Gönderen Konu: Araç Muayenesindeki Yeni Düzenlemeler  (Okunma sayısı 2740 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '13
  • Kilometre: 97000
  • Kan Grubu: 0+
  • 130 kere teşekkür etti
  • 76 kere teşekkür edildi
Ynt: Araç Muayenesindeki Yeni Düzenlemeler
« Yanıtla #20 : Mayıs 19, 2020, 19:55:50 »
Benim aracın dolum Ağzıda solda tampon altında görünmüyor bu güne kadar iki sefer geçti sıkıntı çıkarmadılar.

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 18, 2020, 23:45:31
Fatih bey polis memuru değilim ama karar açık muayene tarihi gelmiş 65 yaş veya kronik hastalıktan dolayı çıkması yasak olan kişiler için esneklik getiriyor gecikme faizi uygulanmıyor olurda trafik kontrolüne düşerse affetmezler.
65 yaş üstünden sonra genele yayıldı. 3 ay +45 gün süre verildi. Amaç yığılmaları önlemek, hem muayeneye giden hemde çalışanları korumak. Bununla ilgili yasal düzenleme var. Polis ceza kesemez. Ancak unutulmamalıdır ki 3 aylık araç potansiyeli 45 güne sıkışacak. Zamanında yaptırmakta fayda var.

https://www.tuvturk.com.tr/duyurular.aspx?url=duyurular/tuvturk-onemli-duyuru-muayene-suresi.aspx

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Mayıs 19, 2020, 19:55:50 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 350000
  • Kan Grubu: A+
  • 184 kere teşekkür etti
  • 1081 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Mayıs 19, 2020, 23:12:09 »
65 yaş üstünden sonra genele yayıldı. 3 ay +45 gün süre verildi. Amaç yığılmaları önlemek, hem muayeneye giden hemde çalışanları korumak. Bununla ilgili yasal düzenleme var. Polis ceza kesemez. Ancak unutulmamalıdır ki 3 aylık araç potansiyeli 45 güne sıkışacak. Zamanında yaptırmakta fayda var.

https://www.tuvturk.com.tr/duyurular.aspx?url=duyurular/tuvturk-onemli-duyuru-muayene-suresi.aspx
Siz bir kontrolde denk gelinde ALLAH cc düşürmesin kaza durumunda bakın nasıl yazıyorlar yazamaz diye birşey yok,Arif Şahin Bey'in belirttiği gibi sadece tavsiye ediliyor esnek olunması vatandaşa yardımcı olunması söyleniyor,o anda görevli memur isterse muayene eksikliğinden her türlü işlemi yapar,zaten sistem üzerinden sorgulama yaptığı anda sorgu EGM ye düşüyor,siz siz olun muayenesiz araçla trafiğe çıkmayın eğer yaş sınırından veya kronik rahatsızlık nedeniyle çıkamıyorsanız bile sizin yerinize herhangi birisi aracı TÜVTÜRK muayene istasyonuna götürebilir işlem yaptırabilir illaki ruhsat sahibi olmasına gerek yok.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 130 kere teşekkür etti
« Yanıtla #22 : Mayıs 20, 2020, 12:58:24 »
Siz bir kontrolde denk gelinde ALLAH cc düşürmesin kaza durumunda bakın nasıl yazıyorlar yazamaz diye birşey yok,Arif Şahin Bey'in belirttiği gibi sadece tavsiye ediliyor esnek olunması vatandaşa yardımcı olunması söyleniyor,o anda görevli memur isterse muayene eksikliğinden her türlü işlemi yapar,zaten sistem üzerinden sorgulama yaptığı anda sorgu EGM ye düşüyor,siz siz olun muayenesiz araçla trafiğe çıkmayın eğer yaş sınırından veya kronik rahatsızlık nedeniyle çıkamıyorsanız bile sizin yerinize herhangi birisi aracı TÜVTÜRK muayene istasyonuna götürebilir işlem yaptırabilir illaki ruhsat sahibi olmasına gerek yok.
3 aylık süreçte ceza kesemeyeceğini, bu üç aylık süreçte muayene kontrolü yapmayacağını, sadece 65 yaş üstü değil tüm araç sahiplerine bu hak verildiğini yönetmelik değişikliği ile yapıldı. Yönetmelik değişikliği uygulayıcıyı da bağlar. Bunun yanında Güvenlik güçlerinin şuan işleri başından aşkın, görevleri olmayan dünya işlere koşturuyorlar. Muayene kontrolü onlar için en son görev şu aşamada. Bu arada vatandaşa çıkan yönetmelik değişikliği onlara da gidiyor ve onlara iç yazışma ile bu süreçte muayeneye bakılmaması bildiriliyordur.

Ha yukarıda yazdığım gibi yaptırmak mantıklı. Benim bu ay doldu. Bayramdan sonra yaptıracağım. Temmuz ayından sonra çok yığılma olacaktır. Bugün tuvturkten mesaj geldi. Kabaca temmuzu beklemek zorunda değilsiniz diyor

Alıntı
Degerli Musterimiz,
Aracinizin muayene tarihi geldiyse ve evden cikma kisitiniz bulunmuyorsa tum istasyonlarimizin acik oldugunu hatirlatir, Temmuz ayi ve sonrasinda istasyonlarimizda yogunluk yasanabilecegi dusuncesi ile sizlere simdi hizmet vermekten mutluluk duyacagimizi belirtmek isteriz. Istasyonlarimizda Koronavirus kapsaminda sagliginiz icin gerekli tum onlemler alinmistir. Onlemleri incelemek icin tiklayin https://bit.ly/2WHH4LB  Ucretsiz randevu almak icin www.tuvturk.com.tr ve 0 850 222 88 88. SMS almamak icin TUVTURK IPTAL PLAKA NUMARASINI yazin 4946'ya gonderin. Mersis No: 882027681900012 B016

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 20, 2020, 13:54:01
Yukarıda o kadar yazdım ama sonuçta kendimle çelişeceğim sanırım. 😀

Muayenem 19 mayısta doldu. 28 mayısa randevu aldım. 11tl gecikme cezası görünüyor. Ha bu bilgilendirme mesajı. belki muayeneye gidince gerçekten ceza uygulayacaklar mı yoksa sadece sistemde mi öyle görünüyor göreceğiz. Eğer gecikme cezası işlerse bir muayene parası da 3 ay bekleyenden tahsil ederler. Tabi bu durumda Ümit beyin dedikleri doğru olur. Muayeneye gecikme cezası alıyorlarsa poliste ceza keser. 😱

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Model Yılı: '17
  • Kilometre: 20730
  • 57 kere teşekkür etti
  • 669 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Mayıs 20, 2020, 21:38:14 »
Burada önemli olan,Allah kimsenin başına vermesin,muayenesi olmayan araçla trafik kazasına karışılır,tazminata hükmedilen maddi veya manevi hasar meydana gelirse,o zaman ne olacak? 65+ veya başka sebeplerle muayene ertelendi ise çıkan bu yönetmelikler vatandaşı kurtaracak mı? yoksa doğrudan muayenesiz araç ile trafiğe çıkmaktan hüküm mü verilecek?Ülkemizde bunun garantisi olmadığına ve açıkça belirtilmediği için,tüv randevu gününden önce trafiğe çıkmamak mantıklı olur şeklinde değerlendiriyorum,önerildiği gibi kişi kendisi gidemiyorsa genç bir yakını veya vekaletli muameleci vasıtasıyla yaptırıp ağrımayan başını ağrıtmamalı.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '07
  • Kilometre: 63000
  • Kan Grubu: ---
  • 226 kere teşekkür etti
  • 153 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Mayıs 20, 2020, 21:54:17 »
Burada önemli olan,Allah kimsenin başına vermesin,muayenesi olmayan araçla trafik kazasına karışılır,tazminata hükmedilen maddi veya manevi hasar meydana gelirse,o zaman ne olacak? 65+ veya başka sebeplerle muayene ertelendi ise çıkan bu yönetmelikler vatandaşı kurtaracak mı? yoksa doğrudan muayenesiz araç ile trafiğe çıkmaktan hüküm mü verilecek?Ülkemizde bunun garantisi olmadığına ve açıkça belirtilmediği için,tüv randevu gününden önce trafiğe çıkmamak mantıklı olur şeklinde değerlendiriyorum,önerildiği gibi kişi kendisi gidemiyorsa genç bir yakını veya vekaletli muameleci vasıtasıyla yaptırıp ağrımayan başını ağrıtmamalı.

Tokay bey bu durum cok karisiklik cikartir.
Vizeden agir kusur kaldiniz   1 ay süreniz var. Bu sure icinde bile polis ceza yazabiliyorken hic olmamasi nasil olur bilmitorum..
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2. 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 110000
  • 80 kere teşekkür etti
  • 19 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Mayıs 21, 2020, 15:02:34 »
Trafik polisi olarak konuya açıklık getirmek istiyorum. Konu ile alakalı resmi yazılar mevcut bakanlık talimatı ise net.

Sonuç olarak;

Ticari ve hususi araç farketmeksizin,

Araç sahibi 65 yaş ve üstü ise

Aracın muayenesi 22 Mart tarihinden önce bitmiş ise ceza yazılır.
22 Mart tarihinden sonra bitmişse ceza yazılmaz.

Araç sahibi 65 yaş altı ise

Aracın muayenesi 3 Nisandan önce bitmişse cezai işlem uygulanır.
3 Nisan sonrasında bitti ise cezai işlem uygulanmaz.

Yardımcı olabildiysem mutlu olurum, herkese kazasız,belasız,cezasız günler, hayırlı forumlar...
Biz istemesekte üstünlerin haklarını korumak için varız!!!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 130 kere teşekkür etti
« Yanıtla #26 : Mayıs 21, 2020, 19:16:43 »
Trafik polisi olarak konuya açıklık getirmek istiyorum. Konu ile alakalı resmi yazılar mevcut bakanlık talimatı ise net.

Sonuç olarak;

Yardımcı olabildiysem mutlu olurum, herkese kazasız,belasız,cezasız günler, hayırlı forumlar...
Açıklama için teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '15
  • Kilometre: 10000
  • 4 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Mayıs 21, 2020, 19:44:36 »
Konuyu başka bit boyuta taşımak istiyorum peki muayene olmadan araç satışı yapılamıyor diye biliyorum allah korusun araçla Pert olacak kaza yaptık nasıl oluyor acaba durum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Model Yılı: '17
  • Kilometre: 20730
  • 57 kere teşekkür etti
  • 669 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Mayıs 21, 2020, 21:19:34 »
Doğal olarak sigorta şirketleri muayenesiz araç olarak işlem yaparlar,uzayan davalar olur,yargıtaya kadar gider,eğer önceden de böyle uygulama ve sonuçları ile ilgili yargıtay içtihatları varsa ona bakılır.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 80 kere teşekkür etti
« Yanıtla #29 : Mayıs 22, 2020, 08:15:11 »
Konuyu başka bit boyuta taşımak istiyorum peki muayene olmadan araç satışı yapılamıyor diye biliyorum allah korusun araçla Pert olacak kaza yaptık nasıl oluyor acaba durum

Yukarıda belirttiğim şartlar tutuyorsa muayene varmış gibi kabul görür.

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 22, 2020, 08:16:01
Açıklama için teşekkürler.
Ben teşekkür ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '15
  • Kilometre: 10000
  • 4 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Mayıs 22, 2020, 10:16:47 »
Teşekkür ederim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 80 kere teşekkür etti
« Yanıtla #31 : Mayıs 22, 2020, 10:33:01 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 63000
  • 226 kere teşekkür etti
  • 153 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Mayıs 22, 2020, 12:49:12 »
Rica ederim.
peki...
Vizeden agir kusur kaldiniz   1 ay süreniz var. Bu sure icinde bile polis ceza yazabiliyor diye biliyorum. Dogru mu?
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2. 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • SUBARU Forester SG
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 114000
  • Kan Grubu: AB+
  • 195 kere teşekkür etti
  • 283 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Mayıs 22, 2020, 15:09:33 »

Sonuç olarak;

mehmet hocam, konudan gayrı bir açıklama yapmak istiyorum. her hafta aynı şey oluyor çünkü. trafik polislerinden çok şikayetçiyim. işlerini düzgün yapmadıkları için. tabi ki istisnaları kastetmiyorum. neden işlerini yapmıyorlar bir türlü anlam veremiyorum. üst mahallede caddeyi kesen pazar var. caddeyi kestiği yerde araçlar ikinci park yapıyorlar ve çift yönlü trafik akışı anında duruyor sonrasında ucu sonu gözükmeyen zincirleme bir tıkanıklık oluşuyor. esnaf olarak polis çağırıyoruz anons yapıp gidiyor. durmuyor bile. bu işler nasıl olacak böyle. cezai işlem uygulayarak o aracı oradan kaldırmakla yükümlü değil mi trafik polisi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 80 kere teşekkür etti
« Yanıtla #34 : Mayıs 22, 2020, 16:08:07 »
peki...
Vizeden agir kusur kaldiniz   1 ay süreniz var. Bu sure icinde bile polis ceza yazabiliyor diye biliyorum. Dogru mu?
Doğrudur evet.

TÜVTÜRK'ün verdiği kusurlar içinden ilgili madde ile alakalı olarak cezai işlem uygulanır.

Örneğin : Far ampülü yanmadığı için muayeneden kaldınız, bir gün sonra yaptırmaya giderken polis çevirdi diyelim, ilgili maddeden işlem uygular.

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 22, 2020, 16:14:06
mehmet hocam, konudan gayrı bir açıklama yapmak istiyorum. her hafta aynı şey oluyor çünkü. trafik polislerinden çok şikayetçiyim. işlerini düzgün yapmadıkları için. tabi ki istisnaları kastetmiyorum. neden işlerini yapmıyorlar bir türlü anlam veremiyorum. üst mahallede caddeyi kesen pazar var. caddeyi kestiği yerde araçlar ikinci park yapıyorlar ve çift yönlü trafik akışı anında duruyor sonrasında ucu sonu gözükmeyen zincirleme bir tıkanıklık oluşuyor. esnaf olarak polis çağırıyoruz anons yapıp gidiyor. durmuyor bile. bu işler nasıl olacak böyle. cezai işlem uygulayarak o aracı oradan kaldırmakla yükümlü değil mi trafik polisi.
Abdulkadir Bey öncelikle konu dışı olduğu nokta tespit olmuş. Trafik polisini buraya değil de T.C vatandaşı olarak cimer,bimer,savcılık gibi makamlara şikayet edebilirsiniz. Sonuç olarak sorunuzu yanıtlarsam, görevlerini yapmadıklarını değil de yapamadıklarını,yaptırmadıklarını düşünürseniz daha iyi anlayabilirsiniz, yazılan ceza için ne tür baskılar olduğunu burada anlatamam. Umarım doğru anlaşılmış, doğru anlatmışımdır. Saygılarımla...

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 22, 2020, 16:18:24
Doğal olarak sigorta şirketleri muayenesiz araç olarak işlem yaparlar,uzayan davalar olur,yargıtaya kadar gider,eğer önceden de böyle uygulama ve sonuçları ile ilgili yargıtay içtihatları varsa ona bakılır.
Tokay abi dedikleriniz kısmen doğru, muayenesiz şekilde kaza olur ise yasal olarak süre hakkı tanınmış dahi olsa bilirkişi ve kaza raporu neticesinde aracın kaza yapmaya sebep olacak teknik bir eksikliği tespit edilirse ödeme alamazsınız. Fakat herhangi olumsuz bir durum yoksa yani kaza ile aracın muayenesinin olmaması arasında bir bağıntı mevcut değilse muayeneniz varmış gibi işlem görürsünüz. Saygılarımla.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • Kan Grubu: A+
  • 2576 kere teşekkür etti
  • 2920 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #35 : Mayıs 22, 2020, 22:51:25 »
3 aylık süreçte ceza kesemeyeceğini, bu üç aylık süreçte muayene kontrolü yapmayacağını, sadece 65 yaş üstü değil tüm araç sahiplerine bu hak verildiğini yönetmelik değişikliği ile yapıldı. Yönetmelik değişikliği uygulayıcıyı da bağlar. Bunun yanında Güvenlik güçlerinin şuan işleri başından aşkın, görevleri olmayan dünya işlere koşturuyorlar. Muayene kontrolü onlar için en son görev şu aşamada. Bu arada vatandaşa çıkan yönetmelik değişikliği onlara da gidiyor ve onlara iç yazışma ile bu süreçte muayeneye bakılmaması bildiriliyordur.

Ha yukarıda yazdığım gibi yaptırmak mantıklı. Benim bu ay doldu. Bayramdan sonra yaptıracağım. Temmuz ayından sonra çok yığılma olacaktır. Bugün tuvturkten mesaj geldi. Kabaca temmuzu beklemek zorunda değilsiniz diyor

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 20, 2020, 13:54:01

Muayenem 19 mayısta doldu. 28 mayısa randevu aldım. 11tl gecikme cezası görünüyor. Ha bu bilgilendirme mesajı. belki muayeneye gidince gerçekten ceza uygulayacaklar mı yoksa sadece sistemde mi öyle görünüyor göreceğiz. Eğer gecikme cezası işlerse bir muayene parası da 3 ay bekleyenden tahsil ederler. Tabi bu durumda Ümit beyin dedikleri doğru olur. Muayeneye gecikme cezası alıyorlarsa poliste ceza keser. 😱
Herkese eşit şekilde uygulanması zaten hukukun temel ilkelerinden, doğru bir düzenleme olmuş. Sonuçta seyahat kısıtlamalı şehirde olup, aracı başka şehirde olanlar da var. Çevrede, uzun süredir sabit yatan bir çok araç görüyorum. Ancak bu durumu suistimal de etmemeli, ilk fırsatta muayeneler gerçekleştirilmeli.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 130 kere teşekkür etti
« Yanıtla #36 : Mayıs 28, 2020, 11:47:27 »

Konuya güncelleme yapayım. Bugün aracın muayenesini yaptırdım. Internette görünen gecikme bedeli alınmadı. Normal muayene ücreti alındı. Muayene işini halkımız genelgeye güvenip fazla ötelememiş. Sabah 8.15'de gitmeme rağmen bir çok araç vardı. Randevulu olduğum için muayeneye çabuk girdim çıktım. Muayene tarihi eski tarih üzerinden değil, yaptırdığım güncel tarih üzerinden devam. 2 yıl kafam rahat 🙂. 3 hafif kusur ile geçtim.
1. Lpg etiketi yok
2. Kısa hüzmeli far ayarsız
3. Yakıt/gaz boruları uygun serilmemiş. 🤯(Bunu anlamadım. Bir önceki muayenede böyle bir kusur yok. Değişiklikte olmadığına göre gene işleyiş mi değişti bilemedim.)

Egzoz muayenesini bir hafta önce dışarıda yetkili egzoz emisyoncuda yaptırdım. Tuvturk dışarıya göre çok inceliyor. Motoru ha bire bağıttırıp duruyor.

Etiketler: