Gönderen Konu: XENON FARLI 2003-2007 MODEL AVENSIS'LERDEKİ FAR [MERCEK SORUNU]  (Okunma sayısı 95365 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Avensis 2.0 Premium Multidrive S
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 105000
  • Model Yılı: '10
  • 14 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Ynt: XENON FARLI 2003-2007 MODEL AVENSIS'LERDEKİ FAR [MERCEK SORUNU]
« Yanıtla #20 : Mart 22, 2011, 22:01:31 »

Sanırım başardım bu defa  :D

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Mart 22, 2011, 22:01:31 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 14 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Mart 22, 2011, 22:05:06 »
 :D  Bu da sağ far...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 257500
  • Model Yılı: '01
  • 395 kere teşekkür etti
  • 373 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Mart 22, 2011, 22:22:51 »
Güzel olmuş :)
Toyota Corolla 2001 1.6vvt-i sol special 110+ bilmem kaç tane hp  BENZİNLİYDİ  Artık Prins Technomaxlı :rofl:

Simota Short Air İntake, 1.8 vvt-i İntake Manifold, 1.8 vvt-i Throttle Body, 1.8 vvt-i fuel injectors 51 mm straight pipe & sport muffler, Raizin Voltage Stabilizer, Greddy Oil Cacht Tank, Eibach pro kit 35 mm springs
Swimming coach :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 99 Avensis 2.0 Manuel L/B idi...
    • 2011 1.6 comfort corolla...
  • Araç: Corolla
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Mart 23, 2011, 00:01:38 »
2005 avensis benim de aynı sorunum var, sol farın xenon ampulu yanmıyor bir elektrikçiye değiştirtmeme rağmen, far buhar yapıyor aynı zamanda şimdi ben bu farı açıp ampulu tekrar değiştirsem yanar mı? mercek ve dağıtıcı sorun olsa krom boya vs. halledebilirdik Yetkili serviste far fiyatı 1081 TL bilginize... en sonunda kaskolu bir arkadaşımın arabasıyla farıma çarpmak bile geldi aklıma.. :D

işin ahlaki boyutunu bi kenara bırakırsak, kaskolu araba sizin arabaya çarptığında sizin arabayı o arabanın trafik sigortası ödeyecektir ve yan sanayi far takar. yani bişey elde edemezsiniz...
Eğer bir gün dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa...
Rabbine dönüp "Benim büyük bir derdim var." deme.
Derdine dönüp "Benim çok büyük bir rabbim Var.' De....
Mevlâna                                                                                                                                                                                                        2011 1.6 comfort corolla...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 14 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Mart 23, 2011, 00:20:41 »
Arkadaşlar, yan sanayi farı tavsiye ederim. 3 gün önce taktırdım ve fevkalade memnunum, çok sıkılmıştım far sorunundan. Nasılsa orjinalleri elimde, eğer yan sanayi farlar sorun çıkartırsa onların merceklerini tamir ettiririm diye düşündüm. Nasıl ve nerede tamir edildiğini öğrendim biraz geç de olsa. Eklemiş olduğum resimler taktırdığım yan sanayi farlara ait...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #25 : Mart 23, 2011, 22:25:18 »
murat bey bu sadece bir düşünceydi ama teşekkür ederim bilgileriniz için :) zaten kul hakkına girsem bu farlarımdan veya arabamdan bir şekilde çıkar bununda farkındayım :)
'bozuk yol yoktur az benzin vardır'

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #26 : Mart 23, 2011, 22:40:11 »
Merhaba Volkan bey, farlarınız çok güzel olmuş ellerinize sağlık güle güle kullanın :)
Sol farım orjinal ve aynı sorunları bende yaşıyorum (sağ dolmuş sürtmesi sonucu kaskodan değişti orjinal), farları nereden temin ettiniz farlar komple mi o fiyata yani bildiğim kadarıyla beyin ampul vs. yoksa eski farlardan aldığınız parça var mı? İstanbul'da oturuyorum yardımcı (firma vs. detaylı) olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #27 : Mart 23, 2011, 22:56:07 »
Bir de bahsettiğiniz xenon motoru nedir? aracım 1.6 elegant 2005 yani xenonlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 14 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Mart 23, 2011, 23:13:10 »
Yüksel Bey selamlar;
Farlar için sözünü ettiğim fiyat sadece far kasasının fiyatı. Yani içinde ampül, balast ve motor yok. Xenon ampül ve balastı eski farlardan yeni farlara geçirdim. Far motoru ise şu oluyor: Benim araçta içeriden far ayarı yok. Onun yerine şaside bir terazi ve sönser var. Örneğin bagaja çok yük konulduğunda veya araca çok kişi bindiğinde fardaki motor farı aynı seviyede tutuyor. Bazı araçlardaki sistem bu şekilde. Far motorunu da eskisinden söküp yeni farlara taktım. Eski farlardan alıp yenisine taktığım her aksam sorunsuz oturdu yerine.
Farları nereden aldığıma gelince, Denizli Sanayi'de tandığım bir yedek parçacı var. O başka bir arkadaşına getirtti. Babam sanayi esnafı olduğu için kazıklanır mıyım diye bir endişe duymadım. Dilerseniz sorayım nereden getirttiğini; Ankara, Antalya ve Adana'da soruşturdukları parçacılar vardı ama sormadım nereden getirttiklerini. Ayrıca bildiğim kadarıyla yan sanayi ve üzerinde motoru ile de satılıyor bu farlar ama biraz daha pahalı sanırım.
Umarım yardımcı olmuştur...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Avensis 2005 1,6 : Öğretmen
  • Kan Grubu: B+
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Mart 23, 2011, 23:32:20 »
Bilgileriniz için teşekkürler, herhalde yakında far sorunu benim de başıma gelecek sayenizde bilgi sahibi oldum. Sağolun...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #30 : Mart 24, 2011, 19:05:52 »
Teşekkür ederim Volkan bey ist.dan nereden temin edebiliriz, tanıdıklarınızdan bilgi alabilirseniz çok çok iyi olur, farın içini hiç açmadım ama benim farın xenon ampulu hiç yanmıyor yani sorun aynasından ziyade çalışmamasında philips ds2 ile değiştirdik o da yanmıyor, motoru anladım evet far ayarını kendisi yapıyor.

birşey daha sorucam eski fardan yeni fara beyin vs. takviyesi var mı? yani xenon beyni mi bilmiyorum ama öyle birşeyler varmış yani onlar neler bu durumda yansıtıcısı eski olduğu için yinede yeni far almalıyım sanırım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #31 : Mart 24, 2011, 19:07:30 »
unutmadan balast nedir? :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 14 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Mart 24, 2011, 22:30:54 »
Yüksel Bey selamlar;
Kimi yerlerde "far beyni" denen aygıtın esas ismi "ballast" imiş. Ben de yeni öğrendim. Philips D2S ampül ben de almıştım geçen sene, üstelik 400,00 TL civarında da par vermiştim. Geçici olarak sorunumu çözmüştü o zaman...
Yeni aldığım farlara eski farlardaki ballast, ampül ve motorları taktım ben. Yani eski farlarımdaki tüm önemli aksamı yenilerine geçirdim. Arkadaşa sorayım yarın nereden getirttiğini, cevap yazarım size.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 14 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Mart 24, 2011, 22:40:50 »
Bu arada yüksel Bey, yeni ampül alıp taktınız ve yanmıyor ise sorun çok büyük ihtimalle ballasttadır. Far içine su aldığı için benim sağ farın ballastı oksitlenmişti. Bazı ballastları tamir eden elektronikçiler, hatta bir tanıdığımla görüşmüştüm tamire göndereyim mi sana demüiştim, cevabı "içini açıp bak, eğer silikonlanmışsa devreler tamiri mümkün değil" oldu. Ballastaın içine baktım, maalesef Avensisinkiler silikon dolgulu. O yüzden tamiri mümkün değil. Bu durumda birkaç alternatif var: Birincisi servisten orjinal far almak, ikincisi bir çıkmacıdan çıkma ballast almak, üçüncüsü piyasada 100-150 TL'ye satılanlardan yeni bir xenon seti almak, sonuncusu da bu ballastı saatan yurtdışı bir firma buldum çiftini 270,00 USD'ye satıyorlar, ballastı değiştirmek. Seçim sizin tabi ki...
Not: Avensis ballastlarının parça nosu KDLT002, satan firmanın web adresi şu: http://www.oemxenonpart.com/Toyota-Prius-Avalon-Sienna-OEM-HID-Xenon-HeadLight-D2S-Ballast.htm

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #34 : Mart 31, 2011, 22:06:00 »
çok teşekkür ederim Volkan bey, sanırım İst.da yan sanayi yedek parça satıcılarını gezerek bulabilirim farı, ancak farım su alıyodu bu nedenle ballastda sorun olabilir .. :(

piyasadaki xenon setlerinde ballast dahil nasıl 150 tl ve philips 400tl ? ben xenon philips ampulu 70-80tl gibi bir fiyata almıştım ds2.

Buradan da anlaşıldığı gibi farımda sorun olmayabilir, yani sorunum far bozulmadan önce yanısıtıcı aynadandı, sonra ampulu değiştirmeme rağmen yanmıyor olmasıi bu durumda eski ampulum sağlam olabilir ve sorunumun ballast olma ihtimali %99 oldu :O 

Bilgileriniz için çok teşekkür ederim emeğinize sağlık Kazasız belasız sağlıklı günler :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 14 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #35 : Mart 31, 2011, 23:39:28 »
evet, piyasada xenon setleri 150 hatta 100 TL'ye satılıyor. Ben Philips D2S ampülün tekine geçen sene 400,00 TL net para ödedim. Üstelik bir de alabilmek için Yedpa'ya kadar gitmek zorunda kalmıştım. Fiyatlar arasındaki bu uçurum nereden kaynaklanıyor bilemiyorum. Şüphesiz bir miktar kalite farkı vardır ancak bu kadarı sadece kalite farkından değildir. Bir miktar iteleme farkı da olsa gerek :p

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #36 : Nisan 04, 2011, 19:08:47 »
evet bu konuda da ar-ge olmak gerek her ihtimal olabilir bilgileriniz için çok teşekkür ederim, ist.da yan sanayi far bulamazsam sizden sipariş edebilirim :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 14 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #37 : Nisan 04, 2011, 20:29:06 »
Sorun değil, yardımcı olmak için elimden geleni yaparım...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #38 : Nisan 12, 2011, 21:55:58 »
Bu arada yüksel Bey, yeni ampül alıp taktınız ve yanmıyor ise sorun çok büyük ihtimalle ballasttadır. Far içine su aldığı için benim sağ farın ballastı oksitlenmişti. Bazı ballastları tamir eden elektronikçiler, hatta bir tanıdığımla görüşmüştüm tamire göndereyim mi sana demüiştim, cevabı "içini açıp bak, eğer silikonlanmışsa devreler tamiri mümkün değil" oldu. Ballastaın içine baktım, maalesef Avensisinkiler silikon dolgulu. O yüzden tamiri mümkün değil. Bu durumda birkaç alternatif var: Birincisi servisten orjinal far almak, ikincisi bir çıkmacıdan çıkma ballast almak, üçüncüsü piyasada 100-150 TL'ye satılanlardan yeni bir xenon seti almak, sonuncusu da bu ballastı saatan yurtdışı bir firma buldum çiftini 270,00 USD'ye satıyorlar, ballastı değiştirmek. Seçim sizin tabi ki...
Not: Avensis ballastlarının parça nosu KDLT002, satan firmanın web adresi şu: http://www.oemxenonpart.com/Toyota-Prius-Avalon-Sienna-OEM-HID-Xenon-HeadLight-D2S-Ballast.htm
  Volkan bey balastı buldum sanırın :)  http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-aksesuar-otomobil-arazi-araci-orjinal-avensis-xenon-takimi-mercek-yansitici-her-araca-uyumlu-42052372/detay ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 14 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #39 : Nisan 12, 2011, 22:22:16 »
  Volkan bey balastı buldum sanırın :)  http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-aksesuar-otomobil-arazi-araci-orjinal-avensis-xenon-takimi-mercek-yansitici-her-araca-uyumlu-42052372/detay ?

evet Yüksel Bey, bizim araçların parçalarından. Alıp taktırmaya karar verirseniz sonucu paylaşırsanız konuşuruz konuyu. Güle güle kullanın :)