Gönderen Konu: Lastik ölçüsü  (Okunma sayısı 23559 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • TRAFİĞE SAYGI = İNSANA SAYGI
    • www.mildan.net
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '12
  • 45 kere teşekkür etti
  • 36 kere teşekkür edildi
Lastik ölçüsü
« : Haziran 07, 2007, 14:57:56 »
selam  arkadaşlar.
2006 HB corollam var. Üzerindeki kendi laastiklerinden hiç memnun değilim. Bunları değiştirmek istiyorum. 195 60 R 15 yerine 205 60 R 15 lastik takmak istiyorum. Çelik jant var. Servise sordum, araçta 3-4 kişi olduğunda sürtme yapabilir, direksiyon tam çevrildiğinde sürter, ısllak zemide daha az yol turtar fazla benzin yakar felan dediler. 205 veya daha geniş lastik takan arkadaşlar varsa ne gibi sorunlarla karşılatılar paylaşabilirler mi? Birde lastikçi ısrarla YOKOHOMA lastik öneriyor. Kullanan var mı? Şimdiden teşekkürler.
Trafik kuralları ve tabelalar İNSANLAR içindir, HAYVANLAR zaten ne tabeladan anlar ne de kuraldan...

Toyota Club Türkiye

Lastik ölçüsü
« : Haziran 07, 2007, 14:57:56 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
Lastik ölçüsü
« Yanıtla #1 : Haziran 07, 2007, 15:19:36 »
Yokohama en baba Japon markalardan biri diye biliyorum, hiç kullanmadım. Geniş lastik te bence sağlıklı değil. Sonuçta santimetrekare başına düşen ağırlık azalıyor, bu da yol tutuşuna direk yansır.
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

(Gizli Üye)

• Ziyaretçi
Lastik ölçüsü
« Yanıtla #2 : Haziran 07, 2007, 15:32:34 »
bizim arkadasın yarisinde 17" jant 205 tabanlı lastık vardı benzınde ve cekıste fark yaratmıs oyle dıyodu yanlız dıger modıfıkasyonlarla kaybı dengelemıs.bılmıyorum ama geniş taban lastık tavsıye etmem sonucta arabanız aıle arabası.surtme yapacagını pek zannetmıyorum.benım lastık 195 ona da surter demıslerdı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
Lastik ölçüsü
« Yanıtla #3 : Haziran 07, 2007, 15:38:17 »
205/60 yerine 205/55 kullanırsanız problem yaşamazsınız. Çünkü sizin dediğniz şekilde lastiğin yuvarlanma çapı artacaktır. Bir miktar yakıt tüketiminde artış ve performansta düşüş olacaktır.
2000 ZZE112 Toyota Corolla 1.6 Terra Special A/C

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • www.mildan.net
  • 45 kere teşekkür etti
Lastik ölçüsü
« Yanıtla #4 : Haziran 07, 2007, 15:47:53 »
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler arkadaşlar. Sanırım en güzeli aynı ölçü lastikleri kullanmak. Yokohoma lastik kullanan varsa tecrübelerinden yararlanmak isterim. Lastikçi Yokohoma al bana dua edersin diyor. Teşekkürler....
Trafik kuralları ve tabelalar İNSANLAR içindir, HAYVANLAR zaten ne tabeladan anlar ne de kuraldan...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
Lastik ölçüsü
« Yanıtla #5 : Haziran 08, 2007, 19:51:21 »
lassa ımpetus 2 al iyi ve yumuşak ve bu ülkenin malı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • ae101japon
  • Araç: Corolla
Ynt: Lastik ölçüsü
« Yanıtla #6 : Mayıs 01, 2008, 20:50:46 »
195 60 R15  lastık olcu kodu  bu araclar ıcın en uygunudur  sonucta gereklı testler sonucu bu olcu koduna karar verılıp araca taklıyor fabrıkasyon  205  takdıgında  yakıt serfıyatın artar  sag sol donuslaerde  davlumbaza surtme olabılır cekıs te farklılık gosterebılır ayrıca ınce yanak olursa  daha cok yol tıtresımlerını sonumleyemeyecegınden z rotlarını bozabılırr karar sızın her seyın orıjınalı  guzeldırr
mustafa

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kan Grubu: B+
« Yanıtla #7 : Mayıs 02, 2008, 00:15:07 »
195-60R15 yerine 195-65R15 ölçüsündeki lastik kullanmak istiyorum.Aracım 2006Corolla Terra ; Görüşlerinizi bekliyorum.Teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • ae101japon
« Yanıtla #8 : Mayıs 02, 2008, 01:07:13 »
kullan no problem zaten hmn hmn aynı
mustafa

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mayıs 02, 2008, 09:57:33 »
195x60x15 lastiğinizin çapı 615 mm

195x65x15 lastiğin çapı ise 634,5 mm

yani 19,5 mm artıyor lastik çapı  %3 'ün üzerinde bir fark oluşuyor ve çok da tavsiye edilen bir uygulama değildir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Mayıs 02, 2008, 18:34:05 »
  Selam. Lastik ebatları ile ilgili baya bir bilgi olması lazım burada. Araştırırsan eminim fikir edinebilirsin. Ama 195/60/15 i 205/60/15 yaparsan aracın yükselecekdir. Konfor aratacak ama kesinlikle yol tutuşun yüksek yanakdan dolayı azalacaktır. Kuru zeminde fren mesafeni bir miktar kısaltabilir (aynı tüpte ve özelliklerde bahsettiğin ebatlarda lastiklerde).Kaygan yüzeylerde de yol tutuşun azalacaktır.Yakıt tüketiminde artacak ve kalkış vb. durumlarda aracın daha hantal olacaktır. Yaptığın kilometre hem hız olarak, hemde mesafe olarak oldukça farklılaşacaktır. Göstergede 100Km/s. gördüğünde bu yeni ebat lastiklerle gerçek hızın 102Km/s. olacaktır. Yanak genişliğide 117 mm. den 123mm. ye çıkacaktır. Yani aracın yerden 6mm. yükselecektir ki bu az değildir. Lastik çapıda 615mm. iken 627 mm. olacaktır. Yani önemli olan 195/60/15 ölçüsünü 205 taban yapmak istiyorsan bence 55 yanak daha uygun olacaktır senin için. Böylece taban genişlemesi ile kaybedeceğin performansı bir miktar küçülen çap ile telafi edeceksin. Üstelik özellikle kuru zeminlerde yol tutuş ve fren kabiliyeti artacaktır. Tabi bunlar seçeceğin lastiğin özelliği ilede alakalıdır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • www.mildan.net
  • 45 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Mayıs 05, 2008, 10:40:37 »
Verdiğin bilgiler için çok teşekkürler....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 70000
  • Model Yılı: '04
  • 7 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Haziran 01, 2008, 02:27:00 »
205-60-15 yapmak yüzde 1 farkettirir. yüzde 3 e kadar yolu var bence yap,17 jant takanlar var hiçbir fark yok diyorlar.olsada sen hissetmezsin

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Haziran 02, 2008, 08:20:42 »
  Gerçekten de 15 jantı 17 ye çıkarığ farkı hissedememekde ilginç. Bu sana değil Can arkadaşım, bu farkı hissedemeyenlere. :)
 Tabi bunda aracı yeterince tanımaylada ilgili bir olay. Ama emin ol hemen hemen her kullanıcı bu farkı rahatlıkla hissedebilir. Hissedemiyorlarsa bu o farkın oluşmamasından değildir, yeterince aracın karakterine hakim olamamaktandır bence.
 %3 oalyını da daha ayrıntılı incelemek lazım. Bu her zaman her yönde geçerli bir oran değildir. Örneğin eğer aracın lastik taban genişliği arttırılacaksa çevre uzunluğununda arttırılmaması tavsiye edilir. Bazı denkliklerin tekrar sağlanabilmesi açısından. 195/60/15'i 205/60/15 yaparak hem taban genişliği arttırılmış olur hemde yanak ve dolayısı ile çevre uzunluğuda.