VW Golf 1.6 TDI & DSG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 274 kere teşekkür etti
« Yanıtla #238 : Mayıs 16, 2015, 10:21:16 »
Daha kaliteli bakım ve  fiatını düşürmek adına Kayseride yaptığım araştırma sonucu Yetkili servis ve Uzman Japon servis haricinde yetkin firma bulamadım.Onlarla yaptığım görüşme sonucu bakımı 250.tl ye yaptırmak mümkün idi.Ancak hiçbir yedek parçası orijinal değildi,biraz da çaresizlikten bakımı yetkili serviste yaptırdım.
Kayseride yaşayan değerli üyelerin Toyota markalı  araçları için tercih ettikleri servis konusundaki görüşlerini merak ediyorum doğrusu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 295 kere teşekkür etti
« Yanıtla #239 : Mayıs 16, 2015, 10:38:57 »
Daha kaliteli bakım ve  fiatını düşürmek adına Kayseride yaptığım araştırma sonucu Yetkili servis ve Uzman Japon servis haricinde yetkin firma bulamadım.Onlarla yaptığım görüşme sonucu bakımı 250.tl ye yaptırmak mümkün idi.Ancak hiçbir yedek parçası orijinal değildi,biraz da çaresizlikten bakımı yetkili serviste yaptırdım.
Kayseride yaşayan değerli üyelerin Toyota markalı  araçları için tercih ettikleri servis konusundaki görüşlerini merak ediyorum doğrusu.

Orjinal parça teminiyle istediğiniz her bakım servis fiyatına oldukça yakın çıkacaktır.Bende bu yüzden yetkili servis bakımlı olsun bari diye servise gidiyorum.
VW Golf 1.6 TDI & DSG