Gönderen Konu: Lastik Basıncı  (Okunma sayısı 6029 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
Lastik Basıncı
« : Şubat 18, 2007, 12:55:03 »
2007 corolla hatcback lastik basınçları 32 psi olarak verilmiş ancak arabayı kullanırken lastik basınçları yüksek gibi geliyor.lastik basıncını 30 olarak yaptığımda araç sürüşü daha konforlu oluyor.Lastik basıncının fabrika verileri dışında olması fren mesafesi , lastik ömrü , yol tutuşu gibi konuları olumsuz etkilediği söyleniyor.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Toyota Club Türkiye

Lastik Basıncı
« : Şubat 18, 2007, 12:55:03 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
Lastik Basıncı
« Yanıtla #1 : Şubat 18, 2007, 19:14:45 »
Toyota Altan Bandırma'da aracımı yazın servise götürdüğümde sordum. kitapçığındaki gibi 32 psi yapınca çok zıplıyor, siz kaça ayarlıyorsunuz dedim. 30 psi yapıyoruz çünkü Türkiye'deki yollar 32 ile gidilecek gibi değil dediler.

fren mesafesi ve yol tutuş açısından dezavantajı olmasına rağmen corolla için 30 psi şehiriçinde daha iyi, çünkü 32 ile çukur-tümsek yoldaki tüm pürüzleri hoplayarak hissediyorsunuz. fakat şehirlerarası güzel bir yolda gidecekseniz fren mesafesi, yol tutuş ve yakıt tüketimi açısından 32 psi daha mantıklı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
Lastik Basıncı
« Yanıtla #2 : Şubat 20, 2007, 23:36:14 »
Alıntı yapılan: Kerem Can Yücel
Toyota Altan Bandırma'da aracımı yazın servise götürdüğümde sordum. kitapçığındaki gibi 32 psi yapınca çok zıplıyor, siz kaça ayarlıyorsunuz dedim. 30 psi yapıyoruz çünkü Türkiye'deki yollar 32 ile gidilecek gibi değil dediler.

fren mesafesi ve yol tutuş açısından dezavantajı olmasına rağmen corolla için 30 psi şehiriçinde daha iyi, çünkü 32 ile çukur-tümsek yoldaki tüm pürüzleri hoplayarak hissediyorsunuz. fakat şehirlerarası güzel bir yolda gidecekseniz fren mesafesi, yol tutuş ve yakıt tüketimi açısından 32 psi daha mantıklı.
[/quote]
TEŞEKÜRLER

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
Lastik Basıncı
« Yanıtla #3 : Mart 02, 2007, 00:20:41 »
Bence orda ne yazıyorsa onu kullan sonuçta mühendisler hertürlü testten geçirip en verimli sonuçu koyuyorlar. orada 32 yazıyorsa 30 yatersiz demek oluyor bu.
2000 ZZE112 Toyota Corolla 1.6 Terra Special A/C